Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Την Τετάρτη 18-7-2012 στον NoID Radio στις 22.00 έχει ανάγνωση διηγήματος του Stephen King.Οι πληροφορίες μου :p λένε ότι το διήγημα δεν είναι απ τα πολύ γνωστά του.

Ο σταθμός λειτουργεί μόνο όταν έχει εκπομπή οπότε αν δοκιμάσετε τώρα και δε δουλεύει μην απογοητευτείτε.Την Τετάρτη το βράδυ θα παίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Επιτέλους τελείωσα το Θόλο.Πολύ ωραίο βιβλίο τελικά, πέρασα πολύ ωραία διαβαζοντάς το.Συγκηνίθηκα, τρόμαξα.

Πιστεύω ότι το διάβασα στη σωστή χρονική περίοδο, καλοκαίρι, χαλαρά.Αν το διάβαζα σε περίοδο σχολείου πιστεύω δε θα το κατάφερνα και θα με κούραζαν οι ατελείωτοι χαρακτήρες του.Όμως, παρά το μεγεθός του εχει σταθερή ροή, χωρίς τα ατελείωτα φλας μπακ που μας έχει συνηθίσει ο Κινγκ.

 

Πολύ καλά έκανες και το έπιασες σε περίοδο που είχες άνεση. Αν το διάβαζες εν μέσω υποχρεώσεων, πραγματικά θα το είχες καταστρέψει. Και έτσι θα 'λεγα ότι πρέπει να διαβάζονται όλα τα έπη, με την ησυχία μας. Γι' αυτό και σε ένα μήνα περίπου που θα μείνω μόνος στο σπίτι, θα πιάσω το ''Ντούμα Κη'' wink.gif Πως σου φάνηκε ο δήμαρχος της πόλης; Δεν ήταν παλικάρι από τα λίγα; laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Πανέξυπνος και ταυτόχρονα τόσο μοχθηρός.Ό,τι ήθελε τους έκανε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Πανέξυπνος και ταυτόχρονα τόσο μοχθηρός.Ό,τι ήθελε τους έκανε όλους.

 

Είναι από τους καλύτερους χαρακτήρες που έχω δημιουργήσει ο King, ήθελα να μπω μέσα στο βιβλίο και να τον στραγγαλίσω.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το όλα είναι δυνατά του Κινγκ και σπεύδω αμέσως να εκφράσω την απογοήτευσή μου. Είμαι στην έκτη ιστορία και ως τώρα μόνο μία ιστορία με έχει ενθουσιάσει. Ειδικά αυτή που διαβάζω τώρα είναι πολύ βαρετή και τη διαβάζω μόνο και μόνο για να πάω γρήγορα στην επόμενη. :p Πάντως, έχω την αίσθηση πως οι επόμενες θα είναι καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το όλα είναι δυνατά του Κινγκ και σπεύδω αμέσως να εκφράσω την απογοήτευσή μου. Είμαι στην έκτη ιστορία και ως τώρα μόνο μία ιστορία με έχει ενθουσιάσει. Ειδικά αυτή που διαβάζω τώρα είναι πολύ βαρετή και τη διαβάζω μόνο και μόνο για να πάω γρήγορα στην επόμενη. :p Πάντως, έχω την αίσθηση πως οι επόμενες θα είναι καλύτερες.

 

Στη συγκεκριμένη συλλογή οι καλές -για 'μένα τουλάχιστον- ιστορίες, είναι οι εξής: ''Οι Μικρές Αδελφές της Ελούρια'', ''Όλα είναι Δυνατά'', ''Η Περί Κατοικίδιων Θεωρία του Λ.Τ.'' και ''Η Σφαίρα του Τρόμου''. Όπως δηλαδή θα προσέξεις, είναι όλες τους από την μέση και μετά. Σημασία βέβαια έχει πάντα, το τι θέλει να κάνει κανείς. Είσαι πρόθυμος να διαβάσεις μία συλλογή π.χ. 15 ιστοριών ρισκάροντας να σου αρέσουν μονάχα οι 4 ή 5; Όχι μόνο για τον King, γενικά μιλάω. Αν ναι, έχει καλώς. Διαφορετικά θα πρέπει να οπλιστείς με πολυυυυύ υπομονή. Πραγματικά όλα αυτά τα χρόνια που διαβάζω, ούτε που μπορώ να θυμηθώ πάνω σε πόσες και πόσες φόλες έχω πέσει..

Link to comment
Share on other sites

Σημασία βέβαια έχει πάντα, το τι θέλει να κάνει κανείς. Είσαι πρόθυμος να διαβάσεις μία συλλογή π.χ. 15 ιστοριών ρισκάροντας να σου αρέσουν μονάχα οι 4 ή 5; Όχι μόνο για τον King, γενικά μιλάω. Αν ναι, έχει καλώς. Διαφορετικά θα πρέπει να οπλιστείς με πολυυυυύ υπομονή. Πραγματικά όλα αυτά τα χρόνια που διαβάζω, ούτε που μπορώ να θυμηθώ πάνω σε πόσες και πόσες φόλες έχω πέσει..

Εδώ ο Δημήτρης έχει απόλυτο δίκιο. Ακόμα και συλλογές που θα δεις να τις εξυμνεί κόσμος έχουν μέσα μερικές τρελές φόλες (πχ τα Βιβλία του Αϊματος του Barker από τον 4ο τόμο και μετά). Σπάνιες είναι οι ανθολογίες που κάθε ιστορία θα είναι και καλή και του γούστου σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημασία βέβαια έχει πάντα, το τι θέλει να κάνει κανείς. Είσαι πρόθυμος να διαβάσεις μία συλλογή π.χ. 15 ιστοριών ρισκάροντας να σου αρέσουν μονάχα οι 4 ή 5; Όχι μόνο για τον King, γενικά μιλάω. Αν ναι, έχει καλώς. Διαφορετικά θα πρέπει να οπλιστείς με πολυυυυύ υπομονή. Πραγματικά όλα αυτά τα χρόνια που διαβάζω, ούτε που μπορώ να θυμηθώ πάνω σε πόσες και πόσες φόλες έχω πέσει..

Εδώ ο Δημήτρης έχει απόλυτο δίκιο. Ακόμα και συλλογές που θα δεις να τις εξυμνεί κόσμος έχουν μέσα μερικές τρελές φόλες (πχ τα Βιβλία του Αϊματος του Barker από τον 4ο τόμο και μετά). Σπάνιες είναι οι ανθολογίες που κάθε ιστορία θα είναι και καλή και του γούστου σου.

 

Τέτοια posts θέλω να βλέπω Nihilio, τέτοια χεχε. Πάντως αν τελικά το βιβλίο δεν αρέσει στον Spyrex θα προτείνω το ''Εφιά- λτες και Ονειρότοποι''. Πάει πολύς καιρός που το διάβασα, και δεν θυμάμαι όλες τις ιστορίες. Αυτό που θυμάμαι όμως πολύ καλά, είναι ότι το ποσοστό καλών ιστοριών σε σχέση με το σύνολο, ήταν πολύ μεγάλο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το όλα είναι δυνατά του Κινγκ και σπεύδω αμέσως να εκφράσω την απογοήτευσή μου. Είμαι στην έκτη ιστορία και ως τώρα μόνο μία ιστορία με έχει ενθουσιάσει. Ειδικά αυτή που διαβάζω τώρα είναι πολύ βαρετή και τη διαβάζω μόνο και μόνο για να πάω γρήγορα στην επόμενη. :p Πάντως, έχω την αίσθηση πως οι επόμενες θα είναι καλύτερες.

 

Το "Ο άντρας με το μαύρο κουστούμι" και το "Ο Θάνατος του Τζάκ Χάμιλτον" δε σου άρεσαν;;Εμένα, πάντως μου άρεσε πολυ αυτή η συλλογή.

Επίσης πέρα απ αυτές που λέει ο Δημήτρης πολυ καλές είναι και το ο Ιός του Δρόμου ταξιδεύει βόρεια, και το 1408

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Από Stephen King έχω πάρει δύο συλλογές με ιστορίες, το Everything's Eventual και το Skeleton Crew. Με ποια από τις δύο θα μου προτείνατε να αρχίσω;

Link to comment
Share on other sites

Από Stephen King έχω πάρει δύο συλλογές με ιστορίες, το Everything's Eventual και το Skeleton Crew. Με ποια από τις δύο θα μου προτείνατε να αρχίσω;

 

Το Skeleton Crew δεν το έχω διαβάσει αλλά το Everything's Eventual δε με είχε απογοητεύσει.Τρεις ιστορίες δε μου άρεσαν μόνο απο τις 14.

Απο τις τρεις συλλογές του Κινγκ που έχω διαβάσει σου συστήνω ανεπιφύλακτα τη Νυχτερινή Βάρδια αν δεν την έχεις διαβάσει.!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το όλα είναι δυνατά του Κινγκ και σπεύδω αμέσως να εκφράσω την απογοήτευσή μου. Είμαι στην έκτη ιστορία και ως τώρα μόνο μία ιστορία με έχει ενθουσιάσει. Ειδικά αυτή που διαβάζω τώρα είναι πολύ βαρετή και τη διαβάζω μόνο και μόνο για να πάω γρήγορα στην επόμενη. :p Πάντως, έχω την αίσθηση πως οι επόμενες θα είναι καλύτερες.

 

Το "Ο άντρας με το μαύρο κουστούμι" και το "Ο Θάνατος του Τζάκ Χάμιλτον" δε σου άρεσαν;;Εμένα, πάντως μου άρεσε πολυ αυτή η συλλογή.

Επίσης πέρα απ αυτές που λέει ο Δημήτρης πολυ καλές είναι και το ο Ιός του Δρόμου ταξιδεύει βόρεια, και το 1408

 

Ο Θάνατος του Τζακ Χάμιλτον είναι η μοναδική ιστορία μέχρι στιγμής που με ενθουσίασε. Ο άντρας με το μαύρο κουστούμι ήταν καλή, αλλά δεν με τρέλανε κιόλας. Επίσης, καλή ήταν και το δωμάτιο του θανάτου. Πληροφοριακά, να πω πως είναι το πρώτο βιβλίο με συλλογή διηγημάτων που διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το όλα είναι δυνατά του Κινγκ και σπεύδω αμέσως να εκφράσω την απογοήτευσή μου. Είμαι στην έκτη ιστορία και ως τώρα μόνο μία ιστορία με έχει ενθουσιάσει. Ειδικά αυτή που διαβάζω τώρα είναι πολύ βαρετή και τη διαβάζω μόνο και μόνο για να πάω γρήγορα στην επόμενη. :p Πάντως, έχω την αίσθηση πως οι επόμενες θα είναι καλύτερες.

 

Στη συγκεκριμένη συλλογή οι καλές -για 'μένα τουλάχιστον- ιστορίες, είναι οι εξής: ''Οι Μικρές Αδελφές της Ελούρια'', ''Όλα είναι Δυνατά'', ''Η Περί Κατοικίδιων Θεωρία του Λ.Τ.'' και ''Η Σφαίρα του Τρόμου''. Όπως δηλαδή θα προσέξεις, είναι όλες τους από την μέση και μετά. Σημασία βέβαια έχει πάντα, το τι θέλει να κάνει κανείς. Είσαι πρόθυμος να διαβάσεις μία συλλογή π.χ. 15 ιστοριών ρισκάροντας να σου αρέσουν μονάχα οι 4 ή 5; Όχι μόνο για τον King, γενικά μιλάω. Αν ναι, έχει καλώς. Διαφορετικά θα πρέπει να οπλιστείς με πολυυυυύ υπομονή. Πραγματικά όλα αυτά τα χρόνια που διαβάζω, ούτε που μπορώ να θυμηθώ πάνω σε πόσες και πόσες φόλες έχω πέσει..

 

Οι μικρές αδελφές της Ελούρια δεν μου άρεσαν καθόλου! Βέβαια, δεν ξέρω ίσως να φταίει και το γεγονός πως αυτή την ιστορία τη διάβασα σε μια περίοδο που ήμουν λίγο άσχημα ψυχολογικά και μερικές φορές έπιανα τον εαυτό μου να διαβάζω το διήγημα και να σκέφτομαι συγχρόνως άλλα πράγματα. Ίσως πάλι να φταίει το γεγονός πως δεν έχω διαβάσει το Μαύρο Πύργο (για όσους δεν το ξέρουν, η ιστορία αυτή έχει πρωταγωνιστή το Ρόλαντ του Μαύρου Πύργου).

Edited by Spyrex
Link to comment
Share on other sites

Από Stephen King έχω πάρει δύο συλλογές με ιστορίες, το Everything's Eventual και το Skeleton Crew. Με ποια από τις δύο θα μου προτείνατε να αρχίσω;

 

Ούτε εγώ έχω διαβάσει το ''Skeleton Crew'' για να μπορώ να έχω άποψη, όποιος το έχει διαβάσει και ξέρει, ας πει.

 

 

Οι μικρές αδελφές της Ελούρια δεν μου άρεσαν καθόλου! Βέβαια, δεν ξέρω ίσως να φταίει και το γεγονός πως αυτή την ιστορία τη διάβασα σε μια περίοδο που ήμουν λίγο άσχημα ψυχολογικά και μερικές φορές έπιανα τον εαυτό μου να διαβάζω το διήγημα και να σκέφτομαι συγχρόνως άλλα πράγματα. Ίσως πάλι να φταίει το γεγονός πως δεν έχω διαβάσει το Μαύρο Πύργο (για όσους δεν το ξέρουν, η ιστορία αυτή έχει πρωταγωνιστή το Ρόλαντ του Μαύρου Πύργου).

 

Σίγουρα μπορεί και να έπαιξε ρόλο αυτό που λες, έχει συμβεί και σε 'μένα αρκετές φορές. Δεν έχει πάντως σημασία ότι δεν έχεις διαβάσει Μαύρο Πύργο ακόμη, δεν υπάρχει καμία αυστηρή σειρά με την οποία πρέπει να διαβαστεί πρώτα το ένα ή το άλλο. Η ιστορία με τα κατοικίδια πάντως, μπορεί να σου φτιάξει το κέφι και μετά να ξαναπιάσεις την Ελούρια και να σου αρέσει ;-)

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δε χρειαζεται να εχεις διαβασει τον Μαυρο Πυργο για να διαβασεις τις Αδελφες της Ελουρια, ομως αν εχεις τελειωσει την επταλογια του Πυργου και γνωριζεις τον Ρολαντ και τις περιπετειες του, θα ευχαριστηθεις περισσοτερο την Ελουρια.

 

 

 

 

Απο συλλογες εγω θα προτεινα απο Στεφεν Κινγκ ανεπιφυλακτα τη Νυχτερινη Βαρδια και το Εφιαλτες και Ονειροτοποι (με αυτη τη σειρα).

Link to comment
Share on other sites

Σε ελάχιστα λεπτά ξεκινάει η ανάγνωση του διηγήματος.Για όσους ενδιαφέρονται ΝοID Radio.

 

Το διήγημα είναι το "Θέληση για επιβίωση".

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Την ερχόμενη Τετάρτη στις 10 το βράδυ και πάλι, στο NoID Radio διαβάζουν το διήγημα "Τελικά έχουν ένα τρομερό συγκρότημα", απο τη συλλογή "Εφιάλτες και Ονειρότοποι".

 

Άκουσε κανείς την προηγούμενη εκπομπή;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για την εκπομπη, αλλα το συγκεκριμενο διηγημα τα σπαει! Και αυτο το λεει καποιος που επισης δεν του αρεσε καμια απο τις συλλογες του Κινγκ. Ουτε η "νυχτερινη βαρδια" που διαβαζω τωρα, ουτε το "εφιαλτες και ονειροτοποι", εκτος 3-4 διηγηματων. Αναλογικα θα προτεινα για συλλογες το "σκοταδι βαθυ διχως αστρα" και ακομα τη "μπαλαντα της ελαστικης σφαιρας". Εχω και το "ολα ειναι δυνατα", αλλα απο αυτα που διαβαζω....

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Όλα είναι δυνατά. Κατά γενική ομολογία το βιβλίο το βρήκα μέτριο, καθώς περίπου μία στις 2 ιστορίες μου άρεσαν. Αυτές που με ενθουσίασαν ήταν ο θάνατος του Τζακ Χάμιλτον, το δωμάτιο του θανάτου και η περί κατοικιδίων θεωρία του Λ.Τ. Η τελευταία μάλιστα είχε και αρκετό χιούμορ και ο Κινγκ τα καταφέρνει καλά και σ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τελείωσα το Θόλο.Πολύ ωραίο βιβλίο τελικά, πέρασα πολύ ωραία διαβαζοντάς το.Συγκηνίθηκα, τρόμαξα.

Πιστεύω ότι το διάβασα στη σωστή χρονική περίοδο, καλοκαίρι, χαλαρά.Αν το διάβαζα σε περίοδο σχολείου πιστεύω δε θα το κατάφερνα και θα με κούραζαν οι ατελείωτοι χαρακτήρες του.Όμως, παρά το μεγεθός του εχει σταθερή ροή, χωρίς τα ατελείωτα φλας μπακ που μας έχει συνηθίσει ο Κινγκ.

 

ωραίο βιβλίο αλλα το τέλος είναι για γέλια.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τελείωσα το Θόλο.Πολύ ωραίο βιβλίο τελικά, πέρασα πολύ ωραία διαβαζοντάς το.Συγκηνίθηκα, τρόμαξα.

Πιστεύω ότι το διάβασα στη σωστή χρονική περίοδο, καλοκαίρι, χαλαρά.Αν το διάβαζα σε περίοδο σχολείου πιστεύω δε θα το κατάφερνα και θα με κούραζαν οι ατελείωτοι χαρακτήρες του.Όμως, παρά το μεγεθός του εχει σταθερή ροή, χωρίς τα ατελείωτα φλας μπακ που μας έχει συνηθίσει ο Κινγκ.

 

ωραίο βιβλίο αλλα το τέλος είναι για γέλια.

 

Ναι είναι λίγο, σε όλο το βιβλίο σε προετοιμάζει για κάτι επιστημονικό και στο τέλος

σου πετάει ένα κουτί, που το έχει βάλει ένα εξωγήινο παιδάκι, για να περνάει την ώρα του

.Έλεος, ρε Stephen!!

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Mόλις τελείωσα ότι υπήρχε από Jack Ketchum και ξαναέπιασα Stephen Kingk και το Σκοτάδι Βαθύ Δίχως Άστρα

Αποτελείται από 4 νουβέλες, η πρώτη είναι αρκετά καλή!

Και να δούμε τι θα γίνει στη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Επιασα Το Καλοκαιρι της Διαφθορας του Κινγκ.

 

Από τα πλέον υποτιμημένα βιβλία του King θα έλεγα. Άλλοτε κυνικό και άλλοτε τραγικό, είναι κάτι το διαφορετικό από τον μέσο King που έχει συνηθίσει ο αναγνώστης. Μου άρεσε πολύ, και το ίδιο και η ταινία. Θα το ξαναδιαβάσω σίγουρα κάποια στιγμή και είμαι περίεργος να δω πως θα σου φανεί. Συνεχίζω με Μάστερτον και Παρία.

 

Λοιπον,λοιπον,λοιπον...

 

Ας ξεκινησω με το γεγονος οτι-προφανως και-μου αρεσε.Αλλωστε δεν εχω διαβασει ακομη κατι απο Κινγκ που να μην μου αρεσε(ok,δεν εχω διαβασει καποιο απο αυτα που κραζουν οι περισσοτεροι,but still...).Για οσους δεν γνωριζουν την υποθεση,ο μικρος Τοντ Μποουντεν ανακαλυπτει οτι ο κυριος Ντενκερ δεν ειναι ο κυριος Ντενκερ,αλλα ο Κουρτ Ντουσαντερ,ενας πρωην αξιωματικος των Ες-Ες,εγκληματιας πολεμου κτλ,κτλ.Μεταξυ τους,δημιουργειται μια σχεση που οδηγει...στον τιτλο του βιβλιου.

Εδω ο Κινγκ,καταφερνει να σκιαγραφησει τον κεντρικο χαρακτηρα,τον μικρο Τοντ Μποουντεν,με τροπο που προσωπικα τον βρηκα εξαιρετικο.Εξισου καλη και η αναπτυξη του χαρακτηρα του Γερμανου Ναζι,ωστοσο νομιζω οτι περναει σε δευτερο πλανο.Οι ιστοριες για τα στρατοπεδα συγκεντρωσεων που ακουει ο Τοντ απο τον Ντουσαντερ,κανουν τον αριστο μαθητη Τοντ να χασει το ενδιαφερον του για το σχολειο,για να τον οδηγησουν εν τελει σε ενα αναποφευκτο και τραγικο τελος.

Η γραφη του Κινγκ,οπως παντα πολυ καλη,βοηθαει στο να φευγουν γρηγορα οι σελιδες.

Βλεπω οτι η ταινια που βασιστηκε στο βιβλιο ειναι το Apt Pupil,το οποιο ειχα αρκετο καιρο στον σκληρο μου και νομιζω οτι τωρα ειναι η καλυτερη στιγμη για να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και τώρα είναι η πιο κατάλληλη στιγμή για να την δεις. Και εγώ πάντα έτσι κάνω, πρώτα διαβάζω το βιβλίο και μετά βλέπω στο καπάκι και την ταινία. Σ' αυτήν υπάρχει μία καλή σκηνή όπου ο μικρός κάνει ένα δώρο στον γέρο. Δεν θυμάμαι αν υπάρχει και στο βιβλίο, οπότε δεν λέω τι είναι για να μην σε σποϊλεριάσω, αλλά έχει πάντως πολύ γέλιο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

To Apt Pupil το είχα παρακολουθήσει πέρσυ στο Θέατρο επί Κολωνό, πολύ ωραία παράσταση και απέδιδε το πνεύμα του βιβλίου αποδοτικότατα!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..