Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Εγώ τα διάβασα ανάποδα και μου άρεσε πάντως, νομίζω πως και από τις δυο μεριές έχει ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Εγώ τα διάβασα ανάποδα και μου άρεσε πάντως, νομίζω πως και από τις δυο μεριές έχει ενδιαφέρον.

 

 

Μωρέ πολύ καλά είναι όπως και αν τα διαβάσει κανείς, προσωπικά πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα θρίλερ που έχει γράψει ο King. Πιο τρομακτικά από ''Το Αυτό'' και ''Η Λάμψη''. Απλά θυμάμαι ότι π.χ. στο πρώτο

ο Κόλι Εντράτζιαν είναι καλός, ενώ στο δεύτερο αφού τον κυριεύσει το κακό πνεύμα γίνεται κακός.

'Η κάτι τέτοιο τέλος πάντων, πάει πολύς καιρός που τα διάβασα και αν κάνω λάθος διόρθωσε με.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω σίγουρα στο μέλλον αλλά στο μακρινό.Και δε νομίζω να με πειράξει το ότι έχω διαβάσει το Ντεσπερέσιον..!

 

edit: Πάντως εγώ πίστευα το αντίθετο.Δηλαδή πρώτο το Ντεσπερέσιον και μετά οι Ρυθμιστές αλλά...No problem!!

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..πριν μερικες μερες ολοκληρωσα το Σκοταδι Βαθυ Διχως Αστρα..Τεσσερις ιστοριες απο τις οποιες οι τρεις ειναι πολυ σκληρες ακομη και για τα δεδομενα του Κινγκ..Η καλυτερη κατα την αποψη μου παντα ειναι το 1922..Οσοι ειναι φαν του Κινγκ δεν θα απογοητευτουν απο το βιβλιο παντως..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..πριν μερικες μερες ολοκληρωσα το Σκοταδι Βαθυ Διχως Αστρα..Τεσσερις ιστοριες απο τις οποιες οι τρεις ειναι πολυ σκληρες ακομη και για τα δεδομενα του Κινγκ..Η καλυτερη κατα την αποψη μου παντα ειναι το 1922..Οσοι ειναι φαν του Κινγκ δεν θα απογοητευτουν απο το βιβλιο παντως..

 

Ωραία...Το έχω αλλά θα αργήσω να το διαβάσω..!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε, που λέτε, ωραία το πράγμα: Αμάν, λέω! Θα συμφωνήσω επιτέλους σε κριτική βιβλίου με τη φιλτάτη;

The Long Walk: Συναρπαστικό. Μια πολύ ενδιαφέρουσα και ελαφρώς εφ ιδέα που σε κάνει να παρακολουθείς με κομμένη την ανάσα πώς θα εξελιχθεί. Επίσης εδώ είναι κάπως πιο συγκρατημένος ως προς τα φλασμπάκ και τις ατελείωτες περιγραφές της καθημερινότητας των χαρακτήρων.

 

Ώσπου φτάνω εδώ:

Αλλά, φτάνοντας στο τέλος, μου φάνηκε σαν μια ωραία μέση ιστορίας χωρίς αρχή και τέλος. Το χωρίς αρχή μπορούμε να το φάμε, αλλά το χωρίς τέλος με έκανε και πάλι να ψάχνω αν λείπουν σελίδες. Σίγουρα η ιδέα είχε ψωμί ακόμα και μπορούσαν να γραφτούν και άλλα σαν επίλογος, για να μη μένει ο αναγνώστης σύξυλος.

 

και απορώ πού δεν υπάρχει το τέλος. Το οποίο είναι σαφέστατο, όπως και το συμπέρασμα που αντλούμε από αυτό. ([τραγουδιστά-περιπαιχτικά] Δε σου λέω, δε σου λέω) bleh.gif

 

Όσο γι' αυτό

 

Θα άξιζε να πάρει κάποιος άλλος την ιδέα και να την αξιοποιήσει πιο χορταστικά.

 

ένα έχω να πω: στα χέρια οποιουδήποτε άλλου αυτή η ιδέα θα ήταν ένα διήγημα το πολύ 20 σελίδων. Αυτό το βιβλίο μάλιστα, συνοδευόμενο από αυτή ακριβώς την παρατήρηση, είναι το επιχείρημα που προβάλλω για να πείσω κόσμο ότι ο Κινγκ είναι παμμέγιστος. ("Θες να δεις πόσο βαριά τα έχει ο Κινγκ; Διάβασε τη Μεγάλη Πορεία όπου....")

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ είπα ότι μου άρεσε! Και δε χόρτασα και ήθελα κι άλλο πάνω στην ίδια ιδέα!

 

ένα έχω να πω: στα χέρια οποιουδήποτε άλλου αυτή η ιδέα θα ήταν ένα διήγημα το πολύ 20 σελίδων.

 

Οκ, αλλά αν βγάλεις τα πολλά πολλά φλασμπάκ-αναμνήσεις και τις ψείρες περιγραφές, μειώνεται κι αυτό σημαντικά σε έκταση. Αυτά είναι που βαρέθηκα. Κι αυτά ομολογώ ότι ήταν πιο συμμαζεμένα από άλλα βιβλία του. Αλλά σαν να το σταμάτησε εκεί όπου το βαρέθηκε, το οποίο ίσως να είναι και καλό, επειδή αν βαριόταν να γράψει παραπέρα, θα έβγαινε χειρότερο το κείμενο.

Του το αναγνωρίζω ότι, και σε άλλα βιβλία του που έχω διαβάσει(Θόλος, Το παιχνίδι του Τζέραλντ), μπορεί να πάρει μια ιδέα σχετικά απλή και να γράψει ένα τούβλο χωρίς να γίνει βαρετός. Δε σου φτάνει αυτό; και, εν πάση περιπτώσει, αν κάποιος εδώ στο φόρουμ έγραφε ένα διήγημα και το τελείωνε έτσι ομιχλωδώς και φλου όπως το Long Walk, δε θα έπεφταν βροχή από κάτω τα "δεν κατάλαβα το τέλος"; Και δεν εννοώ ποιος νίκησε τον αγώνα, προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν εννοώ ποιος νίκησε τον αγώνα, προφανώς.

 

 

Και ποιος σου είπε ότι τελικά νίκησε κάποιος;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και δεν εννοώ ποιος νίκησε τον αγώνα, προφανώς.

 

 

Και ποιος σου είπε ότι τελικά νίκησε κάποιος;

 

 

 

 

 

 

Μα το ζήτημα δεν ήταν να μείνει ένας μόνο ζωντανός; Ε, εφόσον έμεινε, θεωρείται νικητής. Έστω και αν πεθαίνει κι αυτός αμέσως μετά(αυτό ήταν το τέλος που δε μου λες-δε μου λεςtongue.gif; Gotcha! )

 

Link to comment
Share on other sites

Οκέι, τερμάτισε. Όμως το θέμα είναι, πήρε το έπαθλο; Σιγά μην το 'παιρνε

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το full dark no stars! Η συλλογή μου φάνηκε πολυ πιο σκληρή απο τις υπόλοιπες που έχει βγάλει τα τελευταία χρόνια. Σίγουρα αξίζει!

Edited by xtapodimimos
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το full dark no stars! Η συλλογή μου φάνηκε πολυ πιο σκληρή απο τις υπόλοιπες που έχει βγάλει τα τελευταία χρόνια. Σίγουρα αξίζει!

 

Τα παράγγειλα και μεθαυριο θα το έχω.

Ελπίζω να είναι όπως τα ακούω από πολλούς, γιατί μετά τις ιστορίες του Λυκόφωτος και τον Θόλο, νιώθω ψιλοαπογοητευμένος.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι αυτό. Ειδικά αν σκεφτείς ότι μέχρι (πολύ) πρόσφατα ο Κινγκ προκαλούσε μόνο βαρεμάρα...

Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή μιας παραγγελίας η οποία καθυστερεί λόγω κακοκαιρίας, ξεκίνησα τελικά το Σκοτάδι βαθύ δίχως άστρα..Κόντεύω να τελειώσω την ιστορία 1922 και μέχρι στιγμής είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι αυτό. Ειδικά αν σκεφτείς ότι μέχρι (πολύ) πρόσφατα ο Κινγκ προκαλούσε μόνο βαρεμάρα...

 

Heresy!

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα και μου άρεσε πάρα πολύ.Όντως η συλλογή ήταν σκληρή..:devil2:

 

<<1922>> --->Κατά τη γνώμη μου είναι πιο τρομακτική από τις υπόλοιπες και πιο συγκηνιτκή.Ειδικά η ιστορία των παιδιών..(8,5/10)

<<Ο Μεγάλος Οδηγός>> --->Πολύ καλή, ανατρεπτική ιστορία.

Πόσο κακιασμένη αυτή η Ραμόνα..

(9/10)

<<Το πανηγύρι της επέκτασης >> --->Η αγαπημένη μου ιστορία στη συλλογή αυτή..Δείχνει που μπορεί να φτάσει το μίσος, η υποκρισία και η απληστία ενός ανθρώπου..(9.5/10)

<<Ένας καλός γάμος>> --->Η ιστορία αυτή είναι πραγματικά αρρωστημένη..Έχει και κάποιες σκηνές που είχα μείνει κυριολεκτικα με ανοιχτό το στόμα..Όσο σκέφτομαι ότι η ιδέα βασίζεται σε πραγματική ιστορία..Μπρρ..(9/10)

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ διάβασα το Full Dark, No Stars πολύ πρόσφατα αλλά δεν μπορώ να πω πως εντυπωσιάστηκα. Ομολογώ ότι είχα χρόνια να διαβάσω οτιδήποτε από την καινούρια παραγωγή του Κing και μάλλον έχω μείνει σε μια άλλη εποχή του.

Τη "σκληρότητα" των ιστοριών τη βρήκα χωρίς βάθος (να 'χαμε να λέγαμε δηλαδή), οι φωνές των χαρακτήρων θεωρώ πως είχαν ελάχιστες διαφορές μεταξύ τους (άκουγα συνεχώς τον King να μου μιλάει με τη δική του), και μ' εξαίρεση πολύ λίγες στροφές της γλώσσας βρήκα τόσο τη γραφή όσο και την πλοκή εύκολη με την κακή έννοια, χωρίς το συναισθηματικό υπόβαθρο που είχαν νομίζω κάποια από τα παλιότερα και εκτενέστερα έργα του. Πέρασα μερικές ευχάριστες ώρες διαβάζοντας τη συλλογή στο αεροπλάνο, αλλά είμαι σίγουρη ότι μετά από μερικές εβδομάδες δε θα θυμάμαι σχεδόν τίποτα.

Η έκδοση που διάβασα, εκτός από τις ιστορίες που αναφέρει ο Μιχάλης από πάνω, περιέχει κι ένα καινούριο διήγημα, το Under the Weather. Η ιδέα (major spoiler ahead)

 

ένας γιάπης έχει μισο-πείσει τον εαυτό του ότι η γυναίκα του δεν είναι νεκρή εδώ και μια εβδομάδα στο κρεβάτι τους, αλλά απλώς σιναχωμένη

 

 

δεν είναι πρωτότυπη αλλά νομίζω πως ήταν αρκετά καλά εκτελεσμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείωσα τους Ρημαγμένους Τόπου..Το βιβλίο είναι φανταστικό..Γενικά όλη η σειρά μέχρι στιγμής είναι καταπληκτική αλλά αυτό ήταν το κάτι άλλο..Ελάχιστα με χάλασε μόνο η σύνδεση με τον κόσμο μας.π.χ. οι υπολογιστές, οι τηλεοράσεις γενικά η τεχνολογία..!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντως δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά ακόμη. Βέβαια, βλέπω ότι "ετοιμάζεται" από τις εκδόσεις Επιλογή, με τον τίτλο "Τα μάτια του δράκοντα". Τώρα πότε και αν θα κυκλοφορήσει, είναι άγνωστο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ. Όταν το διάβασα μου είχε αρέσει αρκετά, αλλά ήμουν και 17 χρονών. Είναι γενικά άρτιο φαντασυ αλλά όχι κάτι τρομερό ή original. Αν σου αρέσει ο Κινγκ γενικά, δεν είναι κακό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά ακόμη. Βέβαια, βλέπω ότι "ετοιμάζεται" από τις εκδόσεις Επιλογή, με τον τίτλο "Τα μάτια του δράκοντα". Τώρα πότε και αν θα κυκλοφορήσει, είναι άγνωστο...

 

Αυτό το ''ετοιμάζεται'' για το συγκεκριμένο βιβλίο, νομίζω ότι υπάρχει προτού καν υπάρξει το forum. Μην το δίνεις και πολύ σημασία λοιπόν..

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..