Jump to content

The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022)


Anie Linwelin
 Share

Πως σας φάνηκε η σειρά;  

3 members have voted

  1. 1. Με πόσα αστέρια θα βαθμολογούσατε την σειρά;

    • ★★★★★ (Εξαιρετική)
      0
    • ★★★★☆ (Πολύ καλή)
      0
    • ★★★☆☆ (Καλή)
    • ★★☆☆☆ (Μέτρια)
    • ★☆☆☆☆ (Κακή)
      0


Recommended Posts

Epic drama set thousands of years before the events of J.R.R. Tolkien's 'The Hobbit' and 'The Lord of the Rings' follows an ensemble cast of characters, both familiar and new, as they confront the long-feared re-emergence of evil to Middle-earth.


Δημιουργoί:
Patrick McKay (μη διαθέσιμη φωτο)  |  John D. Payne (μη διαθέσιμη φωτο)



Ηθοποιοί:

Cynthia Addai-Robinson 👉 Cynthia Addai-Robinson Picture  Trystan Gravelle 👉 303767999_MV5BMTU1NDQxODkwMF5BMl5BanBnXkFtZTgwMTkxOTYxNTM@._V1_UY317_CR1750214317_AL_.jpg.ea65bf41f5e2858cfe6cb41fb2976c08.jpg  Benjamin Walker 👉 1306847702_MV5BMjAxOTI2NzQ3NF5BMl5BanBnXkFtZTgwMTgzMTY5ODE@._V1_UY317_CR670214317_AL_.jpg.4810d44d32d446e877dba40ce2484914.jpg


Δείτε όλους τους ηθοποιούς που συμμετέχουν εδώ.

 

__________________________________________________________________

Επιτέλους! Η Amazon ανακοίνωσε ότι πήρε τα δικαιώματα για να μεταφέρει στην μικρή οθόνη τον άρχοντα των δαχτυλιδιών. Στην σειρά αυτή δεν αποκλείεται να δούμε τα γεγονότα που συνέβησαν πριν από εκείνα που διαδραματίστηκαν στην τριλογία του Πήτερ Τζάκσον. Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε τα παρακάτω λίνγκ:

1)http://news247.gr/eidiseis/psixagogia/cinema/o-arxontas-twn-daxtylidiwn-ginetai-thleoptikh-seira.4939392.html

2) http://www.protothema.gr/city-stories/article/732903/i-seira-o-arhodas-ton-dahtulidion-ta-pede-sustatika-tis-epituhias/

Edited by Ghost
Προστέθηκε νέο trailer.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε, υπήρξε και αυτό κάποτε:

 

Το είχαμε δει στο Λονδίνο, στο Theatre Royal, Drury Lane την ίδια χρονιά που βγήκε, το 2007. Με μεγάλη δυσπιστία πρέπει να ομολογήσω, αλλά κάποια κομμάτια ήταν ωραία.

Γενικά όμως οι εντυπώσεις κάπως άνισες. Οπότε, ναι, δεν νομίζω η σειρά να τα καταφέρει πολύ χειρότερα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα μου άρεσε ας πούμε να δούμε πώς πέθαναν οι γονείς του Φρόντο. Την παιδική του ηλικία στο Μπράντι Χολ μέχρι να τον υιοθετήσει ο Μπίλμπο. Τι έκανε ο Μπίλμπο τόσα χρόνια μεταξύ των δύο βιβλίων. Φαντάζεστε να τους μπλέξει και σε κανα ρομάντζο; (Όχι, αυτό ίσως δεν θα μου άρεσε!) Την ιστορία του Άραγκορν και της Άργουεν, σίγουρα. Τους παλιούς πολέμους του Άραγκορν στο στρατό των Ροχίριμ. Χμ....όσο πάει γίνεται και πιο ενδιαφέρον νομίζω!

...και το κυνήγι για το Γκόλουμ, πού το πάτε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ο αρχοντας των δαχτυλιδιών
  • 3 months later...

Κυκλοφόρησαν νέες πληροφορίες περί του συμβολαίου της Amazon, το οποίο απ' ότι αναφέρεται έχει δέσμευση για 5(!) σεζόν με εκτιμώμενο συνολικό κόστος να ανέρχεται στο 1 δις! Επίσης, το συμβόλαιο επιβάλει για ξεκίνημα παραγωγής εντός 2 χρόνων, οπότε μπορεί κάλλιστα να την δούμε στις οθόνες μας πιο γρήγορα απ' όσο αναμένεται.

Να σημειώσω, για όποιον δεν το ξέρει ακόμη, ότι η σειρά θα διαδραματίζεται ενδιάμεσα των ταινιών του Χόμπιτ και Η συντροφιά του δαχτυλιδιού - αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ένα ενδεχόμενο για την επιστροφή κάποιων, αν όχι όλων, γνωστών χαρακτήρων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κατέφθασε το πρώτο hint για την ιστορία της σειράς, και θα έχει έναν πολύ οικείο χαρακτήρα.

Όπως αποκαλύφθηκε, η πρώτη σεζόν θα επικεντρωθεί γύρω από τα νεαρά χρόνια του Aragorn!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει ανυπομονώ.  Καλό ή κακό ή φρίκη, ανυπομονώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλώς ήρθατε στη Δεύτερη Εποχή. Ιδού και ο χάρτης: https://www.amazon.com/adlp/lotronprime?fbclid=IwAR09ChcIXyegYOwEpXy2-hoPAhMPVdwXU-i0rdT4SFLjosNBpi6ghVJENfI

 

Μας έκανε ανατροπή τελικά η Amazon, και θα μας ταξιδέψει όχι μόνο στο παρελθόν αλλά και σε ανεξερεύνητες ιστορίες! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο J.A. Bayona θα αναλάβει τη σκηνοθετική καρέκλα για τα πρώτα δύο επεισόδια της σειράς. Είναι γνωστός από τα The OrphanageThe Impossible και A Monster Calls, για τα οποία κέρδισε 6 βραβεία Καλύτερου Σκηνοθέτη, όπως επίσης και από το Jurassic World: Fallen Kingdom και τα πρώτα δύο επεισόδια της πρώτης σεζόν του Penny Dreadful. Τώρα το μόνο που μένει είναι το καστ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Φάντασμα changed the title to The Lord of the Rings (2021)
  • 4 months later...

Ανυπομονώ! Κάτι μου λέει ότι θα γίνει εξαιρετική δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

'The Lord of the Rings' has found its fellowship!

Η επιλογή των ηθοποιών φανερώνει ορισμένες πολύ ενδιαφέρουσες και πολλά υποσχόμενες φυσιογνωμίες. Για να δούμε λοιπόν...

https://www.themarysue.com/new-lord-of-the-rings-series-cast/

EORdayaUcAAiNt_.jpg

Edited by Philip Marlowe
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεύτερη Εποχή αλλά παρ' όλα αυτά με αυτόν τον τίτλο. Όχι, την έχω από καιρό την απορία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Ιρμάντα said:

με αυτόν τον τίτλο

Μπορεί να μη συνάδει με τη Δεύτερη Εποχή αλλά προφανώς πρυτάνευσε η λογική του marketing, καθώς ο τίτλος 'Lord Of The Rings' διαθέτει τεράστια αναγνωρισιμότητα και δημιουργεί ισχυρή ταύτιση με το χώρο αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διόλου απίθανο. Πάντως προβλέπεται σοβαρή παραγωγή και μάλλον θα περάσουμε καλά 😋

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Lord of the Rings (2022)

Amazon’s The Lord of the Rings Sets Premiere Date as Season 1 Wraps Filming

lord-of-the-rings-series-e1627930908999.jpg

Amazon Studios has announced that production on the upcoming first season of their highly-anticipated Lord of the Rings series has finally been completed in New Zealand. The filming wrap also comes with the release of the first official image from the untitled series which you can check out below, providing us a glimpse of the first episode.

Hailing from J.D. Payne and Patrick McKay, Amazon’s The Lord of the Rings series has been slated to make its long-awaited debut on Friday, September 2, 2022, exclusively on Amazon Prime Video in more than 240 countries and territories worldwide, with new episodes available weekly.

“As Bilbo says, ‘Now I think I am quite ready to go on another journey.’ Living and breathing Middle-earth these many months has been the adventure of a lifetime. We cannot wait for fans to have the chance to do so as well,” Payne and McKay said in a statement.

The new epic drama brings to screens for the very first time J.R.R. Tolkien’s fabled Second Age of Middle-earth’s history. Beginning in a time of relative peace, thousands of years before the events of J.R.R. Tolkien’s The Hobbit and The Lord of the Rings books, the series follows an ensemble cast of characters, both familiar and new, as they confront the long-feared re-emergence of evil to Middle-earth.

“The journey begins September 2, 2022, with the premiere of our original The Lord of the Rings series on Prime Video,” said Jennifer Salke, Head of Amazon Studios. “I can’t express enough just how excited we all are to take our global audience on a new and epic journey through Middle-earth! Our talented producers, cast, creative, and production teams have worked tirelessly in New Zealand to bring this untold and awe-inspiring vision to life.”

The untitled Lord of the Rings series will feature an ensemble cast including Cynthia Addai-Robinson, Robert Aramayo, Owain Arthur, Maxim Baldry, Nazanin Boniadi, Morfydd Clark, Ismael Cruz Córdova, Charles Edwards, Trystan Gravelle, Sir Lenny Henry, Ema Horvath, Markella Kavenagh, Joseph Mawle, Tyroe Muhafidin, Sophia Nomvete, Lloyd Owen, Megan Richards, Dylan Smith, Charlie Vickers, Leon Wadham, Benjamin Walker, Daniel Weyman, and Sara Zwangobani.

The series is developed and executive produced by J.D. Payne and Patrick McKay, who are serving as showrunners. Even before it went into production for the first season, Amazon Studios granted the project a second season renewal.

Executive producers are Lindsey Weber, Callum Greene, J.A. Bayona, Belén Atienza, Justin Doble, Jason Cahill, Gennifer Hutchison, Bruce Richmond, and Sharon Tal Yguado, co-executive producer Wayne Che Yip, director Charlotte Brändström, and producer Christopher Newman.

Πηγή: https://www.comingsoon.net/tv/news/1189561-amazon-the-lord-of-the-rings-sets-premiere-date

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022)

H σειρά "The Lord of the Rings: The Rings of Power" κάνει πρεμιέρα στις 2 Σεπτεμβρίου.

Edited by Ghost
Προστέθηκε νέο trailer.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...
Να κάνω και ‘γω τη γκρίνια μου. Είδα τα δυο πρώτα, γαρ. Μην διαβάζετε όσοι δεν είδατε, περιέχει spoilers.
 
Spoiler
Ειλικρινά, έχω κάποιες απορίες, αλλά ας πιάσουμε τα καλά: Δεν έπαιζαν τόσο άσχημα (όλοι) οι ηθοποιοί. Η Γκαλάντριελ είχε κάποιες καλές στιγμές και επίσης κάποια πλάνα που μου θύμιζε, έντονα όμως, Κέιτ Μπλάνσετ, ιδίως στο βλέμμα. Αλλά αυτό, αυτό, δεν ήταν η Ωραία Φυλή. Αυτό ήταν ο κάθε πικραμένος με ένα ζευγάρι μυτερά αυτιά να παριστάνει το ξωτικό. Δλδ κανένα δεν ήταν όμορφο. Κανένα όμως, άντε κάτι λίγο ο Άριντορ.
Το όνομα της Γκαλάντριελ στο Βάλινορ ήταν Αρτάνις, για να μην ξεχνιόμαστε. Έτσι θα έπρεπε λογικά να την φωνάζουν στις σκηνές από τα παιδικά της χρόνια. Μου άρεσε το καραβάκι που έφτιαχνε, επίσης, να μην λέμε μόνο τα στραβά.
Όταν έπεσαν τα Δέντρα που το περνάμε στο ντούκου ο πόλεμος των Ξωτικών ξεκίνησε λόγω των σιλμαρίλι που κλάπηκαν, και το περνάμε επίσης στο ντούκου. Θα μου πεις δεν επιλέγει να δώσει βάρος σε αυτό η σειρά. Κακώς για τη σειρά. Έχασε μία ωραία ευκαιρία για δυνατό σενάριο και ουσιαστική πλοκή. (Γνώμη μου).
Έλανορ Μπράντιφουτ; Σοβαρά τώρα; Το όνομα Έλανορ ήταν άγνωστο στους χόμπιτ. Το έδωσε ο Σάμγουαϊζ στην κόρη του επειδή είχε δει τα έλανορ, τα μικρά χρυσαφιά λουλούδια του Λοθλόριεν. Αδύνατον να είχαν ονομάσει έτσι ένα κορίτσι των χόμπιτ την εποχή που δεν υπήρχε καν Λοθλόριεν. Έλεος πια.
Κοστούμια; Πολύ μέτρια. Πολύ όμως. Ειδικά των Ξωτικών. Τα ράσα του Γκιλ Γκάλαντ, του Έλροντ, του Κελεμπρίμπορ (τι φάτσα, μα τον Ιλούβαταρ) απέπνεαν έκδηλη φτήνια, προχειρότητα, κακογουστιά. Δεν παίρνω πίσω ούτε λέξη από τους χαρακτηρισμούς. Γενικώς η παραγωγή είχε μια προχειρότητα. Το χομπιτοχωριό μου φάνηκε ρεαλιστικότερο, τελικά, αν εξαιρέσει κανείς το γκράντε φιάσκο με την Έλανορ.
Το πλοίο για το Βάλινορ; Αφήνω που, όπως φάνηκε, όλη τη διαδρομή οι επίλεκτοι στρατιώτες την έκαναν όρθιοι. Πες, μαγικό θα ήταν το πλοίο, ο Κίρνταν θα το είχε σκαρώσει, (υποθέτω. Εδώ που τα λέμε, πώς θα τον έχουν κάνει άραγε τον Κίρνταν; Που παίζει να είναι το γηραιότερο ever Ξωτικό. Δεν είχε μάνα και πατέρα, ήταν από αυτούς που ξύπνησαν με το άναμα των αστεριών. Τρέμω να φανταστώ τί φάτσα θα έχουν διαλέξει.) Όλο το σκηνικό όμως μου φάνηκε τόσο μα τόσο ψεύτικο. Σαν κακό φανφίξιον, σαν θεατρικό σε σχολείο ένα πράμα. Τίποτα δεν μύριζε την παλαιότητα και τη σοβαρότητα του Τόλκιν. Τίποτα όμως.
Η ιστορία με έχασε εντελώς. Ή την έχασα. Δεν ξέρω ακριβώς πότε υποτίθεται πώς συμβαίνει αυτό, λίγο πριν ο Κελεμπρίμπορ φτιάξει τα Δαχτυλίδια, υποθέτω. Τα υπόλοιπα δεν τα θυμάμαι και δεν τα κατανοώ. Τη θεραπεύτρια με τον Ξωτικοφαντάρο (που μου θυμίζει ο τύπος ρε παίδες τον Greyworm από τους Unsullied του GoT και συμπαθάτε με), το ον που κατέφτασε με τον κομήτη, την Γκαλάντριελ που πήδηξε στη Θάλασσα ένα τσακ πριν πιάσει λιμάνι Βάλινορ. Γινόταν αυτό στο Σιλμαρίλιον; Αν ναι, πάσο, αλλά νομίζω όχι. Φάνταζε εντελώς αταίριαστο. Και ψάχνω να δω πώς θα τα ταιριάξουν όλα αυτά σε ένα ικανοποιητικό πλαίσιο.

 

Μια τελευταία κουβέντα, για όσους ήταν αρκετά υπομονετικοί για να διαβάσουν μέχρι εδώ: δεν έχω θέμα με προσθήκες, νέες ιστορίες, νέους χαρακτήρες που να αλληλοεπιδρούν με τους παλιούς. Έχω πρόβλημα όταν αυτό γίνεται πρόχειρα και χάνεται η ατμόσφαιρα. Αυτό που είδα δεν ήταν Τόλκιν. Ήταν κάτι άλλο. Ακόμη δεν ξέρω τι. Θα το παρακολουθήσω, μπας και καταλάβω.
(Y.Γ. Για όσους δεν κατάλαβαν είμαι Tolkien fan)
Edited by Ιρμάντα
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..