Jump to content

Νταν Σίμονς (Dan Simmons)


Recommended Posts

Ειχα χρονια να μπω στο φορουμ και μπηκα με αφορμη το hyperion.  Ειμαι στην ιστορια του ποιητη και πραγματικα εχω παθει την πλκα μου. Θεωρω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα βιβλια Ε.Φ. που εχουν γραφτει ποτε, ανεξαρτητα το πώς θα τελειώσει (τετοιο κολλημα εφαγα)...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

 

Το βιβλιο το τελειωσα λοιπον σημερα. Θα το τοποθετουσα ανετα σε ενα απο τα τρια με πεντε καλυτερα βιβλια Ε.Φ. και σιγουρα ενα απο τα καλυτερα στο χώρου fantasy γενικώς ΑΝ  δεν με μπριζωνε με το τελος του τόσο πολυ, ωστε να ξεκινησω καπακι το δευτερο.... 

Με λιγα λογια θεωρω εγκλημα από κάποιον φαν του χώρου να μην εχει ακουμπησει Dan Simmons και απορω με τον εαυτο μου που το ειχα τοσα χρονια στη βιβλιοθηκη τοσα χρονια αδιαβαστο. 

 

Υ.Γ. Ειλικρινα ειναι αποριας αξιο πώς και δεν το εχουν ακουμπησει για ταινιες ή σειρες. 

Υ.Γ.1  Το Star Wars θα μπορουσε να πάρει πολυτιμες ιδεες απο το τροόπο δομης μια διαστρικής κοινωνιας, τους κρυφούς τρομους που υπάρχουν σε οχι και τόσο απρόσιτες γωνιες του γαλαξια, και να δώσουν εκ νέου μια πνοή μυστηρίου στο γαλαξια. Dan Simmons για συμβουλος .

 

Edited by lord.cerapis
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, lord.cerapis said:

Υ.Γ. Ειλικρινα ειναι αποριας αξιο πώς και δεν το εχουν ακουμπησει για ταινιες ή σειρες. 

Ίσως να πιστεύουν ότι το μπάτζετ θα εκτοξευθεί σε δυσθεώρητα ύψη και δεν θέλουν να πάρουν το ρίσκο. Κρίμα γιατί και εγώ θέλω πάρα πολύ να το βγάλουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/26/2019 at 9:26 PM, Δημήτρης said:

Ίσως να πιστεύουν ότι το μπάτζετ θα εκτοξευθεί σε δυσθεώρητα ύψη και δεν θέλουν να πάρουν το ρίσκο. Κρίμα γιατί και εγώ θέλω πάρα πολύ να το βγάλουν. 

Δυσκολο πολυ να πετυχουν την ατμπσφαιρα και το πνευμα του κοσμου του... Ισως μονο σε σειρα και παλι με πολυ προσοχη, μεγαλο σιγουρα μπατζετ καλη σκηνοθεσια.... Anyway.. δυσκολο οντως..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eιχε δειξει ενδιαφερον ο Bradley Cooper, αλλα απο οτι φαινεται δεν προχωρησε. Ειχε κανει και ενα σχετικο ποστ ο Simmons.
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/29/2019 at 10:07 AM, Jaqen H'Gar said:

Eιχε δειξει ενδιαφερον ο Bradley Cooper, αλλα απο οτι φαινεται δεν προχωρησε. Ειχε κανει και ενα σχετικο ποστ ο Simmons.
 

 

Απογοητευτικο.... Δε νομιζω κτι προκειται να το δουμε any time soon

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Song of Kali

Ωραίο βιβλίο. Αρκετά συμπαθητικό το γράψιμο του Simmons. Έπιασα το βιβλίο χωρίς να ξέρω τι να περιμένω, δεν ήξερα καν σε ποιο είδος ανήκει. Στην αρχή μού φάνηκε ένα βιβλίο που θα πραγματευόταν πολιτισμικές διαφορές μέσα από τα μάτια της οικογένειας που ταξιδεύει στην Καλκούτα. Ύστερα από 100 σελίδες κατάλαβα πως θα είναι ένα βιβλίο κυρίως τρόμου. Γενικά, είναι ένα βιβλίο που χτίζει ατμόσφαιρα και σε σημεία μπορεί να τρομάξει. Προς το τέλος άρχισε να πέφτει λίγο και σε ρυθμό, αλλά και σε ενδιαφέρον. Βασικά, γενικά με το τέλος δεν έμεινα ικανοποιημένος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

10294361._SY475_.jpg.c996236df8cb81ebdbbfeb2e484fa3f6.jpg

 

Διάβασα το Endymion. Κατά τη γνώμη μου δεν χάνει κανείς κάτι αν δεν το διαβάσει και απλά σταματήσει στα δύο πρώτα βιβλία. Υπάρχουν χαρακτήρες από τα δύο πρώτα, αλλά δεν νομίζω ότι προσφέρει πολλά το βιβλίο στην εξέλιξή τους. 

Όσον αφορά την ιστορία, είναι μία ιστορία γεμάτη δράση. Προσωπικά βαρέθηκα σε μερικά σημεία και ήθελα να τελειώνω με όλο αυτό το κυνηγητό. Αλλά όπως και τα προηγούμενα βιβλία του, έχει κι αυτό να προσφέρει αρκετά ωραίες εικόνες και ωραίους διαλόγους. Θα διαβάσω και το επόμενο σύντομα αλλά θα αργήσω να το τελειώσω μάλλον λόγω του μεγέθους του.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Νταν Σίμονς (Dan Simmons)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..