Jump to content

Λι Τσάιλντ (Lee Child)


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Τελειωσα το Τελικη αναμετρηση το οποιο ηταν το τριτο βιβλιο με ηρωα τον Τζακ Ριτσερ που διαβαζω και το χειροτερο ως τωρα.Το βρηκα τραβηγμενο απο τα μαλλια με πολλες υπερβολες και κλισε.

Δηλαδη ρε Lee Child ειχες ολοκληρο βιβλιο να βαλεις τον Ριτσερ και την Χολι να κανουν ερωτα και διαλεξες να τους βαλεις να το κανουν μολις ειχαν θαψει το σαπισμενο,γεματο μυγες πτωμα του Τζακσον του μυστικου του FBI?και μπροστα στον ταφο κιολας?wtf man?Για να μην αναφερω τον τελευταιο διαλογο του βιβλιου μεταξυ Ριτσερ και Χολι που ηταν για γελια

.Επισης η ολη ιστορια με τα κινητρα των κακων και πως αυτα προηλθαν και πως μαζευτηκαν και τι ηθελαν να κανουν απο καπου....εμπαζε.

 

Ενταξει για να μην τα ισοπεδωνω ολα το βιβλιο σε κραταει μεχρι τελους με αγωνια για να δεις τι θα γινει τελικα και η γραφη και η σκηνες δρασης ειναι σε υψηλο επιπεδο απλα υπηρχαν καταστασεις οπως αυτες στο spoiler και 5-6 αλλες που με ξενισαν γιατι τα αλλα 2 του Child που ειχα διαβασει μου αρεσαν πολυ.Συνεχεια λοιπον με τα επομενα του Τζακ Ριτσερ που σαν χαρακτηρα τον λατρευουμε!!

 

 

6,5/10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θανάσιμη παγίδα

Τον Οκτώβριο του 2015 ήταν η τελευταία φορά που διάβασα βιβλίο του Λι Τσάιλντ με πρωταγωνιστή τον γαμάτο Τζακ Ρίτσερ και η αλήθεια είναι ότι μου έλειψε πάρα πολύ ο άτιμος. Δηλαδή, εντάξει, προσπαθώ να διαβάζω μια στο τόσο βιβλία σειρών που μου αρέσουν πολύ, έτσι ώστε να μην ξεμείνω, αλλά καμιά φορά το παρακάνω. Τέλος πάντων, το συγκεκριμένο είναι το τρίτο βιβλίο της σειράς με ήρωα τον Τζακ Ρίτσερ και όγδοο που διαβάζω εγώ.

Ο σκληροτράχηλος, μοναχικός και περιπλανώμενος Τζακ Ρίτσερ βρίσκεται στο Κη Γουέστ, άγνωστος μεταξύ αγνώστων, βγάζοντας τα προς το ζην σκάβοντας πισίνες. Μια μέρα, όμως, ένας ιδιωτικός ντετέκτιβ ονόματι Κοστέλο του χαλάει την ηρεμία, τριγυρίζοντας το νησί και ρωτώντας γι'αυτόν. Δουλεύει για λογαριασμό κάποιας κυρίας Τζέικομπ. Ποια είναι η κυρία και γιατί τον ψάχνει; Ο Κοστέλο θα δολοφονηθεί και ο Ρίτσερ θα βρεθεί μπλεγμένος σε μια περίεργη και βρόμικη ιστορία, μ'έναν παρανοϊκό και επικίνδυνο άνθρωπο, τον Χόμπι τον Γάντζο, να τον έχει βάλει στο μάτι και να θέλει να τον ξεπαστρέψει, πριν βγουν στην φορά τα μυστικά του και πριν ο Ρίτσερ χαλάσει τα σχέδια του...

Κλασικά, έχουμε να κάνουμε με ένα άκρως ψυχαγωγικό και εθιστικό θρίλερ, γεμάτο δράση, μυστήριο, ένταση και σασπένς, με τις αποκαλύψεις στα διάφορα σημεία της πλοκής να είναι ενδιαφέρουσες και να κρατάνε αμείωτο το ενδιαφέρον του αναγνώστη από την αρχή μέχρι το τέλος. Η γραφή πολύ καλή και ευκολοδιάβαστη, με ρεαλιστικές και αρκετά δυνατές περιγραφές των σκηνών δράσης και των διαφόρων γεγονότων. Η ατμόσφαιρα, φυσικά, εξαιρετική. Πρόκειται για ένα βιβλίο που σίγουρα θα αφήσει ικανοποιημένους και χορτασμένους τόσο τους λάτρεις της σειράς, όσο και γενικά τους λάτρεις των θρίλερ. 

8.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για ό,τι αξίζει να πεθάνεις

Καλός συγγραφέας ο Child, πρώτη μου επαφή με το έργο του. Ο Τζακ Ρίτσερ καταφτάνει σε μία επαρχία της Νεμπράσκα όπου οι κάτοικοί της είναι δέσμιοι του υποκόσμου που κυριαρχεί εκεί. Ο Τζακ Ρίτσερ είναι το ηθικό στοιχείο που προσπαθεί να σώσει την περιοχή από τον υπόκοσμο. Το βιβλίο έχει να προσφέρει μπόλικο ξύλο, ακατάπαυστη δράση, ωραίους χαρακτήρες, εικόνες βίας αλλά και ελεημοσύνης. Μεταξύ άλλων μου άρεσε και ο τίτλος, επειδή πραγματικά αξίζει να παλέψεις γι' αυτά που πάλεψε ο κεντρικός χαρακτήρας. Αν κάτι δεν μου άρεσε είναι ότι δεν είναι του γούστου μου γενικά βιβλία με τόσο πολύ ξύλο και μόνιμη δράση. Από την άλλη, η σταδιακή αποκάλυψη στοιχείων των διασυνδέσεων και της εμπορίας του υποκόσμου στην περιοχή μου άρεσε αρκετά και ενίοτε με σόκαρε. Μπορεί να τον ξαναδιαβάσω. 

7/10

Edited by Spyrex
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Προσωπική υπόθεση

Ο Τζακ Ρίτσερ περιπλανιέται ως συνήθως απ' άκρη σε άκρη στην Αμερική χωρίς κάποιο συγκεκριμένο σκοπό, μέχρι που απαντά σε μια αγγελία που έχει βάλει για αυτόν ένας φίλος του απ' τον στρατό και ζητάει την βοήθειά του. Στην Γαλλία έχει γίνει απόπειρα δολοφονίας του Γάλλου Προέδρου και φοβούνται ότι αυτή θα επαναληφθεί στο Λονδίνο όταν θα γίνει συνάντηση της G8. Τον Ρίτσερ τον χρειάζονται διότι ένας από τους ύποπτους είναι ένας Αμερικανός ελεύθερος σκοπευτής που έχει συλλάβει ο Ρίτσερ παλιότερα  και έχει μόλις αποφυλακιστεί. Έτσι αρχίζει να συνεργάζεται με τις μυστικές υπηρεσίες της Αμερικής, της Γαλλίας, της Ρωσίας και της Αγγλίας ενώ ο χρόνος είναι πολύ λίγος για να τον βρουν τον σκοπευτή και να τον εξουδετερώσουν. Η περιπέτεια που μπλέκει ο Ρίτσερ είναι η πιο "κατασκοπευτική" που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, ενώ δεν αντιμετωπίζει μόνο τον αθέατο σκοπευτή αλλά και την Λονδρέζικη μαφία που τον προστατεύει, πράγμα που δεν τον εμποδίζει όμως να εφαρμόσει τις δικές του άκρως αποτελεσματικές μεθόδους επίλυσης προβλημάτων.
Το βιβλίο περιέχει ότι ακριβώς περιμένεις από μια περιπέτεια του Ρίτσερ με μπόλικο ξύλο, πυροβολισμούς και το μηδενικό έλεος που δείχνει στους κακούς, ενώ ο ίδιος είναι όπως πάντα ένα βήμα πιο μπροστά από αυτούς. Γενικά το βιβλίο μου άρεσε όπως και τα υπόλοιπα που έχω διαβάσει και παρά τα όποια κενά της υπόθεσης, σε αποζημιώνει με την ανατροπή στο τέλος.

8,5/10

 

Edited by vaggelis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πέμπτο επίπεδο.

Ο Τσακ Ρίτσερ στην περιπλάνησή του ανά την Αμερική βλέπει σε ένα χάρτη μια πόλη με το όνομα "Ανάπαυση της Μητέρας" και σκέφτεται ότι το όνομά της θα κρύβει μια ενδιαφέρουσα ιστορία από τον καιρό της Άγριας Δύσης, όταν τα καραβάνια έψαχναν να βρουν τόπους ξεκούρασης στην μακριά πορεία τους προς τους καινούργιους τόπους εγκατάστασής τους. Οπότε παίρνει το τραίνο για να την επισκεφτεί μόνο που όταν φτάνει δεν βρίσκει ούτε κάποιο μουσείο ή μνημείο αφιερωμένο σε αυτήν την άγνωστη μητέρα, αλλά ούτε και κάποιον πρόθυμο να του εξηγήσει για ποιο λόγο η πόλη τους πήρε αυτό το όνομα.
Το μόνο που βρίσκει είναι μια πολύ όμορφη γυναίκα (που θα την ερωτευθεί) με το όνομα Μισέλ Τσανγκ, πρώην πράκτορα του F.B.I που τώρα είναι ιδιωτική ντετέκτιβ και ψάχνει τον συνεργάτη της που έχει αργήσει να φτάσει. Ο Ρίτσερ που αρχίζει να νιώθει άσχημα με την εχθρότητα των κατοίκων της πόλης, και όμορφα με την παρουσία της Τσανγκ, αντί να αναχωρήσει αμέσως από την πόλη όπως είχε σκοπό να κάνει από την αρχή, θα μείνει για να την βοηθήσει στον εντοπισμό του χαμένου συνεργάτη της και τότε όπως είναι φυσικό θα αρχίσουν τα προβλήματα τους. Το μόνο στοιχείο που θα βρουν στην αρχή είναι ένας αριθμός τηλεφώνου ενός δημοσιογράφου στο Λος Άντζελες και από εκεί και ύστερα θα αντιμετωπίσουν πληρωμένους δολοφόνους, την ουκρανική μαφία, κυνηγητά με αμάξια και στο τέλος τους πραγματικά κακούς εγκληματίες στην "Ανάπαυση της Μητέρας".
Το βιβλίο είναι μια καθαρά αστυνομική περιπέτεια με τον Ριτσέρ και την Τσανγκ να ψάχνουν κομμάτι κομμάτι τα στοιχεία της υπόθεσης σε όλη την Αμερική, μιας και θέλουν να καταλάβουν όχι μόνο που είναι ο συνεργάτης της Τσανγκ, αλλά και σε τι είδους υπόθεση έχουν μπλέξει μιας και σε κάθε βήμα τους κινδυνεύει. όχι μόνο η δική τους ζωή αλλά και όλων των ανθρώπων που τους βοηθούν. Φυσικά το βιβλίο έχει όλα τα καλά στοιχεία που περιμένεις από μια περιπέτεια του Ρίτσερ, με άφθονο πιστολίδι, ξύλο, μπόλικο μυστήριο, αλλά και λίγο ρομάντζο για τον Ρίτσερ έτσι για την αλλαγή.

9/10

 

Edited by vaggelis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ένας θάνατος δεν είναι αρκετός

Ο Τζακ Ριτσερ, δουλεύει πάντα μόνος. Γυρίζει από τόπο σε τόπο, χωρίς δεσμεύσεις. Δίχως φόβο και έλεος. Μία εκκρεμότητα από το παρελθόν θα εμφανιστεί ξαφνικά στο δρόμο του, ο Τζακ θα επαναφέρει την τάξη, ζητώντας λύτρωση και δικαιοσύνη.

Σκληρός, δεν σπάει δεν χαλάει. Αυτή η περιπέτεια, θα κρατήσει στο φουλ τον αναγνώστη μέχρι το τέλος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

718453330_.jpg.5b058721dc110098c9635a50279d16ca.jpg

    Τελική Αναμέτρηση

   Ο Τζακ Ρήτσερ είναι ένας απόστρατος στρατιωτικός που ζει τη ζωή του μετακινούμενος από μια περιοχή σε μια άλλη χωρίς μόνιμη κατοικία, δεσμεύσεις ή κάποιο πρόγραμμα. Τυχαίνει στο Σικάγο και ενώ βοηθάει μια κοπέλα με δεκανίκι πέφτει θύμα απαγωγής μαζί της. Μαθαίνει γρήγορα ότι είναι μια πράκτορας του FBI αλλά κανείς δεν ξέρει το σκοπό της απαγωγής ή την ταυτότητα των απαγωγέων.
   Μια περιπέτεια του Λη Τσάιλντ με τον πιο συνηθισμένο του ήρωα, είναι μια δυνατή περιπέτεια που διαβάζεται ευχάριστα και άνετα. Προτείνεται ανεπιφύλακτα στους λάτρεις του είδους.

    Ήταν το πρώτο μου βιβλίο του συγκεκριμένου συγγραφέα και θα διαβάσω και άλλα σίγουρα.
 

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 2126142998_.thumb.jpg.910e66086f71504fa2cb39f99981b57a.jpg

  Κλοιός Θανάτου 

    Ο Τζακ Ρίτσερ βρίσκεται τυχαία στο Μάργκρεϊβ της Τζόρτζια, δεν έχει παρά πάρει ένα πρωινό όταν συλλαμβάνεται για φόνο. Αποδεικνύει πολύ εύκολα το άλλοθι και την αθωότητά του αλλά η ιστορία γίνεται πολύ σύντομα προσωπική και τώρα πρέπει να εξιχνιάσει το μυστήριο των φόνων, γιατί τον πρώτο ακολουθεί και δεύτερος, και να δείξει σε κάποιους ότι διάλεξαν λάθος εξιλαστήριο θύμα.
   Είναι η πρώτη περιπέτεια του Τσάιλντ με ήρωα τον Τζακ Ρίτσερ. Κρατά την αγωνία και έχει αρκετές ανατροπές. Έχω μόνο δύο ενστάσεις, η πρώτη είναι καθαρά υποκειμενική δεν απολαμβάνω το ίδιο τα βιβλία που είναι σε πρώτο πρόσωπο με εκείνα που είναι στο τρίτο. Η δεύτερη είναι σε σχέση με το μυστήριο γύρω από τη λέξη πάριμπους. Δεν έπρεπε να κρατήσει τόσο. Ένας Αμερικανός τη βλέπει συνέχεια μπροστά του μιας και την γράφει ο θυρεός της χώρας και βρίσκεται στα νομίσματα. Εγώ τη σκέφτηκα αμέσως (αλλά κάνω συλλογή από νομίσματα). Ίσως ο Τσάιλντ όντας Βρετανός να μην το συνειδητοποίησε αυτό.
 

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

012d25ae-57ef-4a6c-8167-e2200e98b73b.thumb.jpg.0883c5980bab5594fe791775b9fdd64d.jpg 

 Θανάσιμη Παγίδα
   Ο Τζακ Ρίτσερ βρίσκεται στο Κι Γουέστ άγνωστος μεταξύ αγνώστων και ζει ήσυχος όταν ένας ντετέκτιβ τον αναζητεί. Ο Ρίτσερ τον αποφεύγει για να διατηρήσει την ησυχία του αλλά όλα αλλάζουν όταν ο άνθρωπος δολοφονείται. Ποιος τον σκότωσε και γιατί; Και τι σχέση έχουν όλα αυτά με τον ίδιο;
   Μια ακόμα περιπέτεια του Ρίτσερ, από όσες έχω διαβάσει είναι η πιο αδύναμη νομίζω. Όχι ότι δεν έχει αγωνία και ενδιαφέρον αλλά δεν είναι το ίδιο δυνατή περιπέτεια με τα προηγούμενα βιβλία.
 

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Λι Τσάιλντ (Lee Child)
  • 1 month later...

420753894_61.thumb.jpg.c8e97bbdd806ca7fd8aaacb1d17238d4.jpg

   61 Ώρες
   Ο Τζακ Ρίτσερ μετακινείται με ωτοστόπ ως συνήθως. Αλλά το λεωφορείο στο οποίο μεταβαίνει έχει ένα ατύχημα που τον φέρνει στην μικρή πόλη του Μπόλτον. Και εκεί υπάρχει μια υπόθεση να τον περιμένει μιας και η τοπική αστυνομία περιμένει έναν δολοφόνο να εμφανιστεί με στόχο μια μάρτυρα σε σημαντική δίκη.
    Μια ακόμα δυνατή περιπέτεια από τον Τσάιλντ με όλα τα γνωστά στοιχεία, μυστήριο, δράση που εκτείνεται σε σύντομο χρονικό διάστημα (δύο μέρες και μισή στην περίπτωσή μας τώρα κάτι που μου αρέσει στην πλοκή των βιβλίων) και ο Ρίτσερ παραμένει ένας συμπαθητικός χαρακτήρας. Στα υπέρ ακόμα και η δικαιοσύνη του βιβλίου, είναι ικανοποιητικό το πως έρχονται τα πράγματα. 
    Αν υπάρχει κάποιο μείον στα βιβλία του συγγραφέα μπορώ να πω, τώρα που έχω διαβάσει μερικά σε σύντομο διάστημα, ότι είναι η εμμονή στη λεπτομέρεια. Βεβαίως η λεπτομέρεια χρειάζεται στα βιβλία για να βάζει τον αναγνώστη μέσα στην ιστορία, να τον κάνει να τη βιώνει αλλά σε κάποια σημεία ο Τσάιλντ είναι υπερβολικός με υπερθετικό βαθμό λεπτομέρειας. Κατά τα άλλα είναι ένας συγγραφέας που ευχαριστιέσαι να διαβάζεις.
 

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

399504454_.jpg.08b539c1c5d92ea35275939e97dace09.jpg

   Με Μια Βολή
   Ένας ελεύθερος σκοπευτής σκορπάει τον τρόμο με την εκτέλεση πέντε ανθρώπων σε μια ήσυχη πόλη της Ιντιάνα. Τον συλλαμβάνουν και λέει ότι είναι αθώος και τίποτα άλλο πέρα από το να ζητήσει να του φέρουν τον Τζακ Ρίτσερ. Αλλά γιατί; Ειδικά αφού ο Ρίτσερ γνωρίζει κάτι που θα μπορούσε να τον καταστήσει ακόμα πιο ένοχο;
   Ακόμα μια καλή περιπέτεια του Λη Τσάιλντ με τον μόνιμο ήρωά του, τον Τζακ Ρίτσερ. Είναι μια μάλιστα με ένα μυστήριο που κρατάει ως το τέλος και με ανατροπές… Και επιτέλους πιάνω τον Τσάιλντ να κάνει ένα λάθος μιας και ο Ρίτσερ λέει ότι δεν είχε ποτέ σπίτι κάτι που δεν αληθεύει μιας και στο Θανάσιμη Παγίδα είχε κληρονομήσει ένα από τον στρατηγό Γκάρμπερ!
 

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

437032652_.jpg.d0bb7dc5e9fe884e799e8e936d98fa2f.jpg

   Ο Δύσκολος Δρόμος
   Αν ο Τζακ Ρίτσερ δεν έπινε τον καφέ του δεύτερο βράδυ στο ίδιο μέρος, γιατί ο καφές ήταν εξαιρετικός, δεν θα τον έβρισκε ο άνθρωπος που έψαχνε για στοιχεία και ο πρώην στρατιωτικός δεν θα έμπλεκε για μια ακόμα φορά. Αυτή τη φορά πρόκειται για μια απαγωγή αλλά μια απαγωγή που έχει πολλά κενά και περισσότερα ακόμα αντιφατικά στοιχεία. Η έρευνα που θα κάνει ο Ρίτσερ θα είναι κοπιαστική, θα πάρει το δύσκολο δρόμο.
   Μια ακόμα περιπέτεια του Τσάιλντ με ήρωα τον Τζακ Ρίτσερ με όλα τα καλούδια που μας έχει συνηθίσει, ανατροπές, μυστήριο και δράση μαζί με εκείνες τις λεπτομερείς πληροφορίες που ξεχωρίζουν.
 

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

   Σήμα Κινδύνου
   Αυτή τη φορά ο Ρίτσερ δεν έμπλεξε μόνος του. Τον καλεί σε βοήθεια μια παλιά συνάδελφος από τη στρατονομία. Ο Ρίτσερ σπεύδει να την βρει και ανακαλύπτει ότι εκείνη ερευνά τον θάνατο ενός παλιού συναδέρφου. Γρήγορα ανακαλύπτουν ότι και κάποιοι άλλοι είναι νεκροί. Τώρα μόνο ένα πράγμα έχει σημασία, να βρουν τους ενόχους και να τους τιμωρήσουν. 
   Μια ακόμα ιστορία με τον Ρίτσερ στο γνωστό στυλ του Τσάιλντ με όλα τα καλά που μας έχει συνηθίσει, μυστήριο, δράση και η τετράγωνη λογική του Ρίτσερ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..