Jump to content

Τα άπαντα της Terra Nova


Δίδυμος
 Share

Recommended Posts

Ωραίος! Φχαριστώ!

Θυμάμαι είχα διαβάσει Το Νυχτερινό Δίκτυο του σε εκείνο το παλιό tera nova που είχα, και μου είχε κάνει εντύπωση η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

20. Παράξενο : Ανθολογία διηγημάτων, Άρθουρ Μάχεν, Ρόμπερτ Γ. Τσέημπερς, Φριτζ Λάιμπερ, κ.ά., μετάφραση Παντελής Γιαννουλάκης, Λένα Αδαμοπούλου, Λουκάς Καβακόπουλος, κ.ά., Θεσσαλονίκη, 2003, 384σ., 21x13εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 20)

ISBN 960-8164-19-2, ISBN-13 978-960-8164-19-2

 

Αυτά λέει η Βιβλιονέτ.

 

Η δική μου προσέγγιση:

 

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο σκαναρισμένα:

 

post-532-0-79674400-1362160095_thumb.jpgpost-532-0-21542300-1362160139_thumb.jpg

 

 

Ο ορισμός του Παράξενου, έτσι; Και συνεχίζει και μέσα. Οι πρώτες δύο σελίδες είναι η κλασσική μίνι παρουσίαση της σειράς από το Γιαννουλάκη, ένα κειμενάκι που παίζει σε όλα τα τεύχη, σαν διαφημιστικό.

 

Οι συγγραφείς που περιλαμβάνονται είναι: Άρθουρ Μάχεν, Ρόμπερτ Τσέημπερς, Φριτς Λάιμπερ, Ρέι Μπράντμπερυ, Ώγκαστ Ντέρλεθ, Τ. Ε. Ντ. Κλάιν, Α. Α. Ατανάζιο, Κλαρκ Άστον Σμιθ.

 

Οι μεταφραστές είναι: Παντελής Γιαννουλάκης, Λένα Αδαμοπούλου, Λουκάς Καβακόπουλος, Κωνσταντίνα Πέγιου.

 

Τα διηγήματα που περιλαμβάνονται:

 

Άρθουρ Μάχεν - Ο Λευκός Λαός:

Υπόθεση: Δυο λόγιοι συζητούν για το καλό και το κακό. Ο ένας δίνει στον άλλο το ημερολόγιο μια νεαρής κοπέλας, για να υποστηρίξει την άποψή του.

Η γνώμη μου: Ένα μπερδεμένο κατασκεύασμα από ονειρικά ή μη πράγματα που με κούρασε πάρα πολύ σε σχέση με την διασκέδαση της ανάγνωσης. ίσως να είναι από τα λίγα κείμενα του Μάχεν που δεν εκτιμώ.

 

Ρόμπερτ Γ. Τσέιμπερς - Ο επανορθωτής υπολήψεων

Υπόθεση: Ένας ιδιόρρυθμος άντρας συνωμοτεί με κάποιον που είναι μάλλον τρελός για να γίνει βασιλιάς της Αμερικής σκοτώνοντας τον ξάδερφό του, σε μια μελλοντολογική Αμερική (μελλοντολογική για το συγγραφέα, το κείμενο διαδραματίζεται το 1920).

Η γνώμη μου: Αδυνατώ να εκφέρω γνώμη. Δεν είσαι σίγουρος ούτε μια στιγμή αν αυτός είναι όντως τρελός, αν τρελάθηκε από την ανάγνωση του τύπου Νεκρονομικόν βιβλίου Ο Βασιλιάς με τα Κίτρινα, ή αν έχουν όλοι συνωμοτήσει για να τον βγάλουν τρελό. Τουλάχιστον έχει έναν σταθερό ρυθμό, μια κάποια πλοκή.

 

Φριτς Λέιμπερ - Μεσάνυχτα στον κόσμο του καθρέφτη

Υπόθεση: Ένας μοναχικός μελετητής βλέπει μια μορφή να τον πλησιάζει κάθε νύχτα στον καθρέφτη του.

Η γνώμη μου: Το είχα διαβάσει και παλαιότερα. Μοιάζει φτιαγμένο από σκονισμένα σάβανα και ηρεμία. Σίγουρα δεν είναι τόοοοσο καλό όσο το περιγράφω, αλλά μου άρεσε και στη δεύτερη ανάγνωση όπως και στην πρώτη.

 

Ρέι Μπράντμπερι - Γρηγορότερα από το μάτι

Υπόθεση: Ένα ζευγάρι πηγαίνει στο βαριετέ κι εκεί ο άντρας βρίσκει κάποιον που του μοιάζει σα δίδυμος αδερφός.

Η γνώμη μου: Ωραία και πού είναι το φανταστικό; Απλά και μόνο η ομοιότητα των δύο αντρών δεν είναι κάτι που να κάνει το κείμενο "Παράξενο". Επιπλέον πρέπει κάποια στιγμή να το πάρω απόφαση ότι ο Μπράντμπερυ δε μου αρέσει. Πώς να το κάνουμε δηλαδή.

 

Όγκαστ Ντέρλεθ - Το ξυλόγλυπτο

Υπόθεση: Το περίφημο "Something In Wood". Κριτικός τέχνης δέχεται ως δώρο ένα παράξενο ξυλόγλυπτο για τη συλλογή του κι από εκείνη τη στιγμή αρχίζει να συμπεριφέρεται παράξενα.

Η γνώμη μου: Από τις λίγες φορές που μπορώ να θαυμάσω τον Ντέρλεθ. Συνήθως απλά με διασκεδάζει, μιας και χρησιμοποιεί το κλασσικό λαβκράφτιο μοτίβο. Εδώ τολμά να δει την υπόθεση από έξω και ο τρόπος που διαγράφεται η αλλαγή χαρακτήρα του ήρωα είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου.

 

Φριτς Λάιμπερ - Φαντάσματα από καπνιά

Υπόθεση: Ένας άντρας στη σύγχρονη πόλη έρχεται αντιμέτωπος με ένα νέο είδος φαντάσματος.

Η γνώμη μου: Το διαβάζω πρώτη φορά και το λάτρεψα. Ζηλεύω απίστευτα την ιδέα, την εκτέλεσή της, το ότι αν γράψω εγώ τώρα κάτι που να βασίζεται σε αυτό θα είναι απλά ένας ακόμη. Άτιμε Λάιμπερ.

 

Απόσπασμα από το κείμενο:

 

Ένα φάντασμα του σημερινού κόσμου, με την καπνιά των εργοστασίων στο πρόσωπό του και το θόρυβο των μηχανών μέσα στην ψυχή του. Το είδος του φαντάσματος που θα στοίχειωνε μάντρες από κάρβουνα και θα ξεγλιστρούσε τη νύχτα μέσα σε ερειπωμένα κτίρια γραφείων όπως αυτό. Ένα πραγματικό φάντασμα. Όχι κάτι βγαλμένο μέσα από τα βιβλία.

 

Και πιο κάτω:

 

 

Σκεφτήκατε ποτέ με τι θα έμοιαζε ένα σύγχρονο φάντασμα Μις Μίλικ; Για φανταστείτε το. Ένα καπνισμένο σύνθετο πρόσωπο με την αγωνία των πεινασμένων ανέργων, με τη νευρωτική ανησυχία του ατόμου που δεν έχει κανέναν σκοπό στη ζωή του, τη σπασμωδική ένταση του πιεσμένου εργάτη της πρωτεύουσας, την ταραγμένη πικρία του απεργού, τον αναίσθητο καιροσκοπισμό του απεργοσπάστη, την επιθετική μεμψιμοιρία του επαίτη, τη νοσηρά επιφυλακτική φρίκη του βομβαρδισμένου πολίτη και χιλιάδες άλλα διεστραμμένα συναισθηματικά πρότυπα.

 

 

Τ. Ε. Ντ. Κλάιν - Ο μαύρος άνθρωπος με το κέρατο

Υπόθεση: Ένας γέρος πλέον μαθητής του Λάβκραφτ μπλέκεται σε μια υπόθεση απαγωγής ιεραποστόλου από Μαλαίσιους.

Η γνώμη μου: Είναι υπέροχα γεροντικό. Ο Κλάιν εξετάζει την πιθανή ζωή εκείνων που έμειναν πίσω, όταν ο μέγας δάσκαλος απεβίωσε. Και το κάνει τόσο καλά, όσο καλά ξέρει να γράψει μια κθουλιανή περιπέτεια.

 

Α. Α. Ατανάσιο - Οι αστρολίμνες

Υπόθεση: Δυο βαποράκια μπλέκονται με δύο κιλά ηρωίνης, δύο νονούς του καρτέλ, έναν ιερέας γκανγκαν και μια πέτρα με παράξενο σχήμα.

Η γνώμη μου: Παρά την τοποθέτηση σε σύγχρονο περιβάλλον (λίγο μετά το Βιετνάμ, αν κατάλαβα καλά) και τους ενδιαφέροντες ήρωες, δεν το διασκέδασα όσο θα ήθελα. Κυρίως γιατί το παράξενο εισβάλει πολύ νωρίς για να με ενδιαφέρει ο παθός.

 

Κλαρκ Άστον Σμιθ - Το γκουλ

Υπόθεση: Νεαρός χήρος κάνει συμφωνία με ένα γκουλ για να σώσει το σώμα της νεκρή του γυναίκας.

Η γνώμη μου: Από τα πιο τρυφερά κομμάτια που έγραψε ποτέ ο Σμιθ. Η λεπτότητα και η φρίκη με την οποία προσεγγίζει το θέμα έρωτας-θάνατος με κάνουν κάθε φορά που το διαβάζω να θέλω να το ξαναδιαβάσω και να το ξαναδιαβάσω και να το ξαναδιαβάσω.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι τόσο πολύ που έχω αυτόν τον τόμο, μιας και παίρνει εξαιρετικές κριτικές!! Και φτηνά, ε;

 

Τώρα ψάχνω με αγωνία το Παράξενοι Κόσμοι, του Ρόμπερτ Μπλοχ. Το πέτυχα μια φορά σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο αλλά ο μαγαζάτορας μου είπε ότι το πούλαγε 15 ευρώ, άντε να έκοβε 2-3 ευρώ με το ζόρι. Με 15 αγοράζω fantasy έπη και τούβλα, όχι μια μεταχειρισμένη έκδοση τσέπης που όταν πρωτοκυκλοφόρησε έκανε κάτω από 2.000 δραχμές. Καλά, κορόιδα ψάχνουν ρε γαμώτο; Ελπίζω να το πετύχω στους λογικούς και καλούς παλαιοβιβλιοπώλες που συνήθως επισκέπτομαι και βάζουν λογικές και σωστές τιμές στα βιβλία (και κόβουν και από πάνω για στρογγυλοποίηση!).

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι τόσο πολύ που έχω αυτόν τον τόμο, μιας και παίρνει εξαιρετικές κριτικές!! Και φτηνά, ε;

 

Τώρα ψάχνω με αγωνία το Παράξενοι Κόσμοι, του Ρόμπερτ Μπλοχ. Το πέτυχα μια φορά σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο αλλά ο μαγαζάτορας μου είπε ότι το πούλαγε 15 ευρώ, άντε να έκοβε 2-3 ευρώ με το ζόρι. Με 15 αγοράζω fantasy έπη και τούβλα, όχι μια μεταχειρισμένη έκδοση τσέπης που όταν πρωτοκυκλοφόρησε έκανε κάτω από 2.000 δραχμές. Καλά, κορόιδα ψάχνουν ρε γαμώτο; Ελπίζω να το πετύχω στους λογικούς και καλούς παλαιοβιβλιοπώλες που συνήθως επισκέπτομαι και βάζουν λογικές και σωστές τιμές στα βιβλία (και κόβουν και από πάνω για στρογγυλοποίηση!).

 

Τους Παραξενους Κοσμους τους βρηκα στην Πρωτοπορια σε μια παραγγελια που ειχα κανει πριν 1 χρονο. Δοκιμασε μηπως εχουν κανενα κομματι ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι τόσο πολύ που έχω αυτόν τον τόμο, μιας και παίρνει εξαιρετικές κριτικές!! Και φτηνά, ε;

 

Τώρα ψάχνω με αγωνία το Παράξενοι Κόσμοι, του Ρόμπερτ Μπλοχ. Το πέτυχα μια φορά σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο αλλά ο μαγαζάτορας μου είπε ότι το πούλαγε 15 ευρώ, άντε να έκοβε 2-3 ευρώ με το ζόρι. Με 15 αγοράζω fantasy έπη και τούβλα, όχι μια μεταχειρισμένη έκδοση τσέπης που όταν πρωτοκυκλοφόρησε έκανε κάτω από 2.000 δραχμές. Καλά, κορόιδα ψάχνουν ρε γαμώτο; Ελπίζω να το πετύχω στους λογικούς και καλούς παλαιοβιβλιοπώλες που συνήθως επισκέπτομαι και βάζουν λογικές και σωστές τιμές στα βιβλία (και κόβουν και από πάνω για στρογγυλοποίηση!).

Νορμάλ τιμή σου είπε, δοκίμασε να ψάξεις την τιμή του βιβλίου αυτού στο Amazon

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι τόσο πολύ που έχω αυτόν τον τόμο, μιας και παίρνει εξαιρετικές κριτικές!! Και φτηνά, ε;

 

Τώρα ψάχνω με αγωνία το Παράξενοι Κόσμοι, του Ρόμπερτ Μπλοχ. Το πέτυχα μια φορά σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο αλλά ο μαγαζάτορας μου είπε ότι το πούλαγε 15 ευρώ, άντε να έκοβε 2-3 ευρώ με το ζόρι. Με 15 αγοράζω fantasy έπη και τούβλα, όχι μια μεταχειρισμένη έκδοση τσέπης που όταν πρωτοκυκλοφόρησε έκανε κάτω από 2.000 δραχμές. Καλά, κορόιδα ψάχνουν ρε γαμώτο; Ελπίζω να το πετύχω στους λογικούς και καλούς παλαιοβιβλιοπώλες που συνήθως επισκέπτομαι και βάζουν λογικές και σωστές τιμές στα βιβλία (και κόβουν και από πάνω για στρογγυλοποίηση!).

Νορμάλ τιμή σου είπε, δοκίμασε να ψάξεις την τιμή του βιβλίου αυτού στο Amazon

 

Nihilio, καθόλου νορμάλ, όταν όσους άλλους τίτλους της ίδιας σειράς τους έχω βρει με 3 και 4 ευρώ... Και δεν νομίζω ο συγκεκριμένος να ήξερε τον Bloch και πόσο κάνει στο amazon το βιβλίο... Με τα μισά λεφτά έχω βρει τα τούβλα του De Lint από αρχέτυπο, που είναι ιδιαίτερα σπάνια, και φυσικά ένα κάρο άλλα, που και στο amazon κάνουν πολλά λεφτά... Αυτά της Terra Nova, στο πρώτο παλαιοβιβλιοπωλείο στην Άστιγγος που έχει κούτες έξω (για παράδειγμα), θα το βρεις αν είσαι τυχερός και βρεθεί εκεί το πολύ με 4 ευρώ. Εκεί έχω βρει τις περισσότερες ανθολογίες Terra Nova, σ'αυτές τις απόλυτα λογικές τιμές. Να έχεις υπόψιν ότι στον ίδιο είχα πετύχει και κάτι Ωρόρες με 9 και 10 ευρώ....

Link to comment
Share on other sites

BladeRunner πριν κανα ένα ενάμιση μήνα πήρα του Mπλοχ από τα παλαιοβιβλιοπωλεία στο Μοναστηράκι με 4 ευρώ και προχτές αγόρασα του Γουέλς με 3 ευρώ από το Ricardo ίσως ρίξεις και μια ματιά εκει.

Link to comment
Share on other sites

Τέρανόβες πάντως στη ζελατίνα υπήρχαν στο Χαλάνδρι, αν και τελευταία φορά που πήγα στο βιβλιοπωλείο (Μικρός Κοραής) είχαν κάνει ανακατατάξεις και δεν έψαξα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

είπα να ξαναζεστάνω το θέμα, για όποιον ενδιαφέρεται να βρει βιβλία της σειράς και δεν μπορεί, πήρε πολλά το μάτι μου σε βιβλιοπωλείο του Αγρινίου με την ονομασία Επίκουρος. οπότε αν σας φέρει ο δρόμος στην πολη του αγρινίου ή έχετε κάποιον φίλο, ψάξτε το...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την Παρασκευή που θα αδειάσει λίγο το πρόγραμμά μου, θα σκανάρω και σε καλή ανάλυση τα εξώφυλλα όσων έχω, να σας τα ανεβάσω εδώ. Το ίδιο σχεδίαζα και για τις Ωρόρες, αλλά εκείνες είναι πολλές και μου παίρνει χρόνο.

 

 Αυτό ήταν τελικά ένα απατηλό όνειρο... Αλλά ένα-ένα που θα διαβάζω, θα τα σκανάρω και θα τα ανεβάζω εδώ. Promise.

 

 

Πάμε σχόλιο για το:

 

10 (?). Τα έπη των αθάνατων, ανθολόγηση Παντελής Γιαννουλάκης, μετάφραση Νίκος Κανακάρης, Θεσσαλονίκη, 2001, 317σ., 17x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη)

ISBN 960-8164-09-5, ISBN-13 978-960-8164-09-3

€ 5,99

 

Αυτά λέει η Βιβλιονέτ.

 

Η δική μου προσέγγιση:

 

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο σκαναρισμένα:

 

 

post-532-0-37816000-1368115094_thumb.jpg post-532-0-97822500-1368115124_thumb.jpg

 

 

Οι πρώτες δύο σελίδες είναι η κλασσική μίνι παρουσίαση της σειράς από το Γιαννουλάκη, ένα κειμενάκι που παίζει σε όλα τα τεύχη, σαν διαφημιστικό. 

 

Ακολουθεί μια εισαγωγή δέκα σελίδων, με διάφορα περιγραφικά περί ηρωικής φαντασίας και επικής ποίησης, που λέει κάποια ενδιαφέροντα πράγματα, αλλά σε γενική εικόνα είναι μάλλον λίγο βαρετή.

 

Οι συγγραφείς που περιλαμβάνονται είναι: Σιν-Έγκι-Ουννίννι, Οβίδιος, Όμηρος, Βόλφραμ Φον Έσσενμπαχ, Ελίας Λενρότ, Σερ Τόμας Μάλορυ, διάφοροι ανώνυμοι.

 

Ο μεταφραστής είναι: Νίκος Κανακάρης. Η επιλογή των κειμένων έγινε από τον Παντελή Γιαννουλάκη.

 

Τα διηγήματα που περιλαμβάνονται:

 

Το ταξίδι του Νεκρού - Αιγυπτιακή Βίβλος των Νεκρών (Ανών.)

Υπόθεση:  Τελετουργικές προσευχές, χωρίς πλοκή.

Η γνώμη μου: Ε, εντάξει, προσευχές είναι. Φιλολογικό το ενδιαφέρον τους και μόνο. (Ακόμη και για μένα που με ενδιαφέρουν κάπως τα αιγυπτιακά)

 

Αυτός που τα Είδε όλα - Έπος του Γκιλγκαμές (Σιν-Έγκι-Ουννίννι)

Υπόθεση: Ο Ενκιντού είναι ένας άγριος, φτιαγμένος από τους θεούς.. Ο βασιλιάς Γκιλγκαμές θέλει αν τον υποτάξει και του στέλνει μια πόρνη να πάρει την αθωότητά του.

Η γνώμη μου: Αρχετυπική ιστορία που προσωπικά τη θεωρώ τον πρόδρομο της ιδεάς του προπατορικού αμαρτήματος. Ο άγριος που παύει να είναι άγριος όταν δει τα απόκρυφα μιας ιερόδουλης (την κυριολεκτική της σημασία, την πρώτη). Διαβάζοντάς συνειδητοποίησα ότι το πομπώδες ύφος των Μεσανατολιτών μού μιλάει σε διάφορα επίπεδα (πιθανόν να υπάρχει κάπου εκεί στις φλέβες μου μια σταγονίτσα Βαβυλώνιο αίμα, υποθέτω.) Μου θυμίζει έναν άντρα με μακριά μαύρη γενειάδα και πλατύ στήθος, γελαστό, με τα χέρια στη μέση, να τραγουδάει δυνατά.

 

Φαέθων - Μεταμορφώσεις (Οβίδιος)

Υπόθεση:  Ο νεαρός Φαέθων απαιτεί από τον πατέρα του τον Ήλιο να του αποδείξει ότι είναι γιος του.

Η γνώμη μου: Το κείμενο έχει  χάσει τη μυθολογική του χροιά κι είναι καθαρά ένα λογοτέχνημα.

 

Για την Τιμή και το Αίμα - Ιλιάδα (Όμηρος)

Υπόθεση:  Η μάχη για το σώμα και τα όπλα του Πάτροκλου.

Η γνώμη μου: Δεν ξέρω αν φταίει η μετάφραση ή το απόσπασμα, αλλά βαρέθηκα τη ζωή μο! Παρακαλούσα να τελειώσει! :( 

 

Ο κόσμος του Κουκούλεην - Τα Έπη του Κουκούλεην (Ανών.)

Υπόθεση:  Περιλαμβάνει διάφορες ιστορίες σχετικά με τον Κουκούλεην (και τους παρατρεχάμενούς του).

Η γνώμη μου:  Δεν πολυκατάλαβα ποτέ την επικότητα κάποιων από τις δυτικές μυθολογίες. Με μπερδεύουν οι καταστάσεις κατά τις οποίες προσβάλλονται. Αυτό αφαιρεί αρκετά από την απόλαυση του κειμένου, που βρωμοκοπάει φωτιά, ατσάλι και γυμνές γροθιές.

 

Περσέας και Ανδρομέδα - Μεταμορφώσεις (Οβίδιος)

Υπόθεση:  Ο ήρωας που σώζει τη βασιλοπούλα που την άφησαν να τη φάει το τέρας.

Η γνώμη μου: όπως και ο Φαέθωντας, έχει χάσει τη μυθολογική του πατίνα. Διαβάζεται πολύ ευχάριστα.

 

Ο Οδυσσέας κι ο Κύκλωπας - Οδύσσεια (Όμηρος)

Υπόθεση:  Η γνωστή.

Η γνώμη μου: Αχ. Απόλαυση είναι ο άτιμος.

 

Ταξίδια του Μάελ Ντούιν - Κέλτικη Βίβλος των Νεκρών (Ανών.)

Υπόθεση:  Μια ομάδα ναυτών που πλεόυν σε άγνωστα νερά.

Η γνώμη μου: Θυμίζει λίγο Λουκιανό. Χαριτωμένο θα το έλεγα.

 

Μπράνγουεν, κόρη του Λλυρ - Μαμπινόγκιον (Ανών.)

Υπόθεση:  Νεαρή κόρη παντρεύται έξω από τη χώρα της και μετά γίνεται πόλεμος.

Η γνώμη μου: Μου είναι εξίσου ακατανόητο με τον Κουκούλεην.

 

Μανάουινταν, γιος του Λλυρ - Μαμπινόγκιον (Ανών.)

Υπόθεση: Ξεκινάει από το τέλος της προηγούμενης ιστορίας κι ανάθεμά με αν καταλαβαίνω που καταλήγει. 

Η γνώμη μου:  Τόσο αδιάφορο που καταντάει εξοργιστικό.

 

Το παραμύθι των Μάγιας - Πόπολ Βου (Ανών.)

Υπόθεση:  Το αρχετυπικό ζευγάρι των διδύμων που έπλασαν τον κόσμο αντιμετωπίζει τους κακούς.

Η γνώμη μου: Κι εδώ μου είναι κάπως ακαταλαβίστικη η λογική, αλλά για κάποιο λόγο η ανάγνωση ήταν πολύ ευχάριστη.

 

Η θλίψη του Πάρσιβαλ - Πάρσιβαλ (Βόλφραμ Φον Έσσενμπαχ)

Υπόθεση:  ο θλιμμένος ιππότης περιπλανιέται ψάχνοντας να βρει το Μοντ Σαβάζ, το βουνό όπου φυλάγεται το Γκράαλ.

Η γνώμη μου: Λίγο βαρετό, αρκετά αποκρυφιστικό μου φάνηκε, γενικά όχι και τόσο κακό όμως.

 

Η ουράνια σκάλα του Μωάμεθ - Το Βιβλίο της Σκάλας του Μωάμεθ (Ανών.)

Υπόθεση:  Ο άγγελος οδηγεί τον Μωάμεθ στο θρόνο του Θεού για να αποδεχτεί την αποστολή του επί γης.

Η γνώμη μου: Έχω διαβάσει ολόκληρο το κείμενο κι είναι λίγο προβλέψιμο, κατά τα άλλα θυμίζει βιβλικό μανιφέστο.

 

Το μυστηριώδες Σάμπο - Καλεβάλα (Ελίας Λενροτ)

Υπόθεση:  Τρεις ήρωες κλέβουν το σάμπο από την κυρά της Πόγχιολα κι εκείνη τους κυνηγάει με όλες τις τις δυνάμεις.

Η γνώμη μου: όχι ακριβώς αυτό που θα έλεγες δίκαιο κι ηθικό, αλλά βγαίνει νόημα. Μαγευτική η έλλειψη περιγραφής του μυστηριώδους αντικειμένου που λέγεται σάμπο (το μόνο που λέγεται σε όλο το κείμενο είναι ότι έχει καπάκι)

 

Ο θάνατος του Αρθούρου - Le morte d' Arthur  (Σερ Τόμας Μάλορυ)

Υπόθεση:  Ο κακός γιος του Αρθούρου προκαλεί το θάνατό του (και της Γκουίνεβιρ και του Λάνσελοτ).

Η γνώμη μου:  Πολύ πιο ενδιαφέρον απ' ότι περίμενα, αν και γεμάτο με τη "χάρη του Θεού" και ιππότες που υπηρετούν από ταπεινότητα ερημίτες.

 

 

Γενικά ένα τόμος που μπορείτε και να παραλείψετε, αν δεν σας ενδιαφέρουν οι μυθολογίες άλλων λαών.

Edited by Naroualis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν όλα τα βιβλία της σειράς! Εκπληκτική σειρά! Με ωραία διαλεγμένα διηγήματα στις συλλογές και αντιπροσωπευτικά για τον κάθε συγγραφέα!

 

​Το μόνο που μου λείπει, και δεν έχω καταφέρει να το βρω με τίποτα, είναι το Οι πειρατές φαντάσματα και άλλες διηγήσεις του Hodgon, William H.

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω για το που μπορώ να το βρω, ας με ενημερώσει!

 

ΥΓ.

Έχω ακόμα και τα 2 από τα 3 πρώτα βιβλία της σειράς τα

Αυτοί Που Κρύβονται Στο Σκοτάδι

και

Παράδοξες Διηγήσεις

 

το 3ο βιβλίο λεγόταν Κυβερνοδιάστημα. Αλλά δε νομίζω να υπάρχει κάπου... Το ψάχνω και αυτό βέβαια!

Edited by Mr_zero
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμα και τα 2 από τα 3 πρώτα βιβλία της σειράς τα

Αυτοί Που Κρύβονται Στο Σκοτάδι

και

Παράδοξες Διηγήσεις

 

το 3ο βιβλίο λεγόταν Κυβερνοδιάστημα. Αλλά δε νομίζω να υπάρχει κάπου... Το ψάχνω και αυτό βέβαια!

 

 

 

 

:o

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα πρώτα βιβλία της terra nova ήταν 4

το 4ο είναι το "Ένα παράξενο βιβλίο"

 

http://www.eleftheriskepsis.gr/popup_image.php?pID=42228

 

Το έχω κι αυτό! :)

 

Το Κυβερνοδιάστημα που δεν έχω: http://www.eleftheriskepsis.gr/popup_image.php?pID=42229

Link to comment
Share on other sites

Άρθουρ Μάχεν - Ο Λευκός Λαός:

Υπόθεση: Δυο λόγιοι συζητούν για το καλό και το κακό. Ο ένας δίνει στον άλλο το ημερολόγιο μια νεαρής κοπέλας, για να υποστηρίξει την άποψή του.

Η γνώμη μου: Ένα μπερδεμένο κατασκεύασμα από ονειρικά ή μη πράγματα που με κούρασε πάρα πολύ σε σχέση με την διασκέδαση της ανάγνωσης. ίσως να είναι από τα λίγα κείμενα του Μάχεν που δεν εκτιμώ.

 

 

Για εμένα ίσως και η καλύτερη ιστορία του Άρθρουρ Μάχεν!

 

Μυστηριακή, μυστικιστική, ατμοσφαιρική

 

για εμένα τέλεια! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9(?). Μην το διαβάσετε νύχτα, επιμέλεια Ναούμ Θεοδοσιάδης, μετάφραση Κωνσταντίνα Πέγιου, Θεσσαλονίκη, 2001, 317σ., 17x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη)
ISBN 960-8164-08-7, ISBN-13 978-960-8164-08-6
€ 5,70

Αυτά λέει η Βιβλιονέτ.

Η δική μου προσέγγιση:

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο σκαναρισμένα από μένα:
 
post-532-0-70587200-1369211071_thumb.jpgpost-532-0-44591600-1369211085_thumb.jpg

Οι πρώτες δύο σελίδες είναι η κλασσική μίνι παρουσίαση της σειράς από το Γιαννουλάκη, ένα κειμενάκι που παίζει σε όλα τα τεύχη, σαν διαφημιστικό. 
 
Δεν υπάρχει άλλη εισαγωγή, τα διηγήματα ξεκινούν αμέσως.

Οι συγγραφείς που περιλαμβάνονται είναι: Άλτζερνον Μπλάκγουντ, Λόρδος Εντ. Μπάλγουερ-Λύντον, Έντουαρντ Χοχ, Ε. Φ. Μπένσον, Γουίλλιαμ Χόουπ Χότζσον, Άμπροουζ Μπηρς, Χ. Φ. Άρνολντ, Τζ. Σέρινταν Λε Φανού, Ρέυ Μπράντμπερυ, Φριτς Λάιμπερ, Λεονίντ Αντρέγιεφ.

Η μεταφράστρια είναι: Κωνσταντίνα Πέγιου. Μέσα στο κείμενο, στο τέλος κάποιων από τα διηγημάτα αναφέρουν μετάφραση από το Ναούμ Θεοδοσιάδη (παρακάτω σημειώνονται με αστερίσκο δίπλα στον τίτλο τους). Δεν αναφέρεται ποιος έκανε την επιλογή των κειμένων.

Τα διηγήματα που περιλαμβάνονται:
 

Η άλλη πτέρυγα - Άλτζερνον Μπλάκγουντ

Υπόθεση: Ένα παιδί καταφέρνει να ελευθερώσει το οικογενειακό φάντασμα.

Γνώμη μου:Ονειρική ατμόσφαιρα που ακολουθεί τις σκέψεις ενός μικρού παιδιού, μέσα στο μυστήριο της οικογενειακής έπαυλης. Από τα πλέον αδύναμα κείμενα που έχω διαβάσει ποτέ, ξεκινάει να πάει κάπου και καταλήγει στη χειρότερη κοινοτυπία, που τελικά δεν έχει και καμία σχέση με αυτό που υποτίθεται ότι ξεκίνησε να πει.

 

Το σπίτι κι ο εγκέφαλος - Λόρδος Εντ. Μπάλγουερ-Λύντον

Υπόθεση: Ένα στοιχειωμένο σπίτι προκαλεί έναν ερευνητή να το ερευνήσει.

Γνώμη μου:Ενδιαφέρον θα έλεγα, από τα λίγα που ακόμη και με αυτήν την παλαιομοδίτικη φόρμα του καταφέρνει να τραβήξει την προσοχή και να σε τρομάξει.

 

*Το απρόσωπο πράγμα - Έντουραντ Χοχ

Υπόθεση: Ένας γέρος επιστρέφει στη γεννέτηρά του, για να ντιμετωπίσει ένα τέρας που έφαγε την αδερφή του.

Γνώμη μου: Απλά ό,τι να 'ναι. Η ιδέα δεν είναι κακή, το δίδαγμα έχει όλη την καλή πρόθεση, αλλά η εκτέλεση είναι λειψή.

 

Negotium Perambulans - Ε. Φ. Μπένσον

Υπόθεση: Μοναχικός εισοδηματίας επιστρέφει στο αλλόκοτο χωριό των παιδικών του χρόνων κι εκεί βλέπει ότι κάποια πράγματα εξακολουθούν να μένουν μυστήρια.

Γνωμη μου: Μυστήριο κείμενο, με όλα τα κλισέ της εποχής του, ωστόσο έχει μια κάποια ποιότητα γραφής. Μου άφησε την ίδια αίσθηση με το "Δόκτωρ Τζέκυλ ακι Κύριος Χάυντ": ενώ καταλαβαίνεις ότι το κείμενο είναι προηγούμενων αιώνων, η γραφή κι η προσέγγιση είναι αρκετά σύγχρονες ώστε να σε συγκινήσουν. Φυσικά το τέλος μένει αιωρούμενο κι αυτό χαλάει την όποια καλή εικόνα.

 

Ο Χοίρος - Γουίλλιαμ Χόουπ Χότζσον

Υπόθεση: κάποιος βλέπει παράξενα όνειρα κι ένας ερευνητής του υπερφυσικού/παραφυσικού αναλαμβάνει να τον θεραπεύσει.

Γνώμη μου: Βαρετό, τεράστιο και οι εξηγήσεις του θα ενθουσίαζαν μόνο τους οπαδούς του Χουντίνι. Αναλώνεται στην περιγραφή χρωμάτων που φλασάρουν ένα γύρω και δαιμονοποιεί το καημένο το μπαίηκον. Θυμόμουν ότι ο Χότζσον έγραφε λίγο καλύτερα, αλλά φαίνεται ότι γελάστηκα.

 

Το καταραμένο πράγμα - Άμπροουζ Μπηρς

Υπόθεση: Η έρευνα για τον παράξενο θάνατο ενός ερημίτη στα Απαλλάχια.

Γνώμη μου: Ο Μπηρς είναι πάντα ο Μπηρς, το ύφος του είναι αναγνωρίσιμο από μίλια μακριά. Οι χαρακτήρες αληθινοί, η περίσταση η αρμόζουσα.

 

 

*Το νυχτερινό δίκτυο - Χ. Φ. Άρνολντ

Υπόθεση: Κάποιος σταθμός αναμεταδίδει την κατάληξη μιας πόλης από κάτι υπερφυσικό. Εκείνοι που ακούν την αναμετάδοση επηρεάζονται έντονα.

Γνώμη μου: Πολύ ατμοσφαιρικό, αν και δεν αναγνωρίζω το επάγγελμα που κάνουν οι ήρωες (πρέπει να ήταν ένα είδος τηλεγραφικού ειδησεογραφικού πρακτορείου). Από τα λίγα που ξεχωρίζει κάπως σε αυτόν τον τόμο.

 

 

Πράσινο Τσάι - Τ. Σέρινταν Λε Φανού

Υπόθεση: Ο αιδεσιμότατος κατατρίχεται από έναν δαίμονα και κάποιος ερευνητής ιατρός αναλαμβάνει να τον βοηθήσει.

Γνώμη μου: Αν ο Σέρλοκ ήταν μεταφυσικός. Δε δίνεται εξήγηση για το υπερφυσικό στοιχείο. Παρά τις όποιες του αδυναμίες όμως, είναι από τα πιο τρομακτικά πράγματα που έχω διαβάσει ποτέ μου. Λογικό. Λε Φανού είναι αυτός.

 

 

*Το πράγμα στην κορυφή της σκάλας - Ρέυ Μπράντμπερυ

Υπόθεση: Άλλος ένας γέρος που γυρίζει στο στοιχειωμένο πατρικό του.

Γνώμη μου: Ένας συγγραφέας που κάθε μα κάθε φορά με κάνει να τον βαριέμαι αφόρητα. Το γεγονός αποδεικνύεται περίτρανα και εδώ, παρά τον φανερά χολιγουντιανό τρόπο απόδοσης της ιστορίας.

 

 

Φάντασμα από καπνιά - Φριτς Λάιμπερ

Το διάβασα πολύ πρόσφατα σε άλλο τόμο της Terra Nova (ανακύκλωση διηγημάτων, τι να πεις...) κι όμως και πάλι ήταν εκπληκτικό, απολαυστικό, βαθύ. Άτιμε Λάιμπερ.

 

 

Η άβυσσος - Λεοντίντ Αντρέγιεφ

Υπόθεση: Ένα νεαρό ζευγάρι περπατάει στην εξοχή και δέχεται επίθεση από κακόβουλους ανθρώπους.

Γνώμη μου: Ακατανόητο. Μάλιστα η Βιβλονέτ αναφέρει στο βιογραφικό του Αντρέγιεφ κάποια πράγματα που σε κάνουν  να μπερδεύεσαι ακόμη περισσότερο. Δε μπορώ να πω ότι το διασκέδασα.

 

 

 

Γενικά, πρόκειται για έναν τόμο, που μπορείτε και να παραλείψετε χωρίς να χάσετε μεγάλο μέρος της ιστορίας της λογοτεχνίας τρόμου.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τέλειωσα χτες ένα από τα holy graal της ελληνικής εκδοτικής σκηνής: το Παράδοξες Διηγήσεις των εκδόσεων Terra Nova. Για να σας κάνω να ζηλέψετε, το βρήκε ο καλός μου σε κάποιον πάγκο για 5 ευρουλάκια, ενώ στα διάφορα παλαιοβιβλιοπωλεία η τιμή του δεν πέφτει ποτέ κάτω από τα 40 ευρώ. Χεχε.

 

 

Γενικά στοιχεία: δεν το βρήκα στη Βιβλονέτ. Από τις μέσα σελίδες, εκδόσεις Terra Nova, 1993. επιμέλεια εξωφύλλου: Κική Παρδάκη, επιλογή-μετάφραση-αναλυτικά κείμενα-επιμέλεια: Παντελής Γιαννουλάκης (σε πιο μέσα σελίδα αναφέρεται ως μεταφράστρια και η Βίνια Κονταξάκη), πρόλογος: Γιώργος Μπαλάνος.

 

Αυτά τα τέσσερα πρώτα βιβλία της Terra Nova (Παράδοξες διηγήσεις, Κθούλου, Κυβερνοδιάστημα και Αυτοί που κρύβονται στο σκοτάδι) είχαν πολλά προβλήματα από πλευράς στησίματος. Έμοιαζαν όλα με λευκώματα γυμνασιόπαιδου, με κακή παραγραφοποίηση και αλλαγές στις γραμματοσειρές και εικόνες να παρεμβάλλονται και κάποιες φορές υπήρχαν λέξεις του κειμένου με μαύρο φόντο και λευκά γράμματα. Επιπλέον τα ονόματα των συγγραφέων είναι πάντα με ΚΕΦΑΛΑΙΑ (πράγμα που θεωρώ ιδιαιτέρως ενοχλητικό και ξεπερασμένο, ακόμη και για την εποχή που κυκλοφόρησε το βιβλίο). Αν δεν είσαι πολύ προσεκτικός, μπορεί και να μην καταλάβεις πότε τελειώνει η εισαγωγή του Γιαννουλάκη και πότε αρχίζει το κείμενο του διηγήματος. 

 

Να σημειωθεί η ανακύκλωση των διηγημάτων (όλα αυτά μπορεί κανείς να τα βρει και σε άλλα τεύχη της Terra Nova), πιθανόν με διορθωμένες μεταφράσεις.
 
Ο πρόλογος του Μπαλάνου είναι πιθανόν απάλευτος. Δε μπορώ να σας δώσω πολλά στοιχεία γι' αυτόν γιατί μου ήταν τόσο αδιάφορος που πηδούσα ανερυθρίαστα σελίδες.

Οι συγγραφείς που περιλαμβάνονται είναι: H. P. Lovecraft, M. S. Warnes, A. Mahen, C. A. Smith, A. Derleth, R. Chambers, R. Bradbury, T. E. D. Klein, Αιμίλιος Νέμος. Επίσης υπάρχουν πολλά ποιήματα για τα οποία αδιαφόρησα εντελώς (και βαριέμαι να αναφέρω τους ποιητές).

Τα διηγήματα που περιλαμβάνονται:

 

Ο Λευκός Λαός, Α. Μάχεν

Όσες φορές κι αν το διαβάσω, πάλι βαρετό θα μου φανεί...

 

Επανορθωτής Υπολήψεων, Ρ. Τσέημπερς

Παρά που είναι μπερδεμένο και τελικά δε σου λέει καν περί τίνος πρόκειται (συν το ότι πρόκειται εξαρχής για εναλλακτική ιστορία, αμέ) μπόρεσα αυτή τη φορά να το διαβάσω με περισσότερη προσήλωση.
 

Το Μαύρο βιβλίο του Αλσοφόκους, ΧΦΛ και Μάρτιν Γουώρνς.

Αδύναμο. Πρέπει να ήταν αδύναμο όταν το παράτησε ο Λάβκραφτ κι εξακολουθεί να είναι αδύναμο μετά τις παρεμβάσεις και την ολοκλήρωση από τον Γουώρνς.
 

Ο Άνθρωπος με το Κέρατο, Τ.Ε.Ντ. Κλάιν.

Σε δεύτερη ανάγνωση είναι καλύτερο ακόμη από την πρώτη. Μια γλυκύτατη γεροντίλα, ένας τρόμος υποχθόνιος, ασαφής, η ζέστη κι υγρασία των τροπικών να σε περονιάζουν. Αριστούργημα, αν θέλετε τι γνώμη μου.
 

Κάτι Ξύλινο, Ώγκαστ Ντέρλεθ.

Από τα λίγα του Ντέρλεθ που μου αρέσουν.
 

Ο Νεκροφάγος, Κ.Α. Σμιθ.

Το έχω ξαναπει κι αλλού, είναι το πιο γλυκό και ρομαντικό διήγημα τρόμου που έχει γραφτεί ποτέ.
 

Και η Χλωμή Σελήνη, Όνειρα τρελά μου στήνει, Αιμίλιος Νέμος.

Στην εισαγωγή, ο Γιαννουλάκης λέει για τον συγγραφέας ότι κανείς δεν ξέρει ποιος είναι κι είναι ένα μυστήριο και ξέρουμε μόνο ότι ο πατέρας του πρέπει να είναι Έλληνας και κάτι τέτοια. Δε θα μαντεύαμε ποτέ ότι είναι ο ίδιος ο Γιαννουλάκης με ψευδώνυμο. Από την άλλη, εντάξει, το κείμενο είναι αξιοπρεπέστατο κι έχει και μια καλή ιδέα. 
 

Η Νύχτα, Ρ. Μπράντμπερυ.

Παράδοξο κι όχι φανταστικό διήγημα. Από τα λίγα του Μπράντμπερι που μου κίνησε το ενδιαφέρον.

 

 

Κλείνοντας θα ήθελα να σημειώσω την κάκιστη συνήθεια του επιμελητή να παρεμβάλει αστερίσκους με υπαινιγμούς στα κείμενα (Αχα!) κι σε κάποιο σημείο (στο Λευκό Λαό συγκεκριμένα) γράφει κάτι σαν "διακόπτουμε το πρόγραμμά μας" και βάζεις και κάτι από έναν άλλο συγγραφέα για να μας κλείσει το μάτι, γουίνκ-γουίνκ κι έτσι.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Στα Γιάννενα όπου είναι και ο τόπος καταγωγής μου, έχει αρκετά ξεχασμένα στο βιβλιοπωλείο Δωδώνη, σε κακή κατάσταση βέβαια με αρκετές φθορές. Επίσης, σε ένα άλλο βιβλιοπωλείο πίσω από την Ακαδημία έχει αρκετά. Αυτά για όσους είναι από Γιάννενα ή σκοπεύουν να πάνε κάποτε.

 

Αυτή η σειρά είχε συμπαθητικά βιβλιαράκια με εξώφυλλα που ντρεπόσουν να δείξεις στους φίλους σου :)

Είχα διαβασει Ιστορίες Που δεν διηγήθηκε ποτέ κανείς, Iστορίες από την κούφια γη και Στη φωλιά του λευκού φιδιού.

 

Να πω ότι ξετρελάθηκα, θα είναι ψέματα, δεν παύει όμως να αποτελεί μια ευκαιρία για να έρθει κάποιος σε επαφή με εναλλακτικές κοσμοθεωρίες, φανταστικούς κόσμους και παλαιάς κοπής γκόθικ τρόμο και γιατί όχι να αντλήσει έμπνευση για κάποια ιστορια που μπορεί να θέλει να γράψει. Συγκεκριμένα μου έχει μείνει ακόμα το βιβλίο του Γιαννουλάκη με κάτι περίεργες ιστορίες για μια οδό μαύρης πέτρας στη Θεσσαλονίκη, όπου σχετίζοταν με το Megapolisomancy. Δεν τα θυμάμαι καλά όμως πρέπει να τα ξαναδιαβάσω κάποια στιγμή. Πάντως μου είχε αφήσει έντονη γεύση Καλτίλας!!

Άργησα λίγο να πάρω μπρος και να μπω στην κουβέντα. Τυχαία ανακάλυψα το φόρουμ αυτό και ελπίζω να είμαι τυχερή και να βρω απάντηση μετά από τόσο καιρό. έχω σχεδόν όλα τα βιβλία της σειράς αλλά πάει καιρός από τότε που τα διάβαζα! Και όταν τα διάβαζα δεν είχα ακούσει ακόμα για τον συγκεκριμένο δρόμο :mf_bookread:   Σε ποιο βιβλίο του Γιαννουλάκη αναφέρεσαι? Κάποιο της σειράς terranova  η κάποιο άλλο. Μπορείς να μου δώσεις τίτλο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο να πάρω μπρος και να μπω στην κουβέντα. Τυχαία ανακάλυψα το φόρουμ αυτό και ελπίζω να είμαι τυχερή και να βρω απάντηση μετά από τόσο καιρό. έχω σχεδόν όλα τα βιβλία της σειράς αλλά πάει καιρός από τότε που τα διάβαζα! Και όταν τα διάβαζα δεν είχα ακούσει ακόμα για τον συγκεκριμένο δρόμο :mf_bookread:   Σε ποιο βιβλίο του Γιαννουλάκη αναφέρεσαι? Κάποιο της σειράς terranova  η κάποιο άλλο. Μπορείς να μου δώσεις τίτλο?

 

 

"Ιστορίες που δεν διηγήθηκε ποτέ κανείς". Βγήκε τσέπης από Terra Nova, επανεκδόθηκε σε μεγαλύτερο σχήμα από το Αρχέτυπο

 

Στο συγκεκριμένο βιβλίο είναι ασαφές αν το κείμενο αποτελεί διήγημα ή μελέτη. Αλλού, ο Γιαννουλάκης υποστηρίζει τον συγκεκριμένο δρόμο ως υπαρκτή τοποθεσία

Link to comment
Share on other sites

 

Στα Γιάννενα όπου είναι και ο τόπος καταγωγής μου, έχει αρκετά ξεχασμένα στο βιβλιοπωλείο Δωδώνη, σε κακή κατάσταση βέβαια με αρκετές φθορές. Επίσης, σε ένα άλλο βιβλιοπωλείο πίσω από την Ακαδημία έχει αρκετά. Αυτά για όσους είναι από Γιάννενα ή σκοπεύουν να πάνε κάποτε.

 

Αυτή η σειρά είχε συμπαθητικά βιβλιαράκια με εξώφυλλα που ντρεπόσουν να δείξεις στους φίλους σου :)

Είχα διαβασει Ιστορίες Που δεν διηγήθηκε ποτέ κανείς, Iστορίες από την κούφια γη και Στη φωλιά του λευκού φιδιού.

 

Να πω ότι ξετρελάθηκα, θα είναι ψέματα, δεν παύει όμως να αποτελεί μια ευκαιρία για να έρθει κάποιος σε επαφή με εναλλακτικές κοσμοθεωρίες, φανταστικούς κόσμους και παλαιάς κοπής γκόθικ τρόμο και γιατί όχι να αντλήσει έμπνευση για κάποια ιστορια που μπορεί να θέλει να γράψει. Συγκεκριμένα μου έχει μείνει ακόμα το βιβλίο του Γιαννουλάκη με κάτι περίεργες ιστορίες για μια οδό μαύρης πέτρας στη Θεσσαλονίκη, όπου σχετίζοταν με το Megapolisomancy. Δεν τα θυμάμαι καλά όμως πρέπει να τα ξαναδιαβάσω κάποια στιγμή. Πάντως μου είχε αφήσει έντονη γεύση Καλτίλας!!

Άργησα λίγο να πάρω μπρος και να μπω στην κουβέντα. Τυχαία ανακάλυψα το φόρουμ αυτό και ελπίζω να είμαι τυχερή και να βρω απάντηση μετά από τόσο καιρό. έχω σχεδόν όλα τα βιβλία της σειράς αλλά πάει καιρός από τότε που τα διάβαζα! Και όταν τα διάβαζα δεν είχα ακούσει ακόμα για τον συγκεκριμένο δρόμο :mf_bookread:   Σε ποιο βιβλίο του Γιαννουλάκη αναφέρεσαι? Κάποιο της σειράς terranova  η κάποιο άλλο. Μπορείς να μου δώσεις τίτλο?

 

Aναφέρομαι στο κατάστημα της Δωδώνης επί της 28ης Οκτωβρίου κοντά στα Hondos. Λοιπόν εκεί είχα πετύχει κάποια τεύχη Ωρόρα, σχεδόν όλη τη σειρά terra nova και παλιά βιβλία Αρχέτυπο στον Πάνω Όροφο (πατάρι όλο ευθεία όπως ανεβαίνεις). Συγκεκριμένα από Γιαννουλάκη- αν θυμάμαι καλά- είχε 1) Βαμπίρ (συλλογικό), 2) Όλη η Αλήθεια για τα UFO, 3) Koύφια Γη και μπορεί να χε κ κάποια άλλα αλλά να μην τα θυμάμαι. Από τιμές κάπου 4-5 ευρώ το βιβλίο. Νομίζω όλα πλέον είναι εξαντλημένα από τα παραπάνω. Ένα καλό ερώτημα πάντως είναι αν θα υπάρχουν ακόμα :) Πάντως εγώ είχα αγοράσει τότε το Ιστορίες που δε διηγήθηκε ποτέ κανείς του Γιαννουλάκη. Τότε είχα κάπως λόξα με τα μεταφυσικά τερτίπια κ αγόραζα τέτοια βιβλία με το κιλό. Πλέον δεν ασχολούμαι, οπότε αν θέλεις στο χαρίζω κιόλας

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Ε, λοιπόν, never ask a mapper. Χεχε.

 

 

 

 

attachicon.gifuntitled.JPG

 

attachicon.gif2.JPG

 

Πρόκειται για γνωστό αστικό μύθο εδώ στη Θεσσαλονίκη. Ρίξτε μια ματιά κι εδώ:

 

http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2011/04/blog-post_29.html

 

Το βιβλίο αυτό πάντως, όπως και το "Αυτοί που κρύβονται στο σκοτάδι" είχα πάει και τα είχα ζητήσει από τις ίδιες τις εκδόσεις, διότι ακόμη και όταν κυκλοφόρησαν ήταν δυσεύρετα. Πολύ ωραία βιβλία....

Link to comment
Share on other sites

Έμενα άνω πόλη και είχα ακούσει την σχετική ιστορία. Όμορφο να διαβάζεις ιστορίες για μέρη που έχεις περπατήσει και να περπατάς σε μέρη για τα οποία έχεις διαβάσει..

Πάντως αν ακόμα ψάχνει κάποιος από εσάς βιβλία της terranova στο υπόγειο παλιατζίδικο της ίωνος δραγούμη ( http://www.lifo.gr/team/u13557/38063 ) υπάρχουν με το κιλό (τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια! και μεταξύ μας δεν νομίζω να έχουν τελειώσει- υπήρχαν άπειρα και δεν είχαν την τρελή ζήτηση) είχα αγοράσει αρκετά και η τιμή τους ήταν στο 1 € 

Γενικά αυτό το παλιατζίδικο είναι ένας μικρός παράδεισος και έχει όλα τα βιβλία απο 1 μέχρι 5

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε εφημεριδοπωλείο επί της Ερυθρού Σταυρού στην Καβάλα υπάρχουν οι κάτωθι τερανόβες σε αρκετά αντίτυπα έκαστη.  Όσοι ενδιαφερόμενοι σπεύσατε. 

 

- Παράξενοι Κόσμοι - Robert Bloch

- Η Φωλιά του Λευκού Φιδιού - Bram Stocker

- Θαυμαστές Ιστορίες - H.G.Wells

- Μεταμεσονύκτιες Διηγήσεις - Fritz Leiber

- Ηρωική Φαντασία και Μαγεία 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά έχει κανένας κατά νου που θα μπορούσα να βρω τα "Ιστορίες από την κούφια γη", "Άγνωστοι τρόμοι", "Οι πειρατές φαντάσματα και άλλες διηγήσεις" ; Είναι τα μόνα που μου λείπουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανένας κατά νου που θα μπορούσα να βρω τα "Ιστορίες από την κούφια γη", "Άγνωστοι τρόμοι", "Οι πειρατές φαντάσματα και άλλες διηγήσεις" ; Είναι τα μόνα που μου λείπουν.

Στο google δεν το έβαλες; http://www.bibliopolio.gr/%CE%99%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%86%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B7-p-31738.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..