Jump to content
Sign in to follow this  
Drunk Elf

Ταινίες γουέστερν

Recommended Posts

BladeRunner

Το 100 Rifles βασίζεται σε βιβλίο του Ρόμπερτ Μακλέοντ, το οποίο και έχω (θα διαβαστεί φέτος). Και από το τρέιλερ μια χαρά μου φαίνεται η ταινία.

Edited by BladeRunner

Tattoman

Το πιο ωραίο western που έχω δει...αν και γενικα δεν τα συμπαθώ πολύ...

BladeRunner

Εμένα, πάλι, μου αρέσουν. Ή μάλλον έχουν αρχίσει να μου αρέσουν, ειδικά αυτά τα παλιά της δεκαετίας του '60 του και του '70... Το ίδιο ισχύει και για τα διάφορα πολεμικά έργα...

Χτες είδα το Villa Rides, με τους Robert Mitchum, Yul Brynner και Charles Bronson. Δεν είναι το κλασικό γουέστερν, άλλωστε διαδραματίζεται λίγο πριν αρχίσει ο Πρώτος Παγκόσμιος Πόλεμος. Αφορά το Μεξικό και την επανάσταση, με τον Πάντσο Βίγια κλπ. Αρκετά χορταστικό πολεμικό έργο, με γουέστερν ατμόσφαιρα, δεν είναι φυσικά από τα καλύτερες ταινίες του είδους, αλλά η ώρα περνάει γρήγορα και ευχάριστα. Πάνω από έξι, κάτω από εφτά, του βάζω.

Δημήτρης

Είδα μερικές δευτεράντζες που είχα για χρόνια να σκονίζονται σ' ένα κουτί παπουτσιών. Δεν τα είχα ξεχάσει, απλά όλο έλεγα ότι θα τα δω και δεν το έκανα. Ώσπου έκατσα και τα είδα όλα μαζί:

- Το Φάντασμα της Κοιλάδας (California): Με την παράδοση του στρατηγού Λι ο εμφύλιος τελειώνει. Δύο πρώην φυλακισμένοι από την πλευρά των Νοτίων παίρνουν τον μακρύ δρόμο του γυρισμού για τα σπίτια τους. Τους συλλαμβάνουν όμως ομοσπονδιακοί στρατιώτες που τους κατηγορούν για ζωοκλοπή με τον έναν από τους δύο τους να σκοτώνεται. Ο άλλος αναλαμβάνει να μεταφέρει τα νέα στην οικογένεια του. Μάπα το καρπούζι. 

- Ο Κυνηγός της Περιπέτειας (The Ballad of Django): Ο Τζάνγκο αφηγείται τις περιπέτειες του σ' ένα φίλο του όταν μία συμμορία βρίσκεται αναπάντεχα στο δρόμο του. Αφού την εξοντώσει με συνοπτικές διαδικασίες, θα επιστρέψει για την συνέχεια της ιστορίας του. Αδιάφορη ταινία της σειράς που στο τίτλο περιλαμβάνεται η λέξη ''Django''. Απ' όσο έχω μπορέσει να καταλάβω πρέπει να είναι αρκετές. 

- The Shooting: Μία ελκυστική γυναίκα πείθει δύο τυχοδιώκτες να την βοηθήσουν σε μία αποστολή που έχει. Στη πορεία θα προστεθεί ένας πιστολέρο (Τζακ Νίκολσον) που δείχνει να το κατέχει καλά το αντικείμενο. Και τα απρόοπτα θα αρχίσουν. Κουραστικό, ένα κλικ πιο πάνω από το να μην βλέπεται.

- Prega il Morto e Ammazza il Vivo: Μία συμμορία θα κλέψει μία μεγάλη ποσότητα χρυσού με το επόμενο βήμα να τους θέλει να περάσουν ασφαλείς τα Μεξικανικά σύνορα. Μην γνωρίζοντας όμως τις διόδους που θα τους κρατήσουν μακρυά από τα χέρια του νόμου, θα δεχθούν την πρόταση ενός ξένου που σκότωσε τον οδηγό τους για τον μισό χρυσό. Τα πράγματα όμως δεν είναι καθόλου όπως δείχνουν και τα χρονικά περιθώρια θα αρχίσουν να στενεύουν. Αυτή μάλιστα, ήταν ωραία. Όχι αριστούργημα αλλά καλή, είχε ενδιαφέρον και αγωνία. Και εκτός από το ''Νοσφεράτου'', ήθελα επιτέλους να δω μία ταινία με τον Κλάους Κίσνκι! 

- Μία Σφαίρα για τον Επαναστάτη: Ε αφού είδα μία να μην δω και δεύτερη; Επίκεντρο η Μεξικανική επανάσταση και ένας Αμερικάνος αιχμάλωτος που καλείται να επιλέξει παράταξη. Έχοντας τους σκοπούς του δεν θα διστάσει στιγμή και θα δείχνει προς στιγμή να τα καταφέρνει. Φάση είχε, βλεπόταν. Τίποτα το τρομερό πάντως μιας και με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις δεν μου αρέσουν τα κωμικά γουέστερν, σαφώς και προτιμώ τα πιο σκληρά. Έστω από αυτά τα ελάχιστα που έχω δει. 

- The Desert Trail: Ένας άσσος του ροντέο και ο τζογαδόρος φίλος του κατηγορούνται λανθασμένα για κλοπή. Εγκαταλείπουν την πόλη στα γρήγορα μην έχοντας άλλη επιλογή από το να καταδιώξουν τους αληθινούς ένοχους και να αποκαλύψουν την απάτη. Πρέπει να είναι η τρίτη ή η τέταρτη ταινία του τοτέμ που άκουγε στο όνομα Τζον Γουέιν και η ισάριθμη που δεν μου άρεσε. Θέλω να δω και άλλες για να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα, αρχίζω όμως να υποψιάζομαι ότι απλά δεν ταιριάζει με την αισθητική μου. Γούστα...

- Yuma: Ένας σερίφης καταφθάνει σε μία πόλη ξέφραγο αμπέλι αποφασισμένος να βάλει μία τάξη. Οι μπελάδες φυσικά θα τον βρουν εν ριπή οφθαλμού με τον ίδιο να μην έχει άλλη επιλογή και να σκοτώνει τον ένα ταραξία. Ενώ καλοθελητές θα φροντίσουν για τον άλλον. Αμφότεροι όμως αδέρφια νταή, θα τον αναγκάσουν να δώσει προθεσμία στο σερίφη να ξεκαθαρίσει τα τι και τα πως. Ωραίο ήταν. Με σφιχτοδεμένη πλοκή, πρωταγωνιστεί ο πολύς Κλάιντ Ουόκερ. 

- Vengeance Valley: Ένας μεγαλοκτηματίας παίρνει υπό την προστασία του ένα ορφανό προς δυσαρέσκεια του γιου του. Οι παιδικές αντιρρήσεις μεγαλώνοντας θα μετατραπούν σε μίσος και το παιχνίδι θα αρχίσει να χοντραίνει. Ο γιος θα επιχειρήσει να τον αποσύρει με την τελική σύγκρουση να είναι αναπόφεκτη. Καλούτσικη αλλά αν δεν έπαιζε ο Μπαρτ Λάνκαστερ δεν νομίζω να μου άρεζε. 

- ''Σκληρός και Αποφασισμένος'': Ο Τσάρλτον Ίστον υποδύεται ένα γελαδάρη που θα παρακούσει τις εντολές του αφεντικού του και θα προσφέρει καταφύγιο σε μία μάνα και τον γιο της. Σε μία καλύβα σχεδόν στη μέση του πουθενά. Στη συνέχεια μαζί με τους συντρόφους του θα πέσει πάνω σε μία οικογένεια τρελών με αρχηγό ένα πωρωμένο παπά. Θα ακολουθήσει πιστολίδι και η βεντέτα θα αρχίσει. Αδιάφορο.

- ''Open Range'': Τέσσερις περιπλανώμενοι θα δεχθούν άνανδρη επίθεση από τα τσιράκια ενός τύπου που δεν σηκώνει και πολλά. Οι δύο πιο έμπειροι που μιλούν καλύτερα με τα πιστόλια παρά με τα στόματα τους θα γυρίσουν στη πόλη για κλείσουν τον ανοιχτό αυτό λογαριασμό. Και θα βρουν απρόσμενους συμμάχους. Ωραία αν και λίγο μεγαλύτερη απ' όσο έπρεπε.  

Edited by Δημήτρης
  • Like 2

Δημήτρης

Νέα παρτίδα, οι περισσότερες σε βιντεοκασέτες: 

- ''Το τελευταίο τρένο για τη Γιούμα'': Ένας σακατεμένος βετεράνος του εμφύλιου δουλεύει σκληρά στη γη του προσπαθώντας να απαλλαγεί από τα χρέη. Όντας σε δύσκολη θέση, θα συμμετάσχει στο απόσπασμα που θα οδηγήσει ένα διαβόητο παράνομο ως τον σιδηροδρομικό σταθμό. Και από εκεί στο δικαστήριο και στη κρεμάλα. Πρόκειται για ριμέικ, δεν το ήξερα την πρώτη φορά που το είδα. Καλούτσικο ήταν. 

- ''Η εκδίκηση είναι δική μου'': Ακολουθεί μοτίβο που υποθέτω ότι παίζει πολύ. Παράνομος που εγκαταλείφθηκε από τους συντρόφους του, επιστρέφει για εκδίκηση. Αν ήταν καμία περιπέτεια μάλλον θα με κούραζε, το western φόντο όμως μου αρέσει πολύ. Ίσως επειδή δεν έχω δει πολλά και δεν τα έχω βαρεθεί. Παίζει ο πολύς Μάρλον Μπράντο. 

- ''The ox- bow incident'': Α, αυτή ήταν ωραία. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πριν από πολλά χρόνια ότι την είχα δει σε αφιέρωμα περιοδικού σε top λίστα. Μου είχε μείνει ο χαρακτηριστικός της τίτλος και πάντα είχα στο νου μου να τη δω κάποια στιγμή. Όταν λοιπόν έπεσε στα χέρια μου δεν έχασα την ευκαιρία. Άντονι Κουίν, Χένρι Φόντα, χιούμορ και κυνισμός, συνθέτουν ένα απολαυστικό αποτέλεσμα. Παλιάς κοπής, το ότι ήταν ασπρόμαυρη μετέφερε με επιτυχία το κλίμα εκείνης της μακρινής εποχής. 

- ''Η ταχυδρομική άμαξα'': Νέος Τζον Γουέιν που δεν μου άρεσε. Και μάλιστα απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω, σε μία από τις πιο αντιπροσωπευτικές του. Πρέπει να το πάρω απόφαση ότι απλά δεν μου αρέσει και αυτό είναι όλο. 

- ''7 πιστόλια για τους Μακ Γκρέγκορ'': Μία πολυμελής οικογένεια σπεύδει σε μία μικρή πόλη να πουλήσει τα άλογα της. Η δουλειά όμως θα στραβώσει με τον εκεί νταή και τα τσιράκια του. Θα φυλακιστούν αλλά δεν θα κάτσουν με σταυρωμένα τα χέρια. Θα περάσουν στην αντεπίθεση και το πιστολίδι θα αρχίσει. Φάση είχε. 

- ''Major Dundee'': Βρισκόμαστε στα μέσα περίπου του 19ου αιώνα όπου οι συχνές επιδρομές των Απάτσι από το Μεξικό προς τα Αμερικάνικα εδάφη, αναγκάζουν την κυβέρνηση να στείλει στρατιωτικό ετερόκλητο απόσπασμα για να τελειώσει την δουλειά. Του Σαμ Πέκινπα, παίζει ο Τσάρλτον Ίστον. 

- ''Οι φυγάδες του Μισούρι'': Ένα μάτσο από αλογοκλέφτες προσεγγίζει ένα κτηματία με σκοπό να εκδικηθεί τον θάνατο ''συναδέρφου'' τους. Εκείνος όμως παλιά καραβάνα θα τους πάρει πρέφα και θα στείλει ειδικό να τους κάνει καλά. Μάρλον Μπράντο vs Τζακ Νίκολσον, ποιος άραγε θα επικρατήσει;

- ''Τζερεμάια Τζόνσον'': Ένας μοναχικός τύπος τον οποίο υποδύεται ο Ρόμπερτ Ρέντφορντ αποσύρεται σ' ένα βουνό για να ζήσει ως ερημίτης. Τα πράγματα όμως δεν είναι καθόλου ρόδινα μιας και η επιβίωση είναι δύσκολη, το μέρος αδυσώπητο και δεν συγχωρεί τις αδυναμίες. Πόσο μάλλον όταν έχει και μερικούς αγριωπούς Ινδιάνους να του κάνουν τη ζωή δύσκολη. Ωραία περιπέτεια επιβίωσης, δυνατή η σκηνή όπου πέρασαν μέσα από το Ινδιάνικο νεκροταφείο. Όχι κάποιο αριστούργημα αλλά πολύ καλή. 

- ''A man called Sledge'': Είναι δυνατόν ένας παράνομος να μπαίνει με την θέληση του στη φυλακή. Ναι, αν αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος να βάλει στο χέρι το χρυσάφι που υπάρχει εκεί. Το οποίο όμως έχει πολλούς μνηστήρες. Μάπα το καρπούζι. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 2

Δημήτρης

Είχα δει εδώ και καιρό την διαφήμιση της TV100 για τα γουέστερν που βάζει Κυριακή βράδυ. Αντιεμπορική ώρα αλλά αντιεμπορικό και το είδος. Κανένα πρόβλημα όμως. Γράψιμο σε αποκωδικοποιητή και όποτε με βολεύει:

- ''The hunting party'': Μία δασκάλα θα απαχθεί από συμμορία αρχηγού με...μαθησιακές ανησυχίες. Ο άνδρας της τον οποίο υποδύεται ο πολύς Τζιν Χάκμαν (Το ξέρατε ότι είναι και συγγραφέας ιστορικών μυθιστορημάτων; Εγώ όχι, μόλις τώρα το έμαθα!) θα σπεύσει προς διάσωση. Θα καταληφθεί όμως από ένα είδος συνδρόμου της Στοκχόλμης και το πράμα θα στραβώσει. Βλέπεται ευχάριστα και ιδίως στο σημείο της μουσικής με τα ροδάκινα :)

- ''A man callled horse'': Άγγλος αριστοκράτης θα συλληφθεί από Ινδιάνους και τα βασανιστήρια του θα πάρουν μπρος. Θα σαγηνευτεί όμως σιγά- σιγά από την κουλτούρα τους και θα κερδίσει τον σεβασμό τους. Κερδίζοντας εν τέλει και θέση ανάμεσα τους. Καλή και δαύτη. Μου έχει μείνει η σκηνή με την επώδυνη τελετή της μύησης του. Δυνατή, έτσι ακριβώς όπως όφειλε να είναι. 

- ''Hannie Caulder'': Μία γυναίκα θα βιαστεί από συμμορία ληστών, και θα δει τον άνδρα της να δολοφονείται και να καίγεται το σπίτι της. Διψασμένη για εκδίκηση, θα αναζητήσει βοήθεια στο πρόσωπο ενός πιστολέρο. Ζητώντας του να την εκπαιδεύσει. Αδιάφορη, δεν ξεφεύγει από τον σωρό παρόμοιων του είδους. 

- ''Big Jake'': Νέα επιδρομή. Πάλι δεν θα μείνει τίποτα όρθιο μόνο που αυτή την φορά θα απαχθεί και ένα μικρό παιδί για λύτρα. Η γιαγιά του θα δεχθεί να τα καταβάλλει επικοινωνώντας με τον προ πολλού αποξενωμένο της άνδρα. Επιτέλους ένας Τζον Γουέιν που μου άρεσε! Ωραία η κωμική της χροιά, εμφανίζεται μέχρι και..μοτοσυκλέτα. Παλιάς κοπής εννοείται. 

- ''The Cheyenne social club'': Άλλη μία μικρή έκπληξη, ένα μικρό διαμάντι. Δύο κτηματίες ξεκινούν ένα μεγάλο ταξίδι όταν ο ένας τους θα λάβει απρόσμενα κληρονομιά από τον πρόσφατα αποθανών αδερφό του. Μόνο που εκείνο που θα συναντήσει στο τέλος, δεν είναι αυτό ακριβώς που θα περίμενε. Και όντας φτιαγμένος για τα λιβάδια και τα βοοειδή και όχι για τα κουστούμια και τις επιχειρήσεις, τα ευτράπελα θα αρχίσουν να δίνουν και να παίρνουν. Φάση είχε στην αρχή που δεν άντεξε και την είπε στον φίλο του επειδή δεν είχε σταματήσει να μιλάει για περίπου 1500 μίλια :lol:

- ''The Hateful eight'': Το μόνο που δεν είδα σε TV100 άλλα στο Star. Όχι δηλαδή ότι έχει και καμία σημασία. Όταν υπογράφει ο φοβερός και τρομερός Κουεντίν Ταραντίνο, όλα τ' άλλα περιττεύουν. Τι να το κάναμε αν είχε  σκηνοθετήσει καμιά πενηνταριά και άξιζε μία στις δέκα; Τίποτα, η ποιότητα είναι αυτή που μετράει. Ας είναι και τόσο λίγες δεν πειράζει. Οι μη φαν του ίσως να κουραστούν από την μεγάλη εισαγωγή. Πιστεύω όμως ότι αξίζει τον κόπο. Αστυνομικό, κλειστοφοβικό γουέστερν, με παγωμένο φόντο. Συνδυασμός που δεν ακούγεται ελκυστικός, δουλεύει όμως μία χαρά. Δεν θα το πρότεινα πάντως σε κάποιον που δεν έχει δει άλλο δικό του. Μη μαθημένο στη λεπτή του ειρωνεία. Άλλοτε φανερή και άλλοτε υποβόσκουσα, ενδέχεται να ξενίσει. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 3