Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2019


WILLIAM
 Share

Recommended Posts

Να προσθέσω κι εγώ στις δικές σας χαρές και τη δική μου. Πριν λίγες μέρες τέλειωσα το μυθιστόρημα που πάλευα καιρό πολύ, με πολλά εμπόδια και ατυχίες. Γι' αυτό η ικανοποίηση είναι πολλαπλάσια. 180000 λέξεις λίγο πάνω λίγο κάτω, θα δείξει μετά το τέλος της πρώτης επιμέλειας που τελειώνει σε λίγες μέρες. Το έχουν διαβάσει τρεις beta readers με εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά ο καθένας, και θα το στείλω σε άλλους τρεις έως πέντε. Ανάλογα. Όλοι καθηγητές πανεπιστημίου εκτός από έναν. Ελληνόφωνοι όλοι τους. Όχι όμως όλοι Έλληνες. Ελπίζω να το διαβάσουν όλοι και να μου στείλουν διορθώσεις και παρατηρήσεις. Πού τους βρήκα; Ε, τους βρήκα. Αστειεύομαι, φίλοι και φίλοι φίλων. Οι τρεις αστροφυσικοί, ο ένας πληροφορικής και η πέμπτη εξελικτική βιολόγος. Ο-Η ένας τους, πρύτανης. ΜΙΤ, Μόντρεαλ, Τέξας, Αθήνα, Κρήτη. Αφού λοιπόν περιαυτολόγησα αρκετά και σας έκανα να ζηλέψετε, (αλήθεια σκέφτηκε ποτέ κανείς σας, να απευθυνθεί για κρίση της δουλειάς του σε πανεπιστημιακούς;) νομίζω πως στο τέλος, και εάν κριθεί εκδόσιμο, το καλύτερο θα είναι η καλή μετάφραση και έκδοση στην αγγλική. Όμως " Είναι πολλά τα λεφτά Άρη" που έλεγε και ο Καλογήρου στον Κούρκουλο. Βλέποντας λοιπόν και κάνοντας. Τέλος, και επειδή είμαι αρκετά δυσσυμμετοχικός στο site, δράττομαι της ευκαιρίας να ευχηθώ στα μέλη του sff καλές συγγραφές, καλοτάξιδα όσα εκδίδονται, και καλές γιορτές με υγεία και ευτυχία για τα Χριστούγεννα που έρχονται.  

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, tzaspy said:

αλήθεια σκέφτηκε ποτέ κανείς σας, να απευθυνθεί για κρίση της δουλειάς του σε πανεπιστημιακούς

Όχι. Δεν μπορώ να φανταστώ χειρότερους beta readers. 

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

?Συγχαρητήρια για το βιβλίο Σπύρο.

Για τους αναγνώστες θα συμφωνήσω με τον Αντώνη, εκτός και αν ήθελες την επιστημονική τους άποψη δεν ξέρω γιατί να τους προτιμήσεις για αναγνώστες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 Το 2019 πλέον τελείωσε, ας δούμε τι κάναμε. Ο δικός μου απολογισμός λέει τα εξής:

1. Την συγκεντρωτική σε ένα βιβλίο εκδοχή της τριλογίας μου φάντασι υπό τον τίτλο το Δάκρυ του Ουρανού (ολοκληρώθηκε)
2. Το Όλοι Οι Δρόμοι Οδηγούν Στην Αγάπη (ολοκληρώθηκε)
3. Τη νέα περιπέτεια που ξεκίνησα με μια διάσωση στην αρκτική (ολοκληρώθηκε η πρώτη γραφή)
4. Τη μετάφραση αυτής στα αγγλικά (ομοίως)
5. Το Ορθόδοξο Αγιολόγιο (ολοκληρώθηκε)
6. Το Απολυτικάριο (ολοκληρώθηκε)
7. Τις Αμαρτίες, μια ερωτική κατά κύριο λόγο ιστορία (ολοκληρώθηκε)
8. Μια αστυνομική περιπέτεια που θα είναι σε μορφή επεισοδίων με μια πλοκή στο κάθε ένα αλλά και μια γενική πλοκή που θα τα ενώνει όλα (με το νέο έτος)

9.. Η μετάφραση του ως άνω και η δοκιμή του στο Άμαζον (ομοίως)
10. Μια περιπέτεια φαντασίας σε έναν κόσμο που θα φέρνει σε Βυζάντιο.(γράφεται)

11. Αρκετά ποιητικά έργα (ολοκληρώθηκαν)

12. Ένα ιστορικό μυθιστόρημα πάνω στην Άλωση, (ολοκληρώθηκε)

13. Την Κλεψύδρα, μια ιστορία επιστημονικής φαντασίας (ολοκληρώθηκε)

14. Μια ιστορία μυστηρίου σε μέρη (σχεδιάζεται)

15. Μια ιστορία δράσης (γράφηκε)

 

Ακόμα εκτός προγράμματος γράφηκαν τρεις μελέτες, ένα ιστορικό δοκίμιο και μια συλλογή κειμένων.

Τι θα κάνουμε φέτος; Σε λίγο στο νέο ανάλογο θέμα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@WILLIAM Περιμένουμε το νέο θέμα.

Εγώ φέτος τελείωσα:

  • Demon Lord - 110.000 λέξεις -> Υπό έκδοση μέσα Μαρτίου 2020, αλλά θα προσπαθήσω να το βγάλω Φεβρουάριο.
    Succubus 1 -> Εκδόθηκε Δεκέμβριο.
  • Succubus 2 -> Υπό έκδοση 13 Ιαν 2020
  • Succubus 3 -> Υπό έκδοση μέσα μαρτίου 2020
  • Ένα διήγημα για την ανθολογία cyberpunk το οποίο εκδόθηκε στις συμπαντικές διαδρομές
  • Ένα διήγημα για την λέσχη φανταστικού Καρδίτσας
  • Ένα διήγημα για τις πολεμικές ιαχές, το οποίο δεν γνωρίζω ακόμη αν εκδόθηκε
  • Dungeon Keeper, πρόκειται για μυθιστόρημα και έφτασα στο 40%. Θα κοιτάξω μέχρι Μάρτιο του 2020 να το έχω εκδώσει. 

 

Edited by hidedora
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι κατάφερα φέτος:

 

Α) Τα περίπου:

      ~να λύσω -περίπου- το πρόβλημα στα Ξέφτια της Πλέξης. Θέλει δουλειά ακόμη, αλλά είμαστε σε καλό δρόμο.

      ~να ολοκληρώσω και να μισοδιορθώσω ένα διήγημα τρόμου, 5000 λέξεις, με τίτλο "Αποδοχή κληρονομιάς". Αυτό ήταν έναυσμα για να ξανασκεφτώ κάποια διηγήματά μου, και μάλλον θα ενωθούν όλα μαζί σε ένα όχι πολύ μεγάλο project, τρόμου, ελληνικό αλλά όχι λαογραφικό, που θα έχει λαβκράφτιο στυλ, αλλά δεν θα αγγίζει καθόλου τις ιδέες του θείου Χάουι.

      ~να γράψω περίπου 7000 λέξεις σε ένα διήγημα τρόμου, που θα πάει άλλες 3-4000 τουλάχιστον, με τίλο "Περούκα χουρμαδιάς" και που μάλλον θα ενσωματωθεί στο προηγούμενο project.

 

Β) Τα σίγουρα:

     ~να κυκλοφορήσω ένα προτζεκτάκι που δούλεψα από Οκτώβρη-Νοέμβρη του 2018 και βγήκε live τον Μάιο. The Gourmet Horror Project, hosted by Nyctophilia.gr.

     ~να διορθώσω ένα διήγημα τρόμου ως δωράκι, συνοδευτικό σε ένα give away στο facebook. Τίτλος, "Η τελευταία επωδός".

     ~να γράψω ένα dieselpunk fantasy διήγημα, 15,000 λέξεις, στον κόσμο της Πικρής Στροφής. Αναμένεται έκδοση σε ανθολογία διηγημάτων εντός του πρώτου τριμήνου του 2020. Δεν μπορώ να πω τίτλο, θα καρφωθούμε.

    ~να διορθώσω ένα διήγημα, 4,000 λέξεις, στον κόσμο της Πικρής Στροφής. Αναμένεται έκδοση εντός του πρώτου εξαμήνου του 2020. Τίτλο επίσης δεν μπορώ να πω.

     ~να γράψω ένα διήγημα τρόμου/φάνταζι/επικοsaga, 4000 λέξεις, στον κόσμο της Πικρής Στροφής. Το έστειλα για την ανθολογία των Πολεμικών Ιαχών. Αν είναι τυχερό και εκδοθεί, θα δούμε και τον τίτλο του τότε.

     ~και το πιο γκαγκαν-γκαγκάν πράμμα που μου συνέβη φέτος: να ολοκληρώσω την πρώτη γραφή ενός μυθιστορήματος που το γράφω από το 1993. Επιτέλους, κατάφερα να το σώσω από την κακιά, cheesy γλίτσα που το κάλυπτε τόσα χρόνια (δεν είναι και λίγο να προσπαθείς στα 44 να διορθώσεις κάτι που έγραψες στα 18). Είναι ψευδοαραβικό, περιέχει το διαβόητο σκατοΡαβδί μου, στον κόσμο της Πικρής Στροφής, είναι 120,000 λέξεις και σήμερα είναι η πρώτη μέρα των διορθώσεων. Και το λένε "Δυο Ψυχές". Και στα δικά σας, αυτό έχω μόνο να σας πω.

 

Πολύ γεμάτη χρονιά, σε σχέση με τις τρεις προηγούμενες που όλο πάλευα και φως δεν έβλεπα. Ξεκινάω την καινούργια χρονιά με όρεξη πολλή και κέφι ακόμη περισσότερο. Καλή χρονιά!

     

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η άνεση με την οποία λες για εκδώσεις με σκοτώνει! Πάντα τέτοια και περισσότερα,Ναρού!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, WILLIAM said:

Η άνεση με την οποία λες για εκδώσεις με σκοτώνει! Πάντα τέτοια και περισσότερα,Ναρού!

Καιαιαιαι, μόλις ανακοινώθηκαν οι Πολεμικές Ιαχές και η "Λόγχη από κόκαλο, λόγχη από κεντρί" μου είναι μέσα. ❤️

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κιόλας; Γρήγοροι ήταν, μιας και η προθεσμία ήταν ως τις 21 Δεκεμβρίου.

Έγραφα ένα διήγημα για τον διαγωνισμό αυτό αλλά δεν πρόλαβα να το υποβάλλω λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων. δεν θα το είχα καν επιχειρήσει αν ήξερα ότι παίζω με τόσο δυνατούς αντιπάλους. 

Συγχαρητήρια! Όπως είπα, πάντα τέτοια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/13/2019 at 5:29 PM, Solonor said:

Ας γράψω κι εγώ τους στόχους μου για το 2019, για να γελάμε του χρόνου.

1. Όπως και στο 2018, να πάρω το πράσσσσσσσινο φως από εκδοτικό. Έχω 2 κείμενα που δεν τα έχω στείλει πουθενά.

2. Να γράψω 4-5 διηγήματα προς μετάφραση.

3. Να πάρω το πράσσσσσσσσινο φως σε κάποιο από αυτά.

4. Να γράψω μια νουβέλα Ε.Φ. που έχω κατά νου.

1. Τσεκ.

2. Δύο, μόνο (και πολλά μου ήταν).

3. Τσεκ.

4. Παπάρια.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..