Jump to content
Blacksword

The Witcher (2019)

Spark

2019                                        
Season 1: 8 episodes

Message added by Spark

Recommended Posts

Cassandra Gotha
Just now, Philip Marlowe said:

Μια τηλεοπτική σειρά δεν μπορεί να θεωρεί ως δεδομένο ότι το κοινό της θα έχει οπωσδήποτε διαβάσει ή/και παίξει το παιχνίδι. Γι'αυτό και ο πρώτος κύκλος είναι σαν να στρώνει το χαλί για αυτό που θα επακολουθήσει. Εκτιμώ ότι ο δεύτερος θα είναι πολύ καλύτερος και ίσως και πλουσιότερος ως παραγωγή.

Στην προκειμένη, ευτυχής όποιος ΔΕΝ έχει διαβάσει τα βιβλία και είδε αυτό το πράμα. Δεν αντέχω άλλο, θα το φωνάξω: αυτό δεν είναι witcher! Και δεν είναι θέμα geek γκρίνιας "μα, έχουν κάνει τόσες αλλαγές, η Γιέννεφερ δεν φοράει ασπρόμαυρα, φοράει γκριζογάλαζα", ξέρω 'γω. Όχι: δεν είναι αυτό που προσποιείται ότι είναι.

Ο Henry Cavill ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του ρόλου· είναι στιβαρός αλλά διαθέτει και κίνηση.

Κρέας. Δεν νιώθει να μιλήσει, δεν νιώθει να κινηθεί, και τέλος πάντων, γιατί χαμογελάει συνέχεια; Έχω βαρεθεί να τον βλέπω να χαμογελάει. Ο Γκέραλτ ήταν σοβαρός (μουτρωμένος, αφού τον δούλευαν οι φίλοι του). Και, επίσης, ΧΟΝΤΡΟΣ (θεόχοντρος) για witcher. Θα τον έτρωγε το πρώτο τόσο δα μπασμένο τερατάκι.

Συγγνώμη για τα κεφαλαία, (φωνές), δεν ήταν για 'σένα. -_-

Philip Marlowe
20 minutes ago, Cassandra Gotha said:

Συγγνώμη για τα κεφαλαία, (φωνές), δεν ήταν για 'σένα. -_-

Χαχαχα, εκφράσου ελεύθερα :D

Δεδομένου ότι είμαι και εγώ ένας από αυτούς που ούτε έχουν διαβάσει το βιβλίο, ούτε έχουν παίξει το παιχνίδι, το κρίνω ως ένα αυτοτελές τηλεοπτικό προϊόν. Ως τέτοιο λοιπόν, δεν μπορώ να πω ότι κάτι με δυσαρέστησε καθώς το παρακολουθούσα. Ίσως το μόνο που θα είχα να παρατηρήσω να είναι κάποια πισωγυρίσματα στο χρόνο που λιγάκι με μπέρδεψαν, αλλά στο τέλος καταλαβαίνεις τι γίνεται, οπότε δεν είναι και πολύ σοβαρό. Όταν αναφέρθηκα στην κίνηση του Cavill είχα κατά νου τις εντυπωσιακές χορογραφίες ξιφομαχίας, οι οποίες μου άρεσαν και φαινόταν δουλεμένες και όχι 'πρόχειρες'.

Για το κατά πόσον αποδίδει τηλεοπτικά το λογοτεχνικό έργο, δεν μπορώ να έχω ακόμα άποψη. Έχω όμως στα υπόψη να αγοράσω τα τρία βιβλία που έχουν μέχρι στιγμής μεταφραστεί στα ελληνικά. Θα ξεκινούσα να τα πάρω στο αγγλικό πρωτότυπο, όμως η καλή μου εκδήλωσε την επιθυμία να τα διαβάσει και εκείνη και αφού προτιμά το ελληνικό κείμενο θα επιλέξω τελικώς την ελληνική έκδοση για να μην τα αγοράσουμε δυο φορές. Από ότι έχω διαβάσει πάντως, η ελληνική μετάφραση είναι αρκετά αξιοπρεπής. Όταν με το καλό τα διαβάσω θα έχω μια σαφώς πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Είμαι αισιόδοξος ότι ο δεύτερος κύκλος θα είναι πιο πλούσιος σε σκηνικά και πιο μεστός σε ερμηνείες. Οψόμεθα...

Philip Marlowe

Η παραγωγή του πολυαναμενόμενου 2ου κύκλου της σειράς έχει ξεκινήσει. Αναμένεται στις οθόνες μας από το Netflix μέσα στο 2021.

Οι νέοι ηθοποιοί που θα συμπεριληφθούν είναι οι ακόλουθοι:

Περισσότερες λεπτομέρειες στο σχετικό άρθρο:

https://www.tor.com/2020/02/21/the-witcher-casts-seven-new-characters/#more-554463

· ·:· ·

Το Netflix έχει στα σκαριά και μία ακόμη παραγωγή με θέμα τον Witcher. Πρόκειται για μια αυτοτελή κινηματογραφική ταινία τύπου anime.

Μας κάνει η σχετική ιστοσελίδα μια νύξη για τη θεματολογία:

a powerful new threat facing the Continent.

Ο τίτλος αυτής;  The Witcher: Nightmare of the Wolf

Σύμφωνα με νεώτερες πληροφορίες,  προγραμματίζεται να προβληθεί πριν από το δεύτερο κύκλο το 2021.

βλ. και https://www.tor.com/2020/01/23/a-witcher-anime-movie-is-coming-to-netflix/

• Like 1