Jump to content

Έρικ Φρανκ Ράσελ (Eric Frank Russell)


Recommended Posts

Ο Έρικ Φρανκ Ράσσελλ ήταν Άγγλος συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας. Γεννήθηκε στις 6 Ιανουαρίου 1905 και πέθανε στις 28 Φεβρουαρίου 1978. Μεγάλο μέρος του έργου του δημοσιεύτηκε στο περιοδικό του Τζον Κάμπελλ ''Astounding Science Fiction'' και σε διάφορα άλλα pulps. Έγραψε επίσης ιστορίες τρόμου στο ''Weird Tales'' και non- fiction άρθρα στο ''Fortean'', ενώ διηγήματα του κυκλοφόρησαν και με τα ψευδώνυμα Duncan H. Munro, Niall(e) Wilde.

 

Το στυλ του σ' αυτά τουλάχιστον που έχω διαβάσει, θα έλεγα ότι είναι περιπέτειες διανθισμένες με τρελό, ξέφρενο, παρανοϊκό χιούμορ. Μέσα από αδιανόητες αλλά και συγχρόνως λογικές καταστάσεις, βάλει συχνά- πυκνά κατά της εξουσίας κάθε μορφής και των καταπιεστικών αρχών που τις διέπουν. Στα Ελληνικά έχουν κυκλοφορήσει αρκετές ιστορίες του σε διάφορες ανθολογίες, αλλά το μεγαλύτερο μέρος του έργου του από τις εκδόσεις Locus 7. Λινκάρω αυτά που έχω διαβάσει:

 

- Σφήκα

 

- Τα Ζωντόβολα του Διαστήματος

 

- Στην Έσχατη Θούλη και Άλλες Ιστορίες

 

- Και Μετά δεν Απέμεινε Κανείς

 

- Ο Χομπίστας και Άλλες Ιστορίες

 

- Διαβολικό Φράγμα

 

Δύο λόγια για την συλλογή ''Και Μετά δεν Απέμεινε Κανείς'' που μόλις τελείωσα:

 

- ''Θα σου Έλθω Μπουσουλώντας'': Μία ξένη αποστολή από το διάστημα, φτάνει στη Γη και συνάπτει φιλικές σχέσεις με τους ανθρώπους. Φεύγοντας, οι Γήινοι θα τους κάνουν ένα δώρο ως δείγμα καλής θέλησης. Αλλά ένας Αλταϊρανός (έτσι λέγονται) με παραψυχολογικές δυνάμεις θα καταλάβει ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου όπως δείχνουν. Καλή ήταν.

 

- ''Η Δοκιμασία'': Γήινοι αυτή την φορά επισκέπτονται ένα ξένο πλανήτη και με έναν ανιχνευτή σκέψης, έχουν την δυνατότητα να διαβάζουν τις σκέψεις των οικοδεσποτών τους. Για να διαπιστώσουν ότι μία φοβερή απειλή κρέμεται πάνω από τα κεφάλια τους. Κάποια στιγμή το ανάλαφρο ύφος της γύρισε προς το σκοτεινό και το σκληρό, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να συνεχίσω να διαβάζω με μεγάλη αγωνία. Ως εκεί όμως. Το τέλος της μου φάνηκε σαν ευκολία και δεν με έπεισε.

 

- ''Ο Μεταγμένος'': Α, αυτή ήταν ωραία. Ένας φουκαράς εργάζεται σε μία κυβερνητική υπηρεσία που ψάχνει για μεταλλαγμένους προς εκμετάλλευση. Καθήκον του είναι να τους εντοπίζει, να διαπιστώνει αν είναι αυθεντικοί και μετά να τους τσουβαλιάζει ως τα γραφεία της υπηρεσίας. Ύστερα λοιπόν από πολλά άκυρα, ταπεινώσεις, τραβήγματα στου διαβόλου τη μάνα και νταλαβερίσματα με κάθε λογής παλαβιάρηδες, θα πιάσει επιτέλους την καλή. Ετούτη όμως θα είναι μόνο η αρχή από τα πολλά δεινά που τον περιμένουν. Πρόκεται για ένα μικρό διαμάντι.

 

- ''Και Μετά δεν Απέμεινε Κανείς'': Πάλι Γήινοι θα επισκεφτούν έναν πλανήτη που όμως δεν είναι αυτό ακριβώς που λέμε ξένος. Ύστερα όμως από πάμπολλα χρόνια από την τελευταία επίσκεψη τους εκεί, θα βρουν τα πράγματα να έχουν αλλάξει. Η αδυναμία κατανόησης θα κάνει την εμφάνιση της και τα απρόοπτα θα αρχίσουν να δίνουν και να πέρνουν. Καλή και δαύτη. 

 

Ο Ράσσελλ μου αρέσει, μου αρέσει πολύ. Χωρίς να γράφει τίποτα αριστουργήματα, βρίσκω το γράψιμο και τις ιδέες του πολύ του γούστου μου. Όταν ξεκινάω κάτι δικό του, το ένστικτο μου μού λέει ότι θα μου αρέσει έστω και λίγο. Και έχω πλέον στο μυαλό μου τα βιβλία του σαν ανάλαφρα, αλλά ποιοτικά και ευχάριστα αναγνώσματα. Και τον προτείνω για όποιον θέλει να διαβάσει κάτι που θα τον ξεκουράσει και θα τον κάνει συγχρόνως να περάσει καλά.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα φαίνεται ενδιαφέρων συγγραφέας και είμαι σίγουρος ότι κάποιες από τις Ωρόρες που έχω περιέχουν μερικά διηγήματά του. Κάποια στιγμή θα τους ρίξω μια ματιά, πιστεύω θα μου αρέσει το στιλ του με τα σχόλια που διαβάζω εδώ και κει. Όσον αφορά τα βιβλία του που έχουν μεταφραστεί από τις εκδόσεις Locus 7, θα ήθελα σίγουρα τα δυο του μυθιστορήματα, Σφήκα και Διαβολικό Φράγμα, αλλά οι τιμές τους, που είναι από άλλο πλανήτη, με κρατάνε μακριά! Πανάκριβα ρε παιδάκι μου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τις τιμές ξαναπέστο. Η Locus 7 είναι όντως πολύ ακριβή. Καλή και ωραία αλλά ακριβή. Κάνε λοιπόν αυτό που είπες, διάβασε καμία ιστορία του (από τις Ωρόρες μου είχε αρέσει αρκετά το ''Διαβολογική'' στο ν. 2) και αν δεις ότι σου αρέσει, χτύπα κάποια στιγμή και κάποιο μυθιστόρημα του. Είναι καλός συγγραφέας και αξίζει τον κόπο (και τα λεφτά).

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ο Έρικ Φρανκ Ράσσελλ ήταν Άγγλος συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας. Γεννήθηκε στις 6 Ιανουαρίου 1905 και πέθανε στις 28 Φεβρουαρίου 1978. Μεγάλο μέρος του έργου του δημοσιεύτηκε στο περιοδικό του Τζον Κάμπελλ ''Astounding Science Fiction'' και σε διάφορα άλλα pulps. Έγραψε επίσης ιστορίες τρόμου στο ''Weird Tales'' και non- fiction άρθρα στο ''Fortean'', ενώ διηγήματα του κυκλοφόρησαν και με τα ψευδώνυμα Duncan H. Munro, Niall(e) Wilde.

 

Το στυλ του σ' αυτά τουλάχιστον που έχω διαβάσει, θα έλεγα ότι είναι περιπέτειες διανθισμένες με τρελό, ξέφρενο, παρανοϊκό χιούμορ. Μέσα από αδιανόητες αλλά και συγχρόνως λογικές καταστάσεις, βάλει συχνά- πυκνά κατά της εξουσίας κάθε μορφής και των καταπιεστικών αρχών που τις διέπουν. Στα Ελληνικά έχουν κυκλοφορήσει αρκετές ιστορίες του σε διάφορες ανθολογίες, αλλά το μεγαλύτερο μέρος του έργου του από τις εκδόσεις Locus 7. Λινκάρω αυτά που έχω διαβάσει:

 

- Σφήκα

 

- Τα Ζωντόβολα του Διαστήματος

 

- Στην Έσχατη Θούλη και Άλλες Ιστορίες

 

- Και Μετά δεν Απέμεινε Κανείς

 

- Ο Χομπίστας και Άλλες Ιστορίες

 

- Διαβολικό Φράγμα

 

Δύο λόγια για την συλλογή ''Και Μετά δεν Απέμεινε Κανείς'' που μόλις τελείωσα:

 

- ''Θα σου Έλθω Μπουσουλώντας'': Μία ξένη αποστολή από το διάστημα, φτάνει στη Γη και συνάπτει φιλικές σχέσεις με τους ανθρώπους. Φεύγοντας, οι Γήινοι θα τους κάνουν ένα δώρο ως δείγμα καλής θέλησης. Αλλά ένας Αλταϊρανός (έτσι λέγονται) με παραψυχολογικές δυνάμεις θα καταλάβει ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου όπως δείχνουν. Καλή ήταν.

 

- ''Η Δοκιμασία'': Γήινοι αυτή την φορά επισκέπτονται ένα ξένο πλανήτη και με έναν ανιχνευτή σκέψης, έχουν την δυνατότητα να διαβάζουν τις σκέψεις των οικοδεσποτών τους. Για να διαπιστώσουν ότι μία φοβερή απειλή κρέμεται πάνω από τα κεφάλια τους. Κάποια στιγμή το ανάλαφρο ύφος της γύρισε προς το σκοτεινό και το σκληρό, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να συνεχίσω να διαβάζω με μεγάλη αγωνία. Ως εκεί όμως. Το τέλος της μου φάνηκε σαν ευκολία και δεν με έπεισε.

 

- ''Ο Μεταγμένος'': Α, αυτή ήταν ωραία. Ένας φουκαράς εργάζεται σε μία κυβερνητική υπηρεσία που ψάχνει για μεταλλαγμένους προς εκμετάλλευση. Καθήκον του είναι να τους εντοπίζει, να διαπιστώνει αν είναι αυθεντικοί και μετά να τους τσουβαλιάζει ως τα γραφεία της υπηρεσίας. Ύστερα λοιπόν από πολλά άκυρα, ταπεινώσεις, τραβήγματα στου διαβόλου τη μάνα και νταλαβερίσματα με κάθε λογής παλαβιάρηδες, θα πιάσει επιτέλους την καλή. Ετούτη όμως θα είναι μόνο η αρχή από τα πολλά δεινά που τον περιμένουν. Πρόκεται για ένα μικρό διαμάντι.

 

- ''Και Μετά δεν Απέμεινε Κανείς'': Πάλι Γήινοι θα επισκεφτούν έναν πλανήτη που όμως δεν είναι αυτό ακριβώς που λέμε ξένος. Ύστερα όμως από πάμπολλα χρόνια από την τελευταία επίσκεψη τους εκεί, θα βρουν τα πράγματα να έχουν αλλάξει. Η αδυναμία κατανόησης θα κάνει την εμφάνιση της και τα απρόοπτα θα αρχίσουν να δίνουν και να πέρνουν. Καλή και δαύτη. 

 

Ο Ράσσελλ μου αρέσει, μου αρέσει πολύ. Χωρίς να γράφει τίποτα αριστουργήματα, βρίσκω το γράψιμο και τις ιδέες του πολύ του γούστου μου. Όταν ξεκινάω κάτι δικό του, το ένστικτο μου μού λέει ότι θα μου αρέσει έστω και λίγο. Και έχω πλέον στο μυαλό μου τα βιβλία του σαν ανάλαφρα, αλλά ποιοτικά και ευχάριστα αναγνώσματα. Και τον προτείνω για όποιον θέλει να διαβάσει κάτι που θα τον ξεκουράσει και θα τον κάνει συγχρόνως να περάσει καλά.

 

Συμφωνώ γιά το εξαιρετικό χιούμορ του,που είναι πιό έντονο στα διηγήματά του.

Δεν ξέρω τα περιεχόμενα των συλλογών που αναφέρεις, μιά και έχω πολλά διηγήματα σε αγγλόφωνες εκδόσεις,

αλλά να προσθέσω ότι ξέρω καποια ακόμα διηγήματά του που έχουν δημοσιευτεί στην Ελλάδα :

Sole solution - "Η μόνη λύση" στο περιοδικό Αναλόγιο-τεύχος 9  (06/77) όπου δεν αναφέρεται και ποιός είναι ο συγγραφέας.

I am nothing - "Δεν είμαι τίποτα" στην συλλογή Διηγήματα επιστημονικής φαντασίας Γαλαξίας Εκδόσεις Ερμείας 1961.

Symbiotica - "Συμβιωτικά" στην θεματικά ανθολογία Εξάντας  1. Ταξίδια στό διάστημα

Diabologic - "Διαβολολογική" στην ανθολογία Πήγασος- 2 Ιστορίες με εξωγήινους

Top secret - "Άκρως απόρρητο" στην ανθολογία Πήγασος- 11 Ιστορίες φαντασίας με γέλιο.

 

(Σκέφτομαι μηπως κάποτε θα έπρεπε να ανοίξουμε και ένα τόπικ γιά το χιούμορ και την σάτιρα στη ΕΦ...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Diabologic - "Διαβολολογική" στην ανθολογία Πήγασος- 2 Ιστορίες με εξωγήινους

Top secret - "Άκρως απόρρητο" στην ανθολογία Πήγασος- 11 Ιστορίες φαντασίας με γέλιο.

 

(Σκέφτομαι μηπως κάποτε θα έπρεπε να ανοίξουμε και ένα τόπικ γιά το χιούμορ και την σάτιρα στη ΕΦ...)

 

Έχω διαβάσει αυτά τα δύο από τις εκδόσεις Ωρόρα που ήταν Πήγασος ως και το νούμερο 11. Το πρώτο είναι όντως πολύ καλό, δεν θυμάμαι το δεύτερο.

 

Και γιατί όχι; Μην το σκέφτεσαι, άνοιξε αν δεν υπάρχει ήδη  :)

Link to comment
Share on other sites

 

Diabologic - "Διαβολολογική" στην ανθολογία Πήγασος- 2 Ιστορίες με εξωγήινους

Top secret - "Άκρως απόρρητο" στην ανθολογία Πήγασος- 11 Ιστορίες φαντασίας με γέλιο.

 

(Σκέφτομαι μηπως κάποτε θα έπρεπε να ανοίξουμε και ένα τόπικ γιά το χιούμορ και την σάτιρα στη ΕΦ...)

 

Έχω διαβάσει αυτά τα δύο από τις εκδόσεις Ωρόρα που ήταν Πήγασος ως και το νούμερο 11. Το πρώτο είναι όντως πολύ καλό, δεν θυμάμαι το δεύτερο.

Και γιατί όχι; Μην το σκέφτεσαι, άνοιξε αν δεν υπάρχει ήδη  :)

 

Μιά και είμαι νέος (στο forum δηλαδή) πως γίνεται αυτό ?

(δεν βρήκα κάτι σχετικό πουθενα...)

Link to comment
Share on other sites

Δες τους τίτλους των topics εδώ και στις οχτώ σελίδες. Και αν δεις ότι δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο, μπορείς να ξεκινήσεις ένα εσύ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

5af6b9c6621f9_.jpg.01028e6a6e68eae6d62bfe7a9f2561ff.jpg

Σφήκα

Μετά από κάμποσα χρόνια σκέψης και περισυλλογής, τελικά πήρα την απόφαση λίγες μέρες πριν να αγοράσω κάποια βιβλία από τις ακριβές εκδόσεις Locus-7. Για αρχή παρήγγειλα τρία κλασικά μυθιστορήματα επιστημονικής φαντασίας, αυτά που ήταν πιο ψηλά στη λίστα με τα βιβλία των συγκεκριμένων εκδόσεων που ήθελα κάποια στιγμή να αποκτήσω. Δυο του γνωστού Κλίφορντ Σιμάκ και ένα κάποιου Έρικ Φρανκ Ράσελ, που χάρη στην ιστορία και τη θεματολογία του μου κίνησε το ενδιαφέρον. 

Λοιπόν, το "Σφήκα" είναι ένα από τα πιο ψυχαγωγικά και απολαυστικά μυθιστορήματα επιστημονικής φαντασίας που έχω διαβάσει. Ήμουν σίγουρος ότι θα ήταν ακριβώς του γούστου μου, και δεν έπεσα έξω. Πως έχει η ιστορία: Βρισκόμαστε εν μέσω ενός πολέμου της ανθρωπότητας εναντίον ενός εξωγήινου πολιτισμού, με τη Γη να στέλνει σ'έναν από τους εξωγήινους πλανήτες έναν ειδικά εκπαιδευμένο πράκτορα, ώστε με προβοκάτσιες και σαμποτάζ, να αναστατώσει την αστυνομική, στρατιωτική και πολιτική ηγεσία του τόπου, και έτσι κατά κάποιο τρόπο να στρώσει το χάλι στις Γήινες δυνάμεις σε περίπτωση εισβολής, αλλά και να αποδιοργανώσει τη γενικότερη στρατηγική των εξωγήινων.

Σαν μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας είναι παλαιάς κοπής και σε σημεία δείχνει τα εξήντα και βάλε χρόνια του, όμως ο τρόπος γραφής είναι πραγματικά απολαυστικός, κάπως ανάλαφρος και συνάμα κυνικός, με γλαφυρές περιγραφές και ωραίους διαλόγους, χωρίς ανούσιες και βαρετές λεπτομέρειες. Επίσης βρήκα φοβερές όλες αυτές τις τεχνικές που χρησιμοποίησε ο εξαιρετικά συμπαθής πρωταγωνιστής, οι οποίες σίγουρα είναι βγαλμένες από την πραγματικότητα του Ψυχρού Πολέμου. Μπορεί να πει κανείς ότι το βιβλίο λειτουργεί και σαν μια αλληγορία για την παράνοια που επικρατούσε τη δεκαετία του '50, ενώ ταυτόχρονα δείχνει πως λειτουργούν οι προβοκάτορες και οι σαμποτέρ. Γενικά είναι ένα φοβερό βιβλίο, το οποίο ουσιαστικά διάβασα μονορούφι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα διαβάσω και άλλες ιστορίες του συγγραφέα!

9/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τα ζωντόβολα του διαστήματος

Τον Μάιο του 2018 διάβασα και απόλαυσα το πιο γνωστό και πολυδιαβασμένο μυθιστόρημα του Έρικ Φρανκ Ράσελ, το πραγματικά εξαιρετικό "Σφήκα", ένα απόλυτα ψυχαγωγικό μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας γεμάτο δράση, τρέλα και χιούμορ. Τώρα, δυο χρόνια αργότερα (παρά έναν μήνα), διαβάζω άλλο ένα μυθιστόρημα του συγγραφέα, λιγότερο γνωστό αλλά εξίσου απολαυστικό, το οποίο με τη σειρά του μου χάρισε λίγες ώρες αναγνωστικής ξεγνοιασιάς. Ο Έρικ Φρανκ Ράσελ την βρίσκει να σατιρίζει και να γελοιοποιεί τη στρατιωτική γραφειοκρατία και ιεραρχία, με τους πρωταγωνιστές του να σπάνε πλάκα, τόσο με τους ανώτερους στην ιεραρχία αξιωματικούς, όσο κυρίως με τους εχθρούς τους. Εδώ ο πρωταγωνιστής έδωσε πραγματικά ρεσιτάλ με το μυαλό και την ευφράδειά του, αν και βέβαια ήταν σαν να έκλεβε εκκλησία, έτσι χάπατα και ζωντόβολα όπως ήταν αυτοί που έπρεπε να αντιμετωπίσει. Η ιστορία προσφέρει δράση, τρέλα και πολλές αστείες στιγμές, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να την πάρεις και τελείως στα σοβαρά. Άλλωστε, δεν ήταν αυτός ο σκοπός του συγγραφέα! Η γραφή είναι πραγματικά απολαυστική, με ζωντανές περιγραφές και φοβερούς διαλόγους (η μια ατάκα διαδέχεται την άλλη), σίγουρα κάποιος θα περάσει τέλεια την ώρα του, αν έχει μια κάποια αίσθηση του χιούμορ και χαλαρή διάθεση σαν αναγνώστης. Όσον αφορά τη μετάφραση, από τη στιγμή που μιλάμε για τον Γιώργο Μπαλάνο, δεν θα μπορούσε παρά να είναι καταπληκτική και άκρως γλαφυρή.

8.5/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διάβασα την συλλογή ''Κάπου μία φωνή''. Στο ομότιτλο βλέπουμε την γνωστή φόρμουλα αστρικού σκάφους που έχει καταπέσει σε ξένο πλανήτη. Εχθρικό, οπότε και πλήρωμα και επιβάτες την έχουν που...σει. Πολύ και αγρίως. Μην έχοντας λοιπόν άλλη επιλογή, ξεκινούν το μακρύ όσο και επικίνδυνο ταξίδι προς τον κοντινότερο σταθμό. Ετερόκλητο σύνολο, άλλοι έχοντας κάποιες ελάχιστες γνώσεις φαρμακευτικής, μηχανικής και επιβίωσης. Και άλλοι τίποτα άλλο εκτός από τα βραδυκίνητα τους κορμιά. Τρόφιμα ελάχιστα, έδαφος δύσβατο. Και ο μπλε ήλιος αδυσώπητος, να τσουρουφλίζει. Όταν μάλιστα συνεπικουρούνται και από ντόπια πλάσματα που τους βλέπουν ως κινητούς μεζέδες, καταλαβαίνει κανείς ότι τα πράγματα είναι ζόρικα. Στο γνωστό αγωνιώδες, κυνικό στυλ, με το πανταχού παρών μαύρο χιούμορ. Περιλαμβάνεται και το ''Στροφή εκατόν ογδόντα μοιρών'' όπου έχει κανείς την δυνατότητα ύστερα από ανυπόφορα μεγάλη και ανιαρή παράταση ζωής, να επιλέξει να πεθάνει. Έτσι θα πράξει και ο πρωταγωνιστής, μόνο που διακατέχεται από λιγότερα συμβατικά κίνητρα. 

Ωραίος ο Ράσσελλ, καλός. Μου άρεσαν όλα του, έστω αυτά τα ελάχιστα που έχω διαβάσει. Ίσως δικαίως να μην θεωρείται της '''εμβέλειας'' των Ασίμωφ, Κλαρκ, Ντικ και άλλων γιγάντων του είδους. Αλλά ναι, είναι καλός. Ανώτερος της φήμης του, θα έλεγα ότι έχουμε να κάνουμε με περίπτωση υποτιμημένου συγγραφέα. Όποιος δεν τον ξέρει θα έλεγα ότι αξίζει τον κόπο να τον ανακαλύψει. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Έρικ Φρανκ Ράσελ (Eric Frank Russell)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..