Jump to content

Black Mirror (2011, 2013, 2014, 2016, 2017, 2023)


Myyst
 Share

Recommended Posts

 

Το 'Black Mirror' είναι μία μικρή σειρά επιστημονικής φαντασίας. Η σειρά αποτελείται από αυτοτελή επεισόδια, που σχηματίζουν κύκλους τριών επεισοδίων. Μέχρι στιγμής έχουν ολοκληρωθει δύο κύκλοι, ο πρώτος το 2011 και ο δεύτερος το 2013.

 

Στο τέλος του πρώτου κύκλου, έχω να δηλώσω εντυπωσιασμένος, ειδικά από το δεύτερο και το τρίτο επεισόδιο που κατά τη γνώμη μου ήταν δύο δυστοπικά αριστουργήματα.

Edited by Mesmer
Προστέθηκαν τα έτη που κυκλοφόρησε η σειρά στον τίτλο του topic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είχε μερικά εκπληκτικά επεισόδια στα 2 πρώτα seasons και κάποια μέτρια. Ξεκίνησε και το τρίτος κύκλος, αλλά BBC είναι αυτό, ξέρετε, 3 επεισόδια το χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική σειρά, μου θυμίζει μερικά καλά επεισόδια του Ttwilight Zone και Tales of Unexpected...!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το ξεκίνησα σήμερα κι είδα τα πρώτα 2 επεισόδια του πρώτου κύκλου.

Η λέξη εξαιρετικό είναι μικρή για να το περιγράψει. Πραγματικά τρελάθηκα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Black Mirror (2011, 2013, 2014, 2016, 2017)
  • 4 weeks later...

Βγήκε και ο 4ος κύκλος. Δεν το ήξερα. Αναπάντεχο δωράκι για τις γιορτές που δεν έχω τίποτα να δω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα να την βλέπω κι εγώ μέχρι να επιστρέψουν όλες οι άλλες από το χειμερινό break.

Η πρώτη σεζόν, να πω την αλήθεια, δεν έλεγε πολλά όμως τώρα που μπήκα στη δεύτερη βλέπω μια βελτίωση σε όλα τα επίπεδα. Πέρα από αυτό, ωστόσο, από τα επεισόδια που είδα μέχρι τώρα μ' αρέσει ιδιαίτερα το πώς, μέσα από μια light παραγωγή, καταφέρνουν στο καθένα να χειριστούν την ιστορία, δίνοντας μέσα σε αυτά 40/50 λεπτά μια αίσθηση ότι είναι ένα πλήρες επεισόδιο - παρ' όλο ότι  είναι αυτοτελές - χωρίς να σε αφήνει "ξεκρέμαστο" στο τέλος. Σε αντίθεση, δηλαδή, με το Electric Dreams που, παρ' όλο που έχει μια μεγάλη παραγωγή, δεν καταφέρνει πάντα να δώσει αυτή την πληρότητα στην ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Εχει μια ηθικιστικη διασταση η οποια δε με ξετρελαινει, aber nicht schlecht!

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω σύντομα να δω την 3η σεζόν. Οι 2 πρώτες με είχαν αρέσει πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Είναι τρομακτικές οι περισσότερες ιστορίες. Πεσιμιστικές στα 2/3 τους και πολλές από αυτές θα μπορούσαν να γίνουν πραγματικότητα στο κοντινό μέλλον. Μου αρέσει που δείχνουν τελείως τα άκρα χωρίς περιορισμούς. Από τον τέταρτο κύκλο έχω δει ήδη τα 5 πρώτα. Πιο αδύναμη θεωρώ την 5η ιστορία. Και αρκετά καλές την 4η και την 3η. Σε κάποια παίζουν και πολύ γνωστοί βρετανοί ηθοποιοί κυρίως σε ρόλους που δεν μας έχουν συνηθίσει οπότε σου δίνουν μια αίσθηση ότι σε αυτή τη σειρά κινδυνεύουν γιατί είναι απλοί άνθρωποι.  Αξίζει σας σειρά. Ήδη από την πρώτη σεζόν μου είχε κάνει πολύ εντύπωση και έως την τέταρτη έχει κρατήσει την ποιότητά της. Είναι must see σειρά επιστημονικής φαντασίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την αγορά της από το Netflix η σειρά ανέβηκε σε άλλο επίπεδο, και αυτό άμεσα από την 3η σεζόν που φέρνει μερικά από τα πιο θεαματικά και τρομακτικά επεισόδια απ' όλη τη σειρά. Η συνέχεια στην 4η σεζόν, ωστόσο, έρχεται κατώτερη των προσδοκιών γιατί, αν και κρατάει ακόμη την υψηλή παραγωγή, δεν καταφέρνει να φέρει δυνατές ιστορίες παρά ελαχίστων εξαιρέσεων. Παρ' όλα αυτά αξίζει σίγουρα να την δεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω δει όλα τα επεισόδια. Θεωρώ ότι όλες οι ιστορίες δίνουν τροφή για σκέψη, κάποιες είναι πολύ καλές, άλλες όχι και τόσο. Από την τελευταία σεζόν μου άρεσαν πολύ 2-3 επεισόδια. 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Bandernach

Πολύ ντόρος έγινε για την συγκεκριμένη... ταινία. Άξιζε, όμως; Προσωπικά βρήκα πολύ καλή την ιδέα, ωστόσο η πλοκή με έχασε μετά από λίγο. Οι διάφορες επιλογές για το μονοπάτι του πρωταγωνιστή, και οι συνέπειες αυτών, σίγουρα δημιουργούν ένα πολύπλοκο σενάριο, αλλά πάντα θα οδηγηθείς πάνω κάτω στο ίδιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Mesmer changed the title to Black Mirror (2011, 2013, 2014, 2016, 2017, 2023)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..