Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Πάντως δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά ακόμη. Βέβαια, βλέπω ότι "ετοιμάζεται" από τις εκδόσεις Επιλογή, με τον τίτλο "Τα μάτια του δράκοντα". Τώρα πότε και αν θα κυκλοφορήσει, είναι άγνωστο...

 

Αυτό το ''ετοιμάζεται'' για το συγκεκριμένο βιβλίο, νομίζω ότι υπάρχει προτού καν υπάρξει το forum. Μην το δίνεις και πολύ σημασία λοιπόν..

 

Α κατάλαβα..

 

Εγώ. Όταν το διάβασα μου είχε αρέσει αρκετά, αλλά ήμουν και 17 χρονών. Είναι γενικά άρτιο φαντασυ αλλά όχι κάτι τρομερό ή original. Αν σου αρέσει ο Κινγκ γενικά, δεν είναι κακό.

 

 

Πιστεύω θα μ'αρέσει.Ευχαριστώ..!!

εδιτ:Έχω διαβάσει κάπου πως είναι το πρώτο βιβλίο που άρεσε στη κόρη του.

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Πάντως δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά ακόμη. Βέβαια, βλέπω ότι "ετοιμάζεται" από τις εκδόσεις Επιλογή, με τον τίτλο "Τα μάτια του δράκοντα". Τώρα πότε και αν θα κυκλοφορήσει, είναι άγνωστο...

 

Αυτό το ''ετοιμάζεται'' για το συγκεκριμένο βιβλίο, νομίζω ότι υπάρχει προτού καν υπάρξει το forum. Μην το δίνεις και πολύ σημασία λοιπόν..

 

Α κατάλαβα..

 

Εγώ. Όταν το διάβασα μου είχε αρέσει αρκετά, αλλά ήμουν και 17 χρονών. Είναι γενικά άρτιο φαντασυ αλλά όχι κάτι τρομερό ή original. Αν σου αρέσει ο Κινγκ γενικά, δεν είναι κακό.

 

Πιστεύω θα μ'αρέσει.Ευχαριστώ..!!

εδιτ:Έχω διαβάσει κάπου πως είναι το πρώτο βιβλίο που άρεσε στη κόρη του.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Μάγο και τη γυάλινη σφαίρα..Εντάξει τι να πρωτοπεις για το βιβλίο αυτό..Αποδεικνύει ότι ο Κινγκ μπορεί να γράψει πολλά είδη, αλλά όχι απλά γράφει το "χ" είδος αλλά το κάνει πολύ καλα.Τι έρωτας κι'αυτος του Ρόλαντ και της Σούζαν αλλά και τι τραγική η καταληξή του; Πάντως δε μάθαμαι πως πέθαναν ο Καθμπερτ και ο Άλεν.Σείρα έχουν οι Λύκοι της Κάλα και ανυπομονώ να φτάσω στο τέλος..

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος, αλλά για μένα Ο Μαύρος Πύργος είναι το μέγιστο έργο του, ανεξαρτήτως είδους, και δεν μετάνιωσα τον ένα χρόνο που μου πήρε να τον διαβάσω.

 

Τώρα, όσον αφορά τα stand-alone, έχω ιδιαίτερη αγάπη στο Αυτό... το διάβασα και τελευταίες τάξεις του Λυκείου, οπότε μένει χαραγμένο στη μνήμη. Το ίδιο και η Κριστίν. Από κει και πέρα, οι αναμνήσεις βιβλίων αρχίζουν να μπλέκονται επικίνδυνα με τις ταινίες, με συνέπεια να μην τα ξεχωρίζω πολύ. Ενα που δεν έχω διαβάσει αλλά ξέρω ότι θα μου αρέσει λογικά είναι το The Stand (συγγνώμη στον μεταφραστή, απλά δεν μπορώ να το δω ως Το Κοράκι).

Link to comment
Share on other sites

Απο τους πιο αγαπημενους μου συγγραφεις ειναι ο Κινγκ, απο το πρωτο του βιβλιο που διαβασα, τη "Νυχτερινη Πτηση 29", μου φανηκε τοσο προσητος, τον νιωθω πλεον σαν καποιον απο τους πιο παλιους μου φιλους (αν και η αληθεια ειναι πως εχω καιρο να τον διαβασω). Αν εξαιρεσουμε την "Ιστορια της Λισι" (για μενα οτι χειροτερο εχει γραψει), που δεν τελειωσα ποτε, ολα τα αλλα τα δικα του μου ειχαν αρεσει και απολαυσα καθε σελιδα. Ισως να βαρεθηκα λιγο στη "Νεκρη Ζωνη", αλλα οταν το βαλα στοχο το τελειωσα αρκετα γρηγορα.

Το αγαπημενο μου ειναι το "Σαλεμς Λοτ", για μενα η καλυτερη ιστορια με βρυκολακες που εχω διαβασει. Τον "Μαυρο Πυργο" η αληθεια ειναι δεν μπορεσα να τον διαβασω. Πηρα μονο το πρωτο βιβλιο και τωρα ουτε που θυμαμαι τι γινεται. Αλλα αυτο που ειπες trillian οτι συνδεει ολα του τα βιβλια με τον Μαυρο Πυργο πραγματικα μου κινησε το ενδιαφερον!

Link to comment
Share on other sites

Το αγαπημενο μου ειναι το "Σαλεμς Λοτ", για μενα η καλυτερη ιστορια με βρυκολακες που εχω διαβασει. Τον "Μαυρο Πυργο" η αληθεια ειναι δεν μπορεσα να τον διαβασω. Πηρα μονο το πρωτο βιβλιο και τωρα ουτε που θυμαμαι τι γινεται. Αλλα αυτο που ειπες trillian οτι συνδεει ολα του τα βιβλια με τον Μαυρο Πυργο πραγματικα μου κινησε το ενδιαφερον!

 

Και μένα το αγαπημένο μου ήταν το Σάλεμς Λοτ,μέχρι που συνέχισα το "Μαύρο Πύργο"..Τώρα είμαι στο 5ο βιβλίο της σειράς και αξίζει να τη διαβάσεις..

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τους Λύκους της Κάλα..

Λοιπόν το βιβλίο θα μου άρεσε ΠΟΛΥ περισσότερο αν οι Λύκοι δεν ήταν ρομπότ.Δηλαδή ρε Κινγκ τι σκεφτόσουν όταν το γραψες;Αν ήταν τέρατα θα ήταν πιο ωραίο.Τουλάχιστον το είχα διαβάσει σε ένα ποστ εδω και είχα συμφιλιωθεί με την ιδέα

..Μου άρεσε πάρα πολύ η ιστορία του Κάλαχαν, απ'τα καλύτερα σημεία του βιβλίου..Συνεχίζω τώρα με το Τραγουδι της Σουζάνας..

 

edit:Επίσης μου άρεσε που επικεντρώνεται η ιστορία πιο πολύ στους υπόλοιπους, σε σχέση με τα προηγούμενα..

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

Ο Stephen King είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας. Και για μένα είναι ο καλύτερος συγγραφέας -όχι ο καλύτερος συγγραφέας αποκλειστικά τρόμου- που βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη ζωή. Καταφέρνει να παρασέρνει τον αναγνώστη στις ιστορίες του, με έναν τρόπο που θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μαγεία. Ασχολείται με τον κάθε χαρακτήρα ξεχωριστά και μας τον παρουσιάζει έμμεσα, ποτέ άμεσα, μέσα από τις σκέψεις και τις πράξεις του. Τα δύο αγαπημένα μου βιβλία του είναι το "Ντούμα Κη" και το "Νεκρωταφίο Ζώων". Στο πρώτο σε κάνει να αναλογιστείς τι θα έκανες εσύ, πώς θα ένιωθες εσύ, πώς θα ζούσες εσύ, αν ήσουν ανάπηρος και στο δεύτερο ρωτάει όλους τους γονείς, απροκάλυπτα και χωρίς ενδοιασμούς: "Αν το παιδί σου πέθαινε, μέχρι πού θα έφτανες για να το έχεις ξανά μαζί σου;".

Link to comment
Share on other sites

Πάει και το Τραγούδι της Σουζάνας το οποίο μέχρι στιγμής είναι το 2ο αγαπημένο μου.Θα μπορούσε άνετα να είναι το αγαπημένο μου αλλά σε κάποια σημεία κάνει μικρές κοιλιές.Τα αγαπημένα μου σημεία

Οι συναντήσεις πρόσωπο με πρόσωπο της Σουζάνας και της Μία κοντά στο κάστρο της Ντισκόρντια.Οι συζητήσεις τους ήταν οι καλύερες στιγμές του βιβλίου..

 

Η συνάντηση Έντι-Ρόλαντ-Κινγκ..Απ'τις καλύτερες σκηνές επίσης, ειδικά εκεί που μαθαίνει ο Ρόλαντ ότι έγραφε σκηνές της ζω΄ς του ήταν τέλειο..Μου άρεσε που μπήκε σαν χαρακτήρας στην ιστορία του ο Κινγκ, και μου άρεσε που δεν παρουσίασε τον εαυτό του σαν ένα τρανό συγγραφέα που γράφει αριστουργήματα κ.α...Επίσης μαθαίνουμε ότι στην αρχή είχε χάσει το πλάνο του(σκελετό όπως τον αποκαλεί) για το Μαύρο Πύργο και ήταν ένας ακόμη λόγος που το είχε παρατήσει..Αν αληθεύει βέβαια..

 

 

Και έφτασα επιτέλους στο τελευταίο βιβλίο..

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στο Σάκος με κόκκαλα και το Εφιάλτες κι ονειρότοποι πιο μου προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Το ενα είναι μυθιστόρημα, το άλλο συλλογή διηγημάτων. Αν σου αρέσουν τα διηγήματα, το Εφιάλτες και Ονειρότοποι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Αυτό βρήκαν να μιμηθούν; :tease:Βέβαια, θα μου πεις, τα άλλα έχουν και υπερφυσικό στοιχείο μέσα, θα ήταν δύσκολο. Αλλά ούτε για διάβασμα το θεωρώ από τα καλύτερά του. Ούτε και από τα χειρότερα, βέβαια. Άσε που είχα την εντύπωση, όσο το διάβαζα, ότι ο συγγραφέας αποδοκιμάζει την ιδέα και τη θεωρεί φασιστική κλπ. Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε τη γνώμη και του ίδιου του ΣΚ πάνω σε αυτήν την απόπειρα μίμησης του βιβλίου του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το έχω διαβάσει ακόμα πάντως..Και ναι θα ήταν ωραίο να πει τη γνώμη του αλλά και να συμμετάσχει του χρόνου..Αλλά γέρος άνθρωπος θα μπορει;Πάντως ξέρω ότι κάνει περίπατους αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο μεγάλοι.!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό διαβάζοντας το Μαύρο Πύργο επιστρέφω στα υπόλοιπα μυθιστορήματα του King..Αρχίζω με το Μίζερι.!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το έχω διαβάσει ακόμα πάντως..Και ναι θα ήταν ωραίο να πει τη γνώμη του αλλά και να συμμετάσχει του χρόνου..Αλλά γέρος άνθρωπος θα μπορει;Πάντως ξέρω ότι κάνει περίπατους αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο μεγάλοι.!!

 

Nομίζω ότι θα σου αρέσει αν το διαβάσεις. Και ναι, συμφωνώ, να πάει να συμμετάσχει και ο ίδιος, να δει τι ταλαιπωρία βάζει τους ήρωές του(και τους μιμητές τους) να περάσουν!

Θα το πω στον πατέρα μου (που έχει ακριβώς την ίδια ηλικία με τον ΣΚ) ότι τον είπες γέρο άνθρωπο(τον ΣΚ):rofl:! Κι αυτός περπατάει κάθε μέρα σχεδόν(ο πατέρας μου), αλλά σίγουρα δεν κάνει δρόμο αντοχής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το έχω διαβάσει ακόμα πάντως..Και ναι θα ήταν ωραίο να πει τη γνώμη του αλλά και να συμμετάσχει του χρόνου..Αλλά γέρος άνθρωπος θα μπορει;Πάντως ξέρω ότι κάνει περίπατους αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο μεγάλοι.!!

 

Nομίζω ότι θα σου αρέσει αν το διαβάσεις. Και ναι, συμφωνώ, να πάει να συμμετάσχει και ο ίδιος, να δει τι ταλαιπωρία βάζει τους ήρωές του(και τους μιμητές τους) να περάσουν!

Θα το πω στον πατέρα μου (που έχει ακριβώς την ίδια ηλικία με τον ΣΚ) ότι τον είπες γέρο άνθρωπο(τον ΣΚ):rofl:! Κι αυτός περπατάει κάθε μέρα σχεδόν(ο πατέρας μου), αλλά σίγουρα δεν κάνει δρόμο αντοχής.

 

Και 'γω νομίζω ότι θα μου αρέσει..Αυτό είναι που ο νικητής πέρνει ότι δώρο θέλει ή στο Δρομέα είναι αυτό που λέω;;

 

Χαχαχαχα..Δε χρειάζεται καλέ να με διαβάλλεις!!Μπράβο του κι'ολας που αθλείται σχεδόν καθημερινά..!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και το Μίζερι..Τι να πεις, πολύ πολύ καλό βιβλίο.Απ' τα πιο τρομακτικά βιβλία του.Επίσης δίνει και κάποιες πληροφορίες για την έμπνευση της ιστορίας και διάφορα τέτοια.Αγαπημένη σκηνή αυτή που ο Πολ διαβάζει το "Μονοπάτι των αναμνήσεων" της Άννι. :dazzled:

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάει και το Σάκος με κόκαλα.Μου άρεσε πάρα πολύ και με τρόμαξε πολύ σε κάποια σημεία.Ήταν όμως και πολύ συγκινητικό στο τέλος.Είναι λίγο έξω από το συνηθισμένο για King αλλά και πάλι μου άρεσε!!

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Κριστίν και πρέπει να πω ότι το κατατάσσω στα αγαπημένα μου του Stephen King. Η δράση κλιμακώνεται σιγά σιγά και, μέχρι ένα σημείο, κάποιος (όχι εγώ) θα μπορούσε να πει ότι κυλάει αργά. Το ενδιαφέρον όμως παραμένει αμείωτο ακόμα και στις σκηνές που δεν έχουν ιδιαίτερη αγωνία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα το Μαύρο Σπίτι σε συνεργασία με τον Peter Straub .Δε μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα κι'ολας αλλά δεν ήταν και τελείως χάλια.Πάντως, οι 200 πρώτες σελίδες ήταν σκέτο μαρτύριο, γεμάτες με ανούσιες περιγραφές.Είχα κουραστεί πάρα πολύ στην αρχή.Το τέλος ήταν πολύ ανατρεπτικό και δεν το περίμενα ούτε στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την Ιστορία της Λίσι και μπορώ να πω ότι μου άφησε μια γλυκόπικρη γεύση.Από τη μία έχουμε τα συνεχή flashback που είναι όλα τα λεφτά και από την άλλη μία τελείως αδιάφορη πλοκή να εκτυλίσεται στο παρόν.Η ιστορία του Σκοτ, όλα αυτά που περνούσε σαν παιδί αλλά και σαν ενήλικος ήταν οι καλύτερες στιγμές του βιβλίου!!

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..