Jump to content

Βασική Ιδέα της Φάντασυ Ιστορίας μου


Scoupafi
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω γράψει κάπου 100 χειρόγραφες μια μικρή φαντασυ εμπνευσμένη από διάφορα βιβλία (όπως το Έραγκον).

Θα ήθελα να μου πείτε πάνω-κάτω αν σας ακούγεται καλή.

 

Είναι το κλασσικο χωριατόπαιδο που μέσω μιας διαδικασίας εκλογής ξεκινα να μαθητευει μαζι με άλλους δύο δίπλα σε έναν μάγο.Ο κακός της όλης ιστορίας είναι μια δύναμη επεσπασμένη απο το βασίλειο που κατοικεί ο μικρός που παιζει με μαύρη μαγεία και γενικώς κακα πράγματα.

 

Δεν είναι τίποτα το τρομερά ξεχωριστό. Αυτό που ίσως το καθιστά ενδιαφέρον είναι η περιγραφή των τοπίων, τα μαγικά, οι σχέσεις των πρωταγωνιστών.

Ο βασικός άξονας της ιστορίας είναι αυτό το λιτό πράγμα αν και έχω σκεφτεί διάφορα Plot Twists.

 

Ακούγεται βαρετή ή να την συνεχίσω;

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και ειναι χιλογραμμενη αυτη η ιστορια,ειναι το πιο κλασικο φαντασυ στορυ.Οποτε καλυτερα να ασχοληθεις με καποια αλλη πιο διαφορετικη και ενδιαφερουσα ιδεα.Απο την αλλη βεβαια συνεχιζουν και βγαινουν τετοιες ιστοριες νεες καθε τρεις και λιγο και συχνα κανουν επιτυχια.Δεν ειναι κακο δηλαδη,απλα κλισε.

Link to comment
Share on other sites

Αν ικανοποιεί εσένα όταν το γράφεις, αν σου αρέσει να το διαβάζεις, τότε συνέχισέ το, δεν έχει σημασία πόσες φορές έχει ειπωθεί. Κάθε άνθρωπος λέει μια ιστορία με διαφορετικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ικανοποιεί εσένα όταν το γράφεις, αν σου αρέσει να το διαβάζεις, τότε συνέχισέ το, δεν έχει σημασία πόσες φορές έχει ειπωθεί. Κάθε άνθρωπος λέει μια ιστορία με διαφορετικό τρόπο.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Άσγκαροθ. Νομίζω Ράσελ λεγόταν εκείνος που είπε ότι όλες οι ιστορίες του κόσμου αποτελούν παραλλαγές μιας και μόνης αρχετυπικής ιστορίας. Το ενδιαφέρον θα είναι ο δικός σου τρόπος προσέγγισής της, η δική σου προσπάθεια, η δική σου φωνή. Φυσικά και να συνεχίσεις. Κι αν θες και τη γνώμη μου, αν είναι το πρώτο σου μεγάλου μεγέθους έργο, καλό θα ήταν να παίξεις πρώτα με κάτι συνηθισμένο, ώστε να χτίσεις το προσωπικό σου ύφος και να καταφέρεις να γράψεις άψογα την απίθανη πρωτότυπη ιδέα που θα έχεις του χρόνου ή του αντίχρονου.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Άσγκαροθ. Νομίζω Ράσελ λεγόταν εκείνος που είπε ότι όλες οι ιστορίες του κόσμου αποτελούν παραλλαγές μιας και μόνης αρχετυπικής ιστορίας. Το ενδιαφέρον θα είναι ο δικός σου τρόπος προσέγγισής της, η δική σου προσπάθεια, η δική σου φωνή. Φυσικά και να συνεχίσεις. Κι αν θες και τη γνώμη μου, αν είναι το πρώτο σου μεγάλου μεγέθους έργο, καλό θα ήταν να παίξεις πρώτα με κάτι συνηθισμένο, ώστε να χτίσεις το προσωπικό σου ύφος και να καταφέρεις να γράψεις άψογα την απίθανη πρωτότυπη ιδέα που θα έχεις του χρόνου ή του αντίχρονου.

 

Μεγάλου μήκους (100 σελίδες +) είναι η τέταρτη ή πέμπτη ή έκτη. Έχω γράψει μπόλικες που τις έχω αφήσει να τις συνεχίσω αργότερα.

Μάλλον θα της ρίξω άλλη μια ματιά να δω αν έχω το κουράγιο να την συνεχίσω.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδέες είναι λίγες και μόνες τους δεν αρκούν, αυτό που μετράει είναι η εκτελεσή τους. Και, σε ένα genre όπως το επικό φάνταζυ, που έχεις πάνω-κάτω μόνο αυτή την ιδέα για να γράψεις, δεν παίζει τόσο ρόλο ο σκελετός, αλλά το τι δικό σου θα βάλεις μέσα για να ξεχωρίσει από τα υπόλοιπα. Οπότε ίσως πρέπει απλά να δεις τι καινούριο έχει να πει η ιστορία σου, πριν αποφασίσεις ότι είναι κλισαρισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πάνω κάτω με όλους. Έχω πει και σε άλλο τόπικ, ότι θεωρώ πως δεν είναι εύκολο να πρωτοτυπήσεις σήμερα. Κάθε πληροφορία που μπορείς να φανταστείς, ακόμη και μια που φαίνεται εξεζητημένη ή ψαγμένη αν θέλεις, είναι τόσο εύκολα προσβάσιμη, που πιθανότατα θα υπάρχουν πολλά άτομα που θα σκεφτούν ακριβώς το ίδιο πράγμα με εσένα. Η πρωτοτυπία έγκειται στον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιείς τις πληροφορίες-ιδέες αυτές. Συνέχισε αυτό που δουλεύεις τώρα, αλλά βάλε τις δικές σου ''νότες'' μέσα από την επεξεργασία του κόσμου σου, του συστήματος μαγείας(είπες κάτι για μαύρη μαγεία) και των χαρακτήρων σου. Πχ η μαγεία θα μπορούσε να επηρεάζεται από τις φάσεις της σελήνης ή ο μάγος στον οποίο μαθητεύει θα μπορούσε να είναι ο ίδιος ο πρωταγωνιστής από το μέλλον(λέμε τώρα). Και στην τελική, όπως είπαν και οι άλλοι, γράψε αυτό που θέλεις να διαβάσεις εσύ. Επειδή ανέφερες το Έραγκον και ο Παολίνι αυτό είπε ότι έκανε. Του άρεσε η φαντασία και έγραψε κάτι που να ικανοποιεί τον ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδέες είναι λίγες και μόνες τους δεν αρκούν, αυτό που μετράει είναι η εκτελεσή τους. Και, σε ένα genre όπως το επικό φάνταζυ, που έχεις πάνω-κάτω μόνο αυτή την ιδέα για να γράψεις, δεν παίζει τόσο ρόλο ο σκελετός, αλλά το τι δικό σου θα βάλεις μέσα για να ξεχωρίσει από τα υπόλοιπα. Οπότε ίσως πρέπει απλά να δεις τι καινούριο έχει να πει η ιστορία σου, πριν αποφασίσεις ότι είναι κλισαρισμένη.

 

 

+1

 

Δεν είναι τόσο η ιδέα αλλά ο τρόπος που θα την δηιγηθείς που έχει μεγαλύτερη σημασία!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..