Jump to content

Τζο Νέσμπο/Γιου Νέσμπε (Jo Nesbø)


elen

Recommended Posts

1408283390_.jpg.fecf8620ad821cebeb53dc3c06ff1a58.jpg

Το Νυχτόσπιτο

Τελευταία φορά που διάβασα βιβλίο του Γιο Νέσμπο (έτσι έχω συνηθίσει να προφέρω το όνομά του, έτσι θα το προφέρω!), ήταν τον Σεπτέμβριο του 2015, δηλαδή ουσιαστικά πριν εννιά ολόκληρα χρόνια! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο καιρό δεν διάβασα κάτι δικό του, από τα τόσα βιβλία του που έχω στη συλλογή μου, ενώ ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχω διαβάσει κάποια ιστορία με ήρωα τον Χάρι Χόλε... Αυτό είναι το πέμπτο βιβλίο του που διαβάζω, είναι μάλλον το πιο αδύναμο απ' όλα, καθώς επίσης και τελείως διαφορετικό σε θεματολογία ("Κυνηγοί κεφαλών", "Ο γιος", "Αίμα στο χιόνι" και "Περισσότερο αίμα" τα προηγούμενα τέσσερα), όμως και πάλι πέρασα εξαιρετικά καλά την ώρα μου, ο άτιμος έχει κάτι στη γραφή του, κάτι στον τρόπο που αφηγείται τις ιστορίες του, κάτι στις ιδέες και την ατμόσφαιρα, που μου αρέσει. Η όλη ιστορία μου θύμισε αυτές τις ταινίες τρόμου της δεκαετίας του '80, με τις υπερβολές τους, με τις cheesy σκηνές τους, με πλοκές και ιδέες που δεν πείθουν και τόσο αλλά παρ' όλα αυτά έχουν τη δύναμη να ψυχαγωγήσουν τον θεατή και να του προσφέρουν λίγες ανατριχίλες. Το αυτό συμβαίνει και με τούτο το βιβλίο, που στο μεγαλύτερο μέρος θυμίζει αυτές τις ταινίες, αν και μετά κάνει μια κάποια στροφή, υπάρχει μια κάποια ανατροπή, που προσωπικά δεν με ενθουσίασε κιόλας (κάπου το έχω ξαναδεί αυτό!), αλλά πάντως μου άρεσε. Γενικά, έχοντας στο νου μου τι θα διαβάσω και θέλοντας απλά να ψυχαγωγηθώ και όχι να βρω το νόημα της ανθρώπινης ύπαρξης, πέρασα τέλεια την ώρα μου. Οπότε γι' αυτό και μόνο, θα του βάλω τέσσερα αστεράκια, αν και μια χαρά μπορώ να καταλάβω αυτούς που θα του βάλουν τρία ή και δυο. 

7.5/10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..