Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Μολις τωρα ανακαλυψα το σαϊτ και ετρεξα στο τοπικ του Κινγκ :devil2:

 

 

 

Ειναι με διαφορα ο συγγραφεας που προτιμω και εχω διαβασει περισσοτερο (καμια σαρανταρια βιβλια).

 

 

 

Το κυριοτερο χαρακτηριστικο του για μενα ειναι οτι μπορει να εμπνευστει απο το π,τιδηποτε. Φτιαχνει υπεροχες ιστοριες τρομου (και οχι μονο) κυριολεκτικα απο το παραμικρο. Μπορει να σε κανει να χασεις τον υπνο σου διαβαζοντας για ενα παιδακι με γλειφιτζουρι :dazzled:

Edited by terry283
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου λίστα θα είναι και με την ακριβή σειρά των βιβλίων του βασιλιά που με κέρδισαν. Τα 12 βιβλία δλδ που εγώ διάβασα.

 

1) Σάλεμς Λότ (θεωρώ το κορυφαίο του)

2) Τελευταία έξοδος, Ρίτα Χέιγουορθ (όχι τρόμου)

3) Η λάμψη

4) Μίζερι

5) Το πράσινο μίλι

6) Η μπαλάντα της ελαστικής σφαίρας (3 διηγήματα)

7) Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα (4 διηγήματα)

8) Εφιάλτες και ονειρότοποι (πάρα πολλά διηγήματα, ανάμεσα τους και μερικά κορυφαία)

9) Το τέλος της αθωότητας

10) Νεκροταφίο ζώων

11) Το Αυτό

12) Το παιχνίδι του Τζέραλντ

 

Περιμένουν στο ράφι ακόμα τα "όλα είναι δυνατά" και "νυχτερινή βάρδια"

Link to comment
Share on other sites

 

 

Περιμένουν στο ράφι ακόμα τα "όλα είναι δυνατά" και "νυχτερινή βάρδια"

 

Και τα δύο είναι πολύ καλά, αλλά η Νυχτερινή Βάρδια είναι σκέτο διαμάντι!!

Link to comment
Share on other sites

Η νυχτερινή βάρδια είναι ο ορισμός της συλλογής διηγημάτων τρόμου. Οταν ο Κινγκ ήταν ακόμη νέος και ενθουσιώδης, πριν καθυποτάξει την πένα του να γράφει πιο τεχνικά.

Είναι must για οποιαδήποτε βιβλιοθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η επόμενη ερώτηση για τη νυχτερινή βάρδια είναι: Καλοκαίρι, η καλύτερα χειμώνα ώστε να αποδώσει καλύτερα;

 

Να διορθώσω και το λάθος μου πιο πάνω για το νεκροταφίο ζώων.......Νεκρωταφίο καλύτερα που λένε και τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι βαρια διηγηματα τυπου Λαβκραφτ ή Μπλακγουντ για να απαιτουν και την αναλογη χειμωνιατικη ατμοσφαιρα και προσηλωση. Για καποιο λογο τον Στεφεν Κινγκ και ειδικα τη Νυχτερινη Βαρδια την εχω συνδεσει με καλοκαιρι....

Αρα για μενα μια χαρα ειναι το βιβλιο για το καλοκαιρι που ερχεται.

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ καλοκαίρι σου πρότεινω!!Ειδικά κάποιες ιστορίες αξίζουν να διαβαστούν μεσάνυχτα στο μπαλκόνι!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω καλοκαιρι το ειχα διαβασει. Αν και καποια διηγηματα θα ταιριαζαν με βαρυ χειμωνιατικο καιρο...

 

 

 

 

Για μενα και το "Εφιαλτες και Ονειροτοποι" ειναι εξαιρετικη συλλογη διηγηματων.

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα το Δρομεα και λεω να ξεκινησω καποιο αλλο. Ισως κανω ενα διαλειμμα απο King. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το Off Season του Κετσαμ...

 

 

 

 

Οπως και να 'χει, οταν επιστρεψω σε Κing, λεω να διαβασω ενα απο τα Νυχτεριτες, Ρυθμιστες και Το καλοκαιρι της διαφθορας (Apt pupil).

 

 

Καμια προταση;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καμια προταση;;;;

 

Τον Πύργο τον έχεις διαβάσει;

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα το Δρομεα και λεω να ξεκινησω καποιο αλλο. Ισως κανω ενα διαλειμμα απο King. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το Off Season του Κετσαμ...

 

 

 

 

Οπως και να 'χει, οταν επιστρεψω σε Κing, λεω να διαβασω ενα απο τα Νυχτεριτες, Ρυθμιστες και Το καλοκαιρι της διαφθορας (Apt pupil).

 

 

Καμια προταση;;;;

 

Καταπληκτικό βιβλίο το ''Off Season'', είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει πολύ. Από αυτά του King που ανέφερες θα σου έλεγα να πιάσεις τους ''Ρυθμιστές'' και μετά το ''Ντεσπερέισον'' μιας και συμπληρώνουν το ένα το άλλο. Εκτός λίστας αν και δεν είναι τρόμου, θα προτείνω το υπέροχο ''Καρδιές στην Ατλαντίδα''. Και πολύ ωραίο το avatar σου :thumbsup:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Από King δεν έχω διαβάσει απολύτως τίποτα αλλά ψήθηκα να αγοράσω το Νυχτερινή Βάρδια. Θα το βάλω και στο project 13:13 συγγραφείς τρόμου :-)

Link to comment
Share on other sites

Καμια προταση;;;;

 

Τον Πύργο τον έχεις διαβάσει;

 

 

 

 

Nαι, Μιχαλη. Εξαιρετικο! Κατα τη γνωμη μου, τα δυο τελευταια βιβλια του Πυργου (ειδικα το εβδομο) αποδεικνυουν οτι ο Κινγκ δεν τα εχει παρατησει και στις καλες του γραφει οπως παλια.

 

 

Δημητρη thanks :yahoo:

Edited by terry283
Link to comment
Share on other sites

Από King δεν έχω διαβάσει απολύτως τίποτα αλλά ψήθηκα να αγοράσω το Νυχτερινή Βάρδια. Θα το βάλω και στο project 13:13 συγγραφείς τρόμου :-)

 

Αξιζει να το εχεις οπως και το Σαλεμς Λοτ. Εχει και ενα καθαρα Λαβκραφτικο διηγημα η Νυχτερινη Βαρδια.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακοινώθηκε ότι ο Stephen King θα εκδώσει ένα καινούριο βιβλίο ακριβώς σε ένα χρόνο με το όνομα Joyland

http://www.hardcasecrime.com/books_bios.cgi?title=Joyland

Νομίζω ότι θα είναι αστυνομικό θρίλερ μυστηρίου?!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πριν αρκετό καιρό ένα απ'τα λεγόμενα καλά βιβλία του συγγραφέα, το ΝΤΕΣΠΕΡΕΙΣΟΝ.

 

Πρόκειται για ένα συνδιασμό fantasy/τρόμου ~ψυχολογικό θρίλερ~. Το βιβλίο είναι τεράστιο κι έχει 550-600 σελίδες.

 

Καταρχάς, θα πω ότι το προτείνω για ανάγνωση. Παρουσιάζει ενδιαφέρον αν και δε ξεφεύγει απ'τα κλισέ του συγγραφέα, αυτά που αποκαλώ "Αμερικανιές".

 

Η γραφή του Stephen King στο συγκεκριμένο βιβλίο παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον, η εξέλιξη της δράσης και οι χαρακτήρες είναι σε πολύ καλά επίπεδα, οι περιγραφές του είναι εντυπωσιακές. Είναι δηλαδή μία κλασσική Stephen King δουλειά με όμορφη δομή γεγονότων κι αρκετές αναλύσεις. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Φυσικά δε λείπουν και οι ανατροπές.

 

Αυτό που με ξένισε είναι τα γεγονότα πριν το φινάλε. Για όσους έχουν διαβάσει το βιβλίο και θυμούνται, αναφέρομαι στο περίφημο Κινέζικο ορυχείο. Το παραφυσικό φαινόμενο γίνεται ιδιαίτερα έντονο σε όλους τους ήρωες κι ως ο από μηχανής θεός (κυριολεκτικά) δίνει λύσεις σε όλα. Το βρήκα δηλαδή πολύ βιαστικό κι επιπόλαιο.

 

Η ολοκλήρωση της ανάγνωσής του με άφησε πάντως με πολύ θετικά συναισθήματα για την ποιότητά του.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πριν αρκετό καιρό ένα απ'τα λεγόμενα καλά βιβλία του συγγραφέα, το ΝΤΕΣΠΕΡΕΙΣΟΝ.

 

Πρόκειται για ένα συνδιασμό fantasy/τρόμου ~ψυχολογικό θρίλερ~. Το βιβλίο είναι τεράστιο κι έχει 550-600 σελίδες.

 

Καταρχάς, θα πω ότι το προτείνω για ανάγνωση. Παρουσιάζει ενδιαφέρον αν και δε ξεφεύγει απ'τα κλισέ του συγγραφέα, αυτά που αποκαλώ "Αμερικανιές".

 

Η γραφή του Stephen King στο συγκεκριμένο βιβλίο παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον, η εξέλιξη της δράσης και οι χαρακτήρες είναι σε πολύ καλά επίπεδα, οι περιγραφές του είναι εντυπωσιακές. Είναι δηλαδή μία κλασσική Stephen King δουλειά με όμορφη δομή γεγονότων κι αρκετές αναλύσεις. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Φυσικά δε λείπουν και οι ανατροπές.

 

Αυτό που με ξένισε είναι τα γεγονότα πριν το φινάλε. Για όσους έχουν διαβάσει το βιβλίο και θυμούνται, αναφέρομαι στο περίφημο Κινέζικο ορυχείο. Το παραφυσικό φαινόμενο γίνεται ιδιαίτερα έντονο σε όλους τους ήρωες κι ως ο από μηχανής θεός (κυριολεκτικά) δίνει λύσεις σε όλα. Το βρήκα δηλαδή πολύ βιαστικό κι επιπόλαιο.

 

Η ολοκλήρωση της ανάγνωσής του με άφησε πάντως με πολύ θετικά συναισθήματα για την ποιότητά του.

 

 

Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα ήταν η όλη ιστορία με τον Τζόνι(δεν θυμάμαι αν τον λένε έτσι, το συγγραφέα εννοώ).Ενώ μας λέει οτι έχει πεθάνει, ειναι στην ιστορία κανονικά και τον βλέπουμε να ξαναπεθαίνει κι'ολας.

 

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

ναι, έτσι τον έλεγαν. Μιλάς για την αναφορά στο Βιετνάμ. Είναι παραφυσική λογική αλά Stephen King. Φαντάζομαι έγινε για λόγους που εξυπηρετούν ~πολυδιάστατα~ το θρησκευτικό κομμάτι και το θέλημα του Θεού γενικότερα...

Edited by Rincewind
Link to comment
Share on other sites

Η υποθεση του Joyland θα ειναι ενας serial killer σε λουνα παρκ.

Link to comment
Share on other sites

Η υποθεση του Joyland θα ειναι ενας serial killer σε λουνα παρκ.

 

IT??

Link to comment
Share on other sites

Ε, δε νομιζω οτι θα ειναι κλοουν!!!!! :lol: :lol: :lol:

Edited by terry283
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα τελείωσα τα Χρήσιμα Αντικείμενα του King.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα το μέγεθος του βιβλίου όταν αποφάσισα να το διαβάσω για το project τρόμου. Έτσι λοιπόν, όταν άρχισα να διαβάζω το βιβλίο, εξακολουθούσε να μου φαινόταν υπερβολικό όλο αυτό το πλήθος σελίδων του. Παρόλαυτα, παρατήρησα ότι διάβαζα 80-100 σελίδες κάθε φορά που το έπιανα, χωρίς να το καταλάβω.

Γενικά, επειδή η πλοκή αφορά τους κατοίκους μιας μικρής πόλης, οι χαρακτήρες είναι πολλοί, οι ιστορίες που παρακολουθεί ο αναγνώστης παράλληλα είναι και αυτές πολλές, όμως κατά ένα περίεργο τρόπο σου μένει στο μυαλό η ιστορία του καθενός και δε τις μπερδεύεις - ούτε αυτές, ούτε τα ονόματα. Επίσης δε δένεσαι με κανέναν από τους χαρακτήρες, και πραγματικά δε ξέρεις πως θα εξελιχθεί στο τέλος η υπόθεση, αν και οι αγοραπωλησίες στο μαγαζί με τα χρήσιμα αντικείμενα είναι προβλέψιμες και ίσως κουραστικές από ένα σημείο έπειτα.

Το βιβλίο δεν είναι τρόμου, αν και έχει κάποιους σχετικούς υπαινιγμούς στο φινάλε.

Γενικότερα, μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και ευχαριστήθηκα την ανάγνωσή του. Θα το πρότεινα σε κάποιον που θέλει να διαβάσει κάτι μη-τρομακτικό από King, και που έχει όρεξη για διάβασμα (760κάτι σελίδες είναι αυτές)book.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα τα Χρήσιμα Αντικείμενα του King.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα το μέγεθος του βιβλίου όταν αποφάσισα να το διαβάσω για το project τρόμου. Έτσι λοιπόν, όταν άρχισα να διαβάζω το βιβλίο, εξακολουθούσε να μου φαινόταν υπερβολικό όλο αυτό το πλήθος σελίδων του. Παρόλαυτα, παρατήρησα ότι διάβαζα 80-100 σελίδες κάθε φορά που το έπιανα, χωρίς να το καταλάβω.

Γενικά, επειδή η πλοκή αφορά τους κατοίκους μιας μικρής πόλης, οι χαρακτήρες είναι πολλοί, οι ιστορίες που παρακολουθεί ο αναγνώστης παράλληλα είναι και αυτές πολλές, όμως κατά ένα περίεργο τρόπο σου μένει στο μυαλό η ιστορία του καθενός και δε τις μπερδεύεις - ούτε αυτές, ούτε τα ονόματα. Επίσης δε δένεσαι με κανέναν από τους χαρακτήρες, και πραγματικά δε ξέρεις πως θα εξελιχθεί στο τέλος η υπόθεση, αν και οι αγοραπωλησίες στο μαγαζί με τα χρήσιμα αντικείμενα είναι προβλέψιμες και ίσως κουραστικές από ένα σημείο έπειτα.

Το βιβλίο δεν είναι τρόμου, αν και έχει κάποιους σχετικούς υπαινιγμούς στο φινάλε.

Γενικότερα, μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και ευχαριστήθηκα την ανάγνωσή του. Θα το πρότεινα σε κάποιον που θέλει να διαβάσει κάτι μη-τρομακτικό από King, και που έχει όρεξη για διάβασμα (760κάτι σελίδες είναι αυτές)book.gif

 

 

Συμφωνώ με το ότι τα Χρήσιμα Αντικείμενα δεν είναι βιβλίο τρόμου, όπως άλλωστε και ένα μεγάλο μέρος του έργου του King. Καλό και ωραίο, αλλά όχι τρόμου. Αν θες τρόμο από King, πιάσε τα εξής: Το Αυτό, Η Λάμψη, Ρυθμιστές και Ντεσπερέισον. Τα δύο τελευταία συμπληρώνουν το ένα το άλλο. Και επίσης θα πρότεινα και το Μίζερι.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Κάρυ..Είναι απο τα πολύ καλά του και σχετικά μικρό σε μέγεθος.Αρκετά τρομακτικό, ειδικά οι σκηνές με τη μητέρα της Κάρυ, η οποία έλεγε και έκανε αρρωστημένα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..