Jump to content

Ατάκα κι επί τόπου #3 (Big Fat Pig vs DinMacXanthi vs Sonya - Ο συγγραφέας DinMacXanthi ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)


mman
 Share

Ήρωες και αθώοι αναγνώστες:  

12 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία σας ταλαιπώρησε λιγότερο;

    • του Γουρούνη του Μεγάλου και Χοντρού
      4
    • της beasty δεσποινίδος Sonya
      4
    • του Ντίνου του ξανθού και Σκωτσέζου
      4

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

OK, μετά από συμφωνία μεταξύ Sonya και DinMacXanthi που προηγούνται στην ψηφοφορία αυτή τη στιγμή, δίνουμε παράταση!

Όσοι δεν έχετε ψηφίσει, το κάνετε μέχρι την Πέμπτη 10 Νοεμβρίου, 11:59 μ.μ.

Όσοι δεν έχετε καν διαβάσει τα διηγήματα προλαβαίνετε άνετα να τα ευχαριστηθείτε.

Όσοι με αγνοήσετε θα βάλω τον Χατζηγιώργη να σας γεμίσει το mailbox με διαφημίσεις με γράμματα ελέφαντες.

Προειδοποιειθήκατε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sonya

    22

  • mman

    18

  • DinMacXanthi

    18

  • Stanley

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

O.T.

Όντως ο Χατζηγιώργης πιάνει σαν απειλή. Κι εγώ απείλησα έτσι τον Αιθεροβάμονα για να μείνει στο φόρουμ, κι έμεινε!
:rofl:

 

Χμμμ... Μπαίνω σε πειρασμό να σβήσω την ψήφο μου και να ψηφίσω τον γουρούνη...:devil2:

 

Το αληθινό twist είναι πως

 

 

 

και ο Σαμαέλ Γκαρθία είναι δαιμονισμένος. DUN DUN DUUUUUUHN!

 

 

Εγώ λέω πως

και ο DinMacXanthi είναι δαιμονισμένος!

 

 

Εν πάση περιπτώσει, εγώ κατάλαβα ότι κανείς δεν ήταν "accursed"στ' αλήθεια, απλώς ο υπέρτατος μάγκας έλεγε ό,τι του κατέβαινε για να ξεφορτώνεται όποιον δεν του άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Διάβασα το χοντρο αγόρι και τον σκωτσέζο, αλλά επειδή δεν μπορώ να κρίνω λογοτεχνία στα αγγλικά, για να μην αδικήσω τη σουηδέζα μας, δεν θα ψηφίσω.

(Το λέω για να μην μου κάνει βουντού ο ....Σκαρίμπας)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσοι με αγνοήσετε θα βάλω τον Χατζηγιώργη να σας γεμίσει το mailbox με διαφημίσεις με γράμματα ελέφαντες.

Bring it on.

 

Με ταλαιπώρησε λιγότερο ο Γουρούνης. Ο Ξάνθης τον απείλησε αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

:cray:

Τι να λέμε τώρα! Αφού φέραμε έναν Nihilio να σχολιάσει και να ψηφίσει, η γκρίνια, η διαφήμιση, η παράταση... άξιζαν όλα! :cool2:

Link to comment
Share on other sites

Θα ψηφίσω κι εγώ, λοιπόν. Γουρούνης, επειδή είναι γνωστό τι αδυναμία τρέφω στα συγκεκριμένα δίποδα, ιδίως στα άγρια. Εντάξει, η ιστορία του μου άρεσε και περισσότερο, αλλά αυτό είναι λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Δεν αντέχω να μην το μοιραστώ μαζί σας.

Στην προσπάθειά μου για καλύτερη ανάγνωση του διηγήματος της Σόνιας, κατέφυγα στη μετάφραση google.

Το αποτέλεσμα είνα Μόντυ Πάηθον (έχω δακρύσει απο τα γέλια)

Ένα δείγμα της μετάφρασης

 

 

 

 

Θολή φωνές, απρόσωπη εικόνες, τα όνειρα του αίματος και ουρλιάζοντας. Προσευχές. Πόνος. Πραγματικότητα και μυθοπλασία χορό σε ένα χαοτικό πυρετό. Δεν ήξερε ποιος ή όπου ή ακόμη και τι ήταν.

"Έρχεται περίπου, νομίζω."

Voice. Μια πραγματική φωνή, μια γυναικεία φωνή, ήχο μακριά. Doule προσπάθησε να ανοίξει τα μάτια του. Candlelight τσιμπήσει όπως ένα στιλέτο. Ο υποχώρησε.

"Ναι, αυτός είναι,« μια ανδρική φωνή, ένα παλιό φωνή. «Παιδί, πάει και να ενημερώσει την ερωμένη σου».

Ένας ψίθυρος. Μια πόρτα ανοίγει και κλείνει. Doule γύρισε το βλέμμα του προς την πηγή του ανδρική φωνή. Είδε δύο εικόνες της ίδιας γέρος, φορώντας το τακτοποιημένο, άσπρο καπάκι του γιατρού. Εκείνος ανοιγόκλεισε μερικές φορές και να συγχωνευθούν σε μία. Προσπάθησε να μιλήσει, αλλά φάνηκε σαν την άμμο της ερήμου του πνίγηκε.

«Ηρεμήστε, χάρη σας», είπε η φωνή και ένα χέρι στηριζόταν πάνω μέτωπό του. Doule αισθάνθηκε να κρυώσει και καταπραϋντικό, μυρίζοντας κάποιων βοτάνων. "Μπορείτε πυρετός πέφτει, σύντομα θα νιώσετε ζωντανοί και πάλι ισχυρή."

Το χέρι συνταξιούχος, ο γιατρός έφυγε από το δωμάτιο. Doule κοίταξε γύρω του. Ήταν σε ένα κρεβάτι, που περιβάλλεται από καθαρό και φρέσκο ​​λινό. Όχι, μόνο ένα κρεβάτι. Κρεβάτι του. Αρχική σελίδα. Ήταν το σπίτι. Η πόρτα άνοιξε και η επιβεβαίωση ήρθε με τη μορφή της ένα ψηλό, λεπτό γυναίκα. Tresses χαλκού της κρέμονται χαλαρά και φόρεσε μια ρόμπα. Νύχτα, είναι νύχτα στη συνέχεια.

"Για την αγάπη του Θεού, Doule," αυτή προσποιητή εκνευρισμό, "πρέπει να σας ενοχλεί υπόλοιπο μου ακόμη και στην ανάρρωσή σας; Είμαι βέβαιος ότι αν ποτέ επιλέξατε να πεθάνουν, θα ήταν μέσα στη νύχτα, μόνο για να με ξυπνήσει! "

Παρά τον πόνο του, Doule βρέθηκε γέλιο, ή τουλάχιστον προσπαθεί να γελάσει, όπως ακριβώς και η γυναίκα κάθισε στο κρεβάτι του και χάιδεψε τα μαλλιά του με ένα χαμόγελο.

"Φαίνεται ότι γλίτωσαν αυτή τη φορά», είπε απαλά και πήρε το χέρι του στο δικό της. «Είχα στοιχηματίσει εκατό κορώνες που θα επανέλθω σε κομμάτια ή και καθόλου.

Edited by npaps
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντέχω να μην το μοιραστώ μαζί σας.

Στην προσπάθειά μου για καλύτερη ανάγνωση του διηγήματος της Σόνιας, κατέφυγα στη μετάφραση google.

Το αποτέλεσμα είνα Μόντυ Πάηθον (έχω δακρύσει απο τα γέλια)

Ένα δείγμα της μετάφρασης

 

 

 

''Tresses χαλκού της κρέμονται χαλαρά και φόρεσε μια ρόμπα.''

 

dazzled.giflaugh.giflaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο comeback του Big Fat Pig! :dazzled: Κι εγώ που ανησυχούσα που δνε τον ρώτησα για την παράταση...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το The Song of Silence, της Sonya, γιατί ήταν η ιστορία που ευχαριστήθηκα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Το ερώτημα στο πολ ειναι "Ποια ιστορία σας ταλαιπώρησε λιγότερο". Και έτσι με βοήθησε να ψηφίσω τον ξανθό τρομολάγνο Σκώτο.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, τώρα έχουμε ισοψηφία 4-4-4! Πάμε για μια παρατασούλα; :lol:Μέχρι τις γιορτές προβλέπω ένα σκορ γύρω στο 19-19-19 με 23-23-23...:rofl:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, τώρα έχουμε ισοψηφία 4-4-4! Πάμε για μια παρατασούλα; :lol:Μέχρι τις γιορτές προβλέπω ένα σκορ γύρω στο 19-19-19 με 23-23-23...:rofl:

 

 

Να ξαναψηφίσουμε ίσως; :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, μοναδική ευκαιρία! Όποιος δεν έχει διαβάσει τις τρεις ιστορίες, προλαβαίνει να το κάνει σήμερα μέχρι τα μεσάνυχτα και πιθανότατα ν’ αναδείξει τον νικητή ή τη νικήτρια!

 

Χρειαζόμαστε μόνο μία ψήφο και οι γύπες του Χατζηγιώργη έχουν αναδουλειές. Μη με κάνετε να τους στείλω σ’ εσάς…

 

 

 

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

*Ανοίγει το παράθυρο να ξεμυρίσει λίγο το τόπικ... 10 λεπτά αργότερα*

 

Λοιπόν, λοιπόν: την 11/11/11 το πολλ έγραψε 4/4/4

 

Κανείς δεν έχασε, όλοι κέρδισαν, φεύγουμε όλοι ευχαριστημένοι drinks.gif Ευχαριστούμε αυτούς που μας διάβασαν. Θερμές ευχαριστίες στην ντουζίνα που μας ψήφισε. Ευχαριστούμε και τον κύριο Φετφατζίδη Φεϊζατίδη που εμμέσως προσέφερε την ατάκα του. Θα φταρνιζόταν για 2 βδομάδες ο άνθρωπος. Επίσης, ήταν λογικό και ταιριαστό από την αγάπη που έδειξε γι'αυτό το διαγωνισμό ο Γυποκράτωρ πως οι γύπες του φύγανε νηστικοί, μιας και no man was left behind. Θερμές ευχαριστίες, Dino.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το menage a trois θα μείνει στην ιστορία... Το φιλέτο γαλοπούλας ευχαριστεί όλους όσους ενεπλάκησαν ώστε να γίνει τόσο, τόσο απολαυστικό αυτό το σάντουιτς... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που λόγω ταξιδιού δεν κύρηξα (επίσημα αυτή τη φορά) τη λήξη -το κάνατε self service οπότε είμαστε εντάξει.

 

Να πω απλώς ότι αυτή ήταν πιθανότατα η πιο επιτυχημένη παράταση που έγινε ποτέ σε διαγωνισμό / παιχνίδι του φόρουμ: Σχεδόν διπλασιάσαμε τις ψήφους και αποφύγαμε την ισοβαθμία πετυχαίνοντας... τριπλή ισοβαθμία.:rofl: Σε καλό να μας βγει.

Πολλά ευχαριστώ σε όσες και όσους διάβασαν και ψήφισαν και φυσικά στη συγγραφική τριπλέτα για τις ενδιαφέρουσες ιστορίες.

 

 

Και τώρα μου επιτρέπετε να αποσυρθώ, από διαγωνισμούς και παιχνίδια, ε; Ας πούμε ότι δεν υπάρχω για κανά δυο χρονάκια...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω πήξει στη δουλειά τις τελευταίες μέρες αλλά προλαβαίνω να δηλώσω την ικανοποίησή μου για το τριολέ. Ευχαριστώ κι εγώ όσους διάβασαν και ψήφισαν.

Και μ' αυτά και μ' αυτά, βλέπω ότι ξέχασα να βάλω τα σχόλιά μου στις ιστορίες. Μισό, να τα βρω και να τα βάλω.

 

Υ.Γ. ΟΚ, Χατζηγιώργη, καλή δουλειά! (Τα λεφτά είναι ήδη στο λογαριασμό σου.) Πάνω που είχα αρχίσει να νιώθω σαν φέτα τοστ σε βρόμικο. (Ξέρεις, απ΄αυτά με τα πολλά κρεμμύδια και τα παχιά λουκάνικα.) laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ατάκα κι επί τόπου #3 (Big Fat Pig vs DinMacXanthi vs Sonya - Ο συγγραφέας DinMacXanthi ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..