Jump to content

Το βιντεάκι

Recommended Posts

Γιώργος77

Όνομα Συγγραφέα:Γιώργος77
Είδος: Tρόμος..
Βία; Ναι
Σεξ; Ναι
Αριθμός Λέξεων: 3078
Αυτοτελής; Ναι
Σχόλια: Για τον 39ο διαγωνισμό σύντομης ιστορίας

ΤΟ_ΒΙΝΤΕΑΚΙ.docx

• Like 4
elgalla

Μου άρεσε πολύ η γραφή σου, ήταν μοντέρνα και γεμάτη σπιρτάδα. Η πρωτοπρόσωπη αφήγηση εξυπηρετεί πολύ καλά την απόδοση της αγωνίας του πρωταγωνιστή. Αυτό που δεν δούλεψε καλά για μένα ήταν το κίνητρο της Έλλης. Απαγάγει τον πρωταγωνιστή επειδή κάποτε τη χώρισε μιας που θα πήγαινε στο εξωτερικό για σπουδές; Αυτός είναι ο λόγος που τον αποκαλούν «μαλάκα» ο Σπύρος και «μπάσταρδο» αυτή; Και μάλιστα βασανίζει τη γυναίκα του με τα βίντεο, ανεβάζει τους εφιάλτες του στο Ίντερνετ, από τη μία, και τον έχει και σαν σκλάβο του σεξ από την άλλη; Ψυχασθενής τύπισσα obsessed με το αντικείμενο του πόθου της είναι ένα λίγο κοινότυπο, αλλά το κίνητρο δεν είναι και πολύ στιβαρό κατά τη γνώμη μου, κάτι έπρεπε να της έχει κάνει, κάπως αλλιώς θα έπρεπε να την έχει παρατήσει για να καταλήξει στα ψυχιατρεία αυτή. Επίσης, καλό θα ήταν να έλεγες πως ήταν obsessed από μικρή μαζί του, αντί πως απλά «τον έριχνε». Άσε το άλλο, την κλασική βλακεία που κάνουν σε κάθε ταινία τρόμου οι ήρωες: ο δικός σου ήδη έχει μιλήσει με την αστυνομία, αντί να πάρει αυτούς να τους πει αυτή έστειλε τη διεύθυνση στο φίλο μου, πάει να της τα ψάλλει. Κι αυτή, βέβαια, δεν είναι πολύ πιο έξυπνη: αντί να στείλει απευθείας σ’ αυτόν τη διεύθυνση την έστειλε στο φίλο του, μάλλον για να έχει πιο πολύ suspense η ιστορία. To τελευταίο που μου είναι θολό είναι το τι δείχνει τελικά η τηλεόραση: όταν ο δικός μας βλέπει τη γυναίκα του να οδύρεται, είναι ξύπνιος, αλλά μετά μας λέει πως δείχνει τα όνειρα και τους εφιάλτες του. Και γιατί βλέπει να σκοτώνει τη γυναίκα του αντί για την Έλλη; Πάντως η ιστορία μου άρεσε και βρήκα πολύ πρωτότυπο το χειρισμό του θέματος, το διάβασα με πολύ ενδιαφέρον.

Καλή επιτυχία!

• Like 1
Disco_Volante

Μου άρεσε η ιστορία αν και η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς δείχνει η τηλεόραση και πώς λειτουργεί. Αυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται κάποιο άλλο σχόλιο. Θα κάνω ακόμα μία προσπάθεια διαβάζοντας την ιστορία να καταλάβω τι γίνεται με τη τηλεόραση και αν είναι θα επανέλθω με νέα σχόλια.

Καλή επιτυχία!  

• Like 1
Nienor

Πολύ το ευχαριστήθηκα. Μου αρέσει αυτό το γκροτέσκο είδος του χιουμοριστικού τρόμου.

Εγώ δεν είχα απορίες βασικά, αλλά επειδή τις διάβασα από πάνω, σου γράφω τι κατάλαβα, έτσι για το feedback:

Η Έλλη σπούδασε βασικά μάγισσα εκεί κάπου στο Νεπάλ (? δεν είμαι σίγουρη) κι απλά γύρισε για να τον βασανίσει που αυτή είναι μόνη της και αυτός παντρεμένος με άλλη. Δεν ξέρει από ειδικά εφέ, όλα με μάγια τα κάνει, κι αν έχω δίκιο δεν πολυχρειάζεσαι και τη φάση με τα σωληνάκια στο κεφάλι του γιατί είναι το μόνο που δεν μπορώ να συνδέσω στα υπόλοιπα.

Εκτός από τα σωληνάκια, με χαλάνε μάλλον δύο πράγματα:

- Το ένα είναι εύκολο, το χαστούκι. Τον αντιπαθώ εκείνη την ώρα και δεν είμαι σίγουρη ότι σου είναι χρήσιμο αυτό. Βάλτονα καλύτερα να κοπανάει το λαπτοπ στο τραπέζι, ή και το χέρι του, γιατί η υπόλοιπη σκηνή που δεν της μιλάει κι απλά της το δείχνει είναι πολύ καλή.

- Το άλλο, δεν είναι εύκολο και δεν ξέρω τι να κάνεις με αυτό βασικά. Το κείμενο τρέχει, ρέει, περνάει μέσα από τα χέρια σου και φεύγει. Και φτάνεις κάποια στιγμή σε έκείνον το διάλογο με όλα τα ίνφο που μας ενδιαφέρουνε μαζεμένα και είναι σαν να γίνεται μια στροφή στα παραπάνω και να πηγαίνουμε αλλού. Δεν ξέρω στ'αλήθεια αν χρειάζεσαι την Έλλη (ξέρω πόσο κακό σου ακούγεται τώρα αυτό, αλλά δεν είναι στην πραγματικότητα, είναι μια ιδέα που μπορείς απλά να τη σκεφτείς). Έχω την εντύπωση πως είναι πολύ καταπληκτικό όλο αυτό με τα βιντεάκια που μας έχεις δώσει μέχρι εκεί και πως αφενός το προδίδεις κι αφετέρου το αποδυναμώνεις με την εξήγηση. Νομίζω πως θα προτιμούσα απλά ένα τρίτο βιντεάκι και τον τρόμο του να παραμείνει μετέωρος. Να ψάχνει ξερωγώ η αστυνομία και να μη βρίσκει τίποτα, να κοιτάει κι αυτός τα IP και να είναι ξερωγώ δικά του, τέτοια πράγματα. Θα μπορούσες ακόμα

το τρίτο βιντεάκι να είναι το δεύτερο και αφού το δει στη δουλειά η Μάνια να είναι νεκρή πχ κι αυτός στη φυλακή και να τα σκέφτεται όλα αυτά

Σίγουρα δε λέω πως ο τρόπος που το προχώρησες είναι κακός (αν ήτανε μάλλον δεν θα καθόμουνα να σου γράψω διατριβή μπιλίβ μι) απλά είναι τόσο πολύ δυνατό το πρώτο κομμάτι που εδώ σου καπελώνει το δεύτερο.

Το διασκέδασα πολύ και στάνταρ θα σε ξαναδιαβάσω :)

Τρομομεζούρα: Χμμμ

• Like 1
Lord Denton

Δε ξερω τι να σκεφτώ γι αυτήν την ιστορία. Θεωρητικά τα πηγε καλα σε ολους τους τομείς. Η πλοκή καλα στρωμένη, η γλώσσα γρήγορη και απλη. Κατανοητό κείμενο. Δεν ειμαι εντελως σίγουρος τι δεν μου εκανε κλικ. Αλλα θα προσπαθησω να αναλυσω οτι ξερω.

Θα ελεγα οτι ενα θεμα ηταν η ατμοσφαιρα. Δεν ηταν αρκετά κλειστοφοβικη, δεν αισθανόμουν σκοτάδι. Οι σκηνες ηταν σκηνες μερας(?) και καθημερινοτητας(?) και μαλλον αυτο καπως το εκανε την ατμοσφαιρα οχι και τοσο τρομακτικη?

Μετα ειναι το θεμα οτι η Ελλη ερχεται λιγο το τελευταίο λεπτο και τη μια στιγμη βρίσκεται εκει και την αλλη πετάει... Καπως δε μου κολλαει αυτο με το theme της υπόλοιπης ιστορίας. Και μου βγαζει μια αίσθηση βιασύνης. Αντε την είδαμε, τωρα ας παμε στη δράση. Δεν πρόλαβε να φτιαχτεί λιγο σασπένς, λιγο κλίμα. 

Επισης στο τελος υπήρχε και ενα θεμα με info dump, δηλαδή πετας ολες τις πληροφορίες σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα και στο τελος.

Και τελος δεν ειμαι και τοσο σίγουρος τι εγινε. Πως εφτιαξε τα πρώτα βιντεο η Ελλη? Γιατι του εχει βάλει καλώδια?  

Νομιζω οτι η ιστορια ηταν καλη. Αρκετα καλη. Απλα της έλλειπε ενα κατι που θα την εκανε πραγματικά τρομακτική. 

Μικρα πραγματα:
Δε νομιζω οτι καποιος που θα ταν ανεργος και θα ζουσε με την συνταξη της μανας του, θα εψαχνε παλλιους σημαθητες στο φβ. Βασικα δε νομιζω οτι κανενας θα εψαχνε παλλιους σημαθητες του (but that could be just me) Ισως να ηταν καλυτερα να πεις οτι τον βρηκε η Ελλη στο ξαφνικο, που διχνει οτι ειναι κολλημενη με το παρελθόν? 

Πρωτη αντίδραση με το που βλεπει το βιντεο με τα παιδια, θα επρεπε να ειναι η στεναχώρια και η εξηγηση του γιατι νιώθει άσχημα(οτι δε μπορουν να κανουν παιδια), και μετα ολα τα αλλα. Αλλιώς δε βγαζει πολυ νοημα που ταράχτηκε τοσο απο κατι που φαινεται σα μια φαρσα και επρεπε να περάσει μιση παράγραφος για να δουμε γιατι ταράχτηκε. Νομιζω οτι ειναι λαθος timing.

• Like 1
Διγέλαδος

Η επιτυχία αυτού του διηγήματος είναι η φωνή του συγγραφέα/ήρωα. Είναι πειστική, φαίνεται αυθεντική και σε παρασέρνει. Υπάρχει όμως εκείνη η λεπτομέρεια με το χαστούκι όπως είπε η νίενορ η οποία λίγο με ξίνησε (αν ήμουν η γυναίκα του παίζει να μην του ξαναμιλούσα και μάλλον δεν θα αρκούσε μια αγκαλιά για συγχώρεση). Λίγο θέλουν δουλίτσα τα κίνητρα και η εξήγηση για το πρώτο βίντεο και αυτά που λένε τα παιδιά και θα είναι κομπλέ η ιστορία. Έτσι κι αλλιώς είναι σε πολύ καλό σημείο. Καλή επιτυχία!

• Like 1
Mesmer

Γενικά, συμφωνώ με αυτά που έχουν αναφέρει και οι υπόλοιποι. Αρχίζει πολύ ωραία, με τα παράξενα βιντεάκια που αναστατώνουν τη ζωή και την οικογένεια του Μιχάλη. Το μυστήριο όσο πάει και πυκνώνει, και μαζί του αρχίζουν οι έριδες, οι απερίσκεπτες αντιδράσεις και οι φοβίες. Όλα μες στο πλαίσιο του φυσιολογικού, εκτός από το χαστούκι, που δεν ταιριάζει και τόσο στο χαρακτήρα του Μιχάλη που θέλεις να δείξεις. Ίσως φταίνε κι αυτά τα βουντού που πείραξαν λίγο το μυαλό του. Ποιος ξέρει.

Στο δεύτερο μέρος γίνεται λιγάκι άνισο. Απ' τη μία μας έρχονται μαζεμένες όλες οι πληροφορίες κι από την άλλη είναι η ξαφνική εμφάνιση της Έλλης. Νομίζω ότι πλέον η ιδέα της σάικο πρώην που περιμένει άπειρα χρόνια για να εκδικηθεί, παραείναι κλισέ. Πιστεύω ότι θα μου άρεσε αν η εμφάνιση της Έλλης γινόταν μόνο διαδικτυακά. Πχ, να είχε βρει έναν τρόπο (μέσω ενός γκόστλι-νετ, λέμε τώρα  :p) να βρίσκει βιντεάκια από διαφορετικές χρονογραμμές, όπου τα πράγματα γι' αυτήν και τον Μιχάλη έχουν εξελιχθεί διαφορετικά, και να τα ανεβάζει στο ίντερνετ, χωρίς να έχει υπόψη τα προβλήματα που δημιουργεί, θεωρώντας ότι είναι η πραγματική της ζωή. Πάλι σάικο, αλλά όχι εκδικητική, και κακή χωρίς να το ξέρει.

Πάντως, παρά τις παραπάνω σκέψεις, που ήρθαν μετά την ολοκλήρωση της ανάγνωσης, το διήγημα το ευχαριστήθηκα και έφτασα μέχρι το τέλος χωρίς να σκέφτομαι τι μπορεί να είναι στραβό. Έχει ρυθμό, η γραφή είναι πολύ καλή και δίνει στη φωνή του πρωταγωνιστή τη χροιά που του ταιριάζει, το μυστήριο σε κρατάει και το εύστοχα διακριτικό χιούμορ κάνει καλά τη δουλειά του.

Καλή επιτυχία!

MadnJim

Δυσνόητη για μένα η ιστορία σου. Ενώ ήταν γραμμένη με έναν ωραίο τρόπο, με άφησε με ένα σωρό απορίες κι αυτό με χαλάει πάντα. Τι συνέβη τελικά; Τι ήταν αυτή η πρώην; Κάποιο είδος μάγισσας-techfreak; Νεκρή όπως την νόμιζε ως τότε; Πώς φτιάχτηκαν τα πρώτα βίντεο; Γιατί ήταν συνδεδεμένος με καλώδια; Πώς έβλεπε στην τηλεόραση τη γυναίκα του; Μπερδεύτηκα πολύ ομολογώ. Η ιδέα ήταν από μόνη της τρομακτική, κάποιος να σου ανακατεύει τη ζωή και να βλέπεις να σου γκρεμίζεται ο κόσμος σου και να μην μπορείς να κάνεις κάτι. Οι εικόνες ήταν εύκολο να φτιαχτούν στο μυαλό μου, αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω τι παίζεται τελικά. Και εκείνη η σκηνή με το χαστούκι συμφωνώ πως ήταν μάλλον υπερβολική.

Α! Και δεν μου άρεσε καθόλου το όνομα του φίλου του... :p

Καλή επιτυχία! :)

• Like 1
Eugenia Rose

Η ιστορία ξεκίνησε και συνέχισε να έχει αρκετό μυστήριο. Περισσότερο μου φάνηκε σαν μυστηρίου παρά σαν υπερφυσική, όχι πως δεν υπήρχε ήδη αυτό το στοιχείο βέβαια. Η γλώσσα ήταν αρκετά μοντέρνα και με μια προφορική ποιότητα έτσι ένιωθα σαν να μου μιλούσε κάποιος παρά σαν να διάβαζα ιστορία. Δεν κατάλαβα αρκετά καλά τα κίνητρα της 'Ελλης. Νομίζω όσο ψυχοπαθής και να είναι θα βοηθούσε να κάνεις τον χωρισμό τους πιο τραυματική εμπειρία κυρίως για εκείνη και το κόλλημα που έχει φάει μαζί του. Και εγώ δεν κατάλαβα τι ήταν αυτά τα καλώδια στο κεφάλι του στο τέλος και σε τι εξυπηρετούσαν εφόσον απ ότι κατάλαβα θα μπορούσε να το κρατάει με τη μαγεία. Μάλλον εννοείς ότι έβγαζε τους εφιάλτες σαν εικόνες από το κεφάλι του με τα καλώδια και τους έκανε βιντεάκια. Αλλά αυτό δεν εξηγεί γιατί ήτανε ξύπνιος σε μερικά από αυτά και πως έφτιαξε τα αρχικά βιντεάκια. Αν το δουλέψεις αυτό νομίζω θα έχεις καλύψει το λογικό κενό της ιστορίας.

Καλή επιτυχία!

• Like 1
Nihilio

Η φωνη του αφηγητή πιστεύω οτι κανει τη διαφορά, μας δίνει το ρυθμο, χτίζει το μυστήριο και δίνει χρωμα στα όσα συμβαίνουν. Το σασπένς είναι πετυχημένο μέχρι να φτάσουμε στη λυση του μυστηρίου, η κορύφωση όμως έρχεται λίγο ΜΠΑΜ! και αφαιρεί κάτι απο το σύνολο, κάτι λογικό σε αυτό το όριο λέξεων.

Πολύ καλη ιστορία, θα ήθελα όμως να την ξαναδώ με πιο αναπτυγμένη καταληξη

• Like 1
Guest /george/

Η όλη υπόθεση με τα βιντεάκια, το facebook που αναφέρεις, κάτι λίγο τα Ελληνικά ονόματα όλα αυτά με ξένισαν. Μου είναι δύσκολο να περιγράψω γιατί δε μου άρεσε η ιστορία. Ίσως απλά η πλοκή να είναι λίγο τραβηγμένη για τα δικά μου γούστα. Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω. Περίμενα να διαβάζω για κάτι πιο απόκοσμο κάτι που σίγουρα δε θα μπορούσε να συμβεί στο γείτονα της διπλανής πόρτας. Λυπάμαι αν σε στεναχωρώ αλλά προσωπικά εμένα δε μου έκανε το κλικ η ιστορία σου.

Καλή επιτυχία!

• Like 1
gismofbi

Μια ιστορία που μου άρεσε μέχρι τη μέση και δεν μου άρεσε απο τη μέση και μετα. Η γραφή σου είναι απλή, ευκολοδιαβαστη κι ανάλαφρη χωρίς να κουράζει. Το πρωτο πρόσωπο δούλεψε άψογα στη συγκεκριμένη ιστορία. Μέχρι πριν τον Σπύρο και την Έλλη η ιστορία με άρπαξε απο τα μαλλια. Αγωνία, μυστήριο, ανατριχιλα φουλ. Μετα με εχασες. Καμια εξήγηση σχετικα με το πως φτιάχτηκαν τα αρχικα βιντεακια και όλο αυτό με την ψυχασθενή βουντού πρωην δεν μου φάνηκε πειστικό. Γκρεμισες όσα εχτισες με γαματο τροπο στην αρχή. Περίμενα κάτι άλλο σαν εξήγηση. Ίσως για κάποιο λογο και με κάποιον τροπο ο ίδιος ο υπολογιστής να τα έφτιαχνε. Η λύση που έδωσες παντως δεν μου άρεσε. Μετα το φανταστικο ξεκινημα μου δημιουργησες προσδοκιες και απατησεις για εξισου καλη συνεχεια και φιναλε δυναμιτη που θα μου τιναξει τα σαγονια αλλα δεν... Καλη σου επιτυχία.

• Like 1
Tiessa

Ικανοποιητική ιστορία, με αρκετά στοιχεία έκπληξης-τρόμου και αρκετά καλά γραμμένη.

Δεν θα μιλήσω για κάποια επιμέρους προβληματάκια συμπεριφοράς που ήδη ανέφεραν οι προηγούμενοι, θα πάω κατευθείαν στα σημεία που με απασχόλησαν περισσότερο.

Δεν κατάλαβα και πολύ καλά τι έδειχνε η τηλεόραση και αν έβλεπε η Μάνια τα όνειρά του και για ποιο λόγο ήταν σίγουρος ότι κι εκείνη θα τα έβλεπε.

Καταλαβαίνω ότι η Έλλη "πέθανε" κατά κάποιο τρόπο μετά το χωρισμό και έμαθε περίεργες τεχνικές στο Νεπάλ. Να υποθέσω ότι τα αρχικά βιντεάκια ήταν κατά κάποιον τρόπο το δόλωμα μέχρι να πάει εκεί για να τον αρπάξει και να συνεχίσει με ανανεωμένη ορμή; Μάλλον. Αλλά τον κακομοίρη τον Σπύρο γιατί να τον σκοτώσει αν αποζητούσε κάποια εκδίκηση; Μόνο και μόνο επειδή ήταν μάρτυρας; Θα ήταν ίσως πιο πειστικό αν είχε παίξει κάποιο ρόλο στο χωρισμό τους.

• Like 1
Cassandra Gotha

Πολύ καλό, ολοζώντανο και ξεκάθαρο. Με έπιασες από την αρχή και με κράτησες ως το τέλος, χωρίς ανάσα. 

Έχω μια πρόταση: αν το ξαναδουλέψεις, αν το αναπτύξεις ώστε να γίνει ανατριχιαστικό, επικεντρώσου στα συναισθήματα, στις πιο κρυφές σκέψεις και παρορμήσεις του Μιχάλη. Θα γίνει έτσι πολύ πιο προσωπικό.

edit: Ας σου πω και τι κατάλαβα:

Η Έλλη έχει κάποιες δυνάμεις, ικανότητες, όπως θέλουμε το λέμε. Διαβάζει τα πιο σκοτεινά σημεία του μυαλού του Μιχάλη και με κάποιον τρόπο (που δεν με απασχόλησε) φτιάχνει απευθείας εικόνες-βιντεάκια και τα ανεβάζει στο youtube. (Ο τύπος προφανώς έχει πολλάαα άλυτα προβλήματα :p ). Η Μάνια τα βλέπει, γι' αυτό τη βλέπουμε να τραβάει τα μαλλιά της.

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1
Natasha

Μου άρεσε πολύ!

Το πρώτο ενικό βοηθάει να ταυτιστούμε με τον χαρακτήρα. Το "δεν είχαμε παιδιά με τη Μάνια" ήταν πολύ δυνατό.

Μου φάνηκε περίεργο που πέφτει για ύπνο και δεν μιλάει κατευθείαν στη Μάνια, αλλά αυτό το βλέπω στον εαυτό μου σε πολλά βιβλία (να φωνάζω δηλαδή "γιατί απλά δε μιλάτε μεταξύ σας;") οπότε μπορεί να είναι τελείως δικό μου θέμα :p Γνώμη μου: αν θες να μη μιλήσουν εκείνο το πρώτο βράδυ, πες ότι είχε πάει να δει τη μάνα της και ότι δεν ήθελε να της τα πει από το τηλέφωνο.   

Όσο για το παρελθόν της Έλλης έχω να πω το εξής: έχεις δει τη Διάσωση του Στρατιώτη Ράιαν; Εγώ το είδα χτες. Σε κάποια φάση ο Ράιαν λέει μια ιστορία για ένα χουνέρι που κάνανε στην γκόμενα του αδερφού του. Τα λέει και γελάει γιατί για αυτούς ήταν πολύ αστείο, εγώ όμως που είδα την ταινία από γυναικεία σκοπιά φρίκαρα και τσατίστηκα. Αν είχε γίνει κάτι τέτοιο με την Έλλη, μια σκληρή παιδική σχεδόν φάρσα, αυτό θα ήταν καλός λόγος να μισεί κάποιον γενικά. Δηλαδή, να μην την χώρισε απλώς γιατί έφευγε, να την ξεφτίλισε κάπως πριν να φύγει.

Για τις δυνάμεις της Έλλης: πιστεύω ότι η Έλλη μπορεί να δει τα όνειρα και τους εφιάλτες του Μιχάλη (το οποίο είναι πολύ δυνατή ιδέα). Μετά όμως έχεις το πρόβλημα του γιατί τώρα; Γιατί εκείνη τη χρονική στιγμή κι όχι ένα μήνα πριν, ή μετα; Μπορείς να γράψεις ότι πχ η Μάνια είχε μόλις μείνει έγκυος, και αυτό το έμαθε κάπως η Έλλη και της ξύπνησε όλη τη ζήλεια για την ευτυχία του. 

Γενικά, μου άρεσε πολύ!  :hi:

Edited by Natasha
  • Like 1
Ιρμάντα

Ακόμη ένα που δεν μου ανοίγει. Μέσμερ -Μέσμερ είσαι 'δω;;;;; :search: :search: :search:

• Like 1
Disco_Volante

Ακόμη ένα που δεν μου ανοίγει. Μέσμερ -Μέσμερ είσαι 'δω;;;;; :search: :search: :search:

Καλησπέρα! Περνούσα και είπα να βοηθήσω!

ΤΟ_ΒΙΝΤΕΑΚΙ.doc

• Like 2
Ιρμάντα

Ευγενέστατος! Ευχαριστώ Ευάγγελε!!!

• Like 1
Old man & SiFi

(…συνέχεια  από προηγούμενο τόπικ)

Κοινό υπάρχει, παρατηρήσεις για βελτίωση πολλές, γίνεται δουλειά εδώ τελικά!

Δεν έχω να προσθέσω κάτι, με έχουν καλύψει (και με το παραπάνω) οι προηγούμενοι. Γενικά με ρούφηξε στην αρχή και με ενθουσίασε με τον τρόπο γραφής του (ναι υπήρχαν κάποιες υπερβολικές αντιδράσεις αλλά δεν με πείραξαν). Το τέλος μου φάνηκε βιαστικό και περίπλοκο. Δεν ξέρω αν φταίει ο περιορισμός λέξεων ή το ότι μπήκαν πάρα πολλά πράγματα σε λίγο χώρο. Με τα καλώδια, το μυαλό μου πήγε σε νοσοκομείο, αλλά τελικά δεν θα ήταν το φέρετρο δίπλα. Αλήθεια το φέρετρο έμεινε εκεί μέχρι το τέλος;

• Like 1
Ιρμάντα

Η ιστορία κυλάει περίφημα! Ξέχασα σχεδόν να γράψω σχόλια!

1. Μόνο αυτό: Και βρήκα αυτό που φοβόμουν περισσότερο απ’ όλα. Δεν κατάλαβα πώς το φοβόταν αυτό. Εδώ πίστευε ότι του την είχε στήσει η γυναίκα του. Φοβόταν δηλαδή μην είχε ανεβάσει τσόντα η γυναίκα του με την πάρτη της; Αυτό γενικά δεν είναι κάτι που θα έκανε μία γυναίκα. Αλλά ο τύπος (τον οποίο συμπονώ από την πρώτη σειρά) λεει ότι το φοβόταν περισσότερο από όλα. Δεν κατάλαβα δηλαδή ακριβώς τη μετάβαση. Από τη βεβαιότητα ότι του το έχει σκαρώσει η Μάνια, στη βεβαιότητα ότι το έχει σκαρώσει κάποιος άρρωστος και πρέπει να τον βρει.
  2. Ωχ στα σκληρά μας έβαλες! Δεν πατάει κάτω το άτομο!
  3. Βγάζαμε τα μάτια μας, πολύ μαύρο αυτό!
  4. ΟΚ εδώ κάτι δεν παρακολουθώ σωστά, όσον αφορά στον χρόνο. Τα δύο πρώτα βιντεάκια τα έφτιαξε η Έλλη για να τους τραβήξει κοντά της; Και από κει και ύστερα, τον έδεσε στο κρεβάτι και τα πράττουν για την κάμερα; Δεν είναι και τα πρώτα δύο βιντεάκια προϊόν του σαλταρισμένου Μιχαλάκη, και έχουμε να κάνουμε με κάποιου είδους παραίσθηση; Το φέρετρο ήταν αρχικά ένα ντεκόρ στο οποίο έβαλε εντέλει τον έρημο Σπύρο; Η Έλλη είναι ζωντανή, έτσι;

Γενικά πολύ ωραία ιστορία. Θα ήθελα λίγο περισσότερο δουλεμένο τέλος. Λίγο περισσότερο. Όταν τελειώσει ο διαγωνισμός ίσως μπορείς να το δεις. Μια «μυτιά» περισσότερες εξηγήσεις.

Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία στο διαγωνισμό!

• Like 1
Oceanborn

Πρόκειται για μία ξεχωριστή ιστορία. Ιδιαίτερη το δίχως άλλο. Για να γράψω την παρούσα κριτική χρειάστηκαν δύο προσεκτικές αναγνώσεις και αρκετή σκέψη. Τεχνικά είναι πολύ σωστή. Η πρωτοπρόσωπη αφήγηση και η απλή γλώσσα κάνουν την ιστορία σου σύγχρονη. Στην αρχή αισθάνθηκα αποστροφή, δεν μπορούσα να εντοπίσω τι δε μου άρεσε. Μετά κατάλαβα, ήταν η απλή συνειδητοποίηση ότι το διήγημα είναι σοκαριστικό. Το λάτρεψα. 

• Like 1
Morfeas

Το διήγημα είχε το ενδιαφέρον του. Από άποψη γραφής έχει τα θεματάκια του κατά τη γνώμη μου, αλλά μπορούν να λυθούν. Εδώ προσπαθείς να έχεις προφορικό ύφος (καλή επιλογή), αλλά σε μερικά σημεία είναι κάπως αδύναμο, χαλαρό ή κι άτεχνο (πάλι κατά τη γνώμη μου). Στο κομμάτι της γραφής δηλαδή εγώ θα ήθελα να είναι πιο εστιασμένο, να μην επαναλάμβανες παρόμοια πράγματα κι η επιλογή ορισμένων λέξεων να είναι πιο πετυχημένη (όταν μιλάμε προφανώς και κάνουμε τέτοιου είδους λάθη, αλλά είναι καλύτερο όταν το περνάμε στον γραπτό λόγο να κρατάμε το ύφος, χωρίς τις ασάφειες του προφορικού - για παράδειγμα, νομίζω πως χρησιμοποιείς περισσότερες φορές απ' όσες χρειάζεται τη λέξη "περίεργος"). Βέβαια αυτό ίσως μόνο εγώ να το εξέλαβα έτσι, κρίνοντας από τα υπόλοιπα σχόλια. Πάντως σε κάθε περίπτωση ευκολοδιάβαστη η ιστορία.

Στο κομμάτι του τρόμου, ομολογώ ότι ήταν πετυχημένη σε σημεία, και μου προξενούσε μια ανησυχία μέχρι να δω πού θα καταλήξουμε, τι ακριβώς συμβαίνει.

Που δεν κατάλαβα. Δηλαδή το τέλος δεν το έπιασα. Τι ήταν αυτή; Φάντασμα; Τα βιντεάκια τι σχέση με την πραγματικότητα και τον χρόνο είχαν; Τα τραβούσε η Έλλη παίρνοντας τη θέση της Μάνιας με κάποιον μεταφυσικό τρόπο; Το τέλος με μια λέξη θα το περιέγραφα φευγάτο.

Γενικά και στο άλλο σου κείμενο ήταν το φινάλε πολύ σουρρεάλ, αλλά τότε ήταν και λογικό λόγω ffl. Εδώ μου έδωσες την αίσθηση ότι ξεκίνησες να γράφεις χωρίς να έχεις ξεκάθαρη εικόνα του πώς θα καταλήξεις, επινοώντας πράγματα για να εκπλήξεις τον αναγνώστη, χωρίς όμως στο τέλος να μπορείς να εξηγήσεις τι συνέβη. Ακόμη κι η αρχή, που όπως σου σημειώνω στο αρχείο μου φαίνεται αδύναμη, δεν βρίσκω να έχει πολλή σχέση με το ίδιο το διήγημα (θα μπορούσες να ξεκινήσεις από τη 2η παράγραφο χωρίς πολλές αλλαγές).

Συνεπώς ως πρόταση θα είχα το εξής (με την επιφύλαξη ότι μπορεί να έχω καταλάβει λάθος και να ήθελες εξαρχής έτσι να είναι η ιστορία):

Α)Να έχεις πιο ξεκάθαρη την εικόνα του τι θα γράψεις πριν ξεκινήσεις.

Β) Σε περίπτωση που δεν σου αρέσουν τα σχεδιαγράμματα ή η πολλή προεργασία πριν το γράψιμο(το οποίο είναι σεβαστό), να επιστρέφεις στο τέλος αφού τα ολοκλήρωσες και να αλλάζεις το κείμενο με βάση τα όσα συμβαίνουν στη συνέχεια.

Παρ’ όλα όσα είπα, το διήγημα το ευχαριστήθηκα (έγραψα αρκετά γιατί είναι από τα πρώτα σου κείμενα που διαβάζω και δεν ξέρω τι επαφή έχεις με τη συγγραφή κι ελπίζω να σε βοηθώ έστω και με ένα μου σχόλιο) και σίγουρα το διάβασα με ενδιαφέρον, με μια ανάσα, κάτι που σημαίνει ότι παρά τα λάθη, κάτι έκανες αρκετά καλά. :)

Καλή επιτυχία!

ΤΟ_ΒΙΝΤΕΑΚΙ - Γιώργος77 - Morfeas.doc

• Like 1
Γιώργος77

Σας ευχαριστώ πολύ για όλα τα σχόλιά σας!!!

Η Έλλη ήταν μια μάγισσα που ήθελε να εκδικηθεί τον πρώην της. Μπόρεσε να διαβάσει τους μύχιους φόβους και τις επιθυμίες του και να τις ανεβάσει στο ίντερνετ. Όπως όλοι ξέρουμε, η απρόσκλητη επίσκεψη στο άντρο μιας μάγισσας δεν βγαίνει ποτέ σε καλό. Τα καλώδια τα χρησιμοποιεί για να μετατρέπει τις σκέψεις του Μιχάλη σε βίντεο πιο εύκολα

Ήταν κατά βάση μια παράξενη ιστορία ( ή μυστηρίου, όπως εύστοχα επισήμανε η Eugenia Rose) "μεταμφιεσμένη" σε ιστορία τρόμου. Αρκετοί το κατάλαβαν το κόλπο (Lord Denton, george, Eugenia Rose)...

Ο διαγωνισμός ήταν μια ωραία εμπειρία κι ένα μεγάλο μάθημα.Έμαθα τη σημασία του επιμελητή για την αρτιότητα ενός κειμένου. Προσπάθησα να γράψω ό,τι πιο σουρεαλιστικό και αιματηρό μου ήρθε στο μυαλό, αλλά δεν επικοινώνησα σωστά με τον αναγνώστη. Οι εικόνες και η ιστορία που είχα στο νου μου δεν πέρασαν στο χαρτί όπως έπρεπε. Θα ξαναπροσπαθήσω, όμως.

• Like 3
GeorgeDamtsios

Ωραία ιστορία. Στα δικά μου μάτια ήταν μάλλον περισσότερο θρίλερ/μυστηρίου και όχι τόσο τρόμου –σε μια διαπίστωση πάντως που δεν έπαιξε κανέναν ρόλο στον διαγωνισμό. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι την αδίκησα, Γιώργο, αφού την κατέταξα χαμηλότερα απ’ αυτό που της άξιζε· και πρέπει να σου το εκμυστηρευτώ!

Εκείνα που επηρέασαν λανθασμένα την κρίση μου ήταν τα εξής δυο:

α)Η πλοκή, που σε πρώτη φάση μου φάνηκε υπερβολικά χιλιοειπωμένη. Παρότι εξακολουθώ να πιστεύω ότι ήταν, (και ποια δεν είναι όμως;) τώρα που ξαναδιάβασα την ιστορία μπορώ να παραδεχτώ ότι ήταν σίγουρα ωραία δοσμένη και έξυπνη.

β)Το πρωτοπρόσωπο ύφος. Ενώ από τη μια έδινε μια ευκινησία στην πλοκή, από την άλλη μου φάνηκε κάπως λάθος. Περισσότερο πάντως ήταν σαν να έφταιγε το στυλ ομιλίας του χαρακτήρα που κάπου μου φάνηκε λίγο υπερβολικό ή ίσως ψεύτικο. Και εδώ μια από τα ίδια όμως: Μετά τη δεύτερη ανάγνωση εξακολουθώ να πιστεύω και πάλι ότι είναι λιγάκι υπερβολικό, αλλά τώρα πια λέω ότι σε 3000 λέξεις κάτι τέτοιο δεν πειράζει ούτε και κουράζει. Θα πείραζε σε 30000.

Αυτό που νομίζω όμως ότι δεν είδα σε πρώτο χρόνο ενώ θα έπρεπε, ήταν το βασικότερο. Η ιστορία βγάζει μια αξιομνημόνευτη ανατριχίλα σε πολύ λίγες σελίδες.

Τελική άποψη: +++

(Ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι την πρώτη φορά τη διάβασα λάθος ώρα, όταν και είχα αναλάβει χρέη babysitter της κόρης μου. Αυτό μου την έκανε τη δουλειά!)

Edited by GeorgeDamtsios
  • Like 1