Jump to content

Εικόνα κι επί τόπου #11 (DinMacXanthi vs Morfeas vs Nienor)


"εικόνα και επί τόπου" #11  

11 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα...

    • Το Πένθος Ταιριάζει στην Ελένη (Morfeas)
    • Για ένα ζευγάρι μανικετόκουμπα (Nienor)
    • Οι σκιές στους τοίχους (DinMacXanthi)

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Υποθέτω πως είμαστε έτοιμοι,ε;;

Εικάζω επίσης πως τα θέματα των ιστοριών (ενδέχεται να) είναι κοινά.

 

Σε λίγη ώρα έρχεται η δικιά μου, για την οποία ταιριάζουν πολλές εικόνες.

 

Το πραγματικό ερώτημα είναι αν της ταιριάζει και το πένθος(;).

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα κατάφερα κι εγώ να τελειώσω, παιδιά. Βγήκε μεγαλούτσικο, εφταμισάρι για την ακρίβεια. Για το υπόλοιπο βράδυ θα διορθώνω, οπότε σε κάποια φάση θα το ανεβάσω κι εγώ, και θα πάω για ύπνο!

Τα λέμε σύντομα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά, 12 παρά ένα (γιατί για ένα κούτελο ζούμε :p) θα είναι πάνω :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ τουλάχιστον δεν την έκλεισες το τελευταίο εικοσάλεπτο... Δηλαδή, όσο το σκέφτομαι, ακόμα πιο φρίκη μου φαίνεται :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και στους τρεις, οι ιστορίες σας ήταν όμορφες και καλογραμμένες. Εντελώς διαφορετικές σε ύφος και θέμα. Και φυσικά, μόλις ψήφισα.. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές και οι τρεις ιστορίες. Και οι τρεις διαγωνιζόμενοι εκμεταλλεύτηκαν σωστά -και διαφορετικά- την εικόνα για να γράψουν την ιστορία τους και την ενσωμάτωσαν καλά μέσα στα κείμενα.

 

Ωστόσο, η ψήφος πήγε εύκολα στον DinMacXanthi για τις ανατριχίλες.

Και για την ανακούφιση που αισθάνθηκα που δεν έχουμε μπαλκόνι στον ακάλυπτο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αρκετά καλές και ενδιαφέρουσες και οι τρεις. Κι εγώ ψήφισα Ντίνο. Πιο "στρογγυλή", πιο pro, πιο μπρρρ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ όσους σχολιάζουν τις ιστορίες κι όσους ψηφίζουν! :)

Άντε, δυόμιση μέρες μείνανε ακόμα. Δε βλέπω κίνηση τελευταία... :p

 

Υ.Γ.: Απ' όσο ξέρω δεν είναι υποχρεωτικό να σχολιάσει κανείς για να ψηφίσει, αλλά γενικά θα ήταν χρήσιμο νομίζω αν όσοι ψήφιζαν (εφόσον έκαναν τον κόπο και διάβασαν τις ιστορίες) είτε έγραφαν κάποιο σχόλιο στο τόπικ των ιστοριών είτε (εφόσον θεωρούσαν ότι τα σχόλια των υπολοίπων τους καλύπτουν, αν και ακόμα και το "συμφωνώ σε όλα με τον τάδε" είναι χρήσιμο γιατί δείχνει σε πόσους άρεσε/δεν άρεσε κάποιο στοιχείο της ιστορίας) σχολίαζαν στο τόπικ του διαγωνισμού (εδώ δηλαδή) επιγραμματικά ("προτίμησα την τάδε λόγω γούστου/επειδή ήταν η πιο επαγγελματικά γραμμένη/επειδή με ταξίδεψε κλπ").

Προφανώς δεν είναι υποχρεωμένος κανείς, αλλά θα βοηθούσε αρκετά :)

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω διαβάσει τις ιστορίες και περιμένω το πέρας του διαγωνισμού για να κάνω τα σχόλια. Απλά, δεν έχω ιδέα αν ψηφίζουμε σαν συμμετέχοντες. Do we?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι. Τα έχω διαβάσει, αν και δεν τα έχω κατατάξει κάπως στο μυαλό μου για να ψηφίσω :p

Γενικά αυτό με την ψήφο των συμμετεχόντων είναι θέμα που λύνει κάποιος μοντεράτορας ή διοργανωτής, ή αρκεί η μεταξύ μας συμφωνία;
Στην τελευταία περίπτωση, από εμένα δεν υπάρχει πρόβλημα να ψηφίσουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά κάνει τους ψηφίσαντες να δείχνουν περισσότεροι :p  κι απλά πρέπει άμα ψηφίσουμε να το κάνουμε και οι τρεις (και προφανώς να ψηφίσουμε ανάμεσα στους άλλους δύο). Αλλά μεταξύ μας είναι όλη η υπόθεση :)

Εγώ απλά το θυμήθηκα γιατί συζητιέται και στον καναπέ στο write off και είμαι μέσα στο να ψηφίσουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπότε τελικά θα ψηφίσουμε, εε; Σ' αυτό καταλήξαμε, σωστά δεν κατάλαβα;

        Μορφέα, δεν προσέχεις πού κάθεσαι και κάνεις like? Τι γράψαμε παραπάνω;

Συγγνώμη...

Κάνουμε και σχόλια στις ιστορίες υποθέτω... Ή μήπως μόνο εδώ;

        Βρε Μορφέα, αγόρι μου φτωχό, είναι σοβαρή απορία τώρα αυτή;

 

Και τώρα που έριξα το επίπεδο του διαγωνισμού κανά δυο σκαλοπάτια, αποχωρώ με κατεβασμένο το κεφαλι...
Αλλά θα επανέλθω αργότερα... (αν όσα κατάλαβα στέκουν δηλαδή- μα καλά κι εγώ το έκανα μακεδονικό- στην αντίθετη περίπτωση ενημερώστε με, προλάβετε το κακό)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, μπα, μάλλον μόλις τον ανέβασες ένα τουλάχιστον :D

 

Αύριο κι εγώ και σχόλια επίσης

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, είμαι πολύ χαρούμενος που το επίπεδο των ιστοριών σας ήταν τόσο υψηλό.

Η γραφή και των 2 σας είναι δουλεμένη, κι αυτό φαίνεται, ακόμα κι αν ο χρόνος που είχατε στη διάθεσή σας ήταν περιορισμένος.

Μου άρεσαν πολύ!!

 

Τώρα κι εγώ ψηφίζω την ιστορία του στοιχειωμένου υπογείου, γιατί μου φάνηκε ένα βήμα πιο κοντά στην ολοκλήρωση κι ενδεχομένως στην έκδοση!

Αλλά σε κάποιον άλλο διαγωνισμό, είμαι σίγουρος, η Κιάρα με την ίδια ιστορία θα κέρδιζε με διαφορά... :good:

Link to comment
Share on other sites

Καθώς λοιπόν η μία εβδομάδα της ψηφοφορίας για τον 11ο διαγωνισμό "εικόνα και επί τόπου" ολοκληρώθηκε, ευχαριστούμε τους συμμετέχοντες για τις όμορφες στοιχειωτικές-ανάθεμά-σας ιστορίες που μας χάρισαν, τους αναγνώστες και τους σχολιαστές. ( :whistling: )

 

"Οι σκιές στους τοίχους" του DinMacXanthi ψηφίστηκαν ως η στοιχειωτικότερη ιστορία του διαγωνισμού. :first:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, Κωνσταντίνε!!! Της άξιζε της ιστορίας και με το παραπάνω η νίκη! :)

Σας ευχαριστώ και τους 2 σας για το ωραίο παιχνίδι υψηλού (κατ' εμέ τουλάχιστον) επιπέδου, καθώς και τον Adicto (για άλλη μια φορά) για την εικόνα του που συνέβαλε στη δημιουργία των παραπάνω ιστοριών, αλλά που ενέπνευσε κι εμένα διπλά.

 

Ελπίζω να αξιωθώ να βρω χρόνο και διάθεση και για τη 2η ιστορία που σκέφτηκα κάποια στιγμή(στα λημέρια της επιστημονικής φαντασίας αυτή τη φορά).

 

Τέλος, να πω ότι ήταν ενδιαφέρουσα "εμπειρία" τόσο από την πλευρά του "παίκτη" όσο κι από εκείνη του αναγνώστη (όπως συμπέρανα μέσω του παιχνιδιού που τρέχει παράλληλα) και να γίνονται συχνότερα τέτοια παιχνίδια! :)

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, τα συγχαρητήριά μου που μας πήρες τα σώβρακα (οκ, ήτανε δικά σου φυσικά, δεν αμφέβαλλα ούτε για μια στιγμή)  κι ευχαριστώ ταυτόχρονα που μας έδωσες να διαβάσουμε αυτή την ιστορία :first:

 

Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον adicto για τη γαμάτη εικόνα του και όλους τους συμφουρουμήτες που διάβασαν και άφησαν τα σχόλιά τους :friends:

 

Από μένα τα πιο μεγάλα μπράβο εδώ στον Morfea, που μας βρήκε, παίζει μαζί μας και προσωπικά με έχει ενθουσιάσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κι εγώ όλα τα μέλη που διάβασαν και ψήφισαν, την εικόνα που μας έδωσε ο Adicto -αυτό έλειπε, ο πρωτομάστορας του weird paintings να ανέβαζε κατι meh!- και τους συμπαίχτες για το τρομοπαίχνιδο :friends: Είχα καιρό να γράψω στη φόρμα του διηγήματος, γι'αυτό ευχαριστώ πολύ για την ευκαιρία και την εμπειρία :)

 

 

Από μένα τα πιο μεγάλα μπράβο εδώ στον Morfea, που μας βρήκε, παίζει μαζί μας και προσωπικά με έχει ενθουσιάσει.

+1 κι από μένα σ'αυτό, το sff είναι η La Masia των ελληνικών τρομοταλέντων :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αυτή η εικόνα είναι πολύ ανοιχτή, πραγματικά. Και πολύ ωραία.

:clock:

...

...

:clock:

Έξι μήνες μετά: δεν πρόλαβα να διαβάσω τη νικήτρια ιστορία.

Αλλά χάρηκα που επιτέλους διάβασα τις άλλες δύο, γιατί ήταν καλές. Μπράβο, παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Εικόνα κι επί τόπου #11 (DinMacXanthi vs Morfeas vs Nienor)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..