Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Εσυ μπορει να μην σκοπευεις αλλα μπορει να σε παρει αυτο μονοπατα!:devil2: Εγω τελειωσα ολη την εφταλογια σε μερικες βδομαδες...Παντως κατι 5-6 θα μπορουσαν να μην εχουν γραφτει χωρις να χασει καθολου η σειρα.Βασικα θα ηταν ακομη καλυτερη...

Δανειστηκα το Κορακι αλλα προηγουνται αλλα μεχρι να το διαβασω.Το καλο ειναι οτι μου το βγαζει και στο goodreads ως προτεινομενο,με κατασκοπευουν αραγε;:mf_sherlock:Βεβαια λεω να παω να το βαλω to read να τελειωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σύμφωνω.Εχώ ξετρελαθεί όπου να'ναι τελειώνω το βιβλίο και έχω κολλήσει.Αν και πιστεύω μπορώ να συγκρατηθω...Θα δείξει... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι γνώμη έχει για:

 

Το φυλαχτό

Το πρόσωπο του φόβου

και το Εφιαλτες και Ονειρότοποι

Ποιο απο αυτά μου προτείνετε;

 

το "Πρόσωπο του φόβου" ("The dark half") να το διαβάσεις όποσδήποτε. Είναι απο τα πιο αυτοβιογραφικά και προσωπικά βιβλία του Στέφεν Κίνγκ. Επειτα να δείς και την καταπληκτική ταινία του Τζιόρτζιο Ρομέρο:

 

http://www.youtube.com/watch?v=5y_PwZIV7GQ

 

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το δεύτερο μέρος του Μαύρου Πύργου και το βρήκα εξαιρετικό.Εννοειται μάκραν καλύτερο από το πρώτο και ήταν πολύ ανατρεπτικό αν και μερικά σημεία θα μπορούσαν να λείπουν και κούραζε παρ'όλα αυτά η γραφή του King το απεθεώνει.!!Επίσης αγόρασα το φυλαχτο με τον Peter Straub και αρχίζω τις Ιστορίες του λυκόφωτος..Ελπίζω να μην το μετανιώσω γιατί δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...;-)

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη καλησπερα..Ξεκινας ενα πολυ καλο βιβλιο..Το Φυλαχτο ειναι μια πολυ καλη συνεργασια του Κινγκ με τον Στραουμπ που εξελιχθηκε και σε συνεχεια αρκετα χρονια αργοτερα με το Μαυρο Σπιτι..Δεν θα το μετανιωσεις ουτε στιγμη που θα το διαβασεις..Πιστεψε με..Και στο προσωπο του Λυκου ισως βρεις εναν απο τους αγαπημενους λογοτεχνικους χαρακτηρες ever..,

Θα σου προτεινω επισης και το Καρδιες Στην Ατλαντιδα, Το Πρασινο Μιλι, Το Στασου Πλαι μου και το Μιζερι και το Ιστορια Της Λισι..Αν δεν εχεις διαβασει κανενα απο αυτα μεχρι στιγμης εμπιστεψου τα και δεν θα τα ξεχασεις ποτε..Απο συλλογες διηγηματων του Κινγκ η καλυτερη του κατ εμε μεχρι στιγμης ειναι το Ολα ειναι δυνατα..

Καλη αναγνωση και τα χαιρετισματα μου στον Λυκο..Φιλος αξεχαστος απο τα παλια

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη καλησπερα..Ξεκινας ενα πολυ καλο βιβλιο..Το Φυλαχτο ειναι μια πολυ καλη συνεργασια του Κινγκ με τον Στραουμπ που εξελιχθηκε και σε συνεχεια αρκετα χρονια αργοτερα με το Μαυρο Σπιτι..Δεν θα το μετανιωσεις ουτε στιγμη που θα το διαβασεις..Πιστεψε με..Και στο προσωπο του Λυκου ισως βρεις εναν απο τους αγαπημενους λογοτεχνικους χαρακτηρες ever..,

Θα σου προτεινω επισης και το Καρδιες Στην Ατλαντιδα, Το Πρασινο Μιλι, Το Στασου Πλαι μου και το Μιζερι και το Ιστορια Της Λισι..Αν δεν εχεις διαβασει κανενα απο αυτα μεχρι στιγμης εμπιστεψου τα και δεν θα τα ξεχασεις ποτε..Απο συλλογες διηγηματων του Κινγκ η καλυτερη του κατ εμε μεχρι στιγμης ειναι το Ολα ειναι δυνατα..

Καλη αναγνωση και τα χαιρετισματα μου στον Λυκο..Φιλος αξεχαστος απο τα παλια

 

Γεια σου Νίκο.Εύχομαι να μην το μετανιώσω αν και είχα διαβάσει μια περιληψη από μια ιστοσελιδα και μου φάνηκε πολύ αδύναμη ιστορία αλλά οταν πήγα στο βιβλιοπωλείο και την ξαναδιάβασα την ερωτεύτηκα.Το Καρδιες Στην Ατλαντιδα, Το Στασου Πλαι μου και το Μιζερι τα έχω στα υπόψιν μου για το μέλλον.Για το Ιστορια Της Λισι έχω ακούσει τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ και το έχω πάρει απο φόβο και Το πράσινο μίλι έχω δει την ταινία και έχω ακούσει οτι είναι πολύ κοντα στο βιβλίο και δεν καίγομαι και πολύ.Επίσης τη συλλογή Ολα είναι δυνατα την έχω διαβάσει και ειναι πραγματικά τέλεια.Αντε να μην μου άρεσαν 1-2 ιστορίες απο τις 14.Και μην ανησυχείς θα δώσω χαιρετίσματα.:p

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινω επισης και το Καρδιες Στην Ατλαντιδα, Το Πρασινο Μιλι, Το Στασου Πλαι μου και το Μιζερι και το Ιστορια Της Λισι..Αν δεν εχεις διαβασει κανενα απο αυτα μεχρι στιγμης εμπιστεψου τα και δεν θα τα ξεχασεις ποτε..Απο συλλογες διηγηματων του Κινγκ η καλυτερη του κατ εμε μεχρι στιγμης ειναι το Ολα ειναι δυνατα..

Καλη αναγνωση και τα χαιρετισματα μου στον Λυκο..Φιλος αξεχαστος απο τα παλια

 

ρε ξάδελφε, με το συμπάθειο αλλα πρότεινες στον άνθρωπο τα πιό σόφτ του Κίνγκ και τα λιγότερο αντιπροσωπευτικά του. Εκτός και αν θέλει κάτι ανάμεσα σε φαντασία με ελαφρύ τρόμο και λίγο ρομαντισμό οπότε πάσο. Αλλιως ας κοιτάξει τα "Χρήσιμα αντικείμενα", "Κριστίν", "Το πρόσωπο του φόβου" κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη καλησπερα..Ξεκινας ενα πολυ καλο βιβλιο..Το Φυλαχτο ειναι μια πολυ καλη συνεργασια του Κινγκ με τον Στραουμπ που εξελιχθηκε και σε συνεχεια αρκετα χρονια αργοτερα με το Μαυρο Σπιτι..Δεν θα το μετανιωσεις ουτε στιγμη που θα το διαβασεις..Πιστεψε με..Και στο προσωπο του Λυκου ισως βρεις εναν απο τους αγαπημενους λογοτεχνικους χαρακτηρες ever..,

Θα σου προτεινω επισης και το Καρδιες Στην Ατλαντιδα, Το Πρασινο Μιλι, Το Στασου Πλαι μου και το Μιζερι και το Ιστορια Της Λισι..Αν δεν εχεις διαβασει κανενα απο αυτα μεχρι στιγμης εμπιστεψου τα και δεν θα τα ξεχασεις ποτε..Απο συλλογες διηγηματων του Κινγκ η καλυτερη του κατ εμε μεχρι στιγμης ειναι το Ολα ειναι δυνατα..

Καλη αναγνωση και τα χαιρετισματα μου στον Λυκο..Φιλος αξεχαστος απο τα παλια

 

This man speaks the truth. Wolf for life yo.

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι θεμα γουστου φιλε μου..Αν θεωρεις σοφτ την Ιστορια της Λισι με την τρομακτικοτατη φιγουρα του Πωλ Λαντον δεμενου στο κελαρι και ειναι πιο hardcore ο Λιλαντ Γκοντ και η Κριστιν ενταξει..Το θεμα εκει ακριβως ειναι με τον Κινγκ..Οτι ειναι τοσο πολυ αναγνωρισμενος σαν συγγραφεας τρομου οπου οτι και αν βγαλει θεωρειται τρομου..Τα καλυτερα βιβλια του ομως, αυτα που σε αφηνουν κυριολεκτικα αφωνο με τα συναισθηματα που περιγραφουν..και τις πολυ βαθιες αληθειες που κρυβονται πισω απο αυτα..Βλεπε Στασου Πλαι μου..Η Ριτα Χαιηγουορθ..Διαβαζω Κινγκ απο τα 14 μου και τωρα ειμαι 27 και εχω στην βιβλιοθηκη μου πανω απο 85 εργα του και εχω καταληξει στο παραπανω συμπερασμα..

Μιχαλη ποτε μα ποτε μην αγοραζεις ενα βιβλιο επηρεασμενος απο τις κριτικες που διαβαζεις..Ειναι λαθος γιατι το καθε βιβλιο αποκαλυπτει τα μυστικα του σιγα σιγα και ειναι διαφορετικα σε καθε αναγνωστη..Μην το κανεις αυτο..Σου μιλαω εκ πειρας

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι θεμα γουστου φιλε μου..Αν θεωρεις σοφτ την Ιστορια της Λισι με την τρομακτικοτατη φιγουρα του Πωλ Λαντον δεμενου στο κελαρι και ειναι πιο hardcore ο Λιλαντ Γκοντ και η Κριστιν ενταξει..Το θεμα εκει ακριβως ειναι με τον Κινγκ..Οτι ειναι τοσο πολυ αναγνωρισμενος σαν συγγραφεας τρομου οπου οτι και αν βγαλει θεωρειται τρομου..Τα καλυτερα βιβλια του ομως, αυτα που σε αφηνουν κυριολεκτικα αφωνο με τα συναισθηματα που περιγραφουν..και τις πολυ βαθιες αληθειες που κρυβονται πισω απο αυτα..Βλεπε Στασου Πλαι μου..Η Ριτα Χαιηγουορθ..Διαβαζω Κινγκ απο τα 14 μου και τωρα ειμαι 27 και εχω στην βιβλιοθηκη μου πανω απο 85 εργα του και εχω καταληξει στο παραπανω συμπερασμα..

 

 

Συμφωνώ με αυτό. Τα βιβλία τρόμου του King είναι όλα τους -καλά τα περισσότερα, όχι όλα- πολύ καλά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να θεωρείται και αποκλειστικά συγγραφέας τρόμου, το αναλύει πολύ καλά η trillian στην αρχή. Το λέω αυτό γιατί αυτοί που τους αρέσουν πιο πολύ τα horror βιβλία του, ίσως να μην κάθονται να διαβάσουν αυτά που δεν είναι. Δικαίωμα τους φυσικά, όμως έτσι χάνουν πολλά τέτοια διαμάντια που έχει γράψει. Και μια που το έφερε και η κουβέντα για 'μένα τα πιο τρομακτικά του βιβλία είναι τα Ρυθμιστές/Νρεσπερέισον. Δεν είναι διλογία, είναι σαν κομμάτια παζλ που συμπληρώνει το ένα το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια μενα τα πιο τρομακτικα του βιβλια ειναι το Σαλεμς Λοτ και η Ιστορια της Λισι.. Μου εκανε τρομερη εντυπωση ολο αυτο που περνουσε ο Σκοτ Λαντον..Και αντεχε..

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τις Ιστορίες του Λυκόφωτος και μπορώ να πω ότι τις περίμενα πολύ χειρότερες..Φυσίκα οι μισές ήταν τελείως άκυρες αλλά ήταν και 3-4 που ήταν πολύ καλές..Και αύριο ξεκινάω το φυλαχτό..:yahoo::yahoo::yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και κάνα διάλειμμα από Στήβεν Κινγκ laugh.gif

χαχαχαχαχα..απο το καλοκαίρι που τον ανακάλυψα έχω κανει δύο διαλλειματα και το μετάνιωσα..δεν ξαναπερνάω αυτό το μαρτύριο^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω..στο Φυλαχτό είμαι στο κεφάλαιο 35 το οποίο λέγεται "Οι ρημαγμένοι τόποι"..Έχει καμία σχέση με το τρίτο του Μαύρου Πύργου;;;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω..στο Φυλαχτό είμαι στο κεφάλαιο 35 το οποίο λέγεται "Οι ρημαγμένοι τόποι"..Έχει καμία σχέση με το τρίτο του Μαύρου Πύργου;;;

 

Πάει πολύς καιρός που διάβασα ''Το Φυλαχτό'' και δεν είμαι σίγουρος, αυτοί που θυμούνται ας απαντήσουν. Πάντως ναι, είναι πολύ πιθανό το κεφάλαιο να είναι αναφορά στο τρίτο βιβλίο του Μαύρου Πύργου. Και στο Φυλαχτό αλλά και στη συνέχεια του γίνεται λόγος γι' αυτόν. Και γενικά να ξέρεις ότι αυτό είναι συχνό φαινόμενο στον King, να μπλέκονται δηλαδή τα βιβλία μεταξύ τους. Θυμάμαι ότι αυτό γίνεται και με ''Καρδιές στην Ατλαντίδα'', ''Το Αυτό'', ''Σάλεμς Λοτ'' και αρκετά άλλα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ναι ίσως.. Όμως στο site του Μαύρου Πύργου στις συνδέσεις του Πύργου με το Φυλαχτό αναφέρει μόνο την ικανότητα να αλλάζεις κόσμο..Τώρα δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι απο τους κακούς του Φυλαχτού (ο συνάδελφος του μπαμπά πχ) έχουν σχέση με τον Μαύρο Πύργο. Οι ρημαγμένοι τοποι δεν βρίσκονται στον κόσμο του Μαύρου Πύργου αλλά σε έναν από τους παράλληλους κόσμους που έχουν ''πέσει''.

 

Twinners are present in The Talisman. The Talisman has a purpose similar to The Dark Tower, as it is a center of many different worlds and universes.

 

The Crimson King is in Black House. Parkus makes reference to the Dark Tower, Roland's quest and his creation of new gunslingers. Tyler Marshall is said to be an extremely strong Breaker and the Crimson King's plans for him are discussed. Ted Brautigan is also mentioned in passing as a Breaker.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι απο τους κακούς του Φυλαχτού (ο συνάδελφος του μπαμπά πχ) έχουν σχέση με τον Μαύρο Πύργο. Οι ρημαγμένοι τοποι δεν βρίσκονται στον κόσμο του Μαύρου Πύργου αλλά σε έναν από τους παράλληλους κόσμους που έχουν ''πέσει''.

 

Twinners are present in The Talisman. The Talisman has a purpose similar to The Dark Tower, as it is a center of many different worlds and universes.

 

The Crimson King is in Black House. Parkus makes reference to the Dark Tower, Roland's quest and his creation of new gunslingers. Tyler Marshall is said to be an extremely strong Breaker and the Crimson King's plans for him are discussed. Ted Brautigan is also mentioned in passing as a Breaker.

 

Μάλιστα...Και ο Σλοτ(ο συνάδελφος) ως τι είναι στον Πύργο..;;

Link to comment
Share on other sites

Ως τίποτα, απλά αν δεις τα σενάρια έχουν κάποια κοινά. Η επιρροή του Crimson King στους Ρημαγμένους τόπους είναι αυτή που επηρεάζει τον Σλοτ κτλ κτλ. Έτσι θεωρώ εγώ δηλαδή, ειδικά αν έχεις διαβάσει το Μαύρο Σπίτι, βλέπεις ότι γενικά υπάρχουν πολλοί παραλληλισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τέλειωσα το Φυλαχτό και μπορώ να πω πως είναι απο τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει..Ένα φανταστικό ταξίδι με μαγευτικές εικόνες αν και το τέλος θύμιζε πολύ εώς ολόιδιο το Αυτό

Ο σείσμος μολις πιάνει στα χέρια του το Φυλαχτό - Η καταστροφή του Ντέρι μόλις πεθαίνει το Αυτό...Ο Ρίτσαρντ δεν θυμάται τίποτα μετά την περιπετειά τους και το ίδιο και ο Τζακ (απ'ότι διαβάζω στο οπισθόφυλλο του Μαύρου Σπιτιού γιατι στο Φυλαχτό λέει οτι τα θυμόνταν όλα) - όπως και οι Χαμένοι όταν έφυγαν απ'το Ντέρι

..Επίσης έχω να πω οτι ο Λύκος όντως ηταν ΤΡΟΜΕΡΟΣ..Τόσο αξιαγάπητος..Τώρα κλείνω γιατί σειρά έχει η Αυπνία..:book:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείωσα σήμερα την Αϋπνία και πέρα την χλιαρή αρχή του ήταν ιδιαίτερα αξιόλογο στη συνέχεια..Εννοείται πως εντυπωσιάστηκα με τις συνεχείς συνδέσεις με τον Πύργο..Προς το παρόν είναι σίγουρα στα 3 καλύτερα που έχω διαβάσει..Και αύριο ξεκινάω το Σάλεμς Λοτ..!

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα χθες το Σάλεμς Λοτ και κατά την γνώμη μου μέχρι στιγμής είναι το καλύτερο του Κινγκ που έχω διαβάσει.Αν και ποτέ δεν συμπαθούσα τους βρικόλακες αυτό το βιβλίο μου άλλαξε γνώμη..Βέβαια στην αρχή ήταν λίγο κουραστικό με τις πολλές περιγραφες αλλά εντάξει..Σειρά έχει η Νυχτερινή Βάρδια..!!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..