Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Διάβασα το Κάρυ..Είναι απο τα πολύ καλά του και σχετικά μικρό σε μέγεθος.Αρκετά τρομακτικό, ειδικά οι σκηνές με τη μητέρα της Κάρυ, η οποία έλεγε και έκανε αρρωστημένα πράγματα.

 

Δες και την ταινία, καλή είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    112

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Έχω δει του De Palma και μου άρεσε. Πριν όμως αρχίσω να ασχολούμαι με τα βιβλία και μάθω τον Κινγκ είχα δει το The Rage:Carrie 2 του '99 και δε μου άρεσε

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει του De Palma και μου άρεσε. Πριν όμως αρχίσω να ασχολούμαι με τα βιβλία και μάθω τον Κινγκ είχα δει το The Rage:Carrie 2 του '99 και δε μου άρεσε

 

Ναι, στου De Palma αναφερόμουν. Η άλλη ούτε εμένα μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα τα Χρήσιμα Αντικείμενα του King.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα το μέγεθος του βιβλίου όταν αποφάσισα να το διαβάσω για το project τρόμου. Έτσι λοιπόν, όταν άρχισα να διαβάζω το βιβλίο, εξακολουθούσε να μου φαινόταν υπερβολικό όλο αυτό το πλήθος σελίδων του. Παρόλαυτα, παρατήρησα ότι διάβαζα 80-100 σελίδες κάθε φορά που το έπιανα, χωρίς να το καταλάβω.

Γενικά, επειδή η πλοκή αφορά τους κατοίκους μιας μικρής πόλης, οι χαρακτήρες είναι πολλοί, οι ιστορίες που παρακολουθεί ο αναγνώστης παράλληλα είναι και αυτές πολλές, όμως κατά ένα περίεργο τρόπο σου μένει στο μυαλό η ιστορία του καθενός και δε τις μπερδεύεις - ούτε αυτές, ούτε τα ονόματα. Επίσης δε δένεσαι με κανέναν από τους χαρακτήρες, και πραγματικά δε ξέρεις πως θα εξελιχθεί στο τέλος η υπόθεση, αν και οι αγοραπωλησίες στο μαγαζί με τα χρήσιμα αντικείμενα είναι προβλέψιμες και ίσως κουραστικές από ένα σημείο έπειτα.

Το βιβλίο δεν είναι τρόμου, αν και έχει κάποιους σχετικούς υπαινιγμούς στο φινάλε.

Γενικότερα, μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και ευχαριστήθηκα την ανάγνωσή του. Θα το πρότεινα σε κάποιον που θέλει να διαβάσει κάτι μη-τρομακτικό από King, και που έχει όρεξη για διάβασμα (760κάτι σελίδες είναι αυτές)book.gif

 

 

Συμφωνώ με το ότι τα Χρήσιμα Αντικείμενα δεν είναι βιβλίο τρόμου, όπως άλλωστε και ένα μεγάλο μέρος του έργου του King. Καλό και ωραίο, αλλά όχι τρόμου. Αν θες τρόμο από King, πιάσε τα εξής: Το Αυτό, Η Λάμψη, Ρυθμιστές και Ντεσπερέισον. Τα δύο τελευταία συμπληρώνουν το ένα το άλλο. Και επίσης θα πρότεινα και το Μίζερι.

Και το Σαλεμς Λοτ

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που προτείνετε, δεν έχω διαβάσει μόνο τους Ρυθμιστές και το Ντεσπερέισον..

Σκεφτόμουν μάλιστα να πάρω το τελευταίο.. Δε μπορεί δηλαδή να διαβαστεί χωρίς τους Ρυθιστές;hmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να διαβαστεί και χωρίς τους Ρυθμιστές, δεν είναι διλογία, αλλά σαν κομμάτια παζλ θα έλεγα που συμπληρώνουν το ένα το άλλο. Αλλά πιστεύω ότι θα αρέσουν περισσότερο αν διαβαστούν και τα δύο μαζί. Και συμφωνώ για Σάλεμς Λοτ που είναι από τα καλύτερα του, ξέχασα να το αναφέρω.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάντως, διαβάζω αυτόν τον καιρό το Σάλεμς Λοτ (είμαι περίπου στη σελ.130) και οι προσδοκίες μου έχουν διαψευστεί. Τώρα πλέον αρχίζει το βιβλίο και γίνεται ενδιαφέρον αλλά σε μερικές σελίδες πριν την 100 κόντευε να με πάρει ο ύπνος. Θα επανέλθω όταν το τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα αγαπημένα μου Topics του sff!

To Salems Lot ήταν το πρώτο του Κινγκ που διάβασα και το έχω σε δύο εκδόσεις, μία από Λιβάνη και μια πιο σπάνια από τις εκδώσεις ΣΙΜΩΣΙ με τίτλο: Ο ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ ΤΟΥ ΣΑΛΕΜΣ ΛΟΤ!

Εξαιρετικό βιβλίο! ΑΚόμα και τώρα το θεωρώ από τα καλύτερά του!

Το Κάρυ επίσης πολύ καλό! Η πρώτη δουλειά του Κινγκ για την οποία πληρώθηκε καμιά 250αριά χιλιάδες δολλάρια όπως γράφει στο βιβλίο του Περι Συγγραφής!

Και η ταινία αρκετά καλή! Πρώτη κινηματογραφική εμφάνιση του Τραβόλτα!

Ντεσπερέισον και Ρυθμιστές δεν με ξετρέλαναν αλλά διατήρησαν ένα υψηλό επίπεδο και μου άρεσε πολύ το παιχνίδι χαρακτήρων από το ένα βιβλίο στο άλλο και μεταξύ του Κινγκ και του Richard Bachman

Χρησιμα αντικείμενα μου άρεσε πολύ ως βιβλίο αλλά η ταινία βγήκε τηλεταινία κάτω του μετρίου!

 

Γενικά ΑΓΑΠΑΜΕ STEPHEN KING

Link to comment
Share on other sites

Από τα καινούρια του πάντως, πραγματικά λάτρεψα το Duma Key, και καταυχαριστήθηκα αυτό με τον Κένεντι... Σαν να συνέρχεται μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάντως, διαβάζω αυτόν τον καιρό το Σάλεμς Λοτ (είμαι περίπου στη σελ.130) και οι προσδοκίες μου έχουν διαψευστεί. Τώρα πλέον αρχίζει το βιβλίο και γίνεται ενδιαφέρον αλλά σε μερικές σελίδες πριν την 100 κόντευε να με πάρει ο ύπνος. Θα επανέλθω όταν το τελειώσω.

 

Αυτό είναι χαρακτηριστικό που συναντάται συχνά στα βιβλία του King. Οι πρώτες 100 περίπου σελίδες αφιερώνονται πάντα στην πόλη όπου εξελίσσεται η ιστορία, στους κάτοικοι της, στις σκέψεις τους κλπ. Τώρα πλέον που άρχισε η δράση, ας ε- λπίσουμε ότι θα σου αρέσει περισσότερο.

 

 

Από τα καινούρια του πάντως, πραγματικά λάτρεψα το Duma Key,

 

Το ''Ντούμα Κη'' θα είναι το επόμενο του που θα πιάσω για το project του τρόμου. 'Εναν King τον έχω σταθερό κάθε χρόνο. Θα ήθελα να ήταν και παραπάνω, αλλά δεν θέλω να μου τελειώσει γρήγορα ;-)

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάντως, διαβάζω αυτόν τον καιρό το Σάλεμς Λοτ (είμαι περίπου στη σελ.130) και οι προσδοκίες μου έχουν διαψευστεί. Τώρα πλέον αρχίζει το βιβλίο και γίνεται ενδιαφέρον αλλά σε μερικές σελίδες πριν την 100 κόντευε να με πάρει ο ύπνος. Θα επανέλθω όταν το τελειώσω.

 

 

Οντως οι πρωτες 100 σελιδες ειναι ψιλοβαρετες. Αλλα οσο προχωραει το βιβλιο, τοσο πιο ενδιαφερον γινεται. Οντως απο τα πιο τρομακτικα του ΚΙνγκ.

 

 

 

 

 

Ένα από τα αγαπημένα μου Topics του sff!

To Salems Lot ήταν το πρώτο του Κινγκ που διάβασα και το έχω σε δύο εκδόσεις, μία από Λιβάνη και μια πιο σπάνια από τις εκδώσεις ΣΙΜΩΣΙ με τίτλο: Ο ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ ΤΟΥ ΣΑΛΕΜΣ ΛΟΤ!

 

 

 

Που το βρηκες αυτο το βιβλιο;;; :dazzled::dazzled::dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Πριν καμιά δεκαριά χρόνια που αλώνιζα και έψαχνα φανατικά στο Μοναστηράκι ξετρύπωσα αυτό και αρκετούς άλλους θησαυρούς όπως κάποια του Μάστερτον και το βιβλίο Αίμα (First Blood) γνωστό σε όλους μας από την ταινία Ράμπο το οποίο και είναι εξαιρετικό!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα βρίσκεται στο Μοναστηράκι ο Δράκουλας του Σάλεμς Λοτ. Δεν ξέρω όμως αν βρίσκεις εύκολα και τους δύο τόμους

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ήταν και παραπάνω, αλλά δεν θέλω να μου τελειώσει γρήγορα wink.gif

 

Ομολογουμένως εδώ σε καταλαβαίνω :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ήταν και παραπάνω, αλλά δεν θέλω να μου τελειώσει γρήγορα wink.gif

 

Ομολογουμένως εδώ σε καταλαβαίνω :lol:

 

Ε ναι, πιστεύω ότι αυτό είναι το καλύτερο που έχω να κάνω. Το να διαβάσω όλα τα δικά του (μου έχουν μείνει 5 αδιάβαστα) είναι το μόνο εύκολο. Μετά όμως με το σύνδρομο στέρησης που θα έρθει, τι γίνεται; :lol: Πάντως από προήγουμενα posts βλέπω ότι έβγαλε πάλι μπόλικο πράμα. Τόσο πολύ που έχω αρχίσει πλέον να αναρωτιέμαι αν τα γράφει ο ίδιος, ή αν βάζει άλλους να το κάνουν :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ήταν και παραπάνω, αλλά δεν θέλω να μου τελειώσει γρήγορα wink.gif

 

Ομολογουμένως εδώ σε καταλαβαίνω :lol:

 

Ε ναι, πιστεύω ότι αυτό είναι το καλύτερο που έχω να κάνω. Το να διαβάσω όλα τα δικά του (μου έχουν μείνει 5 αδιάβαστα) είναι το μόνο εύκολο. Μετά όμως με το σύνδρομο στέρησης που θα έρθει, τι γίνεται; :lol: Πάντως από προήγουμενα posts βλέπω ότι έβγαλε πάλι μπόλικο πράμα. Τόσο πολύ που έχω αρχίσει πλέον να αναρωτιέμαι αν τα γράφει ο ίδιος, ή αν βάζει άλλους να το κάνουν :mf_sherlock:

Ποια πέντε είναι περα του Ντουμα Κη και το Σκοτάδι Βαθύ, Δίχως άστρα;;Πάντως κι εγώ προσπαθώ να τον ελλατώσω γιατί όλο και μικραίνει ο αριθμός με τα αδιάβαστα του.

Πέρα απο τα δυο τελευταία του που θα βγουν το Σεπτέμβρη ειναι και μερικά άλλα που δυστυχώς δεν εχουν μετααφραστεί στα ελλληνικά!!:(

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ήταν και παραπάνω, αλλά δεν θέλω να μου τελειώσει γρήγορα wink.gif

 

Ομολογουμένως εδώ σε καταλαβαίνω :lol:

 

Ε ναι, πιστεύω ότι αυτό είναι το καλύτερο που έχω να κάνω. Το να διαβάσω όλα τα δικά του (μου έχουν μείνει 5 αδιάβαστα) είναι το μόνο εύκολο. Μετά όμως με το σύνδρομο στέρησης που θα έρθει, τι γίνεται; :lol: Πάντως από προήγουμενα posts βλέπω ότι έβγαλε πάλι μπόλικο πράμα. Τόσο πολύ που έχω αρχίσει πλέον να αναρωτιέμαι αν τα γράφει ο ίδιος, ή αν βάζει άλλους να το κάνουν :mf_sherlock:

Ποια πέντε είναι περα του Ντουμα Κη και το Σκοτάδι Βαθύ, Δίχως άστρα;;Πάντως κι εγώ προσπαθώ να τον ελλατώσω γιατί όλο και μικραίνει ο αριθμός με τα αδιάβαστα του.

Πέρα απο τα δυο τελευταία του που θα βγουν το Σεπτέμβρη ειναι και μερικά άλλα που δυστυχώς δεν εχουν μετααφραστεί στα ελλληνικά!!:(

 

Εκτός από τα δύο που είπες, δεν έχω διαβάσει και τα: Περί Συγγραφής, Ιστορίες του Λυκόφωτος και Νεκροταφείο Ζώων. Συν όλα όσα δεν έχουν μεταφραστεί ακόμη στα Ελληνικά. Με αυτά τα τελευταία συμβαίνει κάτι περίεργο. Μεταφράζεται κατευθείαν ότι καινούργιο του βγει, ενω κάποια άλλα του έχουν στοιχειώσει. Π.χ. The Eyes of the Dragon, The Girl who Loved Tom Gordon κλπ. Ελπίζω να μεταφράσουν και αυτά τα ξεχασμένα κάποια στιγμή.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το Νεκροταφείο ζώων, που είναι του 1983, μεταφράστηκε πρώτη φορά στα ελληνικά το 2009, οπότε έχουμε κάποιες ελπίδες!!!! :p

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις τελείωσα το "Η ομίχλη" του Κινγκ. Όπως κάθε βιβλίο του, ήταν κι αυτό πολύ καλογραμμένο, αλλά όχι τόσο καλό όσο τα άλλα που έχω διαβάσει. Το απόλαυσα κι αυτό όπως και τα υπόλοιπα , αλλά κατά τη γνώμη μου έχει γράψει καλύτερα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το "Η ομίχλη" του Κινγκ. Όπως κάθε βιβλίο του, ήταν κι αυτό πολύ καλογραμμένο, αλλά όχι τόσο καλό όσο τα άλλα που έχω διαβάσει. Το απόλαυσα κι αυτό όπως και τα υπόλοιπα , αλλά κατά τη γνώμη μου έχει γράψει καλύτερα βιβλία.

 

Λες τελικά να σου αρέσουν περισσότερο τα τούβλα του; wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το "Η ομίχλη" του Κινγκ. Όπως κάθε βιβλίο του, ήταν κι αυτό πολύ καλογραμμένο, αλλά όχι τόσο καλό όσο τα άλλα που έχω διαβάσει. Το απόλαυσα κι αυτό όπως και τα υπόλοιπα , αλλά κατά τη γνώμη μου έχει γράψει καλύτερα βιβλία.

 

 

 

Κι εγω ετσι ακριβως σκεφτομουν για την Ομιχλη. Το μοναδικο βιβλιο του που διαβασα σχεδον διεκπεραιωτικα απο τη μεση και μετα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ξερει κανεις (ή εχει διαβασει) τι ακριβως τρεχει με το Ημερολογιο της Ελινορ Ντρουζ; :dazzled:

 

 

Ξερω οτι υποτιθεται οτι ειναι επιστολη στον Κινγκ, ποιος ομως το εχει γραψει; Καποια Ελινορ Ντρουζ; Ο Κινγκ με ψευδονυμο; Για μυθιστορημα προκειται; Δεν εχω καταλαβει ακριβως... :hmm: :hmm: :hmm:

Edited by terry283
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειχα βρει, ειπα να ρωτησω εδω, σιγα το πραγμα.

 

ΟΚ, ευχαριστω για την απαντηση :drinks: :drinks:

 

Η δευτερη ερωτηση παραμενει: Το εχει διαβασει καποιος;

Edited by terry283
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τελείωσα το Θόλο.Πολύ ωραίο βιβλίο τελικά, πέρασα πολύ ωραία διαβαζοντάς το.Συγκηνίθηκα, τρόμαξα.

Πιστεύω ότι το διάβασα στη σωστή χρονική περίοδο, καλοκαίρι, χαλαρά.Αν το διάβαζα σε περίοδο σχολείου πιστεύω δε θα το κατάφερνα και θα με κούραζαν οι ατελείωτοι χαρακτήρες του.Όμως, παρά το μεγεθός του εχει σταθερή ροή, χωρίς τα ατελείωτα φλας μπακ που μας έχει συνηθίσει ο Κινγκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..