Jump to content

Amazon, φορολογία και άλλα δεινά


ΧΘΩΝ
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Καιρό έχουμε να τα πούμε. Επέστρεψα Ελλάδα μόνιμα το περασμένο καλοκαίρι και ψάχνω να ξαναρχίσω τις εκδόσεις και τα βιβλία μου, αλλά έχω κολλήσει στο φορολογικό, επειδή θέλω να είμαι εντάξει.

Έχω δύο βιβλία που είχα εκδώσει ως sole trader στο εξωτερικό μέσω Lulu και Amazon KDP, όμως σταμάτησα τις εκδόσεις με την απόφαση μου να επιστρέψω. Ήταν αρκετά straightforward διαδικασία στο εξωτερικό.

Ενδιαφέρομαι να ενεργοποιήσω ξανά τις εκδόσεις μόνο μέσω Amazon KDP. Για ένα τρίτο βιβλίο που έχω γράψει θέλω να ψάξω για παραδοσιακό εκδότη, αλλιώς θα το βάλω και αυτό KDP κάποια στιγμή.

Μίλησα με τον λογιστή μου σήμερα το πρωί, και μου είπε ότι οι επιλογές μου είναι δύο.

i. Βρίσκω κανονικό εκδότη και φορολογούμαι 22%.

ii. Ανοίγω βιβλία ως ελεύθερος επαγγελματίας, και ενώ είμαι μισθωτός και δεν θα έχω εισφορές στον ΕΦΚΑ, θα έχω κανονικά χρεώσεις λογιστή κάθε μήνα, φόρο επιτηδεύματος μετά την 5ετία, και διάφορα άλλα κόστη.

Έψαξα στο φόρουμ και είδα ότι υπάρχουν παιδιά που βρίσκονται Ελλάδα και έχουν εκδόσει στο Amazon, οπότε αναρωτιέμαι ποια διαδικασία έχουν ακολουθήσει στο φορολογικό. Μήπως θεωρείται το Amazon εκδότης, και άρα ο φόρος περιορίζεται στο 22%;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by ΧΘΩΝ
Link to comment
Share on other sites

  • ΧΘΩΝ changed the title to Amazon, φορολογία και άλλα δεινά

Εδώ να πω ότι δέχομαι συμβουλές και με ΠΜ, αν κάποιος δεν θέλει να γράψει δημόσια.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικαιώματα έχουν αυτοτελή φορολογία 20% εκδίδοντας με έναν οίκο και το Άμαζον είναι οίκος υπό αυτήν την έννοια άρα εκδίδοντας με το Άμαζον είναι σαν την τυπική έκδοση οπότε ότι βγάζεις φορολογείται με 20%.  

Αν το κάνεις σε έναν οίκο στην Ελλάδα θα παρακρατηθεί ο φόρος και εκεί εξαντλείται η φορολογική υποχρέωση. Αν είναι από το εξωτερικό το μεταφέρεις στη δήλωση σε ευρώ με την ισοτιμία της 31/12 και θα πληρώσεις τον αναλογούντα φόρο μιας και δεν εκπίπτει τυχόν φόρος του εξωτερικού.

Επαγγελματίας θα έχεις άλλο συντελεστή πιο χαμηλό αλλά είναι πολλοί οι μπελάδες που δεν αξίζει τον κόπο να το κάνεις. Εξάλλου επαγγελματίας θα είσαι αν κάνεις αυτοέκδοση, τα δικαιώματα δεν αποτελούν επάγγελμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, WILLIAM said:

Τα δικαιώματα έχουν αυτοτελή φορολογία 20% εκδίδοντας με έναν οίκο και το Άμαζον είναι οίκος υπό αυτήν την έννοια άρα εκδίδοντας με το Άμαζον είναι σαν την τυπική έκδοση οπότε ότι βγάζεις φορολογείται με 20%.  

Αν το κάνεις σε έναν οίκο στην Ελλάδα θα παρακρατηθεί ο φόρος και εκεί εξαντλείται η φορολογική υποχρέωση. Αν είναι από το εξωτερικό το μεταφέρεις στη δήλωση σε ευρώ με την ισοτιμία της 31/12 και θα πληρώσεις τον αναλογούντα φόρο μιας και δεν εκπίπτει τυχόν φόρος του εξωτερικού.

Επαγγελματίας θα έχεις άλλο συντελεστή πιο χαμηλό αλλά είναι πολλοί οι μπελάδες που δεν αξίζει τον κόπο να το κάνεις. Εξάλλου επαγγελματίας θα είσαι αν κάνεις αυτοέκδοση, τα δικαιώματα δεν αποτελούν επάγγελμα.

Σε ευχαριστώ πολύ William, θα μιλήσω με τον λογιστή μου και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα βρεί το παρακάτω στο Internet.

Αφορά αυτοέκδοση και την Amazon και έχει συζήτησει και με φοροτεχνικό.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, eroticimmigrant said:

Είχα βρεί το παρακάτω στο Internet.

Αφορά αυτοέκδοση και την Amazon και έχει συζήτησει και με φοροτεχνικό.

 

Ευχαριστώ Μαρία, το έχω δει και εγώ αυτό το βίντεο και την συνέντευξη. Ακόμα περιμένω επιβεβαίωση από τον λογιστή μου, μάλλον πρώτη φορά του τυχαίνει. Μόλις μάθω κάτι νεότερο, θα ξαναγράψω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 3/1/2022 at 11:17 AM, ΧΘΩΝ said:

Ευχαριστώ Μαρία, το έχω δει και εγώ αυτό το βίντεο και την συνέντευξη. Ακόμα περιμένω επιβεβαίωση από τον λογιστή μου, μάλλον πρώτη φορά του τυχαίνει. Μόλις μάθω κάτι νεότερο, θα ξαναγράψω εδώ.

Καλησπέρα σε όλους! Τελικά έχεις νεότερα για το θέμα; Με απασχολεί ακριβώς το ίδιο και επίσης δεν έχει ξανατυχει στη λογίστριά μου. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..