Jump to content

Μάικλ Κόνελι (Michael Connelly)


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Ο Μάικλ Κόνελι γεννήθηκε στις 21 Ιουλίου του 1956 στην Φιλαδέλφεια της Πενσυλβάνια και είναι από τους πιο πολυδιαβασμένους συγγραφείς αστυνομικών θρίλερ στις Ηνωμένες Πολιτείες και γνωστός σ'όλο τον κόσμο για την αστυνομική σειρά βιβλίων με ήρωα τον Harry Bosch. Οι ταινίες Blood Work (Ένοχο Αίμα, 2002) και The Lincoln Lawyer (Δικηγόρος Σκοτεινών Υποθέσεων, 2011) βασίζονται σε βιβλία του, όπως και η σειρά Bosch που βασίζεται στον γνωστό χαρακτήρα με το ίδιο όνομα.

Βιβλία του συγγραφέα που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά:

-Με τον Harry Bosch:

01. The Black Echo - Σκοτεινή ηχώ (εκδόσεις Κέδρος)
02. The Concrete Blonde - Ξανθιά στο τσιμέντο (εκδόσεις Κέδρος)
03. Angels Flight - Η σκάλα των αγγέλων (εκδόσεις Bell)
04. A Darkness More Than Night - Σκοτάδι πιο βαθύ από τη νύχτα (εκδόσεις Bell)*
05. City Of Bones - Η πόλη των οστών (εκδόσεις Bell)
06. Lost Light - Το χαμένο φως (εκδόσεις Bell)
07. The Narrows - Τα στενά του φόβου (εκδόσεις Bell)
08. The Closers - Ξεχασμένες φωνές (εκδόσεις Bell)
09. Echo Park - Έκο Παρκ (εκδόσεις Bell)
10. The Overlook - Ψηλά πάνω απ'την πόλη (εκδόσεις Bell)
11. The Brass Verdict - Ο νόμος των δρόμων (εκδόσεις Bell)**
12. Nine Dragons - Εννέα δράκοι (εκδόσεις Bell)
13. The Reversal - Η άλλη πλευρά του νόμου (εκδόσεις Bell)**
14. The Drop - Η πτώση (εκδόσεις Bell)
15. The Black Box - Το μαύρο κουτί (εκδόσεις Bell)
16. The Burning Room - Το φλεγόμενο δωμάτιο (εκδόσεις Bell)
17. The Crossing - Η συνάντηση (εκδόσεις Bell)**
18. The Wrong Side of Goodbye - Γραμμή αίματος (εκδόσεις Διόπτρα)
19. Two Kinds of Truth - Οι δυο όψεις της αλήθειας (εκδόσεις Διόπτρα)

*Στο βιβλίο με τον αστερίσκο, συμμετέχει και ο χαρακτήρας Terry McCaleb

**Στα βιβλία με τους δυο αστερίσκους, συμμετέχει και ο χαρακτήρας Mickey Haller.

-Με τον Mickey Haller:

01. The Lincoln Lawyer - Ο δικηγόρος με την Λίνκολν (εκδόσεις Bell)
02. The Brass Verdict - Ο νόμος των δρόμων (εκδόσεις Bell)*
03. The Reversal - Η άλλη πλευρά του νόμου (εκδόσεις Bell) *
04. The Fifth Witness - Ο πέμπτος μάρτυρας (εκδόσεις Bell)
05. The Gods Of Guilt - Οι Θεοί της ενοχής (εκδόσεις Bell)

*Στα δυο βιβλία με αστερίσκο, συμμετέχει και ο χαρακτήρας Harry Bosch.

-Με τον Terry McCaleb:

01. Blood Work - Ένοχο αίμα (εκδόσεις Λιβάνη)
02. A Darkness More Than Night - Σκοτάδι πιο βαθύ από τη νύχτα (εκδόσεις Bell)*

*Στο βιβλίο με αστερίσκο, συμμετέχει και ο χαρακτήρας Harry Bosch.

-Με τον Jack McEvoy

01. The Poet - Ο Ποιητής (εκδόσεις Λιβάνη)
02. The Scarecrow - Το σκιάχτρο (εκδόσεις Bell)

-Με την Renée Ballard:

01. The Late Show - Φόνοι στην Πόλη των Αγγέλων (εκδόσεις Διόπτρα)

-Άλλα

01. Chasing the Dime - Αναπάντητα μηνύματα (Bell)

-----------------------------------------------------------------

Προσωπικά έχω διαβάσει, μέχρι στιγμής, τρία βιβλία του, όλα με ήρωα τον Χάρι Μπος: Το χαμένο φως, Έκο Παρκ και Ψηλά πάνω απ'την πόλη, τα δυο πρώτα το 2010 και το τρίτο το 2011. Και τα τρία μου άρεσαν πολύ, αν και το τελευταίο μου φάνηκε κάπως πιο αδύναμο από τα άλλα.

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Ποιητής (The Poet, 1996)

Πρώτο βιβλίο για το 2015, καλύτερη αρχή δύσκολα θα μπορούσε να γίνει, μιας και μιλάμε για ένα πολύ δυνατό και αρκετά συναρπαστικό αστυνομικό θρίλερ. Είναι και το πρώτο βιβλίο του Κόνελι που διαβάζω στο οποίο δεν συμμετέχει ο γνωστός Χάρι Μπος.

Πρωταγωνιστής στην ιστορία μας είναι ο ρεπόρτερ της Rocky Mountain News, Τζακ ΜακΑβόι, ο οποίος σαν κάθε ρεπόρτερ που σέβεται τον εαυτό του, κυνηγάει από πίσω τεθλιμμένους συγγενείς που μόλις έχασαν κάποιο αγαπημένο τους πρόσωπο σε δυστύχημα ή δολοφονία, ψάχνοντας το καλύτερο λαβράκι. Μόνο που τώρα αυτός θα είναι ο τεθλιμμένος συγγενής, μιας και ο δίδυμος αδερφός του, επιθεωρητής του τμήματος ανθρωποκτονιών, θα βρεθεί νεκρός στο αυτοκίνητό του με μια σφαίρα στο κεφάλι από το ίδιο του το υπηρεσιακό όπλο. Τελικό συμπέρασμα: Αυτοκτονία. Το θέμα είναι ότι ο Τζακ αμφιβάλλει πολύ για το ενδεχόμενο αυτό, από την στιγμή μάλιστα που βρέθηκε και ένα μήνυμα γραμμένο στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου, ένας στίχος από κάποιο ποίημα του Έντγκαρ Άλαν Πόε. Έργο ενός δολοφόνου που είχε σχέσεις με τον αδερφό του, ή έργο ενός σίριαλ κίλερ που σκοτώνει επιθεωρητές της αστυνομίας; Και τι σχέση έχουν οι άγριοι φόνοι μικρών παιδιών και αθώων γυναικών;

Ήδη είπα πολλά, η συνέχεια επί της οθόνης που λένε. Έχουμε να κάνουμε με ένα πολύ δυνατό θρίλερ που θέλει το χρόνο του μέχρι να πάρει πραγματικά μπροστά. Βασικό προσόν του είναι η έρευνα που διεξάγεται από τον πρωταγωνιστή-αφηγητή δημοσιογράφο Τζακ ΜακΑβόι καθώς και από ειδικούς πράκτορες του FBI για την εύρεση του παρανοϊκού δολοφόνου. Σε κάποια σημεία υπάρχει δράση και αρκετή ένταση, αλλά το βιβλίο στηρίζεται περισσότερο σε αυτό που ανέφερα, καθώς και στις δυνατές ανατροπές στο τέλος και τις αποκαλύψεις σε καίρια σημεία της ιστορίας, παρά στο ξύλο, τους πυροβολισμούς ή τα κυνηγητά με αυτοκίνητα που συναντάς σε άλλα θρίλερ.

Πριν γίνει επαγγελματίας συγγραφέας, ο Μάικλ Κόνελι δούλεψε πολλά χρόνια στο αστυνομικό και δικαστικό ρεπορτάζ των Los Angeles Times, οπότε υποθέτω ότι ο πρωταγωνιστής Τζακ ΜακΑβόι έχει αρκετά κοινά χαρακτηριστικά με τον δημιουργό του. Σαν χαρακτήρας ο Τζακ είναι αρκετά συμπαθητικός και συμπάσχεις με αυτά που τραβάει, δεν θα έλεγα όμως ότι έχει τόσο βάθος όσο π.χ ο Χάρι Μπος, της γνωστής αστυνομικής σειράς βιβλίων του Κόνελι. Οι υπόλοιποι χαρακτήρες, στην πλειοψηφία τους και ανάλογα με την συμμετοχή τους, είναι και αυτοί αρκετά καλά σκιαγραφημένοι. Η γραφή ευκολοδιάβαστη και ξεκούραστη, με καλές περιγραφές και ρεαλιστικούς διαλόγους. 

Γενικά πρόκειται για ένα ενδιαφέρον αστυνομικό θρίλερ με κεντρικό θέμα τους σίριαλ κίλερς, που διαφέρει λίγο από άλλα βιβλία του είδους, μιας και πρωταγωνιστής είναι ένας ρεπόρτερ και όχι ένας ειδικός στο κυνηγητό παρανοϊκών δολοφόνων. Έχει μπόλικο σασπένς, ωραία ατμόσφαιρα, λίγη δράση, μπόλικες αποκαλύψεις και εκπλήξεις σε αρκετά σημεία της πλοκής και μια μεγάλη ανατροπή στο τέλος, που δύσκολα την περιμένει κανείς. Παρά τρίχα δεν θα πάρει πέντε αστεράκια στο Goodreads, αν και μέχρι το τέλος της χρονιάς μπορεί να αλλάξω γνώμη. Σαφώς οι φαν των αστυνομικών θρίλερ και ειδικότερα του συγγραφέα πρέπει να διαβάσουν το βιβλίο, που είναι πλέον κλασικό στο είδος του.

9/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τα βιβλία πρέπει να τα διαβάσουμε με την σειρά, ή δεν παίζει ρόλο; Έχει τίποτα βασικά στοιχεία που συνδέονται όπως στον Connolly π.χ.;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμενα παντως μου αρεσει να τα διαβαζω με την σειρα για να πιανω τις μικρολεπτομερειες που υπαρχουν και αφορουν προηγουμενα βιβλια αλλα κυριως για να παρακολουθω την εξελιξη του συγγραφεα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μου αρεσει να τα διαβαζω με την σειρα για να πιανω τις μικρολεπτομερειες που υπαρχουν και αφορουν προηγουμενα βιβλια αλλα κυριως για να παρακολουθω την εξελιξη του συγγραφεα..

Ακριβώς το ίδιο σκεπτικό έχω κι εγώ. Απλά Επειδή δεν είχα ξαναδιαβάσει, δεν ήξερα από που να αρχίσω. Τώρα που διάβασα το "Ξεχασμένες φωνές" και είδα ότι μου αρέσει, θα προσπαθήσω να τα βρω και να τα πιάσω από την αρχή. Πάντως απ'ότι βλέπω στην λίστα του bladerunner, δεν έχουν εκδοθεί το 2ο, 4ο, 5ο με τον Μπος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διάβασα το "Η σκάλα των αγγέλων" το οποίο μου άρεσε ΠΑΡΑ πολύ(10/10) και αρχίζω ήδη να μαζεύω βιβλιογραφία :p

Το "Ο δικηγόρος με την Λίνκολν" δεν μπορώ να πω ότι με τρέλανε και είχα ακούσει πολύ καλά λόγια. 7/10

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαβάζω τα Στενά του Φόβου, είναι ιστορία του Μπος αλλά έχει να κάνει και με τον Ποιητή. Κριτική σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τα Στενά του Φόβου, είναι ιστορία του Μπος αλλά έχει να κάνει και με τον Ποιητή. Κριτική σύντομα.

Αυτόν τον ^&*$*$*%$&^&* τον Ποιητή να δω πότε θα βρω...

Link to comment
Share on other sites

   Τα Στενά Του Φόβου

   Μια δυνατή αστυνομική περιπέτεια του Μάικλ Κόννελλυ με ήρωα τον αστυνόμο Ιερώνυμο – Χάρι – Μπος. Η υπόθεση που αναλαμβάνει ωστόσο δεν αφορά μόνο τον φίλο του και απόμαχο του FBI Τέρι Μακέιλεμπ αλλά και τον περιβόητο Ποιητή τον μανιακό δολοφόνο που χρόνια πριν δολοφονούσε επιθεωρητές της αστυνομίας. Ο Ποιητής έχει και πάλι ξεκινήσει το μακάβριο έργο του με θύματα ανυποψίαστους άνδρες και με τρόπο που είναι πάντα δυο βήματα μπροστά από τις αρχές… ή και όχι όταν εμπλέκεται ο Χάρι Μπος.

   Δεν θα πω περισσότερα για να μην κάνω άκαιρες αποκαλύψεις αλλά το συνιστώ ανεπιφύλακτα στους λάτρεις των αστυνομικών γενικά και του εν λόγω συγγραφέα ειδικά.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το Μαύρο Κουτί μέσα στα βιβλία μου, το έχει διαβάσει κανείς να πει γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξέρει κανείς αν η σειρά Bosch, είναι βασισμένη σε κάποιο βιβλίο(ο πρώτος κύκλος); Κάπου διάβασα ότι είναι βασισμένη στο βιβλίο "Η πόλη των οστών". Ισχύει; Γιατί δεν θέλω να την δω πριν το διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν η σειρά Bosch, είναι βασισμένη σε κάποιο βιβλίο(ο πρώτος κύκλος); Κάπου διάβασα ότι είναι βασισμένη στο βιβλίο "Η πόλη των οστών". Ισχύει; Γιατί δεν θέλω να την δω πριν το διαβάσω.

 

Από Wikipedia:

 

The show, developed for Amazon by Eric Overmyer, takes its inspiration from three of Michael Connelly’s novels: City of Bones, Echo Park, and The Concrete Blonde.

 

On March 18, 2015, Bosch was renewed for a second season, which will take inspiration from Connelly's novels Trunk Music, The Drop, and The Last Coyote.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ξέρει κανείς αν η σειρά Bosch, είναι βασισμένη σε κάποιο βιβλίο(ο πρώτος κύκλος); Κάπου διάβασα ότι είναι βασισμένη στο βιβλίο "Η πόλη των οστών". Ισχύει; Γιατί δεν θέλω να την δω πριν το διαβάσω.

 

Από Wikipedia:

 

The show, developed for Amazon by Eric Overmyer, takes its inspiration from three of Michael Connelly’s novels: City of Bones, Echo Park, and The Concrete Blonde.

 

On March 18, 2015, Bosch was renewed for a second season, which will take inspiration from Connelly's novels Trunk Music, The Drop, and The Last Coyote.

 

Α τέλεια... Δηλαδή θα την δω σε 1-2 χρόνια :p Μόνο το Ξανθιά στο τσιμέντο έχω διαβάσει... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρώτησα στις εκδόσεις Bell αν έχουν σκοπό να βγάλουν τα αμετάφραστα με τον Bosch(2ο/4ο/5ο), αλλά δεν έχουν κάτι προς το παρόν. Δεν στέλνετε κι εσείς να δουν ότι υπάρχει ζήτηση;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καινούργιο βιβλίο με Χάρυ Μπος από τις εκδόσεις Bell, "Το φλεγόμενο δωμάτιο" αυτή την Παρασκευή, 2 Σεπτεμβρίου, και αναμένουμε πότε θα εκδοθούν- αν εκδοθούν- τα μέρη που μας λείπουν (2ο/4ο/5ο)...

 

 

http://www.bell.gr/bookdetails/5/3017/%CE%A4%CE%BF%20%CE%A6%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%20%CE%94%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BF

 

Ο Χάρι Μπος αναλαμβάνει μια υπόθεση με πολλές σκοτεινές πτυχές και απρόβλεπτες προεκτάσεις…
Δεν είναι πολλά τα θύματα δολοφονίας που πεθαίνουν σχεδόν δέκα χρόνια μετά το έγκλημα. Έτσι, όταν ένας άντρας υποκύπτει εξαιτίας των επιπλοκών ενός παλιού τραυματισμού του από μια αδέσποτη φαινομενικά σφαίρα, ο ντετέκτιβ της Μονάδας Ανοιχτών-Ανεξιχνίαστων Υποθέσεων της Αστυνομίας του Λος 'Αντζελες Χάρι Μπος έρχεται αντιμέτωπος με μια υπόθεση όπου το πτώμα είναι ακόμη φρέσκο, αλλά όλα τα υπόλοιπα στοιχεία είναι σχεδόν ανύπαρκτα.

Ξεκινώντας από τη σφαίρα που βρισκόταν για πολλά χρόνια σφηνωμένη στη σπονδυλική στήλη του θύματος, ο Μπος και η νεαρή ντετέκτιβ Λουσία Σότο θα ανακαλύψουν ότι ο πυροβολισμός εκείνος κάθε άλλο παρά τυχαίος ήταν, ενώ σύντομα θα οδηγηθούν σε μία ακόμη ανεξιχνίαστη υπόθεση, που αφορά το θάνατο εφτά παιδιών σε πυρκαγιά που είχε ξεσπάσει σε μια πολυκατοικία πριν από είκοσι περίπου χρόνια.
Όταν, όμως, η έρευνά τους αρχίσει να απειλεί ζωές και καριέρες, οι δύο ντετέκτιβ θα πρέπει να αποφασίσουν αν αξίζει να ρισκάρουν τα πάντα για να αποκαλυφθεί η αλήθεια ή αν είναι προτιμότερο ορισμένα μυστικά να μένουν θαμμένα για πάντα…

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μόλις τελείωσα το The last coyote. Είναι το 4ο της σειράς με τον Μπος και δυστυχώς ένα από τα 3 που παραμένουν αμετάφραστα. Και λέω δυστυχώς, γιατί είναι το καλύτερο του Connelly που έχω διαβάσει(έχω διαβάσει 14 αν δεν κάνω λάθος). Από την πρώτη μέχρι την τελευταία σελίδα. Συγκλονιστικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τέλος!!!Μετά από αναζήτηση 2-3 ετών βρέθηκαν τα 2 που μου έλειπαν, Ποιητής και Σκοτεινή Ηχώ!!!Και ξεκινάει σιγά σιγά η χρονολογική ανάγνωση της βιβλιογραφίας του :dance2: :dance2: :dance2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρήκα το Σκιάχτρο του Connelly σε πολύ καλή τιμή στα public αεροδρομίου (2,99) και το τσίμπησα μιας κι έχω ακούσει τα καλύτερα για το συγκεκριμένο.

Το ξεκίνησα χθες και φαίνεται πολύ ωραία γραμμένο ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό το Σκιάχτρο.

Γρήγορο, καταιγιστικό, με πολύ σφιχτή πλοκή και χωρίς κενά. Πολύ ωραίες σκηνές δράσης και όλα ξεδιπλώθηκαν άψογα.

 

Σίγουρα θα διαβάσω κι άλλα του έργα μιας και απ' ότι ξέρω είναι από τους δυνατούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και ενώ ύστερα από το πέρασμα του Stephen King στον Κλειδάριθμο, πίστευα πως η Bell θα κρατήσει τα υπόλοιπα δυνατά χαρτιά της , μαθαίνω σήμερα πως  θα περιμένουμε νέο βιβλίο του Κόνελλυ -  The Wrong Side Of Goodbye από τις εκδόσεις Διόπτρα, τον προσεχή Φεβρουάριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 12/24/2014 at 4:45 PM, BladeRunner said:

Ο Μάικλ Κόνελι γεννήθηκε στις 21 Ιουλίου του 1956 στην Φιλαδέλφεια της Πενσυλβάνια και είναι από τους πιο πολυδιαβασμένους συγγραφείς αστυνομικών θρίλερ στις Ηνωμένες Πολιτείες και γνωστός σ'όλο τον κόσμο για την αστυνομική σειρά βιβλίων με ήρωα τον Harry Bosch. Οι ταινίες Blood Work (Ένοχο Αίμα, 2002) και The Lincoln Lawyer (Δικηγόρος Σκοτεινών Υποθέσεων, 2011) βασίζονται σε βιβλία του, όπως και η σειρά Bosch που βασίζεται στον γνωστό χαρακτήρα με το ίδιο όνομα.

Βιβλία του συγγραφέα που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά:

-Με τον Harry Bosch:

01. The Black Echo - Σκοτεινή ηχώ (εκδόσεις Κέδρος)
02. The Concrete Blonde - Ξανθιά στο τσιμέντο (εκδόσεις Κέδρος)
03. Angels Flight - Η σκάλα των αγγέλων (εκδόσεις Bell)
04. A Darkness More Than Night - Σκοτάδι πιο βαθύ από τη νύχτα (εκδόσεις Bell)*
05. City Of Bones - Η πόλη των οστών (εκδόσεις Bell)
06. Lost Light - Το χαμένο φως (εκδόσεις Bell)
07. The Narrows - Τα στενά του φόβου (εκδόσεις Bell)
08. The Closers - Ξεχασμένες φωνές (εκδόσεις Bell)
09. Echo Park - Έκο Παρκ (εκδόσεις Bell)
10. The Overlook - Ψηλά πάνω απ'την πόλη (εκδόσεις Bell)
11. The Brass Verdict - Ο νόμος των δρόμων (εκδόσεις Bell)**
12. Nine Dragons - Εννέα δράκοι (εκδόσεις Bell)
13. The Reversal - Η άλλη πλευρά του νόμου (εκδόσεις Bell)**
14. The Drop - Η πτώση (εκδόσεις Bell)
15. The Black Box - Το μαύρο κουτί (εκδόσεις Bell)
16. The Burning Room - Το φλεγόμενο δωμάτιο (εκδόσεις Bell)
17. The Crossing - Η συνάντηση (εκδόσεις Bell)**
18. The Wrong Side of Goodbye - Γραμμή αίματος (εκδόσεις Διόπτρα)
19. Two Kinds of Truth - Οι δυο όψεις της αλήθειας (εκδόσεις Διόπτρα)

*Στο βιβλίο με τον αστερίσκο, συμμετέχει και ο χαρακτήρας Terry McCaleb

**Στα βιβλία με τους δυο αστερίσκους, συμμετέχει και ο χαρακτήρας Mickey Haller.

-Με τον Mickey Haller:

01. The Lincoln Lawyer - Ο δικηγόρος με την Λίνκολν (εκδόσεις Bell)
02. The Brass Verdict - Ο νόμος των δρόμων (εκδόσεις Bell)*
03. The Reversal - Η άλλη πλευρά του νόμου (εκδόσεις Bell) *
04. The Fifth Witness - Ο πέμπτος μάρτυρας (εκδόσεις Bell)
05. The Gods Of Guilt - Οι Θεοί της ενοχής (εκδόσεις Bell)

*Στα δυο βιβλία με αστερίσκο, συμμετέχει και ο χαρακτήρας Harry Bosch.

-Με τον Terry McCaleb:

01. Blood Work - Ένοχο αίμα (εκδόσεις Λιβάνη)
02. A Darkness More Than Night - Σκοτάδι πιο βαθύ από τη νύχτα (εκδόσεις Bell)*

*Στο βιβλίο με αστερίσκο, συμμετέχει και ο χαρακτήρας Harry Bosch.

-Με τον Jack McEvoy

01. The Poet - Ο Ποιητής (εκδόσεις Λιβάνη)
02. The Scarecrow - Το σκιάχτρο (εκδόσεις Bell)

Με την Renée Ballard:

01. The Late Show - Φόνοι στην Πόλη των Αγγέλων (εκδόσεις Διόπτρα)

-----------------------------------------------------------------

Προσωπικά έχω διαβάσει, μέχρι στιγμής, τρία βιβλία του, όλα με ήρωα τον Χάρι Μπος: Το χαμένο φως, Έκο Παρκ και Ψηλά πάνω απ'την πόλη, τα δυο πρώτα το 2010 και το τρίτο το 2011. Και τα τρία μου άρεσαν πολύ, αν και το τελευταίο μου φάνηκε κάπως πιο αδύναμο από τα άλλα.

Στα ελληνικά έχει εκδοθεί από Bell και το "Αναπάντητα μηνύματα", Chasing the Dime, είναι αυτόνομο νομίζω, όχι με κάποιον πρωταγωνιστή από τους άνωθι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οι θεοί της ενοχής

Πρώτο βιβλίο του Κόνελι που διαβάζω και είμαι ενθουσιασμένος. Το βιβλίο θεωρείται αστυνομικό μυθιστόρημα, αλλά δεν ακολουθούμε κάποιον ντετέκτιβ ή αστυνομικό. Ακολουθούμε την ιστορία ενός δικηγόρου, ο οποίος προσπαθεί να ξεσκεπάσει μία πλεκτάνη που έχει οδηγήσει έναν αθώο, κατά τα φαινόμενα, άνθρωπο στη φυλακή, του οποίου την υπεράσπιση αναλαμβάνει ο εν λόγω δικηγόρος. Παρόλα τα προσωπικά προβλήματα, που αντιμετωπίζει ο πρωταγωνιστής, προσπαθεί να παραμείνει προσηλωμένος στο στόχο του που είναι η αθώωση του πελάτη του. 

Το βιβλίο με συνεπήρε από την αρχή, αλλά αυτό που έζησα από τη μέση του βιβλίου και μετά ήταν κάτι πρωτόγνωρο για μένα. Μου άρεσε πολύ που από τη μέση και μετά η ιστορία εκτυλίσσεται, ως επί το πλείστον, στο χώρο του δικαστηρίου. Παιχνίδια μυαλού και στρατηγικές προσέγγισης του κάθε μάρτυρα που καλείται να καταθέσει δίνουν και παίρνουν. Συγκλονιστικό βιβλίο.Οι εικόνες στο δικαστήριο ήταν μία μοναδική εμπειρία για εμένα. 

Edited by Spyrex
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

731813498_.jpg.025cd7012c28995d6c8885244742f4ce.jpg

Ξεχασμένες φωνές

Ο Χάρι Μπος επανέρχεται στη μονάδα ανεξιχνίαστων υποθέσεως, θα προσπαθήσει να λύσει μια υπόθεση ανθρωποκτονίας 17 χρόνια μετά. Θα τα καταφέρει? Διεξοδική έρευνα, σκαλί σκαλί προς την εξιχνίαση. Αξίζει όπως κ κάθε βιβλίο του συγγραφέα.

Edited by Spark
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αλήθεια,γνωρίζει κανείς τι έχει γίνει με το "Ένοχο αίμα" και είναι εξαφανισμενο απο παντού?

Τράβηξα τα πάνδεινα για να το βρω μετά από 2 χρόνια ψαξιματος και μου κάνει εντύπωση γιατί είχε κυκλοφορήσει από μεγάλο εκδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Μάικλ Κόνελι (Michael Connelly)
  • 7 months later...

1813616037_.thumb.jpg.3b18311b79b4728b6d89c654c0b2a86c.jpg 206152683_-Cover2.thumb.jpg.a36997062cd743073c9bbb84c21ee478.jpg

Ο δικηγόρος με τη Λίνκολν 

Ο Μίκι Χολερ, είναι ο νέος ήρωας που μας σύστησε ο Κόνελι. Ένας συμπαθής δικηγόρος, πόυ σου κινεί το ενδιαφέρον να διαβάσεις για αυτόν ακόμα περισσότερα.

Διαβάζοντας το ένιωθα ότι παρακολουθούσα τηλεοπτική σειρά, κάτι σαν το Breaking bad. Με κράτησε μέχρι το τέλος, το οποίο ξεκαθάρισε στις τελευταίες σελίδες. Πραγματικά αξιόλογη ιστορία.

Edited by Ghost
Προστέθηκαν τα εξώφυλλα του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..