Jump to content

FFL #13 (Cassandra Gotha vs Eugenia Rose vs Elli Sketo vs elgalla vs Lady Nina vs MadnJim vs Mesmer vs Morfeas vs Nihilio vs Nienor vs Sonya vs jjohn)


Natasha
 Share

  

18 members have voted

  1. 1. Τα 4 διηγήματα που μου άρεσαν περισσότερο είναι:

    • Ο Αδάμ (Eugenia Rose)
      1
    • Η Τελευταία Ελπίδα της Ανθρωπότητας (Madnjim)
      1
    • Γκρίζο χιόνι (Nihilio)
      1
    • Κοινωνική εργασία (Elli Sketo)
      7
    • Η Αιώνια Πόλη (Cassandra Gotha)
      6
    • Το δώρο του χιονιού (Nienor)
      11
    • Κυρά του Χιονιού (jjohn)
      5
    • Ο Χιονιάς (Mesmer)
      2
    • Κόκκινο Χιόνι (Sonya)
      12
    • Καμώματα από Χιόνι (Lady Nina)
      10
    • Για μια χούφτα χιόνι (Morfeas)
      8
    • Λευκά Χριστούγεννα (elgalla)
      8

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Μέσα είτε για Τρίτη είτε για Πέμπτη. Μακάρι να μαζευτούμε πολλοί πάλι :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω αυτή τη φορά να ψηφίζει ένα μόνο διήγημα ο καθένας, γιατί κάποια άλλη φορά είχαν ισοβαθμίσει έως και τρεις στην πρώτη θέση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω αυτή τη φορά να ψηφίζει ένα μόνο διήγημα ο καθένας, γιατί κάποια άλλη φορά είχαν ισοβαθμίσει έως και τρεις στην πρώτη θέση.

Ετούτο το σοβαρό θα συζητηθεί αφού δούμε πάνω κατω πόσες ιστορίες θα εχουμε. Βλέποντας και κάνοντας. Θα τα λύσουμε όλα, μη σκιαζεστε, αλλα πρεπει πρώτα να βρούμε μερα διεξαγωγής.
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω αυτή τη φορά να ψηφίζει ένα μόνο διήγημα ο καθένας, γιατί κάποια άλλη φορά είχαν ισοβαθμίσει έως και τρεις στην πρώτη θέση.

Πολύ βιαστική - ακόμα δεν ξέρουμε το πότε θα γίνει, το πόσοι και ποιοι θα λάβουν μέρος και κατευθείαν εσύ στη βαθμολογία; Κι όσον αφορά το "έως και τρεις στην πρώτη θέση" σε βρίσκω λίγο υπερβολική. :p

Και τώρα που το σκέφτομαι, @Κέλλυ, μετά τα απανωτά προσωπικά ρεκόρ στο Νανόριμο, μήπως σκέφτεσαι να λάβεις φέτος μέρος στον ταχυδιαγωνισμό (το θαύμα των Χριστουγέννων);

 

Επίσης κατάλαβα (από το hint) ποιο θα είναι το θέμα.

 

Μούσι. Είναι τόσο προφανές που δεν θα μοιραστώ καν τον συλλογισμό.

Εναλλακτική α: Κόκα κόλα.

Εναλλακτική β: Κέρατο. Συλλογισμός: Τάρανδος>Κέρατα> (το) κέρατο (δατ ίζι).

Χο. Χο. Χο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Παίζει--λέω, παίζει--να είμαι κι εγώ μέσα για Τρίτη βράδυ. :sweatdrop:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί για κάθε περίπτωση υπάρχει ένας κατάλληλος Neil Gaiman.

 

 

 

Nicholas Was...

older than sin, and his beard could grow no whiter. He wanted to die.

The dwarfish natives of the Arctic caverns did not speak his language, but conversed in their own, twittering tongue, conducted incomprehensible rituals, when they were not actually working in the factories.

Once every year they forced him, sobbing and protesting, into Endless Night. During the journey he would stand near every child in the world, leave one of the dwarves' invisible gifts by its bedside. The children slept, frozen into time.

He envied Prometheus and Loki, Sisyphus and Judas. His punishment was harsher.

Ho.

Ho.

Ho.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λέω να σας κάνω παρέα. Εκτός και με ξενερώσει το θέμα εντελώς.

 

Λοιπόν το χο χο χο δεν σημαίνει απαραίτητα ταράνδους. Είναι απλώς ενδεικτικό της εποχής. Εγώ λέω θα είναι καλικάτζαροι.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που βλέπω να μαζευόμαστε, δίπλα στο τζάκι με τις κόκκινες κρεμασμένες κάλτσες!

 

Για εσάς που προσπαθείτε να ξετρυπώσετε το θέμα είστε σε πολυ καλή κατεύθυνση! Να ξέρετε οτι είμαι φαν των μονολεκτικών θεμάτων, το θέμα ειναι μπαμ αυτο, μια λέξη.

 

Όπως το βλέπω το πράγμα για Τρίτη θα το παμε, αλλα ελάτε κι άλλοι, μη ντρέπεστε. Έχει glögg για ολους κι όλες, μπαχαριστό κρασί με σταφίδες και ξηροκαρπια, ζεστό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι "Νήπια".

Γιατί μου αρέσει να βλέπω τα πράγματα από την πλευρά των χαμένων... :8):

 

:p  Θα παίξω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συγγραφικά, αυτήν την φορά δεν θα σας κάνω παρέα. Σίγουρα όμως θα διαβάσω και θα ψηφίσω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λογικά, για Τρίτη είμαι μέσα. Και Πέμπτη παίζει να προλάβω, αλλά η Τρίτη με βολεύει περισσότερο.

 

Για το θέμα, εκτός από τα προφανή: κουραμπιές, μελομακάρονο, βασιλόπιτα, παίζει και το λίγο πιο μυστηριώδες: Δώρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Προτείνω αυτή τη φορά να ψηφίζει ένα μόνο διήγημα ο καθένας, γιατί κάποια άλλη φορά είχαν ισοβαθμίσει έως και τρεις στην πρώτη θέση.

Πολύ βιαστική - ακόμα δεν ξέρουμε το πότε θα γίνει, το πόσοι και ποιοι θα λάβουν μέρος και κατευθείαν εσύ στη βαθμολογία; Κι όσον αφορά το "έως και τρεις στην πρώτη θέση" σε βρίσκω λίγο υπερβολική. :p

Και τώρα που το σκέφτομαι, @Κέλλυ, μετά τα απανωτά προσωπικά ρεκόρ στο Νανόριμο, μήπως σκέφτεσαι να λάβεις φέτος μέρος στον ταχυδιαγωνισμό (το θαύμα των Χριστουγέννων);

Όπως το είπες: σκέφτομαι. Αλλά δε νομίζω ότι έχω φτάσει σε τέτοιο σημείο επιτάχυνσης ακόμα. Να δούμε και το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είδα η Τρίτη βολεύει ολους κι όλες, τι καλά!

 

Αυριο, Τρίτη, ώρα Ελλάδας 22:00, θα δοθεί το θέμα.

 

Αποκλειστε απο τωρα πιθανά θέματα που έχουν να κάνουν με φαγητό γιατί έχω φάει τον αγλέορα τελευταια και δεν με εμπνέουν. Συγγνώμη αγαπητό φουντόριμο!

 

Ελπιζω να έρθουν κι άλλοι συγγραφείς να παίξουν μαζι μας αυτή την προχριστουγεννιατικη νύχτα με τα έλκηθρα, τον άγιο Βασίλη, το άστρο κλπ!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να ξεχάστηκε κανείς;

 

Εδω εχουμε γιρλάντες, έλατα, γκι (οι ενδιαφερόμενοι να πανε κατα εκεί απο μόνοι τους), εχουμε δώρα τυλιγμένα σε κόκκινο χαρτί κι αν μπορώ να κρίνω απο το μέγεθος πρόκειται μάλλον για βιβλία!

Δυο ώρες και κάτι απέμειναν :-)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #13 (Cassandra Gotha vs Eugenia Rose vs Elli Sketo vs elgalla vs Lady Nina vs MadnJim vs Mesmer vs Morfeas vs Nihilio vs Nienor vs Sonya vs jjohn)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..