Jump to content

Τζον Βέρντον (John Verdon)


Alucard
 Share

Recommended Posts

Μόλις τελείωσα το τρίτο βιβλίο του Verdon με ήρωα  τον κατά τα άλλα συνταξιούχο αστυνομικό Ντέιβ Γκάρνει και με έκπληξη είδα πως κανείς δεν είχε ανοίξει κάποιο σχετικό τόπικ! Λοιπόν, μέχρι στιγμής στην Ελλάδα έχουν μεταφραστεί τα 3 από τα συνολικά 4 βιβλία του Verdon, αν και λογικά σύντομα θα δούμε και το 4ο (Peter Pan must die ο τραβηχτικός τίτλος). Δεν θα αναλύσω την υπόθεση κάθε βιβλίου, καθώς πάνε χρόνια που τα διάβασα, είναι εξάλλου αρκετά απλό να βρείτε το ζουμί σε άλλα site. Θα πω απλά πως το πρώτο (Σκέψου έναν Αριθμό) μου άρεσε πάρα πολύ, ήταν γρήγορο, έξυπνο, πρωτότυπο. Το δεύτερο (Κράτα τα Μάτια σου Κλειστά) μου άρεσε λιγότερο, κυρίως γιατί είχα ψιλιαστεί το τι παίζει. Όχι ακριβώς, αλλά ένα σημαντικό κομμάτι. Το τρίτο με δίχασε λιγάκι. Το βρήκα πολύ αργό και βαρετό στο πρώτο μισό, μιλάμε για 556 σελίδες, όχι και λίγες, αλλά με έντονο και εντυπωσιακό φινάλε. Επίσης μου άρεσε πολύ το πως αλλάζει κάπως ο χαρακτήρας του πρωταγωνιστή (δικαιολογημένα). Λογικά, θα τιμήσω και το 4ο όταν με το καλό βγει στην αγορά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και το άνοιξες το τόπικ! Εγώ έχω μόνο το Σκέψου έναν αριθμό, που το βρήκα σε παλαιοβιβλιοπωλείο. Σίγουρα θα το διαβάσω μέσα στην χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλούλης είναι μωρέ για Αμερικάνος.  Και εμένα πάντως δεν με πολυενθουσίασε το τρίτο όταν το διάβασα πέρυσι:

Σχόλια από τα δύο  τελευταία βιβλία του στο sff.gr  Το πρώτο το' χα διαβάσει το 2010 και  θυμάμαι πως είχα ψιλοfaceπαλμάρει στην επίλυση του μυστηρίου.

 


33. Κράτα Τα Μάτια Σου Κλειστά-John Verdon(σελ 685)
Την μέρα του γάμου της η Τζιλλιαν Πέρι πάει για λίγο στο σπιτάκι του κηπουρού για να μιλήσει μαζί του. Μετά από λίγη ώρα, όταν μπαίνει ο άντρας της στη μικρή καλύβα, την βρίσκει αποκεφαλισμένη και ο κηπουρός δεν είναι πουθενά. Τα σκυλιά της αστυνομίας που καταφθάνουν αργότερα ακολουθάνε την οσμή του και καταφέρνουν να βρουν μια ματωμένη μαχαίρα λίγα μέτρα πιο μακριά. Αλλά το περίεργο είναι πως σε εκείνο το σημείο η οσμή του κηπουρού χάνεται. Τέσσερις μήνες αργότερα, και ενώ δεν έχει σημειωθεί ιδιαίτερη πρόοδος, ο Ντέιβ Γκάρνει αναλαμβάνει δράση. Πρόκειται για κλασικό page turner με μία μεγάλη και αρκετά καλή ιστορία και ο γρίφος με την εξαφανισμένη οσμή είναι πέρα για πέρα καλοδεχούμενος, κυριώς επειδή εξηγείται ικανοποιητικά. Δύο παραπονάκια μόνο. Το πρώτο έχει να κάνει με την επιλυση της ιστορίας που την βρήκα τραβηγμένη και δεύτερον πως μοιάζει σε αρκετά σημεία με το προηγούμενο(Σκέψου έναν αριθμό). ΌΠως και να 'χει όμως είναι βιβλίο που παρά το μεγάλο του μέγεθος το τελείωσα σε τρεις αναγνώσεις. Τώρα περιμένουμε το τρίτο..

 

 


2. Άσε τον Διάβολο Ήσυχο- John Verdon(σελ 557) 

 

Επέλεξα να επιστρέψω στην ενεργό δράση με ένα βιβλίο από τα λεγόμενα page turners και,  έχοντας διαβάσει τα  δύο προηγούμενα της σειράς, επέλεξα το συγκεκριμένο.  Μιας και είναι Αμερικάνικο αστυνομικό μυθιστόρημα, δεν χρειάζεται να αναφέρω τίποτε για την πλοκή πέρα από  δύο λέξεις: SERIAL KILLER

Anyway, είναι μάλλον το χειρότερο από τα τρία. Η πλοκή είναι αρκετά  μικρή( και   κοινότυπη. Είναι, θαρρώ, η  δεύτερη-τρίτη ιδέα που σκέφεται ο  κάθε επίδοξος  συγγραφέας αστυνομικού για να κρατήσει τόσες πολλές σελίδες και, ως εκ τούτου,  το βιβλίο έχει έναν πολύ-πολύ αργό ρυθμό, ενώ  ένα συγκεκριμένο πράγμα  επαναλαμβάνεται τόσες πολλές φορές που καταντάει βαρετό.

Τέλος πάντων, την αγωνία του την είχε( Αλίμονο-σε αυτά είναι   μανούλες οι Αμερικάνοι) πάντως.

 

Βαθμολογία: 6.5/10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Καλούλης είναι μωρέ για Αμερικάνος.  Και εμένα πάντως δεν με πολυενθουσίασε το τρίτο όταν το διάβασα πέρυσι:

Σχόλια από τα δύο  τελευταία βιβλία του στο sff.gr  Το πρώτο το' χα διαβάσει το 2010 και  θυμάμαι πως είχα ψιλοfaceπαλμάρει στην επίλυση του μυστηρίου.

 

33. Κράτα Τα Μάτια Σου Κλειστά-John Verdon(σελ 685)

Την μέρα του γάμου της η Τζιλλιαν Πέρι πάει για λίγο στο σπιτάκι του κηπουρού για να μιλήσει μαζί του. Μετά από λίγη ώρα, όταν μπαίνει ο άντρας της στη μικρή καλύβα, την βρίσκει αποκεφαλισμένη και ο κηπουρός δεν είναι πουθενά. Τα σκυλιά της αστυνομίας που καταφθάνουν αργότερα ακολουθάνε την οσμή του και καταφέρνουν να βρουν μια ματωμένη μαχαίρα λίγα μέτρα πιο μακριά. Αλλά το περίεργο είναι πως σε εκείνο το σημείο η οσμή του κηπουρού χάνεται. Τέσσερις μήνες αργότερα, και ενώ δεν έχει σημειωθεί ιδιαίτερη πρόοδος, ο Ντέιβ Γκάρνει αναλαμβάνει δράση. Πρόκειται για κλασικό page turner με μία μεγάλη και αρκετά καλή ιστορία και ο γρίφος με την εξαφανισμένη οσμή είναι πέρα για πέρα καλοδεχούμενος, κυριώς επειδή εξηγείται ικανοποιητικά. Δύο παραπονάκια μόνο. Το πρώτο έχει να κάνει με την επιλυση της ιστορίας που την βρήκα τραβηγμένη και δεύτερον πως μοιάζει σε αρκετά σημεία με το προηγούμενο(Σκέψου έναν αριθμό). ΌΠως και να 'χει όμως είναι βιβλίο που παρά το μεγάλο του μέγεθος το τελείωσα σε τρεις αναγνώσεις. Τώρα περιμένουμε το τρίτο..

 

 

2. Άσε τον Διάβολο Ήσυχο- John Verdon(σελ 557) 

 

Επέλεξα να επιστρέψω στην ενεργό δράση με ένα βιβλίο από τα λεγόμενα page turners και,  έχοντας διαβάσει τα  δύο προηγούμενα της σειράς, επέλεξα το συγκεκριμένο.  Μιας και είναι Αμερικάνικο αστυνομικό μυθιστόρημα, δεν χρειάζεται να αναφέρω τίποτε για την πλοκή πέρα από  δύο λέξεις: SERIAL KILLER

Anyway, είναι μάλλον το χειρότερο από τα τρία. Η πλοκή είναι αρκετά  μικρή( και   κοινότυπη. Είναι, θαρρώ, η  δεύτερη-τρίτη ιδέα που σκέφεται ο  κάθε επίδοξος  συγγραφέας αστυνομικού για να κρατήσει τόσες πολλές σελίδες και, ως εκ τούτου,  το βιβλίο έχει έναν πολύ-πολύ αργό ρυθμό, ενώ  ένα συγκεκριμένο πράγμα  επαναλαμβάνεται τόσες πολλές φορές που καταντάει βαρετό.

Τέλος πάντων, την αγωνία του την είχε( Αλίμονο-σε αυτά είναι   μανούλες οι Αμερικάνοι) πάντως.

 

Βαθμολογία: 6.5/10

 

 

Έλα ρε, είχες ψιλιαστεί το τέλος του Σκέψου έναν Αριθμό; Μπράβο!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε. Facepalmara επειδή μου φάνηκε τελείως παρατραβηγμένο :p

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε. Facepalmara επειδή μου φάνηκε τελείως παρατραβηγμένο :p

Ok, το διάβασα πρωί χωρίς καφέ! Τώρα το πιασα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πρώτη μου επαφή με τον συγγραφέα, το "Σκέψου έναν αριθμό". Ενώ όταν το ξεκίνησα, μου φάνηκε πάρα πολύ απλοϊκό, όσο πέρναγε η ώρα και οι σελίδες τόσο βυθιζόμουν στο βιβλίο χωρίς να το πάρω χαμπάρι. Αρκετά ευκολοδιάβαστο(ένα μικρό κρέντιτ παίρνουν και οι εκδόσεις Διόπτρα, που δεν σου στριμώχνουν τα γράμματα και τις λέξεις για οικονομία χαρτιού) το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους τους φαν της αστυνομικής λογοτεχνίας.
9/10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρώτη μου επαφή με τον συγγραφέα, το "Σκέψου έναν αριθμό". Ενώ όταν το ξεκίνησα, μου φάνηκε πάρα πολύ απλοϊκό, όσο πέρναγε η ώρα και οι σελίδες τόσο βυθιζόμουν στο βιβλίο χωρίς να το πάρω χαμπάρι. Αρκετά ευκολοδιάβαστο(ένα μικρό κρέντιτ παίρνουν και οι εκδόσεις Διόπτρα, που δεν σου στριμώχνουν τα γράμματα και τις λέξεις για οικονομία χαρτιού) το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους τους φαν της αστυνομικής λογοτεχνίας.

9/10

 

Δυστυχώς φίλε Θανάση, νομίζω πως τα επόμενα θα σε απογοητεύσουν λιγάκι. Εμένα προσωπικά αυτό έγινε. Ιδίως το τρίτο, το βρήκα εντελώς ανέπνευστο και χαζό. Ευκολοδιάβαστο κτλ αλλά ανούσιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μόλις τελείωσα το 3ο βιβλίο, το "Άσε το διάβολο ήσυχο". Και αυτά έγραψα στο goodreads:
 

 

 

Γίνεται σας παρακαλώ κύριε Βερντόν, σε κάποιο από τα επόμενα βιβλία σας, να πιάνει ένας δολοφόνος την γυναίκα του Γκάρνεϊ, να την βασανίζει, να την διαμελίζει και μετά να την τρώει; Αν δεν ξέρετε πως, ζητήστε βοήθεια από την κυρία Poppy Z. Brite. Σας ευχαριστώ.
Κατα τα άλλα, καλό βιβλίο, ίσως το πιο "αδύναμο" μέχρι στιγμής, αλλά και πάλι στέκεται σε καλό επίπεδο. Εξού και τα 4 αστέρια. Και μπορεί να είναι και 8,5/10.
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζον Βέρντον (John Verdon)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..