Jump to content

Ζητάω beta-reader


John Ernst
 Share

Recommended Posts

Ζητάω ανοιχτά κάποιον εθελοντή για beta-reading. Ξέρω ότι όλοι έχουμε δυσκολία με τους χρόνους μας, οπότε επιφυλάσσομαι να ζητήσω σε κάποιον προσωπικά.

Δε ζητάω κάτι εύκολο, καθώς είναι το 1ο από2(ελπίζω όχι περισσότερα) βιβλία και είμαι στις 90000 λέξεις. Το 2ο θα το τελειώσω κατά τα Χριστούγεννα. Επίσης, καλό για τη δική μου βοήθεια να γνωρίζει πολλά από υπολογιστές.

Cyber afterlife με Ελληνικό setting. Πιστεύω, ότι η υπόθεση του βιβλίου θα αρέσει. Να μου σταλεί προσωπικό μνμ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

spam on

ΝΑ ρωτήσω  ο δόλιος τί κάνει ενας beta-reader;

Spam Off

 

Link to comment
Share on other sites

@zefuros: Ποικίλει ανάλογα με το τι ζητάει ο συγγραφέας. Άλλοι ζητάνε μία πλήρης ανάλυση του βιβλίου, λάθη συνοχής, γραφής, ροής, τα πάντα. Κάποιος άλλος θέλει απλά να δει "αν δουλεύει στο σύνολο" και 2-3 επιμέρους points. Σημασία για μένα έχει ο συγγραφέας να παραδώσει στον beta reader το καλύτερο δυνατόν που έχει από το έργο του, επιμελημμένο όσο μπορεί και - για την ευκολία όλων - ολοκληρωμένο.

Νίκο, δεν ξέρω ακόμα, αλλά ενδεχομένως από Ιούνιο να μπορώ να βοηθήσω.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, zefuros said:

spam on

ΝΑ ρωτήσω  ο δόλιος τί κάνει ενας beta-reader;

Spam Off

 

Δεν είμαι τόσο απαιτητικός. Μια γενική εντύπωση ζητάω και να επισημάνεις κάποια λάθη μη συνοχής. Διορθώσεις λέξη-λέξη κάνει ο φιλόλογος που αναλαμβάνει την επιμέλεια πριν την έκδοση.

Το κείμενο το έχω περάσει πολλές φορές. Κάποιες τελευταίες διορθώσεις θα γίνουν καθώς είμαι στη μέση του βιβλίου, αλλά θα είναι λίγες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ζητάω b reader στο ιδιο βιβλιο. Ολοκληρωνεται σε λιγες μερες. 

Εχω κλεισει ηδη φίλο και θείο φιλολογο (αρα δε ζηταω γλωσσα), αλλα με ενδιαφερει και η ματιά ενος συγγραφεα για γενικη αποψη- λαθη συνοχης

Link to comment
Share on other sites

@John Ernst ενδεχομένως να μπορώ να βοηθήσω. Διαβάζω cyberpunk και έχω γράψει μερικές ιστορίες. 

Επειδή έχω περιορισμένο χρόνο δεν θα μπορέσω να κάνω εκτενή ανάλυση όπως περιγράφω εδώ - wattpad reviews , αλλά θα κοιτάξω λάθη συνοχής, κατά πόσο το θέμα (cyberpunk ) ταιριάζει με τις εσωτερικές και εξωτερικές συγκρούσεις και τέλος την πλοκή.

Συνήθως οι περισσότεροι συγγραφείς επικεντρώνομαστε στην πλοκή μόνο και τα υπόλοιπα τα αγνοούμε . 

Edited by hidedora
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..