Jump to content

Νταν Σίμονς (Dan Simmons)


Recommended Posts

Νikosal said

Αυτό λοιπόν Διονύση επειδή ρωτάς "τι θα έλεγες αν ο ταξιδιώτης..." ή "μήπως το παρακάνουμε με την μονόπλευρη αντίδρασή μας" κλπ. Όχι, δεν είναι ίσα τα πράγματα και δεν είναι μονόπλευρη η αντίδρασή μου, όπως μονοκονδυλιά και υποτιμητικά (θες δες θες, αυτό με υποτιμά) μου καταμαρτυρείς. Δεν βλέπω με τον ίδιο τρόπο ένα αντιδραστικό και φωνακλά ιμάμη κάπου στην Αίγυπτο (που όπως καταλαβαίνεις τον αντιπαθώ και αυτόν σφόδρα) ο οποίος μπορεί πράγματι να καταπιέζει τις γυναίκες του χωριού ή να εφαρμόζει η Σαρία, δεν τον βλέπω λοιπόν με τον ίδιο τρόπο που βλέπω τον Τζορτζ Μπους. Κακοί και οι δύο, πιο επικίνδυνος όμως ένας από τους δύο, δεν νομίζεις;

 

Μόνο μια διευκρίνιση επειδή αναφέρεσαι σε μένα, Νικ (και δες τη μακροσκελέστερη απάντηση που σου έδωσα με ΠΜ), και μετά σταματάω και γω το offtopic. Νικ, δε θεωρώ πως η αντίδρασή σου ήταν ό,τι περιγράφω στο ποστ μου κλπ κλπ. Όπως προσπάθησα να τονίσω, το σχόλιό μου δεν απευθυνόταν προσωπικά σε σένα, μια που εγώ αναφέρθηκα σε ιδέες και καταστάσεις που ούτε εσύ ανέφερες, ούτε έχω την εντύπωση πως ασπάζεσαι. Κάποια από όσα είπες και συ και άλλοι αποτέλεσαν βέβαια αφορμή για να γράψω όσα έγραψα αλλά όταν είπα "σκεφτείτε", εννοούσα "σκεφτείτε", όχι "σκέψου". Όταν απαντάω προσωπικά σε κάποιον, το λέω.

Όμως έγω πήγα σε μια γενικότερη νοοτροπία που βλέπω να υπάρχει και ανταπάντησα σε αυτή τη νοοτροπία (και έχω πολλά ακραία και μη παραδείγματα να σου πω). Συγνώμη αν σε έκανα να νιώσεις πως η απάντησή μου ήταν υποτιμητική προς εσένα προσωπικά γιατί θέλω να πω most emphatically πως ούτε τέτοια πρόθεση είχα, ούτε τέτοια εντύπωση έχω για σένα από όσο σε ξέρω, παρόλο που πάντα βοηθά να βλέπουμε τα πράγματα και από τις δύο πλευρές με ίση αποστασιοποίηση και χωρίς εμπάθεια έστω κι αν αυτό δυσκολεύει πάρα πολύ στο να κατασταλάξουμε σε μια άποψη. Αν το "σκεφτείτε" που είπα κάνει και σένα να σκεφτείς περισσότερο, και μένα, και τους άλλους συνομιλητές και όποιον άλλο διαβάσει το τόπικ, τότε ο σκοπός του "σκεφτείτε" έχει ικανοποιηθεί, πράγμα που ήταν η πρόθεσή μου εξ αρχής.

Εννοείται πως όσα έγραψες με έκαναν, και με κάνουν, να σκεφτώ και γω περισσότερο.

 

Το να προχωράω όμως πολύ μακριά ορμώμενος από κάτι που διαβάζω δε σημαίνει πως αυτο το "πολύ μακριά" το προσάπτω πάνω σ'αυτόν που έγραψε αυτό που πήρα σαν αφορμή.

Ίσως βέβαια πρέπει να το σταματήσω αυτό γιατί όντως οι άλλοι μπορεί να νιώθουν άβολα, ακόμα κι όταν λέω "δε μιλάω προσωπικά" που σημαίνει "δε μιλάω προσωπικά" δηλαδή δε "φορτώνω" πάνω στους άλλους ό,τι σχολιάζω ακόμα κι όταν έχω σαν αφορμή κάτι που είπαν...

 

Όσο για τους "αιρετικούς". Ε, εντάξει. Ο Αρειανός στον Άρη δεν είναι "εξωκόσμιος". Στη Γη όμως είναι εξωγήινος. Kι αν έχει την ατυχία να μείνει και στη Γη για πολλά χρόνια και αποκτήσει είτε το θέλει είτε όχι κάποια Γήινα στοιχεία μαζί με το πράσινο Αρειανό δέρμα και τις κεραίες του, ε, τότε αλοίμονό του. Δεν είναι ούτε Γήινος, ούτε Αρειανός πια! :atongue2:

 

[/most definitely end spam]

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχετε ανοίξει μια εκπληκτική κουβέντα εδώ, και είναι κρίμα να σταματήσει. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να φύγει απο δω και να πάει κάπου αλλού, να γίνει από μόνη της ένα τόπικ ίσως υπό τον τίτλο "Αιρετική Σκέψη", αλλά είναι εξαιρετικά χρήσιμη (υπό την έννοια ότι όλοι γράφουμε και έχουμε την ευθύνη των γραπτών μας, τόσο σε προσωπικό, όσο και σε κοινωνικό επίπεδο).

 

Υπάρχει πραγματικά μια πόλωση γύρω από το θέμα του Ιράκ. Υπάρχει παράλληλα ένας φόβος για το που το πάνε οι Ισλαμιστές και τι θα γίνει αν εξακολουθήσουν να έχουν την σημερινή δυναμική τους (και είναι πολύ σημαντικό να δούμε γιατί είναι τόσο "ελκυστικό" το Ισλάμ σε αμιγώς "αποικιοκρατικές" χώρες όπως π.χ. η Μεγάλη Βρετανία).

 

Κατά την γνώμη μου πίσω και από τα δύο θέματα κρύβεται ή ίδια "ιεραποστολική" Δυτική παράδοση. Και αναφέρομαι συγκεκριμένα στο "Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα". Ο μέσος δυτικός φοβάμαι -ανεξάρτητα από το αν είναι φονταμενταλιστής Χριστιανός ή άθεος οπαδός του Ορθού Λόγου - αντιμετωπίζει τους πληθυσμούς που δεν καταννοεί (λόγω απόστασης και πολιτιστικών διαφορών) με υπεροπτικό βλέμμα. Γραμμικά. Ως πιο εξελιγμένος από αυτούς. Και πάντοτε "εξάγει" την οπτική του προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση και προσπαθεί να την επιβάλλει ως άποψη.

 

Τι σημαίνει καθολικό ανθρώπινο δικαίωμα όμως; Πού ακριβώς μπορείς να το ορίσεις; Και πως το επιβάλλεις σε μια κοινωνία, μια φυλετική ομάδα ή μια θρησκεία που δεν το αναγνωρίζει;

 

Δεν έχω τις απαντήσεις. Αναρωτιέμαι απλώς αν ο "ρεβανσισμός" των Ισλαμιστών είναι μια ιστορική φάση που πρέπει να περάσουμε για να κατέβουμε βάναυσα από το βάθρο της δυτικής σκέψης.

 

Και νομίζω ότι αυτή η τοποθέτηση, είναι ένα πολύ καλό δείγμα μιας ακόμα "αιρετικής" άποψης για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου πίσω και από τα δύο θέματα κρύβεται ή ίδια "ιεραποστολική" Δυτική παράδοση. Και αναφέρομαι συγκεκριμένα στο "Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα". Ο μέσος δυτικός φοβάμαι -ανεξάρτητα από το αν είναι φονταμενταλιστής Χριστιανός ή άθεος οπαδός του Ορθού Λόγου - αντιμετωπίζει τους πληθυσμούς που δεν καταννοεί (λόγω απόστασης και πολιτιστικών διαφορών) με υπεροπτικό βλέμμα. Γραμμικά. Ως πιο εξελιγμένος από αυτούς. Και πάντοτε "εξάγει" την οπτική του προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση και προσπαθεί να την επιβάλλει ως άποψη.

 

Τι σημαίνει καθολικό ανθρώπινο δικαίωμα όμως; Πού ακριβώς μπορείς να το ορίσεις; Και πως το επιβάλλεις σε μια κοινωνία, μια φυλετική ομάδα ή μια θρησκεία που δεν το αναγνωρίζει;

 

Θα μπορούσε κάποιος να σου δώσει την απάντηση του Νάπιερ. Που όταν δέχτηκε μια Ινδική αντιπροσωπεία που διαμαρτηρήθηκε διότι είχε απαγορεύσει να καίνε τις χήρες μαζί με τους νεκρούς ενώ αυτό αποτελούσε παλαιότατο Ινδικό έθιμο που η Βρετανια έπρεπε να σέβεται αυτός συμφώνησε. Προσθέτοντας ότι το Αγγλικό έθιμο όμως ήταν να κρεμούν αυτούς που έκαιγαν τις χήρες. Έτσι αυτοί ήταν ελεύθεροι να εκτελέσουν το Ινδικό έθιμο και αυτός θα εφάρμοζε το Αγγλικό... έχοντας την κρεμάλα έτοιμη δίπλα στην πυρά. :rolleyes:

 

Αυτό που οι φίλοι μας οι Αγγλοσάξωνες αποκαλούν cultural relativism έχει τα όρια του. Κάποια πράγματα καλώς κακώς είναι καλύτερα από κάποια άλλα και κάποια άλλα καλώς κακώς είναι μεμπτά πώς να το κάνουμε. Στο βαθμό που κάποιος πολιτισμός υποστηρίζει τα πρώτα και καταδικάζει τα δεύτερα είναι ανώτερος σε σχεση με κάποιον που κάνει το αντίθετο. Στο βαθμό που ο ένας πολιτισμός με όλα του τα στραβά δέχεται την ανεξιθρησκεία για παράδειγμα και ένας άλλος ανατινάζει τα αγάλματα του Βούδα και τιμωρεί την εξομωσία με θάνατο ε πως να το κάμνομεν. Ο πρώτος είναι καλύτερος τουλάχιστον στο συγκεκριμενο τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα σίγουρο, απόλυτο, και καθολικό ανθρώπινο δικαίωμα: αυτό στην ζωή. Νομίζω απάντησα.

 

Όποιος διαφωνεί, είναι ελεύθερος να δεχθεί να τον σκοτώσει κάποιος για την εκπλήρωση του εκάστοτε φονταμενταλιστικού ή οιασδήποτε άλλης φύσεως υπερβατικού του λογισμού που του επιτρέπει, κατά τη δική του νοοτροπία, να σκοτώσει κάποιον άλλο χωρίς πραγματική αιτία. Εγώ θα προσπαθήσω να τον σώσω, εν τω μεταξύ, κι ελπίζω να κάνουν και άλλοι το ίδιο, όπως έχει μέχρι και σήμερα. Κι ας με κάνει αυτό «Δυτικό υπερόπτη.»

 

Η ανοχή έχει όρια. Η ελευθερία του λόγου δεν εξισώνεται με την ελευθερία στην προσβολή και τη λασπολογία. Η ανεξιθρησκεία δεν εξισώνεται με την ελευθερία στην καταπίεση και το θρησκευτικό παροξισμό.

 

Ας λήξει το θέμα εδώ, όμως - δεν είμαστε forum φιλοσοφίας, και αυτά τα θέματα δεν έχουν άμεση θέση εδώ. Οφείλουμε να το εξετάσουμε από μια κάποια σκοπιά που αφορά τη λογοτεχνία και μόνο (π.χ. το Ισλάμ και τα Αραβικά κράτη πρέπει να είναι εξ ίσου υποκείμενα σε κριτική με το Χριστιανισμό και την Αμερική, ας πούμε, όπως και προείπα, αλλιώς δείχνουμε είτε δειλία είτε διάκριση υπέρ αυτού που είναι πιο έτοιμος να μας εκφράσει μια προσβολή που δεν έχει ουσιαστική βάση), και όχι από τη σκοπιά του φιλόσοφου. Άλλωστε, το subforum της φιλοσοφίας έχει κλείσει ακριβώς γι' αυτούς τους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Ας λήξει το θέμα εδώ, όμως - δεν είμαστε forum φιλοσοφίας, και αυτά τα θέματα δεν έχουν άμεση θέση εδώ.... Άλλωστε, το subforum της φιλοσοφίας έχει κλείσει ακριβώς γι' αυτούς τους λόγους.

 

Αντιλαμβάνομαι και σέβομαι τους εγγενείς περιορισμούς του forum. Και φυσικά καταλαβαίνω πως αρκετοί έχετε περάσει λούκι, για να αναγκαστείτε να κλείσετε το subforum της φιλοσοφίας. Και γι' αυτό δεν θα το συνεχίσω, απαντώντας στα τελευταία. Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω πως θα ήταν χρήσιμο να υπάρχει διάλογος πάνω σε "αιρετικά" θέματα. Ακόμα και σε protected sub, με πολύ συγκεκριμένους κανόνες συζήτησης και περιορισμένο θέμα.

 

Σκεφτείτε το.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς κάλλιστα να ανοίξεις ένα θέμα στις Διάφορες Συζητήσεις, Pikei.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καμία διάθεση να γίνω εριστικός, κάνω μια ερώτηση:

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατι σε ένα οποιοδήποτε φόρουμ, πόσο μάλλον στο sff που υπάρχει όρεξη για διάλογο, κάποια θέματα πρέπει να περιορίζονται, παρόλο που γίνονται σε συγκεκριμένο τόπικ και δεν επηρρεάζουν την συνολική εικόνα της θεματολογίας?

Ρωτάω προσπαθώντας, κυρίως, να καλύψω μια πραγματική μου απορία και μετέπειτα να σας "τσιγκλίσω"..

Link to comment
Share on other sites

Α, μη νομίζεις, η απάντηση σε αυτό είναι απλή Sileon. Κανείς δεν έχει κακή διάθεση. Απλά, έχουμε ως φόρουμ υποφέρει από ανάλογες συζητήσεις στο παρελθόν και φυλαγόμαστε προληπτικά. Ένα αρνητικό παράδειγμα που μου έρχεται στο νου είναι το καλοκαίρι, με τις πυρκαγιές, όταν υπήρξαν μέλη που έγραφαν ότι τις φωτιές τις έβαλε... το ΠΑΣΟΚ. Δεν ξέρω αν το θυμάσαι, μας φαίνεται φυσικά γελοίο σήμερα, άντε όμως να κοντρολάρεις τέτοια συζήτηση τότε, μες την προεκλογική περίοδο. Οπότε, μπαίνουμε εμείς στο λούκι* να κάνουμε τη χειρότερη μορφή λογοκρισίας, αυτο-λογοκρισία: Αν και είμαστε σίγουροι ότι μπορούμε να μιλήσουμε πολιτισμένα και παραγωγικά, φοβόμαστε μήπως και εμφανιστεί κάποιος που θα παρεκτρέψει τη συζήτηση, οπότε την κλείνουμε οικειοθελώς. Κακώς, γιατί η συζήτηση γύρω από το άρθρο του Σίμονς ήταν ενδιαφέρουσα και εντός θέματος, οπότε λυπάμαι που και εγώ βιάστηκα να την περιορίσω. Όποιος θέλει να συζητήσει περισσότερο το άρθρο-διήγημα του Σίμονς έχει από εμένα το ελεύθερο.

 

*Σε μένα τον ίδιο αναφέρομαι, που είχα γράψει λίγο παραπάνω: Για τα υπόλοιπα, περί Ιράκ κλπ. δεν θα συνεχίσω τη συζήτηση εδώ. Όχι ότι είναι εκτός θέματος, το θέμα το άνοιξε ο ίδιος ο Σίμονς και έχουμε νομίζω την άνεση να συζητάμε τέτοια ζητήματα χωρίς πρόβλημα (...) το σημείο που ήθελα να τονίσω ήταν ότι ο Σίμονς έγραψε την αρλούμπα του επηρεασμένος από 5-6 συγγραφείς με μονόπλευρες απόψεις. Το έκανα, συμφωνούμε ή διαφωνούμε δεν έχει σημασία, οπότε τέλος από τη δική μου πλευρά.
Link to comment
Share on other sites

Χουμ, κάπου το χάνω..

Μάλλον δεν γνωρίζω τους άτυπους κανόνες που διέπουν την λειτουργία ενός φόρουμ. Ποιός είναι ο πραγματικός λόγος που δεν πρέπει να διατυπώνονται ακραίες απόψεις (δεν είμαι υπερασπιστής των χοντροκέφαλων, αλλά ελευθερία λόγου έχουμε) απο την στιγμή που υπάρχει μερίδα κόσμου που τις στηρίζει και υποστηρίζει. Αν όντως υπάρχει λόγος, τότε μπορει να εξελίσσεται μια συζήτηση μέχρι να διακοπεί σε περίπτωση που φτάνει στα άκρα.

Βεβαια, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω την χρήση της διαιτησίας, απο την στιγμη που μιλάμε για μυαλωμένους ανθρώπους που μπορούν και κυρίως θέλουν να υπερασπίζονται τα πιστεύω τους και τις απόψεις τους, σε περίπτωση που δεχθουν επίθεση. Αλλιώς, γιατι να ανοίγουμε το στόμα μας, αφού ούτως ή άλλως μεσα σε 5-6 ποστ έχουμε περάσει στο Άβατο της λογοκρισίας?

 

Ναι, είναι γελοίο να λες οτι τις φωτιές τις βάζει η αντιπολίτευση. Όμως, ανθρωποι που φέρουν τέτοιες απόψεις συχνά και πεισματικά, θα παραγκωνιστούν απο την κοινοτητα. Και αυτός είναι και ο λόγος που κάνουμε και τον διάλογο. Γνωριζόμαστε καλύτερα. Μυρίζει ο ένας τα χνώτα του άλλου και καταλαβαίνει με ποιον έχει να κάνει.

 

Μπορεί να υπάρχει κανενας Μεσσίας ή κάνας μανιακός δολοφόνο ή η αδερφή ψυχή μας εδω μέσα, βρε αδερφέ..Πως θα το καταλάβουμε.. :blackcat:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό Sileon, είναι το ότι αρκετές φορές τα θέματα αυτά καταντάνε flame wars. Δηλαδή ένας να πεί κάτι, αρπάζονται μερικοί και αρχίζουν τα κοσμητικά επίθετα ο ένας στον άλλον, και ούτω καθ'εξής. Δεν περιορίζουμε την συζήτηση, απλά προσέχουμε λόγω πικρής εμπειρίας σε μερικά θέματα. Δεν έχω ούτε εγώ πρόβλημα να συνεχίσετε, εαν είστε on-topic.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα ήταν μια ταινία, ένα μυθιστόρημα, ή έστω και ένα διήγημα χωρίς ένα καλό flame war; Γιατί οι συζητήσεις να καταλήγουν βαρετές διαλέξεις, σαν εκείνες στις οποίες η Νταίζη τραβοκοπούσε με το ζόρι τον Ντόναλντ; Τόσο πια ευαισθησία; Να ανάψουν λίγο τα αίματα, να βγούμε από την νάρκωση! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε flame war, δεν εννοούμε έντονη συζήτηση Ντίνο. Η έντονη συζήτηση είναι αποδεκτή πλήρως. Flame War εννοούμε όταν αρχίζουν οι εμπλεκόμενοι να επιτίθενται ο ένας στον άλλον με διάφορους τρόπους, και αρκετές φορές και με κοσμητικά επίθετα...

Link to comment
Share on other sites

Flame War εννοούμε όταν αρχίζουν οι εμπλεκόμενοι να επιτίθενται ο ένας στον άλλον με διάφορους τρόπους, και αρκετές φορές και με κοσμητικά επίθετα...

 

Μα αυτό εννοούσα κι εγώ. Για φινάλε, meeting μελών στο Σύνταγμα με λοστούς και καδρόνια. "Φανταζίτες συγκρούστηκαν με επιστμονικοφαντσίτες χθες το βράδυ..." :tease:

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να επιστρέψουμε στο θέμα τώρα, και να μιλήσετε γαι τον Simmons... Δεν μπορώ ακόμα να εκφέρω γνώμη επειδή δεν έχω διαβάσει κανένα από τα βιβλία του ακόμα. Βρίσκονται μερικά στην ντουλάπα με τα υπόλοιπα αδιάβαστα...

Link to comment
Share on other sites

Προσγείωση..

 

Και εγώ το τούβλο που έχω πάρει (Hyperion/Fall of Hyperion σε ένα) στάνταρ θα το διαβάσω. Με τρομάζει το μέγεθος βέβαια, συν οτι είναι στα Αγγλικά.

Χεμ, ήταν και ο λόγος που γράφτηκα στο φόρουμ. Ψάχνοντας πληροφορίες για το βιβλίο, έπεσα σε εσάς..1 χρόνο μετά σχεδόν και ακόμα δεν το διάβασα. Που θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Toν Υπερίωνα πρέπει να το διαβάσεις οπωσδήποτε. Είναι πολύ σημαντικό έργο -- και λόγω ενδιαφέροντος αλλά και του σπονδυλωτού του χαρακτήρα φεύγει εύκολα. Στο Fall τα γράδα πέφτουν λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω και Hyperion/Fall of Hyperion και το Ilion/Olympos. Αλλά μάλλον όταν μπορέσω θα αρχίσω από τα Hyperion.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό εννοούσα κι εγώ. Για φινάλε, meeting μελών στο Σύνταγμα με λοστούς και καδρόνια. "Φανταζίτες συγκρούστηκαν με επιστμονικοφαντσίτες χθες το βράδυ..." :tease:

 

Χμμ, χμμ. Reenacting επιτρέπεται στα επεισόδια; Θα ντύσουμε τους Φαντασίτες ιππότες και τους ΕΦιτες Ελβετούς. :whistling: :whistling: :tease:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την παράταξη που θέλει να πάρει ο καθένας - προσφέρομαι να βοηθήσω με ιστορικές μελέτες πάνω στη μορφή των οπλισμών. Φυσικά θα υποχρεωθείτε να ακολουθήσετε τις σχετικές ανακοχές και συμμαχίες με βάση τις επιλογές σας. :alaugh:

 

Να εξηγήσω κάτι, πάντως, επειδή έχει γίνει μια παρανόηση: εδώ συζητάμε για τον Dan Simmons - εφόσον γίνει συζήτηση καθαρά και μόνο για το έργο του υπό μια σοβαρή σκοπιά, χωρίς ρητορίες και σοφιστίες για την εκάστοτε θέση, δεν τίθεται κανένα απολύτως θέμα για το τι ακριβώς θα πείτε. Αν λογοκρίναμε, κι αυτό είναι μια συνήθης παρανόηση, δε θα λέγαμε: «Παιδιά, βγαίνουμε εκτός θέματος...» ούτε θα λέγαμε πού είναι ορθότερο και προτιμότερο να γίνει μια συζήτηση (πάλι πάνω στο ανάλογο και σχετικό, ει δυνατόν, με το forum τομέα), απλά θα κλειδώναμε, σβήναμε, ή αλλάζαμε το θέμα και τα λεγόμενα των μελών μας εδώ πέρα. Θα γράψω κάποια στιγμή ένα άρθρο για τη λογοκρισία, επειδή την έχουμε... παραγνωρίσει.

 

Κάτι που σχολίασα νωρίτερα και πέρασε λίγο στο ντούκου είναι ότι, όταν ο Dan Brown (τ' όνομα τό 'χει, γαμώ την τρέλα μου;!) έγραψε το The Da Vinci Code, μιλιούνια Χριστιανοί (και, αργότερα, Μουσουλμάνοι) διαμαρτυρήθηκαν και προσπάθησαν να μποϋκοτάρουν το βιβλίο και την ταινία, κάνοντάς τα, φυσικά, πασίγνωστα. Η φυσική και αναμενόμενη στάση των λογοτεχνών, κριτικών, και λοιπών ήταν να εξηγήσουν στους αντιφρονούντες ότι το έργο δεν κάνει καμία προσπάθεια να αποδείξει το οτιδήποτε, αφού είναι μυθιστόρημα και, ως τέτοιο, εξ ορισμού περιγράφει μια ιστορία που θεωρούμε ότι είναι υποθετική (speculative fiction - μορφές της οποίας είναι, άλλωστε, και η λογοτεχνία του φανταστικού και της επιστημονικής φαντασίας).

 

Σίγουρα ο Simmons καταλήγει σε αυτό που λέμε hyperbole (υπερβολή), και σίγουρα δεν είναι λογικό επιχείρημα, αλλά εφαρμογή του Strawman Fallacy (στήσε ένα σκιάχτρο ομοίωμα του προβλήματος, κατέρριψε αυτό, και κάνε λες και κατέρριψες το πρόβλημα). Το θέμα, όμως, είναι ότι δεν προσπαθεί να κάνει μια βαθιά φιλοσοφική ανάλυση, δεν προσπαθεί να δώσει μια απόλυτη αλήθεια, ούτε τίποτα άλλο ανάλογης φύσεως - απλά γράφει μιαν ιστορία, και το αν είναι μισαλλόδοξος, παράφρων, ή ό,τι άλλο είναι άσχετο του έργου του, και κρίνονται ανεξάρτητα (είναι σα να λέμε ότι ο τάδε γλύπτης μας είναι αδιάφορος επειδή σκάλιζε μόνο αγάλματα Ρωμαίων αυτοκρατόρων από την αγάπη του γι' αυτούς). Ελπίζω ότι αυτό είναι σαφές σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Σηκώνω το γάντι. Στις "Διάφορες Συζητήσεις" υπάρχει από σήμερα ένα τόπικ που λέγεται "Αιρετικές Σκέψεις". Μπορείτε λοιπόν να έρθετε εκεί, αν το επιθυμείτε και να δούμε που θα βγει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ένα σχόλιο για την στάση του Σιμμονσ απέναντι στο ισλάμ και τον πόλεμο στο ιράκ: δυστυχώς πολλοί προοδευτικοί αμερικανοί σοκαρίστηκαν τόσο από τη 11/9 ώστε μετατράπηκαν σε άκριτουσ υποστηρικτές της πολιτικής μπους χωρίς βέβαια να εξετάσουν τισ αιτίες αυτής της επίθεσης. Οπως έλεγε όμως ο Spinoza: πρώτα να κατανούμε μετά να γελάμε η να κλαίμε. Αυτό όμως δεν αλλάζει την αξία του Hyperion που ήταν μιά σαφήσ και αριστοτεχνικά δομημένη κριτική της σύγχρονης δυτικής/καπιταλιστικής κοινωνίας: του μαζικού καταναλωτισμού, της οικολογικής καταστροφής της μετατροπής της δημοκρατίας σε πολιτική αριστοκρατία της απόλυτης εξάρτησης από την τεχνολογία κλπ.

Δεν πρέπει να απορίπτουμε ένα έργο λόγω του τι έκανε ο δημιουργός του αργότερα.

Και κάτι ακόμα. Για μένα και ο δεύτερος τόμος του βιβλίου (the fall of hyperion) είναι εξίσου αριστοτεχνικός όπως και ο πρώτος, μπορεί η δράση να είναι κάπως πιο αργή αλλά βρήκα αριστοτεχνική την αργή αλλά γεμάτη ένταση περιγραφή των πράξεων των 7 προσκυνητών στους χρονοτύμβους. Κάτι σαν την κουφόβραση πριν την καταιγίαδα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το "Υπερίων" είναι αυτοτελές βιβλίο ή χρειάζεται και η συνέχειά του "Η πτώση του Υπερίωνα";

Link to comment
Share on other sites

Όταν τελειώσεις το Υπερίων θα έχεις... πολλές άλλες απορίες Blade, αλλά όχι τη συγκεκριμένη. Η πτώση είναι άμεση συνέχεια και θα τη διαβάσεις (θες δε θες) αμέσως μετά. Περαιτέρω συνέχεια των δύο αυτών είναι το επίσης δίτομο Ενδύμιον, το οποίο από όσο ξέρω δεν έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ενδιαφέροντα φαίνονται και άλλα δυο βιβλία του Νταν Σίμονς, που έχουν κυκλοφορήσει στα ελληνικά, το "Το τραγούδι της Θεάς Κάλι" καθώς και το "Φάμπρικα απατεώνων". Δεν ξέρω, όμως, αν κυκλοφορούν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν όντως "χαθεί" λίγο αυτά τα δύο βιβλία τελευταία, αλλά λογικά με λίγο ψάξιμο -στα μεγαλύτερα βιβλιοπωλεία ίσως- θα μπορείς να τα βρεις. Ας μην επαναλάβω την άποψή μου για το τραγούδι της Κάλι, αλλά... αξίζει!

 

Btw, ο Simmons τα τελευταία δύο χρόνια περνάει μία "ιστορική" φάση. Μετά το The Terror και το Drood (το πρώτο για μία εξερευνητική αποστολή στους πάγους που δε γύρισε ποτέ και το δεύτερο για το ανολοκλήρωτο μυθιστόρημα του Ντίκενς), το επόμενό του θα επικεντρώνεται στην Αμερική του 1900, με πρωταγωνιστή το... φάντασμα του Κάστερ!

 

Το Drood δεν το έχω διαβάσει, πέρα από τα πρώτα δυο-τρία κεφάλαια, όμως το The Terror το ξεκοκάλισα... 900 περιπου σελίδες αν θυμάμαι καλά, σε ένα απόγευμα και ένα βράδι... Ευτυχώς που ήταν καλοκαίρι!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Νταν Σίμονς (Dan Simmons)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..