Jump to content

FFL #13 (Cassandra Gotha vs Eugenia Rose vs Elli Sketo vs elgalla vs Lady Nina vs MadnJim vs Mesmer vs Morfeas vs Nihilio vs Nienor vs Sonya vs jjohn)


Natasha
 Share

  

18 members have voted

  1. 1. Τα 4 διηγήματα που μου άρεσαν περισσότερο είναι:

    • Ο Αδάμ (Eugenia Rose)
      1
    • Η Τελευταία Ελπίδα της Ανθρωπότητας (Madnjim)
      1
    • Γκρίζο χιόνι (Nihilio)
      1
    • Κοινωνική εργασία (Elli Sketo)
      7
    • Η Αιώνια Πόλη (Cassandra Gotha)
      6
    • Το δώρο του χιονιού (Nienor)
      11
    • Κυρά του Χιονιού (jjohn)
      5
    • Ο Χιονιάς (Mesmer)
      2
    • Κόκκινο Χιόνι (Sonya)
      12
    • Καμώματα από Χιόνι (Lady Nina)
      10
    • Για μια χούφτα χιόνι (Morfeas)
      8
    • Λευκά Χριστούγεννα (elgalla)
      8

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Συγχαρητήρια στην νικήτρια, αλλά και σε όλους τους συμετέχοντες για τις ιστορίες που μας πρόσφεραν, όπως και στην διογανώτρια για την ιδέα και την έμπνευση που μοίρασε απλόχερα!

 

Υ.Γ. Πάλι κάτω από τραπέζι ξύπνησε η Sera; Τι σκάρωσε πάλι; :)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, Χριστίνα! :first: Δίπλα-δίπλα με την παλιά σου φίλη, καιρό είχε να γίνει αυτό.

 

Παιδιά, ήταν πολύ ωραία. :friends:

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Sonya, πολλά συγχαρητήρια. Πραγματικά, πολύ όμορφη η ιστορία σου και πανάξια πήρε την πρώτη θέση.

Μπράβο σε όλους και όλες που συμμετείχαν. Μας χαρίσατε πολλές και ωραίες ιστορίες. Κι ένα μεγάλο ευχαριστώ στην διοργανώτρια. Το θέμα που εμπνεύστηκε, έδωσε την δυνατότητα στους συγγραφείς να ξετυλίξουν το ταλέντο τους.

Μπράβο και πάλι, παιδιά. Τα λέμε στον επόμενο.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, Sonya! 

 

Και μπράβο σε όλους που κατάφεραν και έγραψαν το διηγηματάκι τους σε μιάμιση ώρα. Μαζευτήκαμε μπόλικες ιστορίες κι αυτό ήταν που έκανε το 13o FFL ευχάριστο και ενδιαφέρον.

 

Ευχαριστούμε και όσους συμμετείχαν στο παιχνίδι διαβάζοντας, σχολιάζοντας και ψηφίζοντας.

 

Μην ξεχνάτε πλησιάζει ο Διαγωνισμός Επιστημονικής Φαντασίας με τον Nirgal στα ηνία. Αλλά και για το ενδιάμεσο διάστημα έχουν κανονιστεί μολυβομαχίες στα παιχνίδια του φόρουμ.

 

(Μέσμερ μυρίζομαι στα φώτα του poll)

 

Μπα, όχι. Κάποιος άλλος ήταν. Εγώ κάπου τεμπέλιαζα.  :p

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μπα, όχι. Κάποιος άλλος ήταν. Εγώ κάπου τεμπέλιαζα.  :p

 

Πάνες θ' άλλαζες. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από μένα, Κόκκινο Χιόνι! :good: Συνειδητοποίησα (μάλλον, θυμήθηκα :juggle: ) ότι χτες τελείωσε αυτό. Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, πράγματι!

 

red-snow-cum.jpg?itok=F_OoEmh8

 

Συγχαρητήρια σε όλες και όλους που συμμετείχαν! Μας χαρίσατε πολύ όμορφα πράγματα, παιδιά, ευχαριστούμε!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα και εγώ να γράψω συγχαρητήρια αλλά μετά κοιτάω και ο Μορφέας μου είχε κλέψει τις λέξεις και τις έβαλε στο δικό του ποστ. τσκ τσκ τσκ...

 

Αλλά θα είμαι υπεράνω αν και λακωνική. Συγχαρητήρια στη Σόνυα για το κόκκινο χιόνι της (μήπως μπορεί να μας φέρει και εμάς επάνω λίγο γιατί όλο λευκό λευκό βαρέθηκα βρε αδερφέ.) Συγχαρητήρια και στα παιδιά που πήραν μέρος και έγραψαν τόσες πολλές και μεγάλες ιστορίες μακάρι να 'χαμε κι άλλες. Συγχαρητήρια και στη διοργανώτρια για το θέμα. Αλλά και στη Νίνα για τη λιγούρα που μου φερε. :p

 

Ορίστε ο λακωνικός ο άνθρωπος. Βλέπε να μαθαίνεις εσύ εκεί πάνω. :p

Edited by Eugenia Rose
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Στα της ιστορίας μου τώρα... Παιδιά, δεν το κατάλαβα ότι τα γατούλια δεν επανήλθαν στο τέλος! Θέλω να πω, αλλιώς το είχα σκεφτεί το τέλος και αλλιώς το έγραψα μες στη βιασύνη μου. Στην κανονική βερσιόν, τα γατούλια ξεπαγώνουν με τη βοήθεια του Ουμπάτ και της γριούλας. Πλάκα που έπαθα όταν είδα πρώτο πρώτο το σχόλιό σου, Άννα. Τι έκανα πάλι, σκέφτηκα. :search:Και μετά ξαναδιάβασα το τέλος της ιστορίας και κατάλαβα. :p

Ρεεεε, ήμουνα σίγουρη, αλλά σίγουρη όταν το διάβασα ότι εσύ είχες σκοπό να ξεπαγώσεις και τις γατούλες κι ότι αυτό απλά αυτονομήθηκε μόνο του :p Και νομίζω πως όλοι τον αγαπάμε τον Ουμπάτ σου, χε.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην  Sonya για την δικαίη νίκη της καθώς και τις υπόλοιπες δύο κορασίδες που συμπληρώνουν το βάθρο του θριάμβου. Γυναικεία υπόθεση αυτό το FFL που λέμε :)

 

Ευχαριστώ όσους επαιξαν και όσους κάθισαν να μας διαβάσουν :)

 

Next plz!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:whistling: :whistling:
:whistling: :whistling:
:whistling: :whistling:

Εγώ δεν πρόλαβα να ψηφίσω  - αν και είχα διαβάσει όλες τις ιστορίες - γιατί ήθελα πρώτα να ανεβάσω σχόλια :( είπα να το παίξω γατάκι μπας και με ξεχάσετε αλλά ΜΟΥ ΕΦΑΓΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ Ο myyst  :hitler: και δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θέλω να τσεκάρω τετραγωνάκια εκ των υστέρων οπότε αφήνω εδώ την ψήφο μου και λυπάμαι που δεν σας πρόλαβα. Αν μετράει για δικαιολογία πήρα μηχανή την προηγούμενη βδομάδα και πήραν τα μυαλά μου αέρα....

Ψήφοι....   

#1 Η Αιώνια Πόλη (Cassandra Gotha) - Άννα αυτό ήταν αλήθεια φανταστικό. καλογραμμένο, θλιμμένο αλλά και ξεκαρδιστικό. Δεν αξίζει να είσαι σε χαμηλότερη θέση από εμένα. Δε ξέρω τι έγινε. Μπράβο μπράβο μπράβο και ευχαριστώ.
#2 
Ο Χιονιάς (Mesmer) - Ούτε εδώ ξέρω τι παίχτηκε. Μου άρεσε πάρα πολύ ο Χιονιάς και στην αρχή νόμιζα ότι θα τα !@$^#$ όλα αλλά έπεσα έξω. Θυμάμαι πως όταν το διάβαζα το συναίσθημα που είχα ήταν ένα μόνιμο άγχος: ποιός θα τις βρέξει στο παιδί; Ο πατέρας του;  Η μάνα του και τι ήταν αυτό στο τέλος; ο Χιονιάς; ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;; Μ΄άρεσε πολύ. Βοήθησε που είπες και ότι έχεις κλειδώσει τη γυναίκα στο υπόγειο για να γράψεις πριν τον διαγωνισμό και σκεφτόμουν ότι μπορεί και να είσαι λίγο ψυχοπαθής... Τι να πω. ΨΗΦΟΣ!
#3 
Κόκκινο Χιόνι (Sonya) - Νταξ. Ήταν καλό, Το ξέρεις. Μου σπας τα νέυρα. Πάμε παρακάτω.
#4 
Ο Αδάμ (Eugenia Rose) Αυτή ήταν η πιο δύσκολη ψήφος για εμένα γιατί ήμουν ανάμεσα σε 3 διηγήματα. Επέλεξα τον Αδάμ για 3 λόγους: κατ'αρχάς τεχνικά ήταν το πιο σωστό (μαζί με του Mesmer) στο τυπικό θέμα του διαγωνισμού. Ήταν φλασάκια - όχι μικρά διηγήματα. Δέυτερoν μου άφησε μια Χριστουγεννιάτικη μελαγχολία και I'm a sucker for those. Τρίτoν: Ίσως της Nienor να ήταν καλύτερα γραμμένο αλλά δεν ήταν στα επίπεδα που με έχει συνηθίσει. Κιάρα κοπέλα μου έχω συνηθίσει να μπαίνεις σε διαγωνισμό και να φέυγει κόσμος από τα παράθυρα της τουαλέτας! Ήθελα να δω κόσμο στα comments να κλαίει και να βαράνε με τατουάζ τον τίτλο της ιστορίας που ξεγέννησες σε 90 λεπτά. Αυτό τι ήταν; Καλό ήταν δηλαδή και άντε !@#%^ που γράφεις τόσο όμορφα αλλά νταξ. Ούτε μια πρόταση γάμου δεν πρέπει να είχες αυτή τη φορά. Καταλαβαίνεις. Ναι, μπορεί να σας μισώ εσένα με τη Sonya.... στα διάλα.

Καλά Χριστούγεννα γατάκια. Σας αγαπώ πολύ. 
:newyear: 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

:whistling: :whistling:

:whistling: :whistling:

:whistling: :whistling:

Εγώ δεν πρόλαβα να ψηφίσω  - αν και είχα διαβάσει όλες τις ιστορίες - γιατί ήθελα πρώτα να ανεβάσω σχόλια :( είπα να το παίξω γατάκι μπας και με ξεχάσετε αλλά ΜΟΥ ΕΦΑΓΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ Ο myyst  :hitler: και δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θέλω να τσεκάρω τετραγωνάκια εκ των υστέρων οπότε αφήνω εδώ την ψήφο μου και λυπάμαι που δεν σας πρόλαβα. Αν μετράει για δικαιολογία πήρα μηχανή την προηγούμενη βδομάδα και πήραν τα μυαλά μου αέρα....

 

:wind2:  Κρρράανοοος!!! :shout:

 

 

 

:clover:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

:whistling: :whistling:

:whistling: :whistling:

:whistling: :whistling:

Εγώ δεν πρόλαβα να ψηφίσω  - αν και είχα διαβάσει όλες τις ιστορίες - γιατί ήθελα πρώτα να ανεβάσω σχόλια :( είπα να το παίξω γατάκι μπας και με ξεχάσετε αλλά ΜΟΥ ΕΦΑΓΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ Ο myyst  :hitler: και δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θέλω να τσεκάρω τετραγωνάκια εκ των υστέρων οπότε αφήνω εδώ την ψήφο μου και λυπάμαι που δεν σας πρόλαβα. Αν μετράει για δικαιολογία πήρα μηχανή την προηγούμενη βδομάδα και πήραν τα μυαλά μου αέρα....

 

:wind2:  Κρρράανοοος!!! :shout:

 

 

 

:clover:

 

20151225_094934.jpg

 

Πήρα ένα γατάκι και είναι όλα τα λεφτά (punctuation is overrated) 

 

20151213_140824.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

α) Αυτό που λέει η Άννα. ΚΡΑΝΟΣ. Πάντα. Καλοτάξιδο το δίτροχο. :)

β) Ευχαριστούμε για τα καθυστερημένα σχόλια. Εμείς σε αγαπάμε πάντως, να το ξέρεις. <3

γ) Καλέσε γιορτέσε και σ' εσένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγειά το κράνος ρε! Πολύ ωραίο είναι (καλύτερο από εκείνο με τα χρυσόψαρα πάντως, άσε που θα το λιγουρευόταν και ο γατούλης) :p

Edited by Eugenia Rose
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραια, είδατε άμα πετάει η ομάδα;

 

Εγω το μόνο που χρειάστηκε να καμνω ηταν ψήσιμο στην άρχη, θέμα και φωτό απο το κάθε είδος για να σας τσιγκλήσω. Μετα το πήρατε πάνω σας, εγω παρακολουθούσα ευχαριστημένη.

 

Δεν ξεχνάω οτι χρωστάω σχόλια, αλλα τις τελευταίες μέρες είχα άγχος, ταξίδι, φαγοπότι και σόγια (οχι τη σάλτσα, τις οικογένειες).

 

Είστε τρομεροί!!! Συγχαρητήρια μέσα απο την καρδιά μου στη Σονυα και στους υπόλοιπους!

Τι ωραια, είδατε άμα πετάει η ομάδα;

 

Εγω το μόνο που χρειάστηκε να καμνω ηταν ψήσιμο στην άρχη, θέμα και φωτό απο το κάθε είδος για να σας τσιγκλήσω. Μετα το πήρατε πάνω σας, εγω παρακολουθούσα ευχαριστημένη.

 

Δεν ξεχνάω οτι χρωστάω σχόλια, αλλα τις τελευταίες μέρες είχα άγχος, ταξίδι, φαγοπότι και σόγια (οχι τη σάλτσα, τις οικογένειες).

 

Είστε τρομεροί!!! Συγχαρητήρια μέσα απο την καρδιά μου στη Σονυα και στους υπόλοιπους!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #13 (Cassandra Gotha vs Eugenia Rose vs Elli Sketo vs elgalla vs Lady Nina vs MadnJim vs Mesmer vs Morfeas vs Nihilio vs Nienor vs Sonya vs jjohn)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..