Jump to content

The Best of the Best of Fantasy Literature


Βάρδος

Recommended Posts

MidkemiaPress.

 

Ο κόσμος του Feist.

 

Ναι, ξεκίνησε από RPG. Και, επιτέλους, από έναν κόσμο για RPG βγήκαν αξιοπρεπή μυθιστορήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά, όταν φτιάχνουμε έναν κόσμο, εσύ, εγώ κι άλλοι από εδώ μέσα, αυτό δεν επιθυμούμε υπέρ πάντων (uber alles);

Link to comment
Share on other sites

Ποια ακριβώς είναι η ερώτηση;

 

Εγώ ποτέ δε γράφω στον ίδιο φανταστικό κόσμο όπου παίζω RPG. Άλλο πράγμα η λογοτεχνία, άλλο ένα παιχνίδι. (Απαντάει αυτό στην ερώτηση;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι, αν έφτιαχνες ένα κόσμο, λογοτεχνικά πάντα, δε θα ήθελες να είναι «σωστός»;

 

Δε νομίζω ότι διαφέρει πολύ ένα παιχνίδι ρόλων, κι αν ο δημιουργός είναι εξίσου καλός συγγραφέας όσο κι αφηγητής... Κι ο νοών νοήτο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι, αν έφτιαχνες ένα κόσμο, λογοτεχνικά πάντα, δε θα ήθελες να είναι «σωστός»;

 

Τι σημαίνει "σωστός";

 

Δε νομίζω ότι διαφέρει πολύ ένα παιχνίδι ρόλων, κι αν ο δημιουργός είναι εξίσου καλός συγγραφέας όσο κι αφηγητής... Κι ο νοών νοήτο.

 

Παραδόξως, οι περισσότεροι κόσμοι για RPG είναι, στην καλύτερη περίπτωση, μέτριοι λογοτεχνικά. Νομίζεις ότι είναι τυχαίο;

 

 

Τελείως Προσωπική Άποψη: Έχω το σύνδρομο του "θέλω να τα κάνουν όλα οι παίκτες μου". Αυτό σημαίνει ότι δε μ'αρέσει να έχω στον κόσμο μου απέθαντους* NPCs, ούτε προδιαγεγραμμένα γεγονότα. Έτσι, δε θέλω να υπάρχουν μυθιστορήματα με γεγονότα που πρέπει να γίνουν, ή με χαρακτήρες που δεν πρέπει να πεθάνουν επειδή είναι οι Χαρακτήρες Σήμα-Κατατεθέν του Κόσμου.

 

Και, αντιστρόφως, πιστεύω ότι πολλά πράγματα που χρειάζονται για να γίνει ένα καλό παιχνίδι ρόλων βιάζουν με αηδιαστικό τρόπο τη λογοτεχνία.

 

 

 

 

*Χρησιμοποιώ το "απέθαντος" με την αληθινή του έννοια, αυτή του αθάνατου, όχι του ζωντανού-νεκρού. :cold:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kala,min kollate stin kritiki kapoiou.Odws to Dragonlance de leei kai polla-an kai ehw diavasei mono 3 vivlia.Alla apo tin alli o typos thewrei exairetiko ton R.Jordan!O monos Jordan pou axize itan o Michael :icon_yea: !Diladi ti parapanw ehei to "Wheel of time" apo ta Forgotten Realms tou Salvatore?Mipos o R.Jordan de grafei gia xwtika kai ta shetika?Oso gia to Kalo-kako einai ena clise sigoura.Simfwnw apolyta me ton typo pou eipe oti ousiastika mono o Moorcock to ethese swsta me to Nomo kai to Haos.Allou einai "kako" to haos allou o nomos.Padws peripeteia hwris ehthrous gia tous prwtagwnistes den ginetai.Oi Oikogeneia Lannister sto "Game of thrones" tou Martin ws kaki parousiazetai mono pou einai wraia paidia ki oxi orc i daimones.A,na min xehname kai apo paihnidia to Warcraft opou oi "kakoi" orc apodeiknyodai to idio anthrwpinoi me tous "kalous" humans.

By the way,poio thewreite koryfaio vivlio tou Salvatore?Eiha mia sizitisi shetika...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Ευχαριστώ.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Oi Lannister στον Μάρτιν δεν είναι οι κλασσικοί κακοί.Δεν είναι το μαύρο απέναντι απο το άσπρο.Είναι ανταγωνιστές κάποιων απο τους πρωταγωνιστές και γι αυτό δεν τους βλέπουμε και με μεγάλη συμπά8ια(αν και ο Tyrion kai o Jaime είναι μεγάλες μου συμπάθιες).Έχουν όμως και αυτοί τα δικά τους κίνητρα και καμία αντίδραση δεν είναι τυχαία ή πηγάζει απο την αρχετυπική κακία.Ακόμα και οι πράξεις της άθλιας Cersei πηγάζουν απο την αγάπη της για τα παιδιά της,την αφοσίωση της στις αρχές του οίκου της και στην θέληση για εξουσία.

Link to comment
Share on other sites

By the way,poio thewreite koryfaio vivlio tou Salvatore?Eiha mia sizitisi shetika...

 

Φίλε heiron, ο Salvatore δε χαίρει σοβαρής εκτίμησης στον έντεχνο φανταστικό λογοτεχνικό κόσμο. Ούτε σε αυτό το forum. Εγώ πάλι τον έχω διαβάσει ολόκληρο. Αλήθεια πιστεύω ότι αν είχε "σκοτώσει" το αθάνατο party του (Drizzt και λοιποί) και άφηνε λίγο παραπέρα την υπέρμετρη ηθικολογία του, θα είχε καλύτερη φήμη αλλά λιγότερα λεφτά. Επιλογές είναι αυτές.

 

Για μένα, το καλύτερο βιβλίο του με διαφορά είναι το "The Servant of the Shard".

Link to comment
Share on other sites

Για τους Λαννιστερ...το παραεκανα-βασικά ακομη δεν εχω τελειωσει το βιβλιο και μόνο τον Τυριον γουσταρα που πρέπει να είναι και ο πιο..τσατσος στην τελική.Μονο που δεν θεωρω ευγενες κίνητρο την "θέληση για εξουσία"!!! Μην μου πειτε την συνεχεια και ξενερωσω,οκ?

Καλά "έντεχνο φανταστικό"?Εγω Πάνο πάω σε ρεμπετάδικα και μπουζούκια-δεν είμαι ποιοτικος και έντεχνος.Πάντως ευχαριστω για την πρόταση.Τελικά ποιοι χαιρουν σοβαρής εκτίμησης?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιοι χαιρουν σοβαρής εκτίμησης?

 

Κοίτα, οι περισσότεροι συγγραφείς που γράφουν για TSR/WotC δεν είναι και πολύ λογοτεχνικοί γενικότερα. Μπορεί ανάμεσα στα δεκάδες βιβλία που έχουν γραφτεί για TSR/WotC να βρεις και μερικά διαμάντια, αλλά, ως επί το πλείστον, δεν είναι και τόσο καλά. Είναι, όμως, ελαφριά διασκέδαση: κάτι που το διαβάζεις γρήγορα, για την πλάκα, χωρίς να σε προβληματίζει ή να ζητάς να έχει αληθοφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..