Jump to content

Τζορτζ Πελεκάνος (George Pelecanos)


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

The Big Blowdown (Εκδόσεις Serpent's Tale)
Δεύτερο βιβλίο του Pelecanos που διαβάζω και μου άρεσε και αυτό πάρα πολύ. Λίγο περισσότερο από το προηγούμενο (που ήταν συνέχεια αυτού και λογικά θα το ξαναδιαβάσω πριν συνεχίσω και με τα υπόλοιπα του D.C. Quartet). 
Γενικά η γραφή του συγγραφέα είναι πολύ καλή, αλλά λιτή κι έτσι δεν γίνεται καθόλου κουραστικός. Ίσα, ίσα παρά το γεγονός ότι το βιβλίο είχε πολύ λίγη δράση, ήμουν συνέχεια στην τσίτα και ήθελα να δω τι θα γίνει παρακάτω.
Οι βασικοί χαρακτήρες είναι πολύ καλά σκιαγραφημένοι, στο οποίο βοηθάνε πάρα πολύ και οι εξαιρετικοί διάλογοι. Οι αναφορές σε κινηματογράφο και μουσική είναι κι εδώ πολλές, αλλά όχι τόσο συχνές όσο στο King Suckerman και βοηθούν πολύ στο να αποδοθεί η ατμόσφαιρα της εποχής (αν κάποιος τις καταλαβαίνει, αλλιώς φαντάζομαι ότι ίσως είναι κάπως κουραστικές).
Η μοναδική μου ένσταση είναι ότι (τώρα που διάβασα το βιβλίο στα αγγλικά και όχι σε ελληνική μετάφραση) τα ελληνικά που χρησιμοποιεί ο Pelecanos μερικές φορές στο βιβλίο δεν είναι πάντα σωστά. Αυτό όμως είναι μικρή λεπτομέρεια και δεν χαλάει την συνολική εικόνα του βιβλίου.
Γενικά νομίζω ότι ο Pelecanos είναι από τους καλύτερους που έχω διαβάσει στην crime λογοτεχνία και σίγουρα προτείνεται.
 

Βαθμολογία: 8.5/10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξαναδιάβασα το King Suckerman και γενικά νομίζω ότι ισχύουν όσα έγραψα και παραπάνω. Μόνο τώρα που το διάβασα μετά το The Big Blowdown, έπιασα και ένα-δύο easter eggs, αλλά δεν υπήρχε κάτι σημαντικό που έχασα με τν πρώτη ανάγνωση.

The Sweet Forever/Γλυκιά Αιωνιότητα (Εκδόσεις Οξύ)
Και αυτό το βιβλίο μπορεί στην πραγματικότητα να διαβαστεί, χωρίς κάποιος να έχει διαβάσει τα δύο προηγούμενα του D.C. Quartet, αλλά έτσι ο πιθανός αναγνώστης θα χάσει αρκετές πληροφορίες για κάποιους από τους χαρακτήρες. Πληροφορίες όχι σημαντικές για να παρακολουθήσει κανείς την πλοκή, αλλά που προσδίδουν αρκετά μιας και ο Pelecanos δεν τρώει χρόνο για να μας ξαναγνωρίσει τους χαρακτήρες που ήδη ξέρουμε. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα κάποιοι από αυτούς να μην φαίνονται καλά σκιαγραφημένοι, κάτι που όμως δεν είναι αλήθεια, για όποιον "κουβαλάει" τις γνώσεις του King Suckerman.

Αν εξαιρέσουμε το παραπάνω, το βιβλίο είναι γενικά στο ίδιο πολύ καλό επίπεδο. Το μοναδικό μειονέκτημα όμως (το οποίο δεν θα υπάρχει για κάποιον που ξεκινάει από εδώ) είναι ότι αρχίζουν και επαναλαμβάνονται κάποιες καταστάσεις. Σίγουρα θα διαβάσω και το τελευταίο βιβλίο, αλλά θα αφήσω να περάσει μερικώς καιρός για να μην μου κάνει αρνητική εντύπωση η πιθανή επανάληψη καταστάσεων.

Βαθμολογία: 7.5/10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρώτησα τις εκδόσεις Πατάκη αν θα έχουμε κάτι νέο από Πελεκάνος το 2019 και μου είπαν ότι θα υπάρξει έκδοσή βιβλίου του. Δε ρώτησα πιο συγκεκριμένα έπειτα γιατί πολλές φορές οι εκδοτ. οίκοι είναι και λίγο καχύποπτοι στο τι πληροφορία μοιράζουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/24/2018 at 11:11 AM, rolandofgileaad said:

Ρώτησα τις εκδόσεις Πατάκη αν θα έχουμε κάτι νέο από Πελεκάνος το 2019 και μου είπαν ότι θα υπάρξει έκδοσή βιβλίου του. Δε ρώτησα πιο συγκεκριμένα έπειτα γιατί πολλές φορές οι εκδοτ. οίκοι είναι και λίγο καχύποπτοι στο τι πληροφορία μοιράζουν.

Εγώ ρώτησα πιο συγκεκριμένα και μου είπαν ότι είναι το The Man Who Came Uptown, που κυκλοφόρησε στις Ηνωμένες Πολιτείες τον Σεπτέμβριο του 2018. Είναι το πιο καινούργιο του μυθιστόρημα. Τέλεια νέα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ζήτημα Τιμής/Shame the Devil (Εκδόσεις Οξύ)
Διάβασα και το τελευταίο βιβλίο του D.C. Quartet και έμεινα πολύ ευχαριστημένος, τόσο με το βιβλίο όσο και με τη σειρά συνολικά.
Αυτό το βιβλίο θα έλεγα μάλλον ότι είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο με το The Big Blowdown που είναι το καλύτερο της σειράς κατά τη γνώμη μου. Ειδικά η αρχή είναι πάρα πολύ δυνατή και μπάζει κατευθείαν τον αναγνώστη μέσα στην ιστορία.
Σίγουρα προτείνεται σε όσους άρεσαν και τα προηγούμενα βιβλία της σειράς, αλλά μπορεί να διαβαστεί και μόνο του.

Βαθμολογία: 8.5/10

Link to comment
Share on other sites

165995741_.thumb.jpg.e476b97a3c2190acd148b19f25dd6dc7.jpg

Ο άντρας που επέστρεψε

Τον Σεπτέμβριο του 2018 διάβασα για τελευταία φορά βιβλίο του αγαπημένου Τζορτζ Πελεκάνου, νομίζω ότι καιρός ήταν να τον ξαναπιάσω στα χέρια μου. Το "Ο άντρας που επέστρεψε", το πιο πρόσφατο μυθιστόρημα του συγγραφέα, κυκλοφόρησε στα ελληνικά μόλις χθες, το άρπαξα άμεσα και δεν άργησα να το ξεκοκαλίσω. Τόσο καιρό θα μπορούσα να είχα διαβάσει κάποιο ή κάποια από τα τόσα βιβλία του που έχω στη συλλογή μου με τα αδιάβαστα, αλλά τρέχα γύρευε πώς σκέφτεται ένας βιβλιομανής.

Λοιπόν, ο Τζορτζ Πελεκάνος έχει ένα απίστευτο ταλέντο να αποτυπώνει στο χαρτί τη σκοτεινή πλευρά της Ουάσινγκτον, τον μικρόκοσμο του εγκλήματος και των εγκληματιών, καθώς και των ανθρώπων του περιθωρίου που μπλέκουν, θέλοντας και μη, σε διάφορες δύσκολες καταστάσεις, στα όρια ή πέρα από τα όρια του νόμου. Με απλά εργαλεία πλάθει χαρακτήρες αληθινούς και ζωντανούς, για τους οποίους νιώθεις κάτι, οτιδήποτε, σίγουρα δεν αδιαφορείς για τα προβλήματα ή τα αισθήματά τους. Ας πούμε εγώ συμπάθησα πάρα πολύ τον Μάικλ Χάντσον, έναν μπερδεμένο νέο που βγήκε από τη φυλακή και πλέον προσπαθεί να βάλει σε μια σειρά τη ζωή του, με την ανάγνωση μυθιστορημάτων να του αλλάζει τον τρόπο που σκέφτεται και που βλέπει τη ζωή, αποδεικνύοντας έτσι ότι τα διάφορα προγράμματα ανάγνωσης και επανένταξης των φυλακών μπορούν να αλλάξουν έναν φυλακισμένο, αρκεί φυσικά να το θέλει και ο ίδιος.

Η πλοκή έχει στοιχεία κοινωνικού δράματος και εγκλήματος, διαθέτει σκηνές της απλής καθημερινότητας των χαρακτήρων, αλλά και δυνατές σκηνές με εγκληματικές πράξεις. Είναι ένα κλασικό "crime novel" με δραματικά και κοινωνικά στοιχεία, όχι αστυνομικό, ούτε μυστηρίου. Η γραφή είναι πολύ καλή, ευκολοδιάβαστη και εθιστική όπως συνήθως, με ρεαλιστικές περιγραφές και εξαιρετικά φυσικούς διαλόγους. Αν μη τι άλλο πρόκειται για ένα βιβλίο που θα ικανοποιήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό, τόσο τους λάτρεις του συγγραφέα, όσο και τους λάτρεις του συγκεκριμένου λογοτεχνικού είδους.

Υ.Γ. Η μετάφραση είναι πάρα πολύ καλή και γλαφυρή, απλά θα μπορούσαν να υπάρχουν σε σημειώσεις οι ξενόγλωσσοι τίτλοι των βιβλίων που αναφέρονται, και όχι απλά να υπάρχει ένας μεταφρασμένος τίτλος τους. Και, ας πούμε, το "Καταρρακτώδης βροχή" που αναφέρεται, δεν είναι άλλο από το "Σκληρή βροχή" του Ντον Κάρπεντερ, που κυκλοφόρησε πέρυσι στα ελληνικά, από τις εκδόσεις Κλειδάριθμος. Ή το "Τα όμορφα πράγματα του Παραδείσου", δεν είναι άλλο από το "Όλες οι χάρες του ουρανού" του Ντινάου Μενγκέστου, που έχει κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Πόλις. Τα περισσότερα, πάντως, δεν έχουν μεταφραστεί (δυστυχώς!). Επίσης το εξώφυλλο είναι πραγματικά πολύ ωραίο!

8.5/10

Edited by Spark
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

383123152_.jpg.37538013ddf90da27aadd49d6e161ac2.jpg

Το αδιέξοδο

Ενα ακόμα γουέστερν πόλης από τον Πελεκάνο, με χαλαρούς ρυθμούς αυτή τη φορά. Τα κύρια στοιχεία της ιστορίας είναι η σκιαγράφηση των χαρακτήρων και πως αυτοί βιώνουν την απώλεια, τη λύπη, τις αξίες και τη συγχώρεση.

Edited by Spark
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

2142695851_.jpg.6c2b27b188963f958504296d6af081c1.jpg

Ζήτημα τιμής

Η ιστορία ξεκινάει με ένα μακελειό σε μία πιτσαρία και μία έντονη συνέχεια που οδήγει σε ένα εκρηκτικό τέλος. Αποτελεί το κλείσιμο της τετραλογίας D.C Quarter, όπου παλιοί και μερικοί νέοι χαρακτήρες τελειώνουν τη παρτίδα.

Είχε κάπως αργή εξέλιξη και οι εναλλαγές τους χαρακτήρες μου προκάλεσαν δυσκολία στην ανάγνωση. Πολύ μπλα μπλα και η ουσία περιοριζόταν σε ορισμένες στιγμές. Τα κύρια χαρακτηριστικά της ιστορίας είναι η εκδίκηση και η ανταπόδοση, παράνοημενοι χαρακτήρες, μουσική και αυτοκίνητα. Συνιστάται για τους φαν του George.

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζορτζ Πελεκάνος (George Pelecanos)
  • 3 months later...

image.png.42d41452d697b0d01da89e57ec70d5b5.png

Το δίδυμο

Αυτό είναι το δεύτερο βιβλίο της σειράς με το Σπιρο Λουκας, το πρώτο είναι η Προμήθεια. Ένα σκοτεινό βιβλίο, γουέστερν πόλης. Ο Σπιρο δουλεύει ως ιδιωτικός ερευνητής σε τρεις διαφορετικές υποθέσεις, αυτό τον οδηγεί να αντιμετωπίσει μερικούς πολύ κακούς χαρακτήρες. Χρησιμοποιεί ένα μεγάλο δίκτυο φίλων για να τον βοηθήσουν στην έρευνά του. 

Η ιστορία περιέχει μερικές πολύ γραφικές σεξουαλικές σκηνές, οι οποίες κατά τη γνώμη μου ήταν υπερβολικές και δεν ταίριαζαν και τόσο με την όλη έρευνα. Πολύ καλές βρήκα τις περιγραφές του συγγραφέα όσον αφορά τη δημογραφία και την περιοχή της Ουάσιγκτον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

aaf8207d-4bcd-4093-8b3b-8e40ac0063ac.jpg.de68d9e5c74d1c9fe305cf15a6feac69.jpg

Drama city

Στην ιστορία του βιβλίου παρακολουθούμε για λίγες μέρες, τις ζωες του Λορέντζο, της Ρέιτσελ και ορισμένων εμπόρων ναρκωτικών. Παρευρισκόμαστε σε ορισμένες συναντήσεις των "Ανωνύμων ναρκωτικών", ζώντας το δράμα, τις ελπιδες και τα όνειρα τους. "Drama city", κυριολεκτεί αν αναλογιστούμε τις ζωες των ηρώων σε αυτη τη διαφορετική πλευρά της Ουάσιγκτον.

Δεν ειναι απο τα καλύτερα του συγγραφέα. Ακολουθεί το γνωστό μοτίβο ολων των βιβλίων του, όπου ξέρεις τι θα συναντήσεις χωρίς να κουράζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

165995741_.thumb.jpg.e476b97a3c2190acd148b19f25dd6dc7.jpg.a39f60edb19888a2b8a827523b221ee7.jpg

Ο άντρας που επέστρεψε

Ο Μάικλ Χάντσον περνάει τις ώρες του στη φυλακή διαβάζοντας βιβλία. Μία συνήθεια που δεν είχε στο παρελθόν. Μέσα στο κελί του έκλεινε τα μάτια και φανταζόταν, το βιβλίο τον μετέφερε αλλού, εκτός πραγματικότητας. Έγινε εραστής των βιβλίων. Ο Μάικλ μετά την αποφυλάκιση του έχοντας άφθονα πνευματικά εφόδια, θα προσπαθήσει να ισορροπήσει στη σκληρή πραγματικότητα της Ουάσιγκτον. Αγωνίζεται να βρει τη θέση του σε αυτόν το νέο κόσμο, πριν χάσει τον έλεγχο.

Δεν είχα υψηλές προσδοκίες για αυτό το βιβλίο, σκεπτόμενα στο γνωστό στυλ που βασίζονται όλες οι ιστορίες του Πελεκάνου. Διαψεύστηκα, αυτό που πήρα ήταν κάτι πολύ πιο βαθύ και λυτρωτικό. Είναι ένας φόρος τιμής στα βιβλία και τη χαρά της ανάγνωσης. Για το πώς μπορεί να αλλάξει τη ζωή ενός ανθρώπου, ανεξάρτητα από την κατάσταση που βιώνει.

Ο συγγραφέας έκανε πολύ καλή δουλειά της την ανάλυση των χαρακτήρων. Κομψό, βαθύ και στοχαστικό, το αισθάνεσαι ειλικρινές και αληθινό. Ευκολοδιάβαστο,  τελειώνει πολύ γρήγορα. Αναμένουμε, ελπίζω σύντομα το επόμενο βιβλίο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..