Jump to content

Ο μεγαλύτερος οργανισμός που έχει υπάρξει ποτέ σε ιστορία φαντασίας.


Recommended Posts

Ποιος είναι άραγε; Απαγορεύονται οι κατασκευές π.χ. διαστημόπλοια. Μόνο ζωντανούς ή και νεκρούς οργανισμούς. Για να αρχίσουμε απο κάπου θα αναφέρω πως τα σκουλήκια του Dune είναι αρκετά XL τύποι και θέλουν μεγάλο γκαράζ για να τα παρκάρεις.......

 

dune-worm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον τόπικ!

 

Εγώ θα μείνω εντός του φόρουμ, επειδή το Βραλ ήταν το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Aν μιλάμε αποκλειστικά για πολύ μεγάλα πλάσματα που ζούνε σε διάφορους κόσμους υπάρχουν παρόμοια με τα σκουλήκια του Ντιούν πχ στο Star Wars τα σκουλήκια στους αστεροειδείς και κάπως μικρότερο το Zillo. Βέβαια αυτά είναι κατα βάση της οθόνης όπως της οθόνης (του ΗΥ)είναι και τα thresher maw απο το Mass Effect. Από λογοτεχνία κάτι αντίστοιχο είναι η Μέδουσα στο Συνάντηση με τη Μέδουσα του Κλαρκ. Τα δέντρα που μετατράπηκαν σε διαστημόπλοια στο Υπερίων δεν ξέρω αν μπορούν να θεωρηθούν ζωντανά κι εξάλλου δεν ξέρω το μέγεθός τους. Κανονικά είναι μικρότερα από 100 μέτρα οπότε δεν μιλάμε για κάτι τεράστιο.

 

Από την άλλη έχουμε πλάσματα που καλύπτουν ολόκληρο πλανήτη (Σολάρις) ή που αποτελούνται από πλανήτες και πλανητικά συστήματα (Ο κατασκευαστής των άστρων).

Αν πάμε σε κόμικς,μάνγκα κτλ υπάρχει μπόλικο πράγμα επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Στο Against a Dark Background υπάρχει ένα δέντρο που εκτείνεται σε έναν ολόκληρο πλανήτη και αποτελεί τη μοναδική μορφή φυτικής ζωής επάνω του.

 

Και, τώρα να σας πω ότι διάβαζα "ο μεγαλύτερος οργασμός που έχει  μπλα μπλα μπλα"; Ή θα με κράξετε;

Link to comment
Share on other sites

Στο Against a Dark Background υπάρχει ένα δέντρο που εκτείνεται σε έναν ολόκληρο πλανήτη και αποτελεί τη μοναδική μορφή φυτικής ζωής επάνω του.

 

 

Τον "Μικρό Πρίγκηπα" τον έχεις διαβάσει;

Και, τώρα να σας πω ότι διάβαζα "ο μεγαλύτερος οργασμός που έχει  μπλα μπλα μπλα"; Ή θα με κράξετε;

 

Όπως εκείνο με το "αποδομισμός" που το διάβασες αλλιώς... Κάτι πρέπει να κάνουμε με σένα και τη φαντασία σου :tease: .

Link to comment
Share on other sites

Στο comic saga ενας πλανήτης είναι αυγό από το οποίο βγαίνει ένα τέρας-δράκος (φαντάζομε η μάμά του θα είναι ακόμα μεγαλύτερη). Υπήρχε και ένα sf βιβλίο που είχα διαβάσει που υπήρχαν κάτι σκουλίκια που έτρωγαν πλανήτες. Τα μεγαλύτερα που μπορώ να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πριν κάτι μήνες μια ιστορία (ούτε που θυμάμαι συγγραφέα, δυστυχώς), με κάτι γιγάντια εξωγήινα πλάσματα σαν σκουλήκια, σαν νησάκια στο μέγεθος, που φάγανε τα πάντα στη γη. Ο πρωταγωνιστής έζησε για λίγες μέρες πάνω στη ράχη ενός από αυτά ως παράσιτο (έσκαβε το δέρμα του πλάσματος και έτρωγε σάρκα), ώσπου συνάντησε άλλους που το είχαν προχωρήσει πολύ το θέμα... Δεν μαρτυρώ το φανταστικό τέλος, πάντως αυτά είναι ο μεγαλύτερος οργανισμός που έχω συναντήσει σε ιστορία.

 

edit:

Υπήρχε και ένα sf βιβλίο που είχα διαβάσει που υπήρχαν κάτι σκουλίκια που έτρωγαν πλανήτες.

 

Ίσως να λέμε τα ίδια.

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο πλάσμα που έχω βρει είναι το Budong από τον κόσμο του Farscape.

 

http://farscape.wikia.com/wiki/Budong

 

Τώρα τι θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερο απο αυτό; Μάλλον μετά πάμε στα Yo mama jokes :harhar1:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πριν κάτι μήνες μια ιστορία (ούτε που θυμάμαι συγγραφέα, δυστυχώς)

 

Μήνες βρε! Και δεν μπορείς να μας πεις συγγραφέα / τίτλο; Ακούγεται ενδιαφέρον, προσπάθησε. Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

 

Τον "Μικρό Πρίγκηπα" τον έχεις διαβάσει;

Όχι.

 

 

Γι' αυτό σου κάνει εντύπωση ένας πλανήτης που όλη του η χλωρίδα είναι ένα μόνο δέντρο... Να το διαβάσεις, πριν μάθει η melkiades ότι δεν το έχεις διαβάσει και την χάσουμε :tease:

 

Εμένα μου έρχεται στο μυαλό η χελώνα από την "Ιστορία χωρίς τέλος", που νόμιζαν όλοι ότι είναι βουνό και είχε και άλλο όνομα ως βουνό κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Και, τώρα να σας πω ότι διάβαζα "ο μεγαλύτερος οργασμός που έχει  μπλα μπλα μπλα"; Ή θα με κράξετε;

 

Ισχύει. Και όχι μόνο την πρώτη φορά που θα το διαβάσει κανείς.

 

Μεγαλύτερος οργανισμός... κάποιος από τους Outer Gods ή Elder Gods του Lovecraft; Θέλει ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Παραβλέποντας νοήμονες πλανήτες,αστρικά συστήματα και γαλαξίες από Στάπλεντον και Ασίμοφ θα έλεγα ότι αξίζει αναφορά και το πτώμα του Θεού στο Towing Jehovah του James Morrow.  Ένας σεβάσμιος γέρος με ύψος 2 μίλια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι μια ιστορία που έχω διαβάσει σε Ωρόρα, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποια, για ένα τεράστιο έντομο που είχε καθίσει πάνω στη Γη και έπιανε σχεδόν τον μισό πλανήτη. Η ιστορία αφορούσε τις επιπτώσεις που είχε η "φιλοξενία" του πλάσματος τόσο στη γεωλογία και στο κλίμα της όσο και στις κοινωνικές εξελίξεις και ανατροπές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι μια ιστορία που έχω διαβάσει σε Ωρόρα, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποια, για ένα τεράστιο έντομο που είχε καθίσει πάνω στη Γη και έπιανε σχεδόν τον μισό πλανήτη. Η ιστορία αφορούσε τις επιπτώσεις που είχε η "φιλοξενία" του πλάσματος τόσο στη γεωλογία και στο κλίμα της όσο και στις κοινωνικές εξελίξεις και ανατροπές.

 

Μου θυμίζει αυτό http://www.altfactor.ath.cx/magazine/nova/iss1-new/heres.html, αλλά αυτό δεν ήταν ζωντανό, απ'ό,τι θυμάμαι. Φοβερό διήγημα, πάντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ θυμάμαι μια ιστορία που έχω διαβάσει σε Ωρόρα, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποια, για ένα τεράστιο έντομο που είχε καθίσει πάνω στη Γη και έπιανε σχεδόν τον μισό πλανήτη. Η ιστορία αφορούσε τις επιπτώσεις που είχε η "φιλοξενία" του πλάσματος τόσο στη γεωλογία και στο κλίμα της όσο και στις κοινωνικές εξελίξεις και ανατροπές.

 

Μου θυμίζει αυτό http://www.altfactor.ath.cx/magazine/nova/iss1-new/heres.html, αλλά αυτό δεν ήταν ζωντανό, απ'ό,τι θυμάμαι. Φοβερό διήγημα, πάντως.

 

 

Ναι, αυτό είναι!

Link to comment
Share on other sites

 

Και, τώρα να σας πω ότι διάβαζα "ο μεγαλύτερος οργασμός που έχει  μπλα μπλα μπλα"; Ή θα με κράξετε;

 

Ισχύει. Και όχι μόνο την πρώτη φορά που θα το διαβάσει κανείς.

 

Μεγαλύτερος οργανισμός... κάποιος από τους Outer Gods ή Elder Gods του Lovecraft; Θέλει ψάξιμο.

 

Και για τα δύο συμφωνώ, κυρίως όμως με το δεύτερο, προτείνοντας τον Yog Sothoth ως νικητή στην κατηγορία αυτή - γιατί άλλο να πιάνεις χώρο και άλλο να είσαι ο χώρος ανάμεσα στους χώρους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Διάβασα πριν κάτι μήνες μια ιστορία (ούτε που θυμάμαι συγγραφέα, δυστυχώς)

 

Μήνες βρε! Και δεν μπορείς να μας πεις συγγραφέα / τίτλο; Ακούγεται ενδιαφέρον, προσπάθησε. Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό;

 

Όχι, δεν είναι αυτό. Νομίζω ότι δεν ήταν στη σύγχρονη εποχή. Άσ' τα, κι έχω την κακή συνήθεια να σβήνω το ιστορικό από τον περιηγητή μου...

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε πρώτη η χελώνα από το Discworld που είχε 4 ελέφαντες στην ράχη της που με τη σειρά τους είχαν τον κόσμο στις δικές τους. Αν και αυτό το έχει πάρει από ινδικό μύθο, πάλι το λες πλάσμα από ιστορία φαντασίας.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε ο ΟΗΕ. Τεράστιος οργανισμός, κάθεται στη Γη, οι μισοί εκπρόσωποί του προέρχονται από αντιδραστικά και καταπιεστικά καθεστώτα. Αλλά δεν είχε αυτό στο νου ο Viktor, ε;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Τον "Μικρό Πρίγκηπα" τον έχεις διαβάσει;

Όχι.

 

:o

 

 

Και on topic κι εμένα η χελώνα μου ήρθε πρώτη, που δεν έχουνε αποφασίσει ακόμα το φύλο της, και πιστεύω πως τίποτα δεν θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο, ούτε καν ένας νοήμων πλανήτης, αφού αυτή η χελώνα κρατάει τους ώμους της τους 4 ελέφαντες (1/4 χελώνας έκαστος) που κρατάνε στους ώμους τους έναν πλανήτη, άρα είναι πιο μεγάλη κι από τον πλανήτη :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

Διάβασα πριν κάτι μήνες μια ιστορία (ούτε που θυμάμαι συγγραφέα, δυστυχώς)

 

Μήνες βρε! Και δεν μπορείς να μας πεις συγγραφέα / τίτλο; Ακούγεται ενδιαφέρον, προσπάθησε. Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό;

 

Όχι, δεν είναι αυτό. Νομίζω ότι δεν ήταν στη σύγχρονη εποχή. Άσ' τα, κι έχω την κακή συνήθεια να σβήνω το ιστορικό από τον περιηγητή μου...

 

Αν δεν κανω λαθος μιλας για το διηγημα Strange Exodus (Παραξενη Εξοδος) απο τον Robert Abernathy  -  Εξαντας, Θεματικη Ανθολογια ΕΦ 4: Ιστοριες με Τερατα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, ο Nethescurial στην ομώνυμη ιστορία του Λιγκότι, είναι όλο το σύμπαν (εκτός από τους ανθρώπους, ίσως;)

 

Αλλά η λέξη "οργανισμός" στον τίτλο νομίζω πως εξαιρεί κι αυτόν και άλλες "οντότητες" που αναφέρονται στο τόπικ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..