Jump to content

ΣΑ #11 (Wish Fulfillment)


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

1625524-bigthumbnail.jpg.329ca4ccae103a7531723c3173375406.jpg.074eae2d518b636d777ec919546383a6.jpg        ΣΑ # 11. Wish Fulfillment

Αλήθεια τώρα. Σας έλειψα; Ή βρήκατε ευκαιρία να παρεκτραπείτε;

Είχαμε υπόψη να δώσουμε τελείως άλλη μορφή σε αυτές τις ασκήσεις, ναι. Εξ’ ου και η μακρά μου απουσία. Κατόπιν σκέψεως αποφάσισα να σας δώσω μία τελευταία άσκηση στο φόρουμ πριν μεταφερθεί ολοκληρωτικά η δραστηριότητα των ΣΑ στην εκπαιδευτική μας πλατφόρμα.

Φυσικά, είχαμε (μόλις) Χριστούγεννα. Ελπίζω να περάσατε καλά με τους αγαπημένους σας, φίλοι μου. Έρχεται Πρωτοχρονιά, Άγιος Βασίλης από την Καισαρεία κατά το ορθόδοξο εορτολόγιο και όπως φαντάζεστε, η άσκησή μας έχει μεγάλη σχέση με το εορταστικό αυτό κλίμα. Γραμματάκι στείλατε; Ξέρετε, που τα διαβάζει ο Άγιος και μετά τσεκάρει στη λίστα του: nice, naughty, naughty, nice, naughty….Έχουμε ξαναγράψει γράμμα, θα μου πείτε;

Λοιπόν, η φετινή μας εορταστική άσκηση αποτελεί συνδυασμό των δύο προηγούμενων χριστουγεννιάτικων ασκήσεων. Είχαμε γράψει γράμμα στον Άγιο Βασίλη και είχαμε ασχοληθεί με τα Χριστούγεννα ενός Παρία. Σκεφτείτε όμως: Τι είδους γράμμα θα έγραφε ένας παρίας στον Άγιο Βασίλη; Ένας λυκάνθρωπος, ένας φαύνος, ένα απέθαντο, καταδικασμένο σε αιώνια μοναξιά, πλάσμα; Μία μάγισσα; Μια διασταύρωση όλων των παραπάνω; Ο τελευταίος απόγονος μιας ξεχασμένης φυλής καλικατζάρων;

Σκεφτείτε τι θα μπορούσε να ζητήσει ένα φανταστικό πλάσμα από τον Άγιο των ημερών; Τι θα τον/την έκανε ευτυχισμένο; Πώς θα απευθυνόταν σε έναν ορθόδοξο άγιο ένα ον που είτε λατρεύτηκε ως θεός στην Παλιά Θρησκεία, είτε είναι ακόμη πιστός στην Παλιά Θρησκεία; Τι θα τον ωθούσε να απευθυνθεί στον Άγιο Βασίλη για την εκπλήρωση του ονείρου του;

  • Διαλέγετε λοιπόν ένα παραμυθένιο ή εφιαλτικό πλάσμα….
  • Σκέφτεστε τι θα μπορούσε να ζητήσει ένα τέτοιο πλάσμα….
  • Σκεφτείτε πώς θα το ζητούσε.

Ίσως το γράμμα περιλαμβάνει παράπονα, ή μια μικρή ανασκόπηση στους λόγους που υποχρεώνουν τον ήρωά σας να ζητήσει τη βοήθεια του Αγίου. Εκείνο που πρέπει να θυμάστε, και που λέει, άλλωστε, και ο τίτλος, είναι ότι η επιθυμία που θα εκφράσει ο ήρως σας στο γράμμα του πρέπει να είναι η μεγαλύτερη επιθυμία της ζωής του. Το μεγαλύτερό του όνειρο. Να το αιτιολογήσετε αυτό, αν μπορείτε, να μας το δώσετε να το καταλάβουμε. Γιατί είναι τόσο σημαντικό, έχει ξαναπροσπαθήσει να το πραγματώσει και πώς, και γιατί απέτυχε; Wish Fulfillment, φίλες και φίλοι.

Γράφετε: μέχρι τέλος Γενάρη.

Όριο λέξεων δεν υπάρχει. Όσο σας προκύψει.

Δεν ζητείται η απάντηση του Άγιου Βασίλη ή η αντίδρασή του. Αν σας προκύψει όμως, μπορείτε να τη συμπεριλάβετε ως δεύτερο μέρος της ιστορίας σας.

Ανεβάζετε ασκήσεις και σχόλια εδώ.

Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε απορία, παιδάκια μου.

 

 

 

 

Edited by Ιρμάντα
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Ιρμάντα pinned this topic
  • 3 weeks later...

Εγώ έχω μια μικρή ιδέα που όσο τη δουλεύω στο κεφάλι μου :fool:  ολοένα και μεγαλώνει. 
Ελπίζω να κάτσω να τη γράψω για να δω μέχρι που θα πάει.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Nick V. said:

Εγώ έχω μια μικρή ιδέα που όσο τη δουλεύω στο κεφάλι μου :fool:  ολοένα και μεγαλώνει. 
Ελπίζω να κάτσω να τη γράψω για να δω μέχρι που θα πάει.
 

Αναμένω εναγωνίως!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου άρεσε αυτή η άσκηση και ήθελα πολύ να διαβάσω μπόλικες απαντήσεις, το έβρισκα πολύ ενδιαφέρον. Κρίμα που δεν έγινε έτσι τελικά. Ανέβασα μια δική μου προσπάθεια, "Αγαπητέ κύριε Αγιοβασίλη". Ελπίζω να μην χάσετε τον χρόνο σας. :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα που είχα ήταν νομίζω καλούτσικη αλλά στο γράψιμο την άπλωσα πάρα πολύ και έφτασα στις 10Κ+ λέξεις (Τι; Βγήκα εκτός θέματος; Όχι που δεν θα έβγαινα. Γράμμα έχω δηλαδή αλλά είναι μόνο 160 λέξεις. Οι υπόλοιπες είναι, ξέρεις τώρα, σάλτσα για να δέσει το γράμμα).
Δεν ξέρω, θ' αντέξετε να το διαβάσετε αν το ανεβάσω;
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nick V. said:

Η ιδέα που είχα ήταν νομίζω καλούτσικη αλλά στο γράψιμο την άπλωσα πάρα πολύ και έφτασα στις 10Κ+ λέξεις (Τι; Βγήκα εκτός θέματος; Όχι που δεν θα έβγαινα. Γράμμα έχω δηλαδή αλλά είναι μόνο 160 λέξεις. Οι υπόλοιπες είναι, ξέρεις τώρα, σάλτσα για να δέσει το γράμμα).
Δεν ξέρω, θ' αντέξετε να το διαβάσετε αν το ανεβάσω;
 

Βεβαίως ναι. Αν θέλει κάποιος ακόμη να γράψει μπορούμε να κρατήσουμε την άσκηση ανοιχτή μια εβδομάδα....

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to ΣΑ #11 (Wish Fulfillment)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..