Jump to content

ΑΣΤΕΡΙΞ: Κι ο ουρανός τους έπεσε στο κεφάλι!


mistseeker
 Share

Recommended Posts

...και το πήρα σήμερα, καθότι είμαι φανατικότατος οπαδός του Αστερίξ.

 

Για να είμαι ειλικρινής, δε μ'ενθουσίασε. Πολύ χοντρικά να πω ότι το σενάριο έχει να κάνει με την αντιπαλότητα δυο εξωγήινων φυλών, που δίνουν μάχη μεταξύ τους στη Γαλατία, στο πασίγνωστο χωριό και τα γύρω οχυρά.

 

Η εκτύπωση είναι πολύ καλή, όπως και το σκίτσο με το χρώμα. Η τιμή είναι μια χαρά (€ 3,90). Η ιστορία όμως, προσωπικά, δε μου άρεσε καθόλου. Χιλιοειπωμένα κι αναμασημένα αστεία, κι οι Γαλάτες λίγο κομπάρσοι στο όλο σκηνικό. Οι εξωγήινοι, τελείως εξωγήινοι με το όλο κόνσεπτ.

Άλλες γνώμες, κανείς;

 

Ν. :bag:

Edited by mistseeker
Link to comment
Share on other sites

το διαβασα σημερα. καλυτερα να μη βγει αλλο αστεριξ.

δεν ειχε καθολου χιουμορ. ηταν ασχημο// εχω ξενερωσει ασχημα!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, το όλο θέμα είχε ξεφτίσει ήδη απο τη λατραβιατα. Ελάχιστο χιούμορ και ανόητα γκανγκ. Σκεφτομουν κι εγώ να το αγοράσω, αλλα όταν διάβασα την υπόθεση....μου έπεσε ο ουρανός στο κεφάλι!:p ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ?:tease:

όπως και να το κανουμε, ο Ουντερζο δεν κανει για να γράφει...όντως, καλύτερα να μη βγει άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απολύτως με τους προλαλλήσαντες, εκτός από εδώ:

Ελάχιστο χιούμορ και ανόητα γκανγκ. (bold: emphasis of my own)
Λέμε «γκαγκ» (gags)· «γκανγκ» (gangs) είναι η συμμορία. Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Μπαααα....

Εγώ θα το πάρω. Και θα πάρω και όλα όσα βγουν. Ίσως γιατί δεν είμαι ο φανατικότερος αναγνώστης των Αστερίξ. Ίσως να μην είμαι καν φανατικός.

 

 

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ SPOILER

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα :crybaby:

 

Παρ'όλα αυτά, θα το πάρω, δεν θα καταφέρω να του αντισταθώ όταν θα το δω μπροστά μου, αλλά όντως από την Τραβιάτα ήταν....κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Μπαααα....

Εγώ θα το πάρω. Και θα πάρω και όλα όσα βγουν. Ίσως γιατί δεν είμαι ο φανατικότερος αναγνώστης των Αστερίξ. Ίσως να μην είμαι καν φανατικός.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ SPOILER

 

Lol Βάρδουλα.

 

Εντάξει, δεν είναι και θρίλερ με ανατροπή στο τέλος! Απλά, επειδή είναι wrapped το τεύχος σε νάυλον, θεώρησα καλό να ξέρετε πάνω-κάτω τι παίζει πριν το πάρετε, όσοι δεν είστε και τόσο φανατικοί. Το σπόιλερ το δικό μου, το χε κάνει το "Ε" της περασμένης Κυριακής σε σχετικό αφιέρωμα.

 

Κι εγώ θα πάρω όσα άλλα βγούν. Σε κάτι τύπους σαν κι εμάς ποντάρουν κάτι τύποι σαν κι αυτούς (και δεν εννοώ τους δημιουργούς).

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Το δανείστηκα. Το διάβασα και το τελείωσα ξενερωμένη! Εξωγήινοι στη Γαλατία και τρίχες κατσαρές. Αν το είχα αγοράσει δε θα δίσταζα να το ανακυκλώσω πειραματιζόμενη με διάφορους τρόπους! :p

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απογοητεύτηκα. Καλύτερα να σταματήσει τώρα ο Ουντερζό ή να συνεργαστεί με κάποιον καινούριο κομίστα, που θα έχει να προσφέρει νέες ιδέες.

 

Το τεύχος είναι αφιερωμένο στον Γουόλτ Ντίσνει. Δηλαδή τι, ο μωβ εξωγήινος είναι αναφορά στον Μίκι Μάους?

Ελπίζω όχι, γιατί τότε είναι σκέτη αποτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να πω ένα δύο μέρη που το στάμπαρα, αλλά δε θα στο κάνω αυτό το κακό...

Link to comment
Share on other sites

Μα θα το πάρω έτσι κι αλλιώς. Για λόγους αρχής! Όσο μάπα κι αν είναι (που ειλικρινά σας πιστεύω, εξάλλου πόσο χειρότερο μπορεί να είναι από την Τραβιάτα;) ένα Αστερίξ είναι πάντα ένα Αστερίξ.

 

Είμαι πολύ ερωτευμένη με τον Οβελίξ για να κλάψω 3 euro :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Αστερίξ «τα χώνει» στον Μπους!

 

Έχει κάποια Spoilers

από http://www.enet.gr/online/online_fpage_text?id=7101616

 

 

 

«Ερχόμαστε από ένα γαλαξία που αποτελείται από 50 αστέρια, το κάθε ένα από τα οποία ζει αρμονικά και ειρηνικά με το γειτονικό του», λέει ένας εξωγήινος, που μοιάζει πολύ του Μίκι Μάους, στον Αστερίξ τον Γαλάτη, έναν από τους πιο αγαπημένους ήρωες κόμικ στη Γαλλία αλλά και σε πολλές άλλες ευρωπαϊκές χώρες. «Ο δικός σας πολιτισμός, όμως, φαίνεται λιγότερο ανεπτυγμένος από τον δικό μας», συνέχισε κάπως αλαζονικά ο εξωγήινος Μίκι. «Ενας πολύ σοφός άνθρωπος κυβερνά τα 50 μας αστέρια -συμπλήρωσε- και το όνομά του είναι Hubs». Ο τετραπέρατος Αστερίξ, έκανε αμέσως τη σατανική σκέψη, «μήπως το όνομα αυτού του τάχα μου σοφού ηγέτη σας είναι αναγραμματισμός ενός άλλου, πολύ γνωστού στον δικό μας κόσμο, που αρέσκεται να κάνει εισβολή σε άλλες χώρες;». Τέτοια, υπέροχη και φαρμακερή πολιτική σάτιρα περιέχει το τελευταίο βιβλίο-κόμικ, «Ο Αστερίξ και ο Ουρανός που πέφτει», που παίρνει σαφώς θέση εναντίον της αμερικανικής εισβολής στο Ιράκ και είναι τόσο δημοφιλές που έφτασε στη Γαλλία και σε άλλες 22 χώρες, όπου κυκλοφορεί μεταφρασμένο, να πουλάει περισσότερα από 200.000 αντίτυπα την ημέρα. Ο εξωγήινος Μίκι λέγεται Τουνέ, και είναι πράγματι ολίγον αθώος και πολύ χαζοχαρούμενος. Προσφέρει στον Αστερίξ χοτ-ντογκ και ο Γαλάτης κλείνει τη μύτη από αηδία. Ο επικεφαλής του φοβερού στρατού των εξωγήινων λεγεωνάριων είναι φτυστός ο Αρνολντ Σβαρτσενέγκερ και είναι ντυμένος ως σούπερμαν. Ερωτηθείς για την καινούργια περιπέτεια του Αστερίξ, ο Αμερικανός πρέσβης στο Παρίσι είπε: «Οι παλιές ιστορίες του ήταν καλύτερες».

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.... το προηγουμενο με τη γαλέρα του Οβελίξ μου αρεσε, όμως αυτό είναι μεγάλη πατάτα.

Αν δεν το δεις σαν Αστεριξ, δεν είναι κακή η ιστορια κι εχει πλακα, αλλα γαμώτο, ας τη γραφαν με αλλους ήρωες και θα έλεγα τα καλύτερα λόγια....όχι όμως να φλωρέψουν τόσο τον αστεριξ... το γαμ...σαν τελείως το θέμα, καλύτερα να μη βγάλουν άλλο αν 2 (ή 3)? χρόνια δεν είναι αρκετά για να κατεβάσουν ιδεες ....

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

Μα θα το πάρω έτσι κι αλλιώς. Για λόγους αρχής! Όσο μάπα κι αν είναι (που ειλικρινά σας πιστεύω, εξάλλου πόσο χειρότερο μπορεί να είναι από την Τραβιάτα;) ένα Αστερίξ είναι πάντα ένα Αστερίξ.

 

Είμαι πολύ ερωτευμένη με τον Οβελίξ για να κλάψω 3 euro :)

3;; Πού θα το βρεις 3;

 

Εδώ πάντως έχουν μόνο hardcover και το έχουν 8.5...

Η αντι-μπουσική ειρωνία είναι ενδιαφέρουσα, αλλά όπως και να το κάνουμε... δεν δίνω 8.5 ευρώ για να διαβάσω τον Αστερίξ να μιλάει με υπερήρωες...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν είναι δυσεύρετο σε πειπτερα, αλλα το jemma στον Πειραια το έχει φάτσα κάρτα με το που μπαίνεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στεναχωριέμαι που το λέω αλλα μετα τον Goscinny το χαος...
Γιατί, νομίζεις ότι το Lucky Luke ήταν αξιοπρεπές πριν συνεργαστεί ο Morris μαζί του;
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είχε ΑΥΤΑ τα χάλια, αν και είμαι σίγουρος ότι έρπονταν κάπου στις λάσπες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..