Jump to content

Μπράντον Σάντερσον (Brandon Sanderson)


MountainRoot
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε κάποιες κριτικές βιβλίων του Brandon Sanderson και σε αυτό το topic.

 

Recommended Posts

278259128_BrandonSanderson.jpg.39cf0586955e41250c37801c6faf6553.jpg

 

Επίσημη Ιστοσελίδα: http://www.brandonsanderson.com/

 

Wikipedia: http://en.wikipedia....andon_Sanderson

 

Βιβλιογραφία

 

Short works

Firstborn.jpg.8d2264a87c8bc0d01f1efd9b946dcf2f.jpg   705853279_DefendingElysium.jpg.87c9bdf82a8f47d24d5c91aad28f946c.jpg   1633680357_InfinityBladeAwakening.jpg.39f794648f91272032759cf1cb903e08.jpg   Legion.jpg.5c66fb4d245e562eb1cb62f7dcb23da2.jpg

 

Stand-alone novels

Elantris.jpg.5cd61d2c45ad2dbf24cf358ecdc42f2a.jpg   Warbreaker.jpg.2364b7f012fa43e90c65c8c2bd919ceb.jpg   503474512_TheRithmatist.jpg.e0df24ef9573718b61459ff6abaf6f98.jpg

  • Elantris (2005, ISBN 978-0765350374)
  • Warbreaker (2009, ISBN 978-0765320308) - Warbreaker was published in hardcover format in June 2009 by Tor/St. Martin's Press/Macmillan USA. Sanderson released several rewrites of this title under a Creative Commons license, one chapter at a time.[12] Older drafts of the various chapters are also available.
  • The Rithmatist (Formerly, Scribbler)(Forthcoming 2012)[13]

 

Alcatraz

49269360_AlcatrazVersustheEvilLibrarians.jpg.44920268245fa489565386b0e84baeff.jpg   423558945_AlcatrazVersustheScrivenersBones.jpg.74790bff354f266058f848873bfe112d.jpg   208738771_AlcatrazVersustheKnightsofCrystallia.jpg.22fc8061d4c4c86cda2e5e56a4768e40.jpg   1018783067_AlcatrazVersustheShatteredLens.jpg.885dc604ddfa1c42aa1152d5252268a0.jpg

 

Mistborn

942093478_Mistborn-TheFinalEmpire.jpg.7b865f4f6e277bb1f470ac6a8091d3eb.jpg   445127271_Mistborn-TheWellofAscension.jpg.09a7d4bf5fdee2993d62a9b984b6d410.jpg   737435737_Mistborn-TheHeroofAges.jpg.e2bad077e59b6d540863f218cd4f11ac.jpg   2012138729_Mistborn-TheAlloyofLaw.jpg.f65f1bea628d7fc8acce80814fcde04e.jpg

 

The Stormlight Archive

2070418903_TheWayofKings.jpg.51b77f43ba32891aa54e4fecae662f1e.jpg

The Wheel of Time

The books below are the final books of the Wheel of Time series originally written by James Oliver Rigney (aka Robert Jordan), who died from a terminal heart disease before being able to finish his series. Brandon Sanderson was chosen by the widow of the original author to finish the series according to the notes left behind by her husband.

325502601_TheGatheringStorm.jpg.11424b77c9ba4f186da38784d14e5cbf.jpg   1027206436_TowersofMidnight.jpg.407e1be067bbc666e55505bca06b2079.jpg   869586187_AMemoryofLight.jpg.98464269d9ef94e2a4c43a6e1e5a7e1a.jpg

Ο εν λόγο κύριος γεννήθηκε το 1975 και είναι Αμερικάνος.

Αυτό που μου άρεσε πάρα πολύ και μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι οι απίστευτοι ήρωες του και φυσικά το ταλέντο του να δημιουργεί πρωτότυπα και ιδιαίτερα συστήματα μαγείας σε κάιε του βιβλίο. Η γραφή του είναι καλή και στρωτή και δεν κουράζει. Του αρέσει να παίζει πολλά πολιτικά παιχνίδια και δολοπλοκίες στα βιβλία του και βλέπεις αρκετές ανατροπές καθόλη την διάρκεια του έργου του και όχι μόνο στο τέλος όπως κάνουν οι περισσότεροι.

 

ΓΡΑΦΗ

Αυτό που μου έκανε την καλύτερη εντύπωση είναι η ΛΟΓΙΚΗ του. Εννοώ οτι όλα στα βιβλία του εξηγούνται πολύ λογικά (ακόμα και αν η μαγεία κάνει πανηγύρι). Οι χαρακτήρες αντιδρούν λογικότατα (με ελάχιστες ίσως εξαιρέσεις) και οι πράξεις τους έχουν νόημα. Ξέρει τι θέλει να γράψει και πως να το γράψει απο την αρχή μέχρι το τέλος οπότε τα έργα του εχουν την αίσθηση οτι ο δημιουργός ξέρει ΑΚΡΙΒΩΣ που το πηγαίνει (αν και εσείς ίσως να μην το ξέρεις αν και θα το μάθαιτε αργότερα). Δεν γράφει δηλαδή παπάδες και απο μηχανής θεούς για να σώζουν καταστάσεις. Αυτό είναι κάτι που μου είχε λήψει.

Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι οτι οι χαρακτήρες είναι ΕΞΥΠΝΟΙ. Ναι ξέρω ακούγετε γελοίο αλλά έχουν IQ. Εχουν ιδιαιτερότητες και κάνουν σωστά και λογικά πράγματα.....δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Τα βιβλία του είναι solid εχουν καλή γραφή, ωραίους χαρακτήρες, πολυ ωραία ιστορία, ανατροπές, πολιτική και πρωτότυπη μαγεία..... φαντάζομαι πως σε κάποιους μπορεί να μην τους αρέσει τελικα όσο σε μένα αλλά σίγουρα θα το βρουν το λιγότερα ένα απλά ωραίο ανάγνωσμα...στην χειρότερη μιλάω.

 

 

ΜΑΓΕΙΑ

Σε κάθε βιβλίο του υπάρχει και ένα εντελώς καινούργιο και περίεργο σύστημα μαγείας. Αυτό όμως που τον κάνει καταπληκτικό είναι το ότι οχι μόνο δημιουργεί κάτι τέτοιο αλλά σου εμφανίζει και ολόκληρη την λογική αλλά και τους νόμους που την διέπουν. Ο ίδος για να καταλάβετε έχει βγάλει έναν νόμο για να κατανοήσετε και την βάση στην οποία δουλεύει. Αντιμετωπιζει την μαγεία ως ένα ακόμη φυσικό φαινόμενο το οποίο μπορεί να μετρηθεί και εχει περιορισμούς.

 

http://en.wikipedia....n%27s_First_Law

  • Sanderson's First Law. An author's ability to solve conflict satisfactorily with magic is directly proportional to how well the reader understands said magic.

This Law was originally defined in Brandon's essay, "Sanderson's First Law" located on his website.[1] In the essay he qualifies the two extremes1 of design as being:

 

  1. Magic/technology has well defined rules that the audience understands. As a result, one can use this to solve conflict more easily as the capabilities are cleanly defined. Brandon classifies this as "Hard Magic". C.L. Wilson in her essay "Worldbuilding 101 - Making Magic"[2] advocated this method of creation, stating, "...create your rules, then follow them."
  2. Magic/technology has unclear or vague rules, or none at all. This allows for a greater sense of wonder to be attained for the reader, but the ability to solve problems without resorting to deus ex machina decreases. Brandon classifies this as "Soft Magic". Lawrence Watt-Evans specifically advised "The trick is to be a benevolent and consistent deity, not one who pulls miracles out of a hat as needed

Το παραπάνω θα το καταλάβετε πολύ καλά αν διαβάσετε την τριλογία Mistborn καθώς και για την μαγεία και το πως λειτουργεί. Δεν αφήνει κενά.....δεν εχει μαγείες να ξεπηδάνε απο δω και απο κει ανεξέλεγκτα.

 

 

 

ΒΙΒΛΙΑ

Το πρώτο του βιβίο είναι το Elantris και η πιο γνωστή του δουλειά η 3λογία mistborn (+1 που βγήκε τώρα και είναι 300 χρόνια μετά το τέλος της 3λογίας). Απο θέμα απόδοσης βγάζει περίπου 1 βιβλίο τον χρόνο αν και εχει καθυστερήση πολύ την δουλειά του γιατί γραφει και τα τελευταία βιβλία του wheel of time και ετσι δεν εχει ασχοληθεί όσο θα ήθελε με τα δικά του. Αυτό που μας έχει υποσχεθεί είναι μια εντελώς δική του 10-λογία απο την οποία το πρώτο βιβλίο έχει ήδη βγει και περιμένουμε τα υπόλοιπα απο το 2014 και μετά.

Στα βιβλία του έχει χάρτες καθώς και στο τέλος έχει είτε λεξικά είτε μικρές αναφορές σε περασμένα βιβλία καθώς και αποσπάσματα απο βιβλία του. Γενικά εχει ωραίες πληροφορίες.

 

 

 

Υ.Γ. Ειπα να δημιουργήσω το τοπικ για τον συγγραφέα για να υπάρχει. Θα γράψω παρακάτω την αποψη για το κάθε του βιβλιο και το τι περιέχει το καθένα. Οπότε συγγνώμη αν δεν γράφω παραπάνω για την ώρα. Αργότερα θα το εμπλουτίσω και άλλο με φωτό και συνεντεύξεις του συγγραφέα. Λατρεμένος συγραφέας μου.....

Εδώ είναι και ένα λινκ απο ένα άλλο τόπικ για ένα απο τα βιβλία του συγγραφέα

http://community.sff.gr/topic/12533-brandon-sanderson-the-way-of-kings/

Edited by Spark
Προστέθηκε η εικόνα του συγγραφέα και τα εξώφυλλα των βιβλίων του.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο topic MountainRoot μπράβο. Δεν έχω διαβάσει καθόλου Sanderson για να ξέρω, αλλά το ένστικτο μου μού λέει ότι πρέπει να είναι καλός. Νομίζω ότι κάποια στιγμή κάποιος είχε αναφέρει ότι είχε διαβάσει το ''The Way of the Kings'' και του άρεσε πολύ. Επίσης το γεγονός ότι τον επέλεξε ο Jordan για να τελειώσει την σειρά του δεν μπορεί να είναι τυχαίο, οπωσδή- ποτε θα έχει κάποια θετικά στοιχεία σαν συγγραφέας. Όπως και να 'χει πάντως, ο Φανταστικός Κόσμος κυκλοφόρησε πρό- σφατα μία σειρά του. Θα πιάσω λοιπόν κάποια στιγμή να τον διαβάσω και να δω περί τίνος πρόκειται.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει το Warbreaker, το οποίο έχει όντως ένα εντυπωσιακά διαφορετικό σύστημα μαγείας.

Warbreaker.jpg.2364b7f012fa43e90c65c8c2bd919ceb.jpg

 

 

 

Βασίζεται στο χρώμα. Πέρα από ό,τι άλλο πρέπει να διαθέτει ο μάγος -ο οποίος ονομάζεται Αφυπνιστής- πρέπει να υπάρχει κάτι χρωματιστό από το οποίο να αντλεί χρώμα για να υλοποιήσει τις Εντολές του.

 

 

Στο βιβλίο υπάρχουν ίντριγκες, παλάτια, ιερατείο, θεοί και όλα τα σχετικά, αλλά και ένας ενδιαφέρον προβληματισμός για την παραποίηση της ιστορίας και για τη γκρίζα ζώνη των καλών και των κακών.

Ως ανάγνωσμα κυλάει πολύ εύκολa, μάλιστα υπερβολικά εύκολα μερικές φορές γιατί επαναλαμβάνει κάποια πράγματα από την οπτική γωνία του κάθε ήρωα, και, θα συμφωνήσω με τον ΜountainRoot, οι ήρωες του στο Warbreaker είναι έξυπνοι. Ένα-δυο μάλιστα είναι πολύ έξυπνοι.

Edited by Spark
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μπράβο, ρε MountainRoot, και ήθελα ένα τέτοιο τόπικ. Διάβασα πρόσφατα, πριν κάνα 2μηνο, το Elantris και μπορώ να πω πως είναι πάρα πολύ καλό. Σε έναν χώρο όπου κυριαρχούν οι γνωστές σε όλους ν-λογίες, το να γράψεις ένα αυτόνομο βιβλίο είναι κάτι το καινοτόμο. Όταν μάλιστα είναι τόσο καλό όσο το Elantris, νομίζω του έβαλα 9/10, τότε μιλάμε για έπος και άθλος. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα και ελπίζω σύντομα να διαβάσα και την περιβόητη Mistborn trilogy του ιδίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

2070418903_TheWayofKings.jpg.51b77f43ba32891aa54e4fecae662f1e.jpg

Μου πήρε περίπου 2 βδομάδες για να διαβάσω το Way of Kings. Έχω το 2o αγορασμένο αλλά θα το αφήσω κάβα για αργότερα. Αντιγράφω την πολύ σύντομη κριτική μου απο το goodreads:

Με δυό λόγια: ποτέ ξανά δεν έχω διαβάσει βιβλίο 1000+ σελίδων που να παρακαλάω να μην τελειώσει.
Ποτέ ξανά δεν έχω διαβάσει βιβλίο που να ανυπομονώ τη στιγμή που θα το ΞΑΝΑδιαβάσω προτού καν ολοκληρώσω την πρώτη ανάγνωσή του.

Ο κ. Σάντερσον έγραψε κατ'εμε το τέλειο Fantasy. Πέντε αστέρια είναι πολύ λίγα γιατί, όσο και να προσπαθώ, δεν μπορώ να σκεφτώ βιβλίο (ανεξαρτήτως είδους) που να ευχαριστήθηκα περισσότερο, ever.
1000 thumbs up!

Edited by Spark
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πολυ ωραίο topic :) Το "The Way of Kings" είναι αριστούργημα! Δεν έχω διαβάσει άλλα βιβλία του Sanderson, αλλά πιστεύω ότι το "Stormlight Archive" θα το ακολουθήσω σαν σειρά κι ας είναι 1000 σελίδες το ένα. Πάντως, το #1 διαβάζεται και μόνο του, αν ντε και καλά κάποιος δεν αντέχει τα μεγάλα βιβλία. Για να σας ψήσω να το διαβάσετε μπορείτε να τσεκάρετε αυτό το αρθράκι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η ευχή μου πραγματοποιήθηκε και όχι μόνο ξεκίνησα την τριλογία Mistborn, αλλά το πρώτο βιβλίο μου φάνηκε ένα κλικ πιο κάτω από το καταπληκτικό! Μοναδικό σύστημα μαγείας (κάτι που τον χαρακτηρίζει σε όλα του τα έργα), πολύ όμορφοι χαρακτήρες, ανατροπές, γενικά χαμός. Μοναδική παρατήρηση: λιγάκι πιο φλύαρο από όσο θα ήθελα -αλλά ως πρώτο βιβλίο τριλόγιας του το συγχωρώ- και λίγο ζαλούρα οι μάχες, αν και αυτό οφείλεται 100% στο σύστημα μαγείας. Και εγώ αν είχε τέτοιες δυνάμης, τα ίδια θα έκανα! Ξεκίνησα ήδη το 2ο!

Link to comment
Share on other sites

Elantris.jpg.5cd61d2c45ad2dbf24cf358ecdc42f2a.jpg

Μιας και το θυμήθηκα, μεταφέρω εδώ τις σκέψεις μου σχετικά με το Ελάντρις, όπως τις είχα γράψει το μακρινό 2010 που το είχα διαβάσει.

 

Quote
Ο νεαρός τούτος έχει αναλάβει τη συγγραφή (από τις σημειώσεις του μακαρίτη του Τζόρνταν) του τελευταίου βιβλίου του Τροχού του Χρόνου. Αυτό αρχικά δε με είχε πείσει ότι άξιζε τον κόπο να διαβάσει κανείς κάτι εντελώς δικό του. Ωστόσο, όταν είδα ότι το Ελάντρις ήταν εξαντλημένο κι όταν επίσης είδα το συφορουμίτη Σόλονορ να το διαβάζει με πάθος, ζήλεψα και του ζήτησα να μου το πάρει κι εμένα από 'κει που το είχε βρει.

Κι είμαι ευτυχής που του έχω τέτοια υποχρέωση.

Η ιστορία είναι κάπως περίπλοκη: Στη χώρα Άρελον υπάρχει μια πόλη η Ελάντρις στην οποία όλα είναι μαγικά. Κάποιοι από τους κατοίκους, μια μέρα χωρίς προειδοποίηση, ξυπνούν και μεταμορφώνονται σε υπερφυσικά, μαγικά πλάσματα, που μέσα στους τοίχους της Ελάντρις προσπαθούν να δημιουργήσουν μια ουτοπία. 

Αυτά μέχρι δέκα χρόνια πριν το παρόν. Γιατί κάτι συνέβη στον κόσμο και ξαφνικά οι Ελαντρινοί αντί αν μεταμορφώνονται σε μαγικά, πανέμορφα και πανίσχυρα πλάσματα, σχεδόν θεϊκά, άρχισαν να μοιάζουν με θύματα κάποιας φοβερής ασθένειας. Από το χάος και τον εμφύλιο, προέκυψε μια νέα τάξη πραγμάτων, με το βασιλιά Iadon, πρώην έμπορο, να διοικεί με σιδερένια πλέον πυγμή. 

Η ιστορία ακολουθεί τρεις χαρακτήρες. Ο ένας είναι ο γιος του βασιλιά, ο Raoden, που λίγες μέρες πριν το γάμο του με την πριγκίπισσα του φιλικού κράτους Teod, Sarene, ξυπνάει ως Ελαντρινός. Ο δεύτερος είναι η ίδια η Sarene, μια πολύ δυναμική (ακόμη και για τα πραγματικά δεδομένα) κοπέλα, που τρελαίνεται για την πολιτική και ανακατεύεται σε χίλια πράγματα με απρόσμενα αποτελέσματα. Ο τρίτος και σκοτεινότερος, είναι ο Hrathen, ένας από τους ανώτερους ιερείς του γειτονικού θεοκρατικού κράτους του Fjorden, ο οποίος έχει σταλεί από τον αρχιερέα να προσηλυτίσει με όποιον τρόπο μπορεί την Άρελον μέσα σε τρεις μήνες.

Μέσα σε αυτούς τους τρεις μήνες και τις 620 περίπου σελίδες του βιβλίου, το τι γίνεται είναι απερίγραπτο. Κυριολεκτικά. Το μόνο που θα μπορούσε να δώσει μια εικόνα είναι το ότι περίπου κάθε 10 σελίδες, από τη μέση και μετά, τρως κι από μια σφαλιάρα-παύλα-twist της πλοκής. Τόσο που προς το τέλος άρχισα να αναφωνώ μόνη μυ "Α, το μπαγάσα!" εννοώντας το συγγραφέα που πήγε και σκέφτηκε τέτοιο πράγμα.

Γενικά η πολιτική ίντριγκα δίνει και παίρνει. Οι σκηνές μάχης είναι μάλλον λίγες, αλλά οι χαρακτήρες είναι εκπληκτικοί, τόσο αληθινοί, που πάμπολλες φορές ταυτίστηκα με τη δολοπλόκα και γλωσσού Sarene. Τα πράγματα που δεν κατάλαβα ή δε μου άρεσαν είναι τρία (3) και μπορώ και να σας τα πω, αλλά δε θα το κάνω για λόγους σπόιλερ (ούτως ή άλλως είναι σε τέτοια σημεία της πλοκής που θα πρέπει να σας πω και όλα τα προηγούμενα για να καταλάβετε και δεν έχω το κουράγιο). Η γλώσσα είναι σχετικά απλή, έχει όμως κάποιες ταιριαστές κορώνες και για μία φορά όλοι οι χαρακτήρες μιλάνε με το δικό τους τρόπο. Σχεδόν ακούς τις φωνές τους στο κεφάλι σου!

Νομίζω ότι είναι must-read για όποιον προτιμά το σύγχρονο φάντασυ. 

 

Edited by Spark
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την τριλογία Mistborn και ομολογουμένως μου έκανε καλή εντύπωση, κυρίως λόγω πρωτοτυπίας. Δεν είμαι ειδήμων στο φάνταζυ, αλλά και μόνο που ο άνθρωπος δεν έγραψε άλλο ένα vanilla fantasy κερδίζει πόντους από μένα. 

 

Κατά τα άλλα, η τριλογία μάλλον πάσχει από τη γνωστή ασθένεια του φάνταζυ (που όμως δείχνει να τη γουστάρει το κοινό της) : φλυαρία. Περιττές σκηνές, περιττοί χαρακτήρες για να γεμίζουν σελίδες. Όμως, έχω δει ΠΟΛΥ χειρότερα από εξίσου (και πιο) καταξιωμένους συγγραφείς. Θα μπορούσαν τα τρία βιβλία κάλλιστα να είναι ένα, ίδιας ή άιντε λίγο μεγαλύτερης έκτασης. Πάντως, το θεωρώ παρόλα αυτά από τα αξιόλογα fantasy πονήματα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις τελείωσα ολόκληρη την τριλογία Mistborn, και τολμώ να πω πως έμεινα με το στόμα ανοιχτό! Ήδη σκέφτομαι να παραγγείλω και τα άλλα βιβλία του Sanderson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

2070418903_TheWayofKings.jpg.51b77f43ba32891aa54e4fecae662f1e.jpg

Σχεδόν τελείωσα το Way of Kings(95% στο kindle).

Ωραίο ήταν γενικά,πολύ ανώτερο από το βαρετό Mistborn.

Ευτυχώς δεν είχε πάλι κάποιο mary-sue μυξιάρικο-σουγκλάκο σαν πρωταγωνιστή, κάτι που με χαροποίησε ιδιαίτερα και ήταν ο κύριος λόγος που δεν το άφησα στην μέση.

Οι χαρακτήρες γενικά ήταν καλοί,με μερικούς...τραβηγμένους από τα μαλλιά(η "επιστημόνισσα" που τα ξέρει όλα και τα βλέπει όλα είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα βλακώδους χαρακτήρα).

Γενικά είναι ρεαλιστικοί,αν και κάπως μονοδιάστατοι και "παιδικοί"(καμία σχέση με τους "κατηραμένους" ήρωες που βγάζει ο Κούκ-Έρικσον-Αμπερκόμπι),και κολλάνε ωραία στο περιβάλλον.Πολύ ανώτεροι από το mistborn που τους βαρέθηκα σε χρόνο dt και δεν με ένοιαζε ιδιαίτερα εάν ζούσαν ή ψοφούσαν.

Άλλο μειονέκτημα είναι ότι κάποιοι αμπελοφιλοσοφούν δίχως λόγο και αιτία πράγματα που είτε είναι αυτονόητα είτε απλά επιφανειακές σοφίστικες βλακείες.Σίγουρα εάν έκοβε τούτη την φλυαρία θα ήταν καλύτερο. 

 

Ο κόσμος του είναι πολύ ωραία δομημένος και δοσμένος,με ιδιαίτερη μνεία στο γεγονός ότι παρέχει και σχέδια/ιχνογραφείες για την πανίδα/χλωρίδα/γεωγραφία του κόσμου του ανάμεσα στα chapters.Εξαιρετική προσθήκη.

Μερικά κενά στην λογική του είναι ορατά,κυρίως στο θέμα των γιγαντιαίων οστρακόδερμων,αλλά τίποτα συνταρακτικό.

Αυτό είναι και το κύριο selling point της σειράς κατά την γνώμη μου,είναι ότι έχει φρέσκες ιδέες κοσμοπλασίας(αν και δεν τον θεωρώ ως τον καλύτερο) και τον αλλάζει κατηγορία από "λίγο πάνω του μετρίου" στο καλός.

 

Οι μάχες που περιγράφει είναι γενικά σε αποδεκτό επίπεδο,αλλά τίποτα ιδιαίτερο.Σε καμία στιγμή δεν είδα τίποτα παρόμοιο με αυτά που διάβασα σε Έρικσον/Κούκ.

Καμία βελτίωση,αλλά ευτυχώς δεν ξέπεσε κι άλλο.Οι Erikson,Cook και ίσως ο Abercrobie(στο βιβλίο που-δεν-θυμάμαι-το-όνομα-του,αυτό με την μεγάλη μάχη) του ρίχνουν στα αυτιά στον τομέα τούτο.

 

Συμπερασματικά είναι πολύ ωραίο βιβλίο,κυρίως λόγο κόσμου,με λίγα λάθη και σίγουρα θα συνεχίσω με το δεύτερο(που περιμένει στην e- βιβλιοθήκη μου).

Edited by Spark
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

680879734_TheWordsofRadiance.jpg.37941547deb5618c1ad4efc44300ded0.jpg

Θα κάνω ένα μικρό review στο Words of Radiance βασισμένο στο ~70% του βιβλίου που κατάφερα να τελειώσω.

 

Λοιπόν:

 

Στο θέμα "χαρακτήρες" είναι περίπου ίδιο με το προηγούμενο.Οι χαρακτήρες που "βλέπεις" είναι οι ίδιοι,με μερικές προσθήκες.

Η κυριότερη,και βλακωδέστερη,είναι ότι μετατρέπει μια ηρωίδα σε κάτι σαν τζέιμς μποντ-μάτα χάρι-Δαρβίνο-Γίββωνα-Μιχαήλ Άγγελο για να μπορέσει να τραβήξει η ιστορία.Είναι από τις χειρότερες τροπές που πήρε ποτέ χαρακτήρας σε φάνταζι και πραγματικά προσπερνούσα τα κεφάλαια που την είχε POV(και τα πραγματικά ατελείωτα και εξαιρετικά βαρετά για το παρελθόν της).

Αυτό ήρθε και έδεσε με το γεγονός ότι ο νέος χαρακτήρας/μελλοντική πρώτη μούρη που έβαλε(μέχρι τουλάχιστον εκεί που διάβασα) είναι ...ένα κοριτσάκι.Ω τι έκπληξη... -_-

Ο τύπος έχει πραγματικά κόλλημα με τις ανήλικες πρωταγωνίστριες που μετατρέπονται σε Σουγκλάκους-Μέρλιν-Μπρους Λι.

Κάπου εκεί το άφησα γιατί αηδίασα και η βαρεμάρα ξεπέρασε το threshold της περιέργειας.

 

Στο θέμα ατμόσφαιρας τα ίδια με πριν,κάποιες ωραίες στιγμές και κάποιες μέτριες.Το συνολικό αίσθημα είναι θα έλεγα θετικό.

Εξαιρετική επιλογή οι απεικονίσεις που συνεχίζουν και σε αυτό το βιβλίο,ανάμεσα στα κεφάλαια.

 

Ελάχιστα νέα πράγματα για τον κόσμο και την μυθολογία.Μόνο γενικούρες και "θρύλοι".

Να προσθέσω ότι οι ψευδο-επιστημονικές νύξεις/αναλύσεις του για την βιόσφαιρα του κόσμου του είναι απλά γελοίες,όχι απλά κακές,αλλά γελοίες.Ευτυχώς δεν το τραβάει πολύ.Αυτά φυσικά άρρηκτα συνδεδεμένα με το κορίτσι λάστιχο-όλα τα σφάζω/όλα τα μαχαιρώνω που έγραψα πιο πάνω.

Καλό σημείο ότι σταμάτησε την αμπελοφιλοσοφία,δεν το έχει ούτε εκεί και ευτυχώς δεν το είδα πουθενά σε τούτο το βιβλίο.

 

Η πλοκή είναι γενικά βαρετή,έως τρομερά βαρετή,με λίγες καλές στιγμές δράσης και γεγονότων.Το πνίγει στην φλυαρία και χάνει τον στόχο του.Κλασσικό σύμπτωμα του σύγχρονου φάνταζι.

Κάκιστη εντύπωση μου έκαναν οι φορές,που ήταν πολλές,που χρησιμοποίησε τον από μηχανής θεό για να "σώσει" κάποιον κεντρικό χαρακτήρα ή την ροή της πλοκής.Κάτι που δεν συνήθιζε τόσο στο προηγούμενο.

Επίσης υπάρχουν και σε αυτό το βιβλίο κενά λογικής.

 

Οι μάχες κλασσικά είναι sub-par,αλλά δεν περίμενα και τίποτα άλλο.

 

Συμπερασματικά είναι πολύ μέτριο το βιβλίο,χειρότερο από το προηγούμενο και ειλικρινά δεν βλέπω πως θα μπορέσει να σώσει τέτοια πατάτα για να βγάλει 10!! τόμους.... :sleeping:

Δυστυχώς δεν είναι όλοι Έρικσον ή Μάρτιν.

Edited by Spark
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Legion.jpg.5c66fb4d245e562eb1cb62f7dcb23da2.jpg

Μόλις τελείωσα τη νουβέλα Legion και για άλλη μια φορά βγάζω το καπέλο στον Sanderson. Ο τύπος δεν παίζεται! Έχει φοβερή φαντασία!

Edited by Spark
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
Link to comment
Share on other sites

Και περιμένουμε και το Skin Deep που θα είναι κανονικό βιβλίο και θα συνεχίζει το legion.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Έμαθα ότι θα κυκλοφορήσει στα ελληνικά το Steelheart από τις εκδόσεις Μεταίχμιο. Ατσαλόκαρδος ο ελληνικός τίτλος, κατά πάσα πιθανότητα. Πρόκειται για το πρώτο βιβλίο της σειράς Reckoners. Κάποια στιγμή μέσα στο 2016...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δηλαδη για να καταλαβω, για να διαβασει κανεις την τριλογια  Mistbotn στα ελληνικα, πρεπει να αγορασει 6 τομους (2τομοι ανα βιβλιο) απο 14 εως και 18ευρω εκαστος, ενα συνολακι στανταρ στα 100ευρω? Και μαλιστα με το δευτερο μερος του 3ου βιβλιου να μην εχει κυκλοφορησει ακομα! Μου φαινεται οτι πρεπει να ξεσκονισω τα αγγλικα μου! Κι εκει ετσι κυκλοφορησε, 2 τομοι ανα βιβλιο?

Edited by Kon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω, για να διαβασει κανεις την τριλογια  Mistbotn στα ελληνικα, πρεπει να αγορασει 6 τομους (2τομοι ανα βιβλιο) απο 14 εως και 18ευρω εκαστος, ενα συνολακι στανταρ στα 100ευρω? Και μαλιστα με το δευτερο μερος του 3ου βιβλιου να μην εχει κυκλοφορησει ακομα! Μου φαινεται οτι πρεπει να ξεσκονισω τα αγγλικα μου! Κι εκει ετσι κυκλοφορησε, 2 τομοι ανα βιβλιο?

 

Όχι στα Αγγλικά είναι μονότομα και είναι 8 σύνολο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Μπράντον Σάντερσον (Brandon Sanderson)
  • 7 months later...

Warbreaker.thumb.jpeg.6ba42b5314f25f3cd4cd3a05d1869493.jpeg

Διάβασα το warbreaker, στα αγγλικά, σε μια έκδοση όπου μετά από κάθε κεφάλαιο, ο συγγραφέας έγραφε και μερικές ιδέες για το πώς εμπνεύστηκε το κεφάλαιο, τι αλλαγές έκανε κα. Σίγουρα φοβερή εμπειρία να βλέπεις ένα μυθιστόρημα ως έργο σε εξέλιξη. Πολλές φορές έκανε και προσωπικές αναφορές. Για παράδειγμα, αναφέρει, σχετικά με μια πρώτη νύχτα γάμου στο βιβλίο, πως το βιβλίο το ξεκίνησε πριν παντρευτεί. Μάλιστα, το είχε πάρει μαζί του στο ταξίδι του μέλιτος για να το δουλέψει κι εκεί (αν και παραδέχετα πώς εκείνη τη βδομάδα δεν έγραψε καθόλου). Τότε, την πρώτη νύχτα του γάμου, έκανε και για πρώτη φορά σεξ, οπότε, μιας και έμαθε πλέον πώς γίνεται, χρειάστηκε μετά να ξαναγράψει τη σκηνή. Αυτό είναι μια μικρή μόνο γεύση της εμπειρίας να διαβάζεις σχολιασμένο από τον συγγραφέα βιβλίο. Όσον αφορά τώρα το ίδιο το μυθιστόρημα, βρήκα ό,τι περίμενα και ό,τι με έχει συνηθίσει ο συγγραφέας και στις άλλες δουλειές του, δηλαδή πρωτότυπη κοσμοπλασία και ακόμα πιο πρωτότυπο σύστημα μαγείας. Υπάρχουν και δύο ενδιαφέροντες ιστορίες αγάπης σε εξέλιξη και ένας ψυχάκιας δολοφόνος αλλά ας μη κάνω άλλα spoiler. 

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..