Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Χθες το βράδυ διάβασα το ( Λαβκραφτικότατο) διήγημα Jerusalem's Lot στα Ελληνικά (από τη Νυχτερινή Βάρδια) και καπάκι στα Αγγλικά (από την έκδοση του Salem's Lot στο kindle). Hands down, ένα από τα τοπ διηγήματα του.

 

Η πρώτη είσοδος στην Εκκλησία και το εικόνισμα είναι από τις σκηνές που θα ευχόταν να έχει γράψει οποιοσδήποτε συγγραφέας τρόμου. Μάλιστα, είμαι βέβαιος πως στο βιβλίο "Το Στόμα του Διαβόλου" του Αντώνη Κρύσιλα, μια από τις κορυφαίες εικόνες από την "χειρόγραφη ιστορία" - όπου η παρέα μπαίνει μέσα στην εκκλησία και βλέπει το εικόνισμα - έχει σαφέστατη επιρροή από αυτή τη σκηνή.

Chills. (Ξανά)διαβάστε το.

 

Όντως ένα από τα καλύτερα διηγήματα που έχω διαβάσει ποτέ και σίγουρα το αγαπημένο μου από τη συγκεκριμένη συλλογή. Ουσιαστικά είναι μια άσκηση ύφους για τον Κing, να στησει ένα διήγημα με τη φόρμα του Λαβκραφτικού ύφους - ο πρωταγωνιστής κρατάει ημερολόγιο, οι αποκαλύψεις έρχονται σιγά σιγά, το απαγορευμένο βιβλίο και η καταραμένη εκκλησία κτλ. Το αποτέλεσμα είναι ένα δηήγημα με τη δομή του Λάβκραφτ, αλλά με κλασσικά στοιχεία από Κίνγκ, όπως οι inbreads και γραμμένο με το πανέμοφρο γλαφυρό του ύφος, χωρίς όμως φλυαρίες (είναι παλιό διήγημα, δε πληρωνόταν με τη σελίδα τότε).

Πραγματικό διαμάντι, το προτείνω κι εγώ σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Για τον Κινγκ δεν έχω να πω πολλά πράγματα. Έχω διαβάσει ελάχιστα! Φέτος ξεκίνησα το Μαύρο Πύργο και τώρα τελειώνω το 5ο βιβλίο.

 

Πριν αρκετά χρόνια όταν ήμουν γυμνάσιο, διάβασα το σκυλί της πολαρόιντ και δεν μου άρεσε. Ήταν μάλλον κακή επιλογή και τότε απέκτησα κακή άποψη. Λάθος απ' ότι αποδείχτηκε. Δεν ασχολήθηκα με τον Κινγκ απο τότε, μέχρι το Μαύρο Πύργο.

 

Μέσα στο καλοκαίρι διάβαζα το 4ο βιβλίο. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε άλλους, αλλά αυτό έγινε το αγαπημένο μου. Μου άρεσε απίστευτα η γραφή, ήταν τόσο υπέροχη σε κάποια σημεία που ένιωθα πως ο Κινγκ πραγματικά απολάμβανε την ιστορία αυτή! Με επηρέασε πάρα πολύ, σκεφτόμουν το βιβλίο συνέχεια, φοβόμουν για την κατάληξη των ηρώων. Ο Κινγκ φάνηκε πως ξέρει πολύ καλά πως να σε κάνει να έχεις αγωνία, να φοβάσαι για τη συνέχεια! Παίζει με τον αναγνώστη, του πετάει το μπαλάκι κι αυτός τρέχει γιατί δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Πρέπει να πιάσει το μπαλάκι! Εγώ αυτό το θαύμασα, μιας κι εγώ γράφω... Και δεν μου είχε ξανατύχει με άλλους συγγραφείς παρότι πολλούς λάτρεψα κατά καιρούς!

Πολύ όμορφη η ερωτική ιστορία, δοσμένη όπως έπρεπε με μια αυθεντικότητα, μια απλότητα και με πολύ συναίσθημα και πάθος. Αληθινή, κατά την άποψη μου. Όλοι οι ήρωες, καλοί και κακοί, ήταν ωραία φτιαγμένοι, η περιπέτεια γεμάτη αγωνία... Άψογο θα το χαρακτήριζα συνολικά!

 

Για να ειμαι ειλικρινής, ίσως επειδή επηρεάστηκα τόσο, μου άφησε μια μεγάλη πικρία στο τέλος σε σημείο να αισθάνομαι άσχημα. Όσοι το έχετε διαβάσει φαντάζομαι καταλαβαίνετε τους λόγους... Αυτό δεν αναιρεί το ότι είναι ένα άψογο βιβλίο, κατά την άποψή μου.

 

Ευτυχώς το 5ο βιβλίο, οι Λύκοι της Κάλα, μου αρέσει πάρα πολύ επίσης. Φοβόμουν πως το επίπεδο θα πέσει πολύ μετά το 4ο αλλά δεν έγινε έτσι.

Μετά το Μαύρο Πύργο αποφάσισα πως θα ψάξω περισσότερο και τα υπολοιπα βιβλία του Κινγκ! Ε τώρα πια πιστεύω πως αξίζουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς το 5ο βιβλίο, οι Λύκοι της Κάλα, μου αρέσει πάρα πολύ επίσης. Φοβόμουν πως το επίπεδο θα πέσει πολύ μετά το 4ο αλλά δεν έγινε έτσι.

Μετά το Μαύρο Πύργο αποφάσισα πως θα ψάξω περισσότερο και τα υπολοιπα βιβλία του Κινγκ! Ε τώρα πια πιστεύω πως αξίζουν!

 

Κοιτα κ εγω που εχω διαβάσει αρκετά κίνγκ συμφωνώ μαζι σου σε οσα λες. και σιγουρα το 4ο βιβλίο το χαρηκε και ο ίδιος. Όταν τελειώσεις τον πύργο γραψε μου να μου πείς πως σου φάνηκε! (εχω αν θέλεις να σου προτείνω 1-2 πραγματα αφου τον τελειώσεις)

απο κίνγκ ειναι πολυ ωραία και όσα δεν ειναι τρόμου, οπως το στάσου πλάι μου και οι φυλακές shawshank!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κ εγω που εχω διαβάσει αρκετά κίνγκ συμφωνώ μαζι σου σε οσα λες. και σιγουρα το 4ο βιβλίο το χαρηκε και ο ίδιος. Όταν τελειώσεις τον πύργο γραψε μου να μου πείς πως σου φάνηκε! (εχω αν θέλεις να σου προτείνω 1-2 πραγματα αφου τον τελειώσεις)

 

Σίγουρα θα γράψω πως μου φάνηκε συνολικά ο Μαύρος Πύργος! Αμέσως μετά θα περιμένω με χαρά τις προτάσεις σου! :good:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και εγώ τον ''Θόλο''. Εντάξει ότι και να πω θα είναι λίγο. Ο άνθρωπος είναι θεός, έτσι απλά. Από αυτούς τουλάχιστον που έχω διαβάσει εγώ, είναι ο καλύτερος συγγραφέας στον κόσμο σήμερα. Στην προκειμένη έχουμε να κάνουμε με μία κατάσταση που δείχνει τι μπορεί να συμβεί όταν η εξουσία βρεθεί σε λάθος χέρια. Σε χέρια αδηφάγα, επικίνδυνα και άχρηστα. Το όλο σκηνικό βρίθει -φυσικά- από κυνισμό, και είναι τίγκα στις εξωφρενικές σκηνές. Εδώ κάποιες παραείναι εξωφρενικές, ακόμη και για King. Ξεχωρίζω ως καλύτερα σημεία του βιβλίου

την πρώτη φορά που μίλησαν ο συνταγματάρχης Κοξ με τον Τζιμ Ρένι στο τηλέφωνο, και το πρεζόνι που υποδέχθηκε στο εργοστάσιο το απόσπασμα των ''αστυνομικών'' ουρλιάζοντας τους ψαλμούς :roflmao: :camper:

Δεν θα επεκταθώ όμως άλλο στα του ''Θόλου''. Ο καθένας μπορεί να το διαβάσει και να βγάλει τα συμπεράσματα του για το αν του άρεσε ή όχι. Πιο πολύ θα ήθελα να σταθώ σε κάποια σχόλια που κάνατε με πρώτο και καλύτερο αυτό:

 

Αγορασα το θολο αμεσως μολις κυκλοφορησε αλλα οταν διαβασα τα προσωπα του εργου σταματησα.

μου φανηκαν παρα πολλα.

 

Θυμάμαι πόσο πολύ είχα δυσκολευτεί/ κουραστεί με τα πρώτα βιβλία του King που είχα πιάσει πριν από αρκετά χρόνια, τους ''Ρυθμιστές'' και ''Ντεσπερέισον''. Όχι επειδή είναι δύσκολα, κάθε άλλο, αλλά γιατί απλά δεν ήμουν έτοιμος για αυτά. Όταν τα ξανάπιασα μετά από μερικά χρόνια, διαβαζόντουσαν πανεύκολα. Εάν είναι το πλατάγισμα αυτό που ενοχλεί κάποιον αναγνώστη, ο συγκεκριμένος συγγραφέας είναι ο κατεξοχήν που θα πρέπει να αποφευχθεί. Ο King πλατιάζει πάααααρα πολύ, είναι γεγονός αυτό. Τα βιβλία του όμως αν και τούβλα, είναι πολύ καλογραμμένα και το κυριότερο έχουν συνοχή. Θα ήθελα λοιπόν να προτρέψω την helena αλλά και όλους γενικά, να μην αποθαρρύνονται από την πληθώρα των χαρακτήρων και να κάνουν μία προσπάθεια. Αξίζει τον κόπο πραγματικά.

 

Διάβασα μ' ενδιαφέρον τα σχόλια του mman για τις ''Ιστορίες του Λυκόφωτος''. Όταν δεν είμαι σίγουρος για κάτι, τότε κοιτάζω κριτικές άλλων και τα σχόλια σας εδώ μέσα για να αποφασίσω. Γι' αυτό π.χ. δεν πρόκειται ποτέ μου να καθήσω και να διαβάσω Terry Goodkind. Ίσως να έχει δίκιο λοιπόν ο mman ότι η συγκεκριμένη συλλογή είναι απάλευτη. Όμως και άλλοι δεκαπέντε να λέγατε το ίδιο, εγώ και πάλι θα την διαβάσω. Και αυτό γιατί δεν μπορώ να αντισταθώ στις λέξεις Stephen King, το παραδέχομαι ότι μαζί του δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός.

 

Παιδιά ρίξτε μια ματιά στο βιβλίο του Καρδιές Στην Ατλαντίδα και μετά θέλω να ακουσώ την απόψη σας.. Ψαξτε για το Καρδιες στην Ατλαντιδα..Θα σας αφήσει άφωνους.

 

Η δική μου άποψη για το ''Καρδιές στην Ατλαντίδα'' όπως έχω πει πολλές φορές μέχρι τώρα, είναι ότι είναι ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει στη ζωή μου. Αν έπρεπε να επιλέξω μονάχα ένα δικό του, αυτό θα διάλεγα

 

Και τέλος αυτό.

 

Δεν ασχολήθηκα με τον Κινγκ απο τότε, μέχρι το Μαύρο Πύργο.

 

Μέσα στο καλοκαίρι διάβαζα το 4ο βιβλίο. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε άλλους, αλλά αυτό έγινε το αγαπημένο μου. Μου άρεσε απίστευτα η γραφή, ήταν τόσο υπέροχη σε κάποια σημεία που ένιωθα πως ο Κινγκ πραγματικά απολάμβανε την ιστορία αυτή! Με επηρέασε πάρα πολύ, σκεφτόμουν το βιβλίο συνέχεια, φοβόμουν για την κατάληξη των ηρώων. Ο Κινγκ φάνηκε πως ξέρει πολύ καλά πως να σε κάνει να έχεις αγωνία, να φοβάσαι για τη συνέχεια! Παίζει με τον αναγνώστη, του πετάει το μπαλάκι κι αυτός τρέχει γιατί δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Πρέπει να πιάσει το μπαλάκι! Εγώ αυτό το θαύμασα, μιας κι εγώ γράφω... Και δεν μου είχε ξανατύχει με άλλους συγγραφείς παρότι πολλούς λάτρεψα κατά καιρούς!

Πολύ όμορφη η ερωτική ιστορία, δοσμένη όπως έπρεπε με μια αυθεντικότητα, μια απλότητα και με πολύ συναίσθημα και πάθος. Αληθινή, κατά την άποψη μου. Όλοι οι ήρωες, καλοί και κακοί, ήταν ωραία φτιαγμένοι, η περιπέτεια γεμάτη αγωνία... Άψογο θα το χαρακτήριζα συνολικά!

 

Για να ειμαι ειλικρινής, ίσως επειδή επηρεάστηκα τόσο, μου άφησε μια μεγάλη πικρία στο τέλος σε σημείο να αισθάνομαι άσχημα. Όσοι το έχετε διαβάσει φαντάζομαι καταλαβαίνετε τους λόγους... Αυτό δεν αναιρεί το ότι είναι ένα άψογο βιβλίο, κατά την άποψή μου.

 

Συμφωνώ όσο δεν πάει. Έπος με όλη την σημασία τις λέξης. Θα το ξαναδιαβάσω σίγουρα μόνο του κάποια στιγμή, εκτός σειράς. Για να μην λέω όμως μόνο για τα θετικά, θα πω ότι δεν μου άρεσαν τα ''Η Λάμψη'', ''Από μία Μπιούικ 8'', ''Κρυφό Παράθυρο, Μυστικός Κήπος'' και ''Η Ιστορία της Λίσι''. Θα δω τις επόμενες μέρες πως ανεβαίνουν τα videos από το youtube (δεν έκατσα ποτέ να κοιτάξω πως γίνεται αυτό, ντροπή μου το ξέρω :bag: ) και θα βάλω ένα δικό του που έχει μία φοβερή μουσική. Αυτά τα ''ολίγα'' από εμένα.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα το The Long Walk....(νομίζω είναι η Μακρυά Πορεία στα ελληνικά).

 

Εν συντομία: Κάπου στο μέλλον. Σε μία δυστοπική Αμερική μία φορά τον χρόνο 100 άτομα κάνουν έναν μεγάλο Μαραθώνιο που είναι και το μεγαλύτερο event της χώρας. Οι διαγωνιζόμενοι αν πεσουν κατω απο μία ταχυτητα παίρνουν μία προείδοποίηση. Εχουν δικαίωμα μέχρι 3....μετά..... και όποιος μείνει στο τέλος κερδίζει το ΕΠΑΘΛΟ.

 

Το θεωρώ μετριότατο σε πολλά θέματα. Είναι και απο τα πρώτα που έγραψε (νομιζω παίζει να είναι και το πρώτο απο ότι λέει) οπότε φαίνετε το ότι δεν το έχει ακόμα πολύ καλά.. Απο την 4-5 σελίδα ξεκινάει ο αγώνας και ετσι πηγαίνει συνεχως το βιβλίο....τρβαώντας και τραβώντας...... φαντάζομαι οτι σε κάποιους μπορεί να αρέσει. Δεν εχει ούτε πλοκή, ούτε κανένα story απλά προσπαθεί πραγματικά να σε κουράσει με τον τρόπο που είναι γραμμένο.

 

Ένα περίεργο πράγμα με αυτό το βιβλίο. Μπορεί να σας εχει τυχει και εσας: το να μην είναι ένα βιβλίο και τόσο καλό αλλά να είναι τέτοιες οι συνθήκες όταν το διαβάζατε (ψυχοσυνθεση, καταστάσεις) όπου όλα να κολλάνε τέλεια. Ένα τέτοιο πράγμα με αυτό το βλιβλίο. Οταν το διαβαζα έκανα μάι δουλειά που δουλευα απο τις 3 το μεσημέρι έως τις 5 το πρωι..... στο τέλος πονούσαν πόδια πλάτη κεφάλι και γενικά μία συνεχή επανάληψη.....εεεε μεσα σε αυτή την περίδο έτυχε και να το ξεκινήσω και ετσι πραγματικά δεθηκα με τους χαρακτήρες και το τι περνούσαν....οπότε στο τέλος το ευχαριστήθηκα αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ μετριότατο σε πολλά θέματα. Είναι και απο τα πρώτα που έγραψε (νομιζω παίζει να είναι και το πρώτο απο ότι λέει) οπότε φαίνετε το ότι δεν το έχει ακόμα πολύ καλά..

Ε, όχι και από τα πρώτα. Είχαν προηγηθεί όλα τα μεγαθήρια που τον καθιέρωσαν (Carrie, Salem's Lot, The Shinning). Το Long Walk εκδόθηκε το 1979 με το ψευδώνυμο Bachman.

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ μετριότατο σε πολλά θέματα. Είναι και απο τα πρώτα που έγραψε (νομιζω παίζει να είναι και το πρώτο απο ότι λέει) οπότε φαίνετε το ότι δεν το έχει ακόμα πολύ καλά..

Ε, όχι και από τα πρώτα. Είχαν προηγηθεί όλα τα μεγαθήρια που τον καθιέρωσαν (Carrie, Salem's Lot, The Shinning). Το Long Walk εκδόθηκε το 1979 με το ψευδώνυμο Bachman.

Stephen King has revealed that it is the first novel he ever wrote, begun eight years before Carrie was published in 1974, when he was a freshman at the University of Maine in 1966-67.[2]
(πηγή)
Link to comment
Share on other sites

Stephen King has revealed that it is the first novel he ever wrote, begun eight years before Carrie was published in 1974, when he was a freshman at the University of Maine in 1966-67.[2]
(πηγή)

:blink: Ow, okay then.

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας καλως σας βρηκα!:D

παρακολουθω λιγο καιρο το φορουμ σας και το χω λατρεψει.εχοντας μπλεξει με εξεταστικες και τα λοιπα δεν ειχα χρονο να ασχοληθω,αλλα συντομα θα βρω λιγο.

ο αγαπουλας κινγκ,εκτος απο το 8ο βιβλιο του μαυρου πυργου και εκτος απο το βιβλιο με τον κενεντι ετοιμαζει.....ταταααν την συνεχεια της λαμψης!

θα ονομαζεται dr sleep.

ο μικρος απο την λαμψη εχει πλεον μεγαλωσει και δουλευει σε ενα ασυλο βοηθωντας ετοιμοθανατους.και εκει θα αντιμετωπισει καποιου ειδους βρικολακες που τρεφονται οχι με αιμα,αλλα με ψυχες.

ενδιαφερον δεν μπορειτε να πειτε?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά.Έχω αγοράσει Το κοράκι και τη Νεκρή ζώνη και δεν ξέρω από ποιο να ξεκινήσω.Ποιο μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Έχω αγοράσει Το κοράκι και τη Νεκρή ζώνη και δεν ξέρω από ποιο να ξεκινήσω.Ποιο μου προτείνετε;

Θα σου πρότεινα την "Νεκρή Ζώνη" μόνο επειδή θα την τελειώσεις γρηγορότερα. Μπορείς να διαβάσεις τη "Νεκρή Ζώνη" τέσσερις φορές, και να χωρέσεις σε εκείνον τον χρόνο άνετα μία ανάγνωση για "Το Κοράκι".

 

Και τα δύο είναι έξοχα έργα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα την "Νεκρή Ζώνη" μόνο επειδή θα την τελειώσεις γρηγορότερα. Μπορείς να διαβάσεις τη "Νεκρή Ζώνη" τέσσερις φορές, και να χωρέσεις σε εκείνον τον χρόνο άνετα μία ανάγνωση για "Το Κοράκι".

 

Και τα δύο είναι έξοχα έργα.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά μετά από τεράστια πίεση που δέχτηκα απο ένα φίλο μου ξεκίνησα "Το κοράκι".

Link to comment
Share on other sites

Το κοράκι ήταν το πρώτο βιβλίο που διάβασα από τον κινγκ. Σκέτη Απόλαυση!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το Στόμα του Διαβόλου είναι καλό DicMacXanthi? έχει καλό στόρυ/ατμοσφαιρά/σασπένς/τρόμο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι γνώμη έχει για:

 

Το φυλαχτό

Το πρόσωπο του φόβου

και το Εφιαλτες και Ονειρότοποι

Ποιο απο αυτά μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Eric Draven,

"το στόμα του διαβόλου" μπορείς να το πάρεις με κλειστά μάτια. Νομίζω δεν απογοήτευσε κανέναν ως τώρα και προσωπικά μου άρεσε πολύ!

 

Μιχάλης S.K.

έχω διαβάσει μόνο το "εφιάλτες και ονειρότοποι", βιβλίο με πολλά διηγήματα. Μερικές ιστορίες είναι πολύ δυνατές, αλλα προσωπικά τις περισσότερες είχα την αίσθηση πως και να μην τις διάβαζα δε θα έχανα και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το Φυλαχτό είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία ever. Αλλά δεν είναι τρόμου, είναι περισσότερο fantasy/urban fantasy.

 

Το πρόσωπο του φόβου είναι γενικά καλό.

 

Το εφιάλτες και ονειρότοποι είναι συλλογή διηγημάτων και είναι γενικά καλή, αλλά κατώτερη της Νυχτερινής Βάρδιας.

Link to comment
Share on other sites

Οντώς έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την "Νυχτερινή Βάρδια".Μολις τελειώσω Το Κοράκι και τη Νεκρη Ζωνη θα παρω σιγουρα την Αυπνία και το τρίτο απ' το Μαύρο Πύργο ή την "Βάρδια".Έχεις διαβάσει το τρίτο για να μου πεις;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις τελείωσα Το Κοράκι.Μέχρι στιγμής είναι το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει.Άλλωστε Stephen King είναι δεν περίμενα κάτι λιγότερο.Αν και δεν μπορώ να πω πως με τρόμαξε καθώς είχα ακούσει από πολλούς ότι είναι απ'τα πιο τρομακτικά βιβλία που εχουν διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Νοίκιασα από τη δημοτική το δεύτερο μέρος του μαύρου πύργου και κλείνω αμέσως να πάω να το ξεκινήσω..!! :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Το Κοράκι είναι ελαφρώς τρομακτικό σε 1-2 σημεία (στο τούνελ πχ), δεν είναι γενικά τρόμου θα έλεγα.

 

Καλή τύχη με τον Μαύρο Πύργο. Είναι καλή σειρά γενικά αλλά έχει τα προβλήματά της μετά το 4ο-5ο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..