Jump to content

FFL #14 (Ballerond vs elgalla vs MountainRoot vs MadnJim vs Morfeas vs Nienor vs Γιώργος77)


Sonya
 Share

14ο Flash Fiction Live (FFL)  

16 members have voted

  1. 1. Τα 3 διηγήματα που μου άρεσαν περισσότερο είναι:

    • Σιωπηλός Παρατηρητής (Ballerond)
    • Διαχωρισμός (MountainRoot)
    • Ανώνυμο (Nienor)
    • Καρφί στο Κεφάλι μου (Γιώργος77)
    • Ήρθε η Σειρά του (MadnJim)
    • Αλγώ (elgalla)
    • Αίμα στα Χείλη (Morfeas)

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

elgalla

Αχ καλέ, τι ωραίο! Τι ωραίο, τι ωραίο, τι ωραίο!

Εντάξει, απαράδεκτο γούστο στο ντύσιμο είχε και η Αλγώ, να τα λέμε κι αυτά.....Πάντως, πολύ μου άρεσε! Μπράβο φιλενάδα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Morfeas

 

Επίσης πολύ ωραίο διήγημα, και θα μου άρεσε ακόμη καλύτερα αν είχες δώσει περισσότερες εξηγήσεις, ως προς το τι ακριβώς μετάλλαξη είχε υποστεί ο τύπος. Επικοινωνούσαν μέσω του πόνου ή και κάτι άλλο; Και στο τέλος νόμιζα πως ήταν όντως πέτρα, ένα άγαλμα που έκανε αυτή την αφήγηση....Θέλει υποστήριξη αυτή η ιδέα για να λάμψει. Πώς και τι και γιατί και πότε.

Καλή σου επιτυχία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σας διάβασα όλους, σας σχολίασα όλους αλλά δεν μπόρεσα να σας ψηφίσω όλους... Μπράβο παιδιά, πολύ ωραίες ιστορίες!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μόλις άφησα κι εγώ την ψήφο μου. :)

Ψήφισα την Αλγώ (δεν χορταίνεις να το προφέρεις :p), που είναι ίσως και το αγαπημένο μου διήγημα ffl της πυργοδέσποινας, παρόλο που ο ανταγωνισμός είναι υψηλός, το Καρφί στο Κεφάλι μου (Γιώργο, βλέπω μεγάλη εξέλιξη), για την καλή γραφή και την ολοκληρωμένη ιστορία, και την Ιστορία Χωρίς Όνομα, γιατί αν και κάπως ασαφές, έχει όμορφη γραφή, τέλος που σ' αφήνει με ωραία γεύση και καλή χρήση του θέματος.

 

Σόνια, να πω αυτό που ξέχασα σε τόσα ποστ: πολύ ωραίο το θέμα, ανοιχτό και ζόρικο, όσο έπρεπε, που γέννησε ενδιαφέρουσες ιστορίες. Ελπίζω η σαδιστική ψυχούλα σου να χόρτασε, παρά το σχετικά μικρό πλήθος και μέγεθος συμμετοχών. :p

 

edit: Για την ψηφοφορία είναι 3 ψήφοι αναγκαστικά, σωστά; Γιατί (αυτή τη στιγμή) με βάση τις 14 συμμετοχές, υπολείπονται ορισμένες.

Edited by Morfeas
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Edit: ο Mesmer στους κανονισμούς λέει το εξής:

 

5. Η ψηφοφορία γίνεται με poll, που το ανοίγει κάποιος moderator, αφού έχει ολοκληρωθεί η συγγραφή των διηγημάτων. Ο αριθμός των ψήφων εξαρτάται από το πλήθος των διηγημάτων:

ν<5: 1 ψήφος

5≤ν<10: 3 ψήφοι

10≤ν<15: 4 ψήφοι

ν≥15: 5 ψήφοι

όπου ν ο αριθμός των διηγημάτων που συμμετέχουν.

 

 

Μου είναι ασαφές αν είναι υποχρεωτικό να δοθούν όλες οι φήψοι ή αν αυτός είναι ο μέγιστος αριθμός. Θα δω αν μπορεί ο Άγγελος να μας το διευκρινίσει, διαφορετικά το βλέπουμε. Νομίζω πως ο nemo είναι μόνο που έχει ψηφίσει μία ιστορία, ίσως απλά δεν πρόσεξε ότι μπορούμε 3.

Edited by elgalla
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η σαδιστική μου ψυχούλα είναι χορτασμένη και χαρούμενη, γιατί οι ιστορίες, αν και λίγες στον αριθμό, είναι τόσο πολύ χορταστικές κι υπέροχες, που εύχομαι να μπορούσα να τις ψηφίσω όλες!

 

 

 

Σιωπηλός Παρατηρητής: ωωω, χοντρό και βαρβάτο θέμα έπιασες, πολύ ωραία το έπιασες και πολύ μου άρεσε. Τα τεχνικά του κομμάτια θέλουν δουλειά (προφανώς, γιατί FFL), αλλά η ατμόσφαιρα λειτουργεί εξαιρετικά και τα αισθήματα που αφήνει πίσω είναι δυνατά.

Διαχωρισμός: εσύ μπορεί να θέλεις να το μικρύνεις, αλλά το φλασάκι σου θέλει να μεγαλώσει. :p Πρωτότυπη ιδέα, όμως θέλει δουλειά για να λειτουργήσει καλά. 

Ανώνυμο: έλα, ντροπή δηλαδή. Κι έχασες και 45 λεπτά, λέει; Δηλαδή αν έγραφες και τα 90, θα μ' είχες αφήσει διπλωμένη στα τέσσερα να κλαίω για κανα διήμερο; Κι επειδή μαζοχισμός (γλυκός και τρυφερός κι υπέροχος πόνος), ψήφος.

Καρφί στο Κεφάλι μου: nice! Και ως ιδέα και ως εκτέλεση, για τα 90 λεπτά συγγραφής, η ιστορία σου ήταν γεμάτη και πολύ όμορφα δοσμένη. Το τέλος ήρθε σαν κανονικό καρφί και λειτούργησε εξαιρετικά.

Ήρθε η Σειρά του: τι βλαμμένο παιδί που είσαι! :p Καθόμουνα και γέλαγα μόνη μου μετά το τέλος.

Άλγω: νταξ, θα υποκλιθώ, θα βγάλω το καπέλο, θα κάνω τσιν τσιν το ποτήρι. Έσπειρε η ιστορία (θα χρησιμοποιούσα άλλο ρήμα, αλλά φεύ). Μπαίνει άνετα σε ανθολογία με φλασάκια και κάνε κάτι με την πάρτη της. Ψήφος.

Αίμα στα Χείλη: εξαιρετική ιδέα, καθηλωτική ατμόσφαιρα. Θέλει δυο-τρία χεράκια επιμέλειας για να λάμψει, όμως τα συναισθήματα που αφήνει πίσω είναι δυνατά και η επίγευση όσο πικρή πρέπει να είναι. Ψήφος.

 

 

 

Να πω ότι είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που βγήκαν τόσο ωραίες ιστορίες από τόσο πονεμένο θέμα! :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Edit: ο Mesmer στους κανονισμούς λέει το εξής:

 

5. Η ψηφοφορία γίνεται με poll, που το ανοίγει κάποιος moderator, αφού έχει ολοκληρωθεί η συγγραφή των διηγημάτων. Ο αριθμός των ψήφων εξαρτάται από το πλήθος των διηγημάτων:

ν<5: 1 ψήφος

5≤ν<10: 3 ψήφοι

10≤ν<15: 4 ψήφοι

ν≥15: 5 ψήφοι

όπου ν ο αριθμός των διηγημάτων που συμμετέχουν.

 

 

Μου είναι ασαφές αν είναι υποχρεωτικό να δοθούν όλες οι φήψοι ή αν αυτός είναι ο μέγιστος αριθμός. Θα δω αν μπορεί ο Άγγελος να μας το διευκρινίσει, διαφορετικά το βλέπουμε. Νομίζω πως ο nemo είναι μόνο που έχει ψηφίσει μία ιστορία, ίσως απλά δεν πρόσεξε ότι μπορούμε 3.

 

Οι ψήφοι είναι υποχρεωτικά 3 (ή 4 ή 5). Αν κάποιος έχει ψηφίσει διαφορετικά μπορεί να διαγράψει την ψήφο του και να ξαναψηφίσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, στέλνω ένα μήνυμα στον nemo, λοιπόν, να ψηφίσει άλλες δύο ιστορίες κι αν δεν προλάβει να το κάνει ακυρώνουμε την ψήφο του. Ευχαριστούμε πολύ για τη διευκρίνιση!

 

Edit: ο nemo ολοκλήρωσε με τις ψήφους του, οπότε είμαστε κομπλέ. Τον ευχαριστούμε για την άμεση ανταπόκριση :)

Edited by elgalla
διευκρίνιση
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τελευταία και καταϊδρωμένη (ή μήπως να πω καταμαυρισμένη μετά την επιστροφή από τα νησιά :p) πρόλαβα να διαβάσω και να ψηφίσω κι εγώ). Και μάλλον δεν αλλάζει κάτι με τις ψήφους μου: Αλγώ (για την πολύ ωραία, απλή και σκληρή γραφή μιας γνωστής ιδέας), Αίμα στα Χείλη (για την ιδέα που μου κεντρίζει την περιέργεια) και το Ανώνυμο (για την ατμόσφαιρα κι ας μην είναι όλα απολύτως σαφή και ξεκαθαρισμένα).

 

Μερικά συνοπτικά σχόλια και για τα επιλαχόντα:

Σιωπηλός Παρατηρητής: Καλή ατμόσφαιρα, μερικά θέματα αληθοφάνειας δεν με πολυέπεισαν. Διαβάζοντάς το, φαίνεται να έχει κάνει κι άλλες πολλές απόπειρες ο νεαρός. Κάτι δεν θα έπρεπε να είχε υποψιαστεί η μητέρα; Κάποια στιγμή δεν θα έπρεπε να είχε μιλήσει νωρίτερα ο αδελφός;

Διαχωρισμός: Χιουμοριστική ιδέα, καλή απόδοση -νομίζω ότι ήθελε λίγη επεξεργασία παραπάνω.

Ήρθε η σειρά του: Έξυπνο, δυνατό, να ήταν και λίγο πιο φανταστικό, θα το προτιμούσα. :)

Καρφί στο κεφάλι μου: Αυτό παραλίγο να πάρει την τρίτη ψήφο, με την απροσδόκητη κατάληξή του. Αν την έχασε, ήταν κυρίως από την έλλειψη κάπως πιο ελκυστικής ατμόσφαιρας στην αρχή.

Edited by Tiessa
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε φιλενάδα. Μας έβγαλες ασπροπρόσωπες. Μπράβο, μπράβο, μπράβο! :clap: :clap: :clap:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, αγαπημένη! :)

Η Αλγώ αποδείχτηκε πράγματι ρουφήχτρα πόνων, αφού τα πήρε όλα κι έφυγε. :p

 

Μπράβο παιδιά για τις ιστορίες, ευχαριστίες στην οικοδέσποινα του πιο σαδιστικού FFL και στους αναγνώστες και ψηφοφόρους!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Αταλάντη! Η ιστορία σου άξιζε και με το παραπάνω την πρωτιά, μπράβο! :)

Μπράβο σε όλους μας για την συμμετοχή, και πολλά ευχαριστήρια τόσο στην διοργανώτρια, όσο και σε όσους διάβασαν-σχολίασαν-ψήφισαν. Ανυπομονώ ήδη για το επόμενο σπριντάκι. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #14 (Ballerond vs elgalla vs MountainRoot vs MadnJim vs Morfeas vs Nienor vs Γιώργος77)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..