Jump to content
BladeRunner

Lee Child

Recommended Posts

volyros

Τελειωσα το Τελικη αναμετρηση το οποιο ηταν το τριτο βιβλιο με ηρωα τον Τζακ Ριτσερ που διαβαζω και το χειροτερο ως τωρα.Το βρηκα τραβηγμενο απο τα μαλλια με πολλες υπερβολες και κλισε.

Δηλαδη ρε Lee Child ειχες ολοκληρο βιβλιο να βαλεις τον Ριτσερ και την Χολι να κανουν ερωτα και διαλεξες να τους βαλεις να το κανουν μολις ειχαν θαψει το σαπισμενο,γεματο μυγες πτωμα του Τζακσον του μυστικου του FBI?και μπροστα στον ταφο κιολας?wtf man?Για να μην αναφερω τον τελευταιο διαλογο του βιβλιου μεταξυ Ριτσερ και Χολι που ηταν για γελια

.Επισης η ολη ιστορια με τα κινητρα των κακων και πως αυτα προηλθαν και πως μαζευτηκαν και τι ηθελαν να κανουν απο καπου....εμπαζε.

Ενταξει για να μην τα ισοπεδωνω ολα το βιβλιο σε κραταει μεχρι τελους με αγωνια για να δεις τι θα γινει τελικα και η γραφη και η σκηνες δρασης ειναι σε υψηλο επιπεδο απλα υπηρχαν καταστασεις οπως αυτες στο spoiler και 5-6 αλλες που με ξενισαν γιατι τα αλλα 2 του Child που ειχα διαβασει μου αρεσαν πολυ.Συνεχεια λοιπον με τα επομενα του Τζακ Ριτσερ που σαν χαρακτηρα τον λατρευουμε!!

6,5/10

BladeRunner

Θανάσιμη παγίδα

Τον Οκτώβριο του 2015 ήταν η τελευταία φορά που διάβασα βιβλίο του Λι Τσάιλντ με πρωταγωνιστή τον γαμάτο Τζακ Ρίτσερ και η αλήθεια είναι ότι μου έλειψε πάρα πολύ ο άτιμος. Δηλαδή, εντάξει, προσπαθώ να διαβάζω μια στο τόσο βιβλία σειρών που μου αρέσουν πολύ, έτσι ώστε να μην ξεμείνω, αλλά καμιά φορά το παρακάνω. Τέλος πάντων, το συγκεκριμένο είναι το τρίτο βιβλίο της σειράς με ήρωα τον Τζακ Ρίτσερ και όγδοο που διαβάζω εγώ.

Ο σκληροτράχηλος, μοναχικός και περιπλανώμενος Τζακ Ρίτσερ βρίσκεται στο Κη Γουέστ, άγνωστος μεταξύ αγνώστων, βγάζοντας τα προς το ζην σκάβοντας πισίνες. Μια μέρα, όμως, ένας ιδιωτικός ντετέκτιβ ονόματι Κοστέλο του χαλάει την ηρεμία, τριγυρίζοντας το νησί και ρωτώντας γι'αυτόν. Δουλεύει για λογαριασμό κάποιας κυρίας Τζέικομπ. Ποια είναι η κυρία και γιατί τον ψάχνει; Ο Κοστέλο θα δολοφονηθεί και ο Ρίτσερ θα βρεθεί μπλεγμένος σε μια περίεργη και βρόμικη ιστορία, μ'έναν παρανοϊκό και επικίνδυνο άνθρωπο, τον Χόμπι τον Γάντζο, να τον έχει βάλει στο μάτι και να θέλει να τον ξεπαστρέψει, πριν βγουν στην φορά τα μυστικά του και πριν ο Ρίτσερ χαλάσει τα σχέδια του...

Κλασικά, έχουμε να κάνουμε με ένα άκρως ψυχαγωγικό και εθιστικό θρίλερ, γεμάτο δράση, μυστήριο, ένταση και σασπένς, με τις αποκαλύψεις στα διάφορα σημεία της πλοκής να είναι ενδιαφέρουσες και να κρατάνε αμείωτο το ενδιαφέρον του αναγνώστη από την αρχή μέχρι το τέλος. Η γραφή πολύ καλή και ευκολοδιάβαστη, με ρεαλιστικές και αρκετά δυνατές περιγραφές των σκηνών δράσης και των διαφόρων γεγονότων. Η ατμόσφαιρα, φυσικά, εξαιρετική. Πρόκειται για ένα βιβλίο που σίγουρα θα αφήσει ικανοποιημένους και χορτασμένους τόσο τους λάτρεις της σειράς, όσο και γενικά τους λάτρεις των θρίλερ. 

8.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 2

Spyrex

Για ό,τι αξίζει να πεθάνεις

Καλός συγγραφέας ο Child, πρώτη μου επαφή με το έργο του. Ο Τζακ Ρίτσερ καταφτάνει σε μία επαρχία της Νεμπράσκα όπου οι κάτοικοί της είναι δέσμιοι του υποκόσμου που κυριαρχεί εκεί. Ο Τζακ Ρίτσερ είναι το ηθικό στοιχείο που προσπαθεί να σώσει την περιοχή από τον υπόκοσμο. Το βιβλίο έχει να προσφέρει μπόλικο ξύλο, ακατάπαυστη δράση, ωραίους χαρακτήρες, εικόνες βίας αλλά και ελεημοσύνης. Μεταξύ άλλων μου άρεσε και ο τίτλος, επειδή πραγματικά αξίζει να παλέψεις γι' αυτά που πάλεψε ο κεντρικός χαρακτήρας. Αν κάτι δεν μου άρεσε είναι ότι δεν είναι του γούστου μου γενικά βιβλία με τόσο πολύ ξύλο και μόνιμη δράση. Από την άλλη, η σταδιακή αποκάλυψη στοιχείων των διασυνδέσεων και της εμπορίας του υποκόσμου στην περιοχή μου άρεσε αρκετά και ενίοτε με σόκαρε. Μπορεί να τον ξαναδιαβάσω. 

7/10

Edited by Spyrex
  • Like 2