Jump to content

Εικόνα κι επί τόπου #17 (jjohn vs John Ernst vs Morfeas)


Φάντασμα
 Share

Η ιστορία που μου άρεσε περισσότερο ήταν:   

10 members have voted

  1. 1. Η ιστορία που μου άρεσε περισσότερο ήταν:

    • Άτιτλο του Jjohn
    • 3421 του John Ernst
      0
    • Το Γενέθλιο Δώρο του Morfeas

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Όριο λέξεων: 1000 - 4000

Είδη: Επιστημονική Φαντασία

Χρόνος συγγραφής: Μία εβδομάδα. Από σήμερα Παρασκευή 2/11 μέχρι την άλλη Παρασκευή 9/11/2018. Παράταση (αν χρειαστεί) 4-5 ημέρες.

Χρόνος ψηφοφορίας: Θα το δούμε, όταν έρθει εκείνη η ώρα. Υπολογίζω, όταν ολοκληρώσετε και ανεβάσετε όλοι τις ιστορίες σας μια εβδομάδα.

Προσδεθείτε και ετοιμαστείτε για απογείωση. Αφήστε την φαντασίας σας ελεύθερη, να πετάξει σε κόσμους μακρινούς ή κοντινούς. 

948450201_FutureCity.thumb.jpg.ce3c162544da592fb2aed3fdd4be9ea1.jpg

Όσοι επιθυμείτε να συμμετέχετε μπορείτε να το κάνετε, έχοντας όμως στα υπόψη σας τον χρόνο συγγραφής (1 εβδομάδα).

Edited by elgalla
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Α ώστε τέτοιες εικόνες βάζουν οι φυσιολογικοί άνθρωποι!*

Θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ. Ευχαριστούμε πολύ!

*Αναφορά στο δικό μου

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Ουου ωραία!

Γγιάννη, μια χαρά ήταν κι η δική σου η εικόνα.

Καλά μας γραψίματα :dance2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για πες συναδέλφισσα έχεις κατεβάσει καμία  ιδέα;

Εγώ προσωπικά κατέβασα μία  ιδέα με την οποία θα μπορούσα να παίξω μαζί της, αλλά, εχμ, υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα στο ότι μοιάζει σαν να έχει βγει από κάποιο χαμένο επεισόδιο μονκ και λιγότερο από διήγημα επιστημονικής φαντασίας. Υπόσχομαι το παλεύω να βρω κάτι πιο κοντά στην εικόνα.

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ μυστήριο/ντέτεκτιβ-στόρυ το σκεφτόμουν - αν και δεν έχω βρει τι το μυστηριώδες θα μπορούσαν να ψάχνουν οι πρωταγωνιστές. Γενικά, το θέμα είναι όπως ακριβώς το ήλπιζα, δηλαδή δυστοπικό μέλλον κτλ, αλλά παρότι το ήλπιζα δεν έχω και κάποια καλή ιδέα ακόμα. 

Άρχισα και Black mirror σήμερα, δεν ξέρω πόσο θα επηρεάσει αυτό το όλο εγχείρημα...

 

Edited by Silvertooth
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι μην την  επηρεάσει αρνητικά όμως  και αντί να γράφει βλέπει black mirror ?

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω ότι κι εγώ μπορεί να χωθώ σαν την  παιδί που θέλει κι αυτό λίγο ξέσκασμα. Δεν απειλώ κανέναν, δεν υπόσχομαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.

Α ναι, κι εγώ προς τύπου μυστήριο σκέφτομαι να το πάω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, jjohn said:

Για πες συναδέλφισσα έχεις κατεβάσει καμία  ιδέα;

Εγώ προσωπικά κατέβασα μία  ιδέα με την οποία θα μπορούσα να παίξω μαζί της, αλλά, εχμ, υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα στο ότι μοιάζει σαν να έχει βγει από κάποιο χαμένο επεισόδιο μονκ και λιγότερο από διήγημα επιστημονικής φαντασίας. Υπόσχομαι το παλεύω να βρω κάτι πιο κοντά στην εικόνα.

Μια χαρά μου ακούγεται η ιδέα σου... για παράδειγμα θα μπορούσε να είναι μια αστυνομική ιστορία με κάποιον εκκεντρικό ντετέκτιβ σαν τον Μονκ όπου προσπαθεί να λύσει κάποιο έγκλημα μέσα σε μία φουτουριστική πόλη.  

Tα μεγάλα διαστημόπλοια που βλέπετε στην εικόνα θα μπορούσαν να αντικατασταθούν από κυκλοφορία ιπτάμενων οχημάτων όπως στην ταινία Το πέμπτο στοιχείο με τον Bruce willis και την Milla jovovich.

 

12 hours ago, Silvertooth said:

Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ μυστήριο/ντέτεκτιβ-στόρυ το σκεφτόμουν - αν και δεν έχω βρει τι το μυστηριώδες θα μπορούσαν να ψάχνουν οι πρωταγωνιστές. Γενικά, το θέμα είναι όπως ακριβώς το ήλπιζα, δηλαδή δυστοπικό μέλλον κτλ, αλλά παρότι το ήλπιζα δεν έχω και κάποια καλή ιδέα ακόμα. 

Άρχισα και Black mirror σήμερα, δεν ξέρω πόσο θα επηρεάσει αυτό το όλο εγχείρημα...

 

Οι πρωταγωνιστές, θα μπορούσαν (υποθέτοντας ότι ο ένας από τους δύο ή και οι δύο είναι ντετέκτιβ) να εξιχνιάσουν κάποιο φόνο ή να ψάχνουν κάποιο υψηλής τεχνολογίας όπλο το οποίο κλάπηκε από κάποια στρατιωτική εγκατάσταση ή να ψάχνουν κάποιο κειμήλιο ενός αρχαίου πολιτισμού το οποίο κλάπηκε από κάποιο μουσείο και στην συνέχεια αποδεικνύεται πως το κειμήλιο αυτό είναι ένα κλειδί το οποίο ξεκλειδώνει κάποια σκοτεινά μυστικά... μπορεί να κινηθεί -νομίζω- σε διαφορετικές κατευθύνσεις η ιστορία.

 

2 hours ago, Morfeas said:

Ενημερώνω ότι κι εγώ μπορεί να χωθώ σαν την  παιδί που θέλει κι αυτό λίγο ξέσκασμα. Δεν απειλώ κανέναν, δεν υπόσχομαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.

Α ναι, κι εγώ προς τύπου μυστήριο σκέφτομαι να το πάω.

Όλοι οι καλοί χωράνε. 

 

Ακόμα, έχετε μπόλικες ημέρες (6) στην διάθεση σας για να γράψετε, φροντίστε να τις αξιοποιήσετε συγγραφικά όσο μπορείτε καλύτερα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Μονκ δεν είναι εκκεντρικός, εμείς φταίμε που δεν τον καταλαβαίνουμε!!!!!

Μονκ:wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλουμε τοσα στοιχεια σε μια ιστορια δε μας φτανουν 4000 λεξεις.

Η αληθεια ειναι οτι εγραψα κι εγω δικο μου αλλα κολλησα στις 1100 λεξεις και δε μου έρχεται άλλη ιδέα. Αν δε μου ρθει (που είναι το πιο πιθανο) θα μου επιτρεψετε να το ανεβασω μισο, αλλα να μην μπει ψηφοφορια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

Σας υπενθυμίζω ότι απομένουν 4 ημέρες μέχρι την λήξη του Εικόνα και επί τόπου #17.

Πως τα πάτε;

Αν χρειαστείτε παράταση λίγων ημερών για να τελειώσετε - διορθώσετε την ιστορία σας μπορείτε να το ζητήσετε.

 

5 hours ago, John Ernst said:

Αν βαλουμε τοσα στοιχεια σε μια ιστορια δε μας φτανουν 4000 λεξεις.

Η αληθεια ειναι οτι εγραψα κι εγω δικο μου αλλα κολλησα στις 1100 λεξεις και δε μου έρχεται άλλη ιδέα. Αν δε μου ρθει (που είναι το πιο πιθανο) θα μου επιτρεψετε να το ανεβασω μισο, αλλα να μην μπει ψηφοφορια

Καλοδεχούμενη η ιστορία σου, δεν πειράζει αν δεν την τελειώσεις, μπορείς να την ανεβάσεις κανονικά στην βιβλιοθήκη Ιστορίες Επιστημονικής Φαντασίας, γράφοντας απλά στην αρχή του post στα σχόλια ότι η ιστορία γράφτηκε για το συγγραφικό παιχνίδι Εικόνα και επί τόπου #17 (Εκτός ψηφοφορίας - ημιτελές διήγημα).

Παράδειγμα:

Όνομα Συγγραφέα: John Ernst
Είδος: (γράφεις το είδος)
Βία; (Ναι/Όχι)
Σεξ;  (Ναι/Όχι)
Αριθμός Λέξεων: (γράφεις τον αριθμό των λέξεων)
Αυτοτελής; (Ναι/Οχι.)
Σχόλια:  Η ιστορία γράφτηκε για το συγγραφικό παιχνίδι Εικόνα και επί τόπου #17 (εκτός ψηφοφορίας - ημιτελές διήγημα)

Edited by Dreamer
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα  λέω να αρχίσω  να γράφω, μια που κατάφερα τελικώς με τα χίλια ζόρια να κατασκευάσω μία πλοκή.  Παίζει να είμαι κι εκτός θέματος, αλλά εμένε αυτό  με ήρθε στο νου! 

 Θα φάω μία πίτσα για το εθιμοτυπικό του πράγματος και θα ξεκινήσω.

Δεν νομίζω να προλάβω τη διωρία της Παρασκευής, αλλά θα κάνω ό,τι μπορώ. 

Υ.Γ 

Αν είναι να βάλεις ημιτελές διήγημα για μένα προτιμότερο να το ολοκληρώσεις και να το ανεβάσεις αργότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα κάτι την Κυριακή (έγραψα και μπόλικο πράμα για τα τωρινά μου δεδομένα), μα η ελπίδα μου ήταν να ασχοληθώ χθες και σήμερα, που ήμουν ελεύθερος τα απογεύματα. Αντί να γράφω, όμως, κυνηγούσα αρουραίους? (σίριουσλι: γιατί έχουμε εμότικον αρουραίου; Και γιατί το ανακάλυψα;) Χρόνος γιοκ, διάθεση ομοίως, δύσκολο το βλέπω (γενικά, όχι μόνο για Παρασκευή), αλλά δεν παρατάω ακόμη τα όπλα, απλώς τα αποθέτω στο πάτωμα κι αν ο οχτρός τα πάρει, τιμή του και καμάρι του.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Morfeas said:

Αντί να γράφω, όμως, κυνηγούσα αρουραίους? (σίριουσλι: γιατί έχουμε εμότικον αρουραίου; Και γιατί το ανακάλυψα;) 

Για τον ίδιο λόγο που έχουμε gif στο facebook με τάκη τσουκαλά

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπό να θίξω το θέμα της παράτασης γιατί δε το βλέπω να προλαβαίνω. Έχω κάνει πολλές υπερωρίες αυτές τις μέρες λόγω αλλαγής δουλειάς.

Το παλεύω όμως! Κανονίστε την πορεία σας!

Είμαι όμως υπερβολικά πίσω σε λέξεις... ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κομμάντο jjohn αναφέρει από το πεδίο της μάχης ολοκληρωμένο διήγημα στις  3.078 - κάτι λέξουλες.   Παίζει να είμαι τελείως εκτός θέματος, αλλά εμένα αυτή η ιστορία (και η άλλη με τον monk του  μέλλοντος :p) μου ήρθε στο νου βλέποντας την εικόνα.

Υπάρχει ένα μικρό θεματάκι   βέβαια:

Έτσι όπως την έγραψα πρέπει να πατήσω ctrl + a   και backspace και να την ξαναγράψω από την αρχή γιατί  κάτι ότι την έγραψα βιαστικά σε' ένα τριωράκι, κάτι ότι έχω να γράψω σοβαρό διήγημα ενάμιση χρόνο, η πρόζα μου  παντελώς για τα πανγύρια.

Θα κάνω ό,τι μπορώ για να την σουλουπώσω, αλλά  δεν νομίζω να πω όχι σε μία παρατασούλα. 

------------

ΣΙγά σιγά πάω για ύνο γιατί σε εφτά ώρες πρέπει να πάω να βγάλω το ψωμάκι μου. 

Καλορίζικη Μάγδα και η νέα σου δουλειά!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, jjohn said:

Αν είναι να βάλεις ημιτελές διήγημα για μένα προτιμότερο να το ολοκληρώσεις και να το ανεβάσεις αργότερα.

Άκυρο, νομίζω ότι το έχω. Μάλλον θα το ολοκληρώσω και μάλιστα μέσα στο χρονικό περιθώριο, αν και δε με χαλάει η παράταση

Edited by John Ernst
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, είμαι απαράδεχτος για δύο λόγους. Πρώτον γιατί προϊκονομώ ότι δε θα μου έρθει ιδέα και δεύτερον γιατί όταν μου έρχεται ταιριάζει σε κάτι πολύ μεγαλύτερο από ένα διήγημα. Τέλος πάντων, μετά από μια τελευταία επεξεργασία θα δείτε τη δική μου ιστορία ολοκληρωμένη. Μόνο που, στα σχόλιά σας, μη μου πείτε ότι συμπυκνώνω πολλές πληροφορίες σε ελάχιστες λέξεις, το ξέρω ήδη

ΥΓ καθένας να τη διαβάσει με δική του ευθύνη! Δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω μεγαλύτερη δυστοπία από αυτό!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις ρίχνω μερικές κλέφτικες ματιές στη δουλειά* και έχω προσθέσει  καμιά εκατοσταριά λέξεις μέχρι στιγμής. Επαναλαμβάνω ότι είμαι πεσμένος (κάτι η αποχή, κάτι Ελληνικός είναι δεύτερη γλώσσα πια, κάτι ότι είμαι ατάλαντος), αλλά κάνω ό,τι μπορώ.

*για κάτι τέτοια έχω σταματήσει να γράφω, γιατί όποτε γράφω, έχω όρεξη μόνο να γράφω και να μην κάνω κάτι άλλο. Ελπίζω να μην ξύπνησατε  μέσα μου κάνα κτήνος και με απολύσουν...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, John Ernst said:

η δική μου προσπάθεια. 

https://community.sff.gr/topic/17570-«3421»/

περιμένω γνώμες

Μία γνώμη πριν το διαβάσω (θα το διαβάσω αφότου  δημοσιεύσω την δικιά μου), αλλά  από την στιγμή που έχεις περιθώριο και σε λέξεις και σε χρόνο(εντάξει, αν είσαι απασχολημένος με θέματα εξωφορουμικά πάω πάσο), γιατί δεν κάθεσαι να το παλέψεις λίγο παραπάνω;

Ακόμα κι ένα διωράκι μπορεί να κάνει τη διαφορά

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@jjohn καλή η παρατήρησή σου. η απάντηση είναι ότι θέλω να το παλέψω, αλλά θέλω γνώμη άλλων για να το κάνω αυτό. θα αναφέρω ότι έγραψα το "Νιρβάνα" πριν 8 μήνες και μόλις προ 2 μηνών, αφενός επειδή ωρίμασε η ιδέα μέσα μου, αφετέρου επειδή αξιοποίησα τα σχόλια του φόρουμ, ξεκίνησα μυθιστόρημα. Ίσως αυτή η νέα ιδέα να ανήκει σε μια νουβέλα που θα γράψω κάποια στιγμή, ίσως να είναι εντελώς άκυρη και να μην αξιοποιηθεί ποτέ.  Πάντως, για την ώρα δε θα επιδιώξω να την αναπτύξω.

ΥΓ η άλλη επίσης ουσιαστική αλήθεια είναι ότι στο τέλος της εβδομάδας συσσωρεύεται η κούραση και δεν μπορώ να γράψω, οπότε προτιμώ να το παρατήσω, παρά να γράψω κάποια βλακεία

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να έχουμε μία παράταση; Μέχρι Κυριακή  ή Δευτέρα βράδυ;

Όπως είπα η ιστορία μου είναι ολοκληρωμένη, αλλά το γράψιμο, ω που να με πάρει,  το γράψιμο θέλει πολύ δουλειά...

Δεν τρέχω αυταπάτες ότι θα το σιάξω τελείως, αλλά σίγουρα θα με βοηθήσει να παραδώσω κάτι καλύτερο...

Επίσης Μαγδαληνή και Νικόλαε(όχι ο από-πάνω :P)  πώς πάτε, αν πάτε;

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Εικόνα κι επί τόπου #17 (jjohn vs John Ernst vs Morfeas)
  • elgalla featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..