Jump to content

The Witcher (2019, 2021, 2023)


Blacksword
 Share

Recommended Posts

Και... τα γυρίσματα ξεκίνησαν. Το ερώτημα είναι: to be(ard) or not to be(ard)?

 

  • Like 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Πιο ξενέρωτο ηθοποιό για τον ρόλο του Geralt δεν νομίζω να μπορούσαν να βρουν. Ελπίζω να τον μακιγιάρουν τουλάχιστον κάπως, αλλά και πάλι αυτό το μπλαζέ βλέμμα-ύφος δεν αλλάζει. Δεν το 'χει και σαν ηθοποιός να ελπίζω στην ερμηνεία του. Κρίμα, αν και πραγματικά θέλω πολύ να βγω λάθος. :(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όντως για κάποιο λόγο φαίνεται πολύ χάλια... Δε λέω περισσότερα μέχρι να το δούμε στην πράξη... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Mads Mikkelsen πιστεύω θα ήταν η καλύτερη επιλογή. Πέρα από την φυσική ομοιότητα, ο τύπος τα σπάει σαν ηθοποιός.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2018 at 3:10 PM, jjohn said:

Ρε 'σεις ο τύπος στα 0:12 με κοιτάει σα θλιμμένο κουτάβι να πούμε

Χαχαχαχαχα έκλαψα Γιάννη! 

Link to comment
Share on other sites

Ο Witcher ο παλιός με... άγριο βλέμμα δεν είναι και πολύ καλύτερος. ?

the-witcher-movie-geralt-the-witcher-669

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουλές και μούσια πάντως δεν είχε ο Geralt των βιβλίων. Τις πρώτες τις απέκτησε στην πορεία της ιστορίας και μούσι δεν θυμάμαι να είχε αφήσει καθόλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Zaratoth said:

Ουλές και μούσια πάντως δεν είχε ο Geralt των βιβλίων. Τις πρώτες τις απέκτησε στην πορεία της ιστορίας και μούσι δεν θυμάμαι να είχε αφήσει καθόλου.

Ναι παίζει αυτό που λέει ο Νικόλας, δεν είχε μούσι, τουλάχιστον στα βιβλία στα 2 πρώτα που έχω διαβάσει, παρακάτω δεν ξέρω. Πάντως βλέπω το Netflix να ακολουθεί τα παιχνίδια στην εμφάνιση του Geralt, γιατί είναι η πρώτη εικόνα που έχει αποτυπωθεί στη συνείδηση του περισσότερου κόσμου. Και φυσικά τι ζητά το Netflix συνδρομητές πωλήσεις, τηλεθέαση!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

To αφήνω εδώ μιας και είναι εποχή του Witcher! Κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες στην Πολωνία αυτή η αξιόλογη fan film για τον κόσμο του witcher. Η γλώσσα είναι η πολωνική αλλά έχει αγγλικού υπότιτλους. Καλή απόλαυση! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα featured and unfeatured this topic

Για πείτε; Το ξεκινήσατε;
Εγώ είδα το πρώτο επεισόδιο κι έχω να πω πως ΓΑΜΕΙ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πολύ αλλά νομίζω το casting, τα εφέ και η πυκνή ιστορία είναι τα αδύναμα σημεία της σειράς. Παρ' όλα αυτά, θα την έβαζα ένα σκαλί πίσω από τις άλλες δύο μεγάλες σειρές φαντασίας που κυκλοφόρησαν φέτος, His Dark Materials και Carnival Row.

Edited by Blacksword
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Βλεπω οτι αρεσε πολυ στην συντριπτικη πλειοψηφεια. Προσωπικα την βρηκα πολυ προχειροφτιαγμενη. Ειτε την συγκρινω με τα βιβλια και το ανυπερβλητο παιχνιδι, ειτε την συγκρινω με την πολυ ανεβασμενη ποιοτητα των σειρων πλεον, φαινεται πολυ φτηνη. Καστινγκ, κουστουμια, σκηνικα, σκηνοθεσια κτλ με παραπεμπουν σε τηλεταινια φαντασυ ερλυ 90ς για μεσημηερι Κυριακης στο Star. Πολυ κριμα γτ τον αγαπω τον Witcher. 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσε σε γενικες γραμμες, αλλα υπαρχει κατι -το οποιο δεν μπορω να εντοπισω- που με κραταει απο το να ενθουσιαστω. Ισως ειναι κατι απο αυτα που αναφερει ο Jaqen H'Gar, δεν ξερω. Η ιστορια παντως μου φαινεται ακρως ικανοποιητικη. Δεν εχω διαβασει τα βιβλια, δεν εχω παιξει το παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παίξει το πρώτο παιχνίδι. Καλή σειρά fantasy και ευτυχώς θα έχει και 2ο κύκλο! Σωστή επιλογή πρωταγωνιστών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια τηλεοπτική σειρά δεν μπορεί να θεωρεί ως δεδομένο ότι το κοινό της θα έχει οπωσδήποτε διαβάσει ή/και παίξει το παιχνίδι. Γι'αυτό και ο πρώτος κύκλος είναι σαν να στρώνει το χαλί για αυτό που θα επακολουθήσει. Εκτιμώ ότι ο δεύτερος θα είναι πολύ καλύτερος και ίσως και πλουσιότερος ως παραγωγή. Ο Henry Cavill ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του ρόλου· είναι στιβαρός αλλά διαθέτει και κίνηση.

Γενικά νομίζω πως η συνέχεια θα αξίζει την αναμονή μας...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Philip Marlowe said:

Μια τηλεοπτική σειρά δεν μπορεί να θεωρεί ως δεδομένο ότι το κοινό της θα έχει οπωσδήποτε διαβάσει ή/και παίξει το παιχνίδι. Γι'αυτό και ο πρώτος κύκλος είναι σαν να στρώνει το χαλί για αυτό που θα επακολουθήσει. Εκτιμώ ότι ο δεύτερος θα είναι πολύ καλύτερος και ίσως και πλουσιότερος ως παραγωγή.

Στην προκειμένη, ευτυχής όποιος ΔΕΝ έχει διαβάσει τα βιβλία και είδε αυτό το πράμα. Δεν αντέχω άλλο, θα το φωνάξω: αυτό δεν είναι witcher! Και δεν είναι θέμα geek γκρίνιας "μα, έχουν κάνει τόσες αλλαγές, η Γιέννεφερ δεν φοράει ασπρόμαυρα, φοράει γκριζογάλαζα", ξέρω 'γω. Όχι: δεν είναι αυτό που προσποιείται ότι είναι.

 

Quote

Ο Henry Cavill ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του ρόλου· είναι στιβαρός αλλά διαθέτει και κίνηση.

Κρέας. Δεν νιώθει να μιλήσει, δεν νιώθει να κινηθεί, και τέλος πάντων, γιατί χαμογελάει συνέχεια; Έχω βαρεθεί να τον βλέπω να χαμογελάει. Ο Γκέραλτ ήταν σοβαρός (μουτρωμένος, αφού τον δούλευαν οι φίλοι του). Και, επίσης, ΧΟΝΤΡΟΣ (θεόχοντρος) για witcher. Θα τον έτρωγε το πρώτο τόσο δα μπασμένο τερατάκι.

Συγγνώμη για τα κεφαλαία, (φωνές), δεν ήταν για 'σένα. -_-

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Cassandra Gotha said:

Συγγνώμη για τα κεφαλαία, (φωνές), δεν ήταν για 'σένα. -_-

Χαχαχα, εκφράσου ελεύθερα :D

Δεδομένου ότι είμαι και εγώ ένας από αυτούς που ούτε έχουν διαβάσει το βιβλίο, ούτε έχουν παίξει το παιχνίδι, το κρίνω ως ένα αυτοτελές τηλεοπτικό προϊόν. Ως τέτοιο λοιπόν, δεν μπορώ να πω ότι κάτι με δυσαρέστησε καθώς το παρακολουθούσα. Ίσως το μόνο που θα είχα να παρατηρήσω να είναι κάποια πισωγυρίσματα στο χρόνο που λιγάκι με μπέρδεψαν, αλλά στο τέλος καταλαβαίνεις τι γίνεται, οπότε δεν είναι και πολύ σοβαρό. Όταν αναφέρθηκα στην κίνηση του Cavill είχα κατά νου τις εντυπωσιακές χορογραφίες ξιφομαχίας, οι οποίες μου άρεσαν και φαινόταν δουλεμένες και όχι 'πρόχειρες'.

Για το κατά πόσον αποδίδει τηλεοπτικά το λογοτεχνικό έργο, δεν μπορώ να έχω ακόμα άποψη. Έχω όμως στα υπόψη να αγοράσω τα τρία βιβλία που έχουν μέχρι στιγμής μεταφραστεί στα ελληνικά. Θα ξεκινούσα να τα πάρω στο αγγλικό πρωτότυπο, όμως η καλή μου εκδήλωσε την επιθυμία να τα διαβάσει και εκείνη και αφού προτιμά το ελληνικό κείμενο θα επιλέξω τελικώς την ελληνική έκδοση για να μην τα αγοράσουμε δυο φορές. Από ότι έχω διαβάσει πάντως, η ελληνική μετάφραση είναι αρκετά αξιοπρεπής. Όταν με το καλό τα διαβάσω θα έχω μια σαφώς πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Είμαι αισιόδοξος ότι ο δεύτερος κύκλος θα είναι πιο πλούσιος σε σκηνικά και πιο μεστός σε ερμηνείες. Οψόμεθα...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Witcher (2019, 2021, 2023)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..