Jump to content

Ερώτηση για το Νταρκ Τάουερ


Αντώνιος Σ
 Share

Recommended Posts

Δεν έχω διαβάσει τίποτα από Σ. Κινγκ. Από σύμπτωση όμως, άκουσα ότι το ΝΤ είναι τρόμος σε κόσμο φανταστικής άγριας δύσης. Αληθεύει; Περί τίνος πρόκειται;

 

Μια και δεν ξέρω τίποτα για αυτήν την ιστορία για το αν είναι πολλά βιβλία και πόσα, τί περίπου καλύπτει (χωρίς να μου πείτε τί συμβαίνει), κάθε βοήθεια για να αποφασίσω αν θα αγοράσω κάτι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Το DT είναι περισσότερο fantasy παρά horror, αν και έχει κάμποσα horror στοιχεία, καθότι ο Κινγκ μια ζωή horror έγραφε.

 

Σε γενικές γραμμές είναι fantasy σε έναν κόσμο που μοιάζει με Άγρια Δύση. Έναν κόσμο κατεστραμμένο ύστερα από κάποιο "ατύχημα" (πυρηνικό ή χημικό, απ'ό,τι φαίνεται). Υποτίθεται ότι παλιά υπήρχε πολύ αναπτυγμένη τεχνολογία κτλ. Ωστόσο, δε λείπει και η μαγεία στην όλη ιστορία' υπάρχει αρκετή, αν και όχι όπως την έχει συνηθίσει κανείς στα genre fantasy ("I cast me fireball!" και τέτοια).

 

Πρωταγωνιστής είναι ο τελευταίος πιστολέρο του κόσμου, ο Roland, ο οποίος κυνηγάει τον άντρα με τα μαύρα (καταπληκτική αρχική ατάκα της σειράς "The man in black fled across the desert, and the gunslinger followed") και αναζητά τον Σκοτεινό Πύργο.

 

Οι πιστολέρο ήταν κάτι σαν ιππότες στον παλιό κόσμο, προστάτες του πολιτισμού και του φωτός.

 

Εν ολίγοις, αυτά είναι. Αν σου πω περισσότερα, θα είναι spoilers.

 

Κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ καλό, και θα σου πρότεινα να το διαβάσεις. Το μόνο μείον που του έχω βρει ως τώρα είναι το γεγονός ότι ο Κίνγκ φαίνεται να χρονοτριβεί πολύ σε κάποια σημεία. Ωστόσο, παρότι χρονοτριβεί, δεν σε κάνει να βαριέσαι. Παράξενο δεν είναι αυτό; Κι όμως.

 

Τα βιβλία είναι τα εξής:

 

The Gunslinger

The Drawing of the Three

The Waste Lands

Wizard and Glass

The Wolves of the Calla

The Song of Susannah

The Dark Tower

 

Αυτή τη στιγμή, βρίσκομαι προς το τέλος του The Waste Lands

Link to comment
Share on other sites

Κακέ Βάρδε πρόλαβες να απαντήσεις...εγώ είμαι ο μόνος ειδικός στον Στέφεν Κίνγκ σε αυτό το φόρουμ...:p

 

Εγώ απλά να προτείνω να τα διαβάσεις όπωσδηποτε, καθώς είναι απο τα αγαπημένα μου βιβλία/σειρά(Μαζί με το Φυλαχτό). Έχω τελειώσει το Wizard and Glass και περιμένω τα επόμενα(να τα βρώ πουθενά) σε pocket.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Μια ερώτηση. Στα ελληνικά υπάρχει μόνο η γνωστή σειρά της bell ή μήπως υπάρχουν σε κάτι πιο pulp, πιο pocket;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχουν μόνο στα paperback της Bell... Και στα αγγλικά το ίδιο νομίζω, δε θυμάμαι να έχω δει κάποιο βιβλίο της σειράς σε pocket...

 

Ίσως όμως κάποια στιγμή τα βγάλει η Bell σε pocket, αν κάνει ανατύπωση :)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως όμως κάποια στιγμή τα βγάλει η Bell σε pocket, αν κάνει ανατύπωση :)

 

Ελπίζω να το κάνει. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..