Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Eπιτέλους κρατάω το 22/11/63 στα χέρια μου (ευχαριστώ μανούλα! :lol: ). Διάβασα και την κριτική του Roland πιο πάνω και ανυπομονώ να το αρχίσω.

Link to comment
Share on other sites

Eπιτέλους κρατάω το 22/11/63 στα χέρια μου (ευχαριστώ μανούλα! :lol: ). Διάβασα και την κριτική του Roland πιο πάνω και ανυπομονώ να το αρχίσω.

 

Αυτό έχει εκδοθεί μεταφρασμένο στα ελληνικά; Συγχωρέστε με για την άγνοιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Eπιτέλους κρατάω το 22/11/63 στα χέρια μου (ευχαριστώ μανούλα! :lol: ). Διάβασα και την κριτική του Roland πιο πάνω και ανυπομονώ να το αρχίσω.

 

Αυτό έχει εκδοθεί μεταφρασμένο στα ελληνικά; Συγχωρέστε με για την άγνοιά μου...

 

Ναι δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Eπιτέλους κρατάω το 22/11/63 στα χέρια μου (ευχαριστώ μανούλα! :lol: ). Διάβασα και την κριτική του Roland πιο πάνω και ανυπομονώ να το αρχίσω.

 

Αυτό έχει εκδοθεί μεταφρασμένο στα ελληνικά; Συγχωρέστε με για την άγνοιά μου...

 

Ναι δες εδώ

 

Ευχαριστώ..συν ακόμη ένα βιβλίο στην λίστα "θέλω να διαβάσω". Πω, θα χρεοκοπήσω...

Link to comment
Share on other sites

Πηρα σημερα τελικα τον Ανεμο μεσα απο την κλειδαροτρυπα αλλα μπαινει για λιγες μερες στη βιβλιοθηκη (διαβαζω Ντολορες Κλαιμπορν τωρα).

 

 

 

Πριν λιγες μερες τελειωσα το Ντεσπερεϊσον, και πιο πριν τους Ρυθμιστες...

 

Συμπαθες το παιχνιδι που κανει ο Κινγκ με τους κοινους χαρακτηρες των δυο βιβλιων αλλα οι Ρυθμιστες κατα τη γνωμη μου ηταν αρκετα κατωτεροι του Ντεσπερεϊσον. Μου φανηκε σα να ηθελε ο Στιβεν να "βγαλει την υποχρεωση" των δυο "διδυμων" βιβλιων και γι' αυτο εγραψε τους Ρυθμιστες.Ενω το πρωτο μισό του βιβλιου ηταν αρκετα ικανοποιητικο (αλλωστε ο βασιλιας ειναι μετρ στο να δημιουργει χαρακτηρες -ακομα και ολοκληρες πολεις- και να τους βαζει να βιωνουν μια πρωτογνωρη κατασταση με φυσικες καταστροφες/ δολοφονιες/ τερατα/ λοιμους κλπ, συνηθως σε περιβαλλοντα που προκαλουν ασφυξια), το δευτερο μισο μου φανηκε οτι βγηκε εντελως διεκπεραιωτικα.

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω Ντολορες Κλαιμπορν τωρα

 

Από τα υποτιμημένα του κατά την άποψη μου. ok, μπορεί να μην πρόκειται για κανένα αριστούργημα, αλλά είναι γεμάτο ατάκες και τίγκα στον κυνισμό. Και με ένα θέμα ασυνήθιστο για Κινγκ. Πάνε πάνω από πέντε χρόνια που το διάβασα και τα έχω ξεχάσει σχεδόν όλα, θυμάμαι όμως ότι μου είχε αρέσει πολύ. Είμαι περίεργος να δω πως θα σου φανεί.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ STEPHEN KING ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ KAI ΕΝΩ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ INTERNET ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΕΙΝΑΙ:1)KOYTZO 2)ΑΥΠΝΙΑ 3)ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ 4)ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΠΙΟΥΙΚ 8 6)ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ 7)ΚΑΡΔΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ 8)ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΕΛΙΝΟΡ ΝΤΡΟΥΖ 9)Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΒΙΛΙΟΘΗΚΗΣ 10)Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΝΑΠΝΟΩΝ 11)ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΗΣ ΠΟΛΑΡΟΙΝΤ 12)ΟΡΓΗ 13)ΕΡΓΑ ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ FORUM ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙ;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ STEPHEN KING ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ KAI ΕΝΩ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ INTERNET ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΕΙΝΑΙ:1)KOYTZO 2)ΑΥΠΝΙΑ 3)ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ 4)ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΠΙΟΥΙΚ 8 6)ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ 7)ΚΑΡΔΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ 8)ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΕΛΙΝΟΡ ΝΤΡΟΥΖ 9)Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΒΙΛΙΟΘΗΚΗΣ 10)Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΝΑΠΝΟΩΝ 11)ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΗΣ ΠΟΛΑΡΟΙΝΤ 12)ΟΡΓΗ 13)ΕΡΓΑ ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ FORUM ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙ;

Θανο καλημερα.. Απο αυτα που λες εκτιμω οτι το Προσωπο του φοβου, η Ονειροπαγιδα, η Αυπνια, και το Καρδιες στην Ατλαντιδα επειδη ηταν τελευταια φορα που εκδοθηκαν ηταν γυρω στο 2000 με 2002 σε ενα δυο χρονια θα γινει επανεκδοση..απο εκδοσεις Bell..

Το απο μια μπιουικ 8 και το Κουτζο κυκλοφορησαν το 2004 και το 2005 αντιστοιχα οποτε προσθεσε μερικα χρονια παραπανω για επανεκδοση..Ολα τα υπολοιπα ειναι απο εκδοσεις Επιλογη και δεν ξερω ποτε ακριβως ξαναεπανακυκλοφορουν, αν ξανακυκλοφορησουν γιατι δεν ειναι και απο τα καλυτερα του..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ STEPHEN KING ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ KAI ΕΝΩ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ INTERNET ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΕΙΝΑΙ:1)KOYTZO 2)ΑΥΠΝΙΑ 3)ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ 4)ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΠΙΟΥΙΚ 8 6)ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ 7)ΚΑΡΔΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ 8)ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΕΛΙΝΟΡ ΝΤΡΟΥΖ 9)Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΒΙΛΙΟΘΗΚΗΣ 10)Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΝΑΠΝΟΩΝ 11)ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΗΣ ΠΟΛΑΡΟΙΝΤ 12)ΟΡΓΗ 13)ΕΡΓΑ ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ FORUM ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙ;

 

Tα "Από μια Μπιούικ 8", "Καρδιές στην Ατλαντίδα" και "Αστυνομία της βιβλιοθήκης" τα έχω εγώ και τα δίνω ευχαρίστως. Απλώς το "Καρδιές στην Ατλαντίδα" είναι διαλυμένο και του πέφτουν τα φύλλα (3 ευρώ το πήρα), αλλά διαβάζεται μια χαρά αν το κρατάς προσεχτικά. Για τη "Μέθοδο Αναπνοών" τα είπαμε στο πμ. Στείλε μου άλλο ένα πμ με τα βιβλία που θα ήθελες να ανταλλάξεις και θα τα βρούμε.

Link to comment
Share on other sites

Tελείωσα το 22/11/63.

Οι περιγραφές του παρελθόντος από το πιο απλό πχ μια τηλεόραση μέχρι τις ανθρώπινες αντιλήψεις σε έβαζαν στο κλίμα της εποχής (και όπως είπε ήδη ο Roland πολλές φορές σε προσγείωνε ανώμαλα)

Θαύμασα την ικανότητα του να μπλέκει τα αληθινά γεγονότα (φαίνεται πως έχει ρίξει πολύ ψάξιμο γι' αυτό το κομμάτι) με τη φαντασία χωρίς να δημιουργεί χάος. Αντιθέτως φτιάχνει μια ιστορία σε κρατάει σε αγωνία μέχρι το τέλος. (

Διαβάζοντας το σκέφτηκα "δεν είναι κλασικός King" αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν είναι πολύ καλό. (Κλασικός βέβαια παραμένει στο ότι καταπιάνεται με κάτι τόσο μεγάλο και το φέρνει εις πέρας με επιτυχία). Απλά το βιβλίο που θα πρότεινα σε κάποιον για να γνωρίσει τον King... αλλά σίγουρα απόλαυσα κάθε σελίδα του.

 

 

Επόμενο για ανάγνωση "το παιχνίδι του Τζέραλντ" :)

Edited by Nhrhida
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ STEPHEN KING ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ KAI ΕΝΩ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ INTERNET ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΕΙΝΑΙ:1)KOYTZO 2)ΑΥΠΝΙΑ 3)ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ 4)ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΠΙΟΥΙΚ 8 6)ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ 7)ΚΑΡΔΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ 8)ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΕΛΙΝΟΡ ΝΤΡΟΥΖ 9)Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΒΙΛΙΟΘΗΚΗΣ 10)Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΝΑΠΝΟΩΝ 11)ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΗΣ ΠΟΛΑΡΟΙΝΤ 12)ΟΡΓΗ 13)ΕΡΓΑ ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ FORUM ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙ;

 

http://www.protoporia.gr/apnia-p-73164.html

 

http://www.protoporia.gr/i-astynomia-tis-vivliothikis-p-69923.html

Link to comment
Share on other sites

Επόμενο για ανάγνωση "το παιχνίδι του Τζέραλντ" :)

 

Επόμενο για ανάγνωση "το παιχνίδι του Τζέραλντ" :( . Έτσι ταιριάζει καλύτερα! Just trust me!

Link to comment
Share on other sites

Επόμενο για ανάγνωση "το παιχνίδι του Τζέραλντ" :)

 

Επόμενο για ανάγνωση "το παιχνίδι του Τζέραλντ" :( . Έτσι ταιριάζει καλύτερα! Just trust me!

Πραγματικά γι' αυτό το βιβλίο είμαι πολύ περίεργη γιατί ακούω ή πολύ καλά ή τα χειρότερα...Ελπίζω να μην το βάλω κι εγώ στην δεύτερη κατηγορία :aunsure:

Ευτυχώς κατάφερα να πάρω και το Σάλεμς Λοτ οπότε αν απογοητευτώ να έχω κάτι για παρηγοριά!

Link to comment
Share on other sites

Επόμενο για ανάγνωση "το παιχνίδι του Τζέραλντ" :)

 

Επόμενο για ανάγνωση "το παιχνίδι του Τζέραλντ" :( . Έτσι ταιριάζει καλύτερα! Just trust me!

Πραγματικά γι' αυτό το βιβλίο είμαι πολύ περίεργη γιατί ακούω ή πολύ καλά ή τα χειρότερα...Ελπίζω να μην το βάλω κι εγώ στην δεύτερη κατηγορία :aunsure:

Ευτυχώς κατάφερα να πάρω και το Σάλεμς Λοτ οπότε αν απογοητευτώ να έχω κάτι για παρηγοριά!

 

Εμένα πάντως μου άρεσε. Υποψιάζομαι ότι η διχογνωμία οφείλεται στο ότι πρόκειται για μια ιδέα-κατάσταση που προσφέρεται για να γίνει βαρετή, αλλά (κατά τη γνώμη μου) ο ΣΚ καταφέρνει να μας κρατήσει το ενδιαφέρον. Ίσως για άλλους το καταφέρνει και για άλλους όχι.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς wordsmith, έπιασες ακριβώς το σφυγμό του βιβλίου! Θυμάμαι είχα διαβάσει το σχόλιο σου εδώ αμέσως μετά την ανάγνωση του "παιχνιδιού" και είχα σκεφτεί "μα καλά, είναι δυνατόν να αρέσει σε κάποιον αυτό το μονότονο βιβλίο;" Θα συμφωνήσεις όμως σίγουρα πως δεν πρόκειται για βιβλίο πρώτης γραμμής του βασιλιά.....η μήπως όχι; :pardon: :unknw:

 

Nhrhida, έχω ξαναπεί και εδω μέσα αν θυμάμαι καλά, πως για μένα το "Σαλεμς Λοτ" είναι το καλύτερο βιβλίο του Κινγκ και ένα απο τα καλύτερα της κατηγορίας τρόμου ever! Οπότε αν δε σου αρέσει "το παιχνίδι..." σίγουρα θα βρείς "δυνατή" παρηγοριά! :king:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

διαβαζω Ντολορες Κλαιμπορν τωρα

 

Από τα υποτιμημένα του κατά την άποψη μου. ok, μπορεί να μην πρόκειται για κανένα αριστούργημα, αλλά είναι γεμάτο ατάκες και τίγκα στον κυνισμό. Και με ένα θέμα ασυνήθιστο για Κινγκ. Πάνε πάνω από πέντε χρόνια που το διάβασα και τα έχω ξεχάσει σχεδόν όλα, θυμάμαι όμως ότι μου είχε αρέσει πολύ. Είμαι περίεργος να δω πως θα σου φανεί.

 

 

Δημητρη τελειωσα χτες την Κλεμπορν. Πρεπει να πω οτι οι σκεψεις μου για το βιβλιο ειναι πολυ μπερδεμενες.

 

Οταν αποφασισα να το διαβασω, ηξερα οτι θεωρειται ενα απο τα μετρια βιβλια του, χωρις πολλα-πολλα. Μου αρεσει να διαβαζω τετοια βιβλια γιατι δε με εχει προδιαθεσει κανεις αν προκειται για αριστουργημα ή "πατατα" και αλλωστε τετοια βιβλια μπορει να αποδειχθουν διαμαντακια.

 

Το συγκεκριμενο με μπερδεψε. :man_in_love: Οι πρωτες 40-50 σελιδες του κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ κακες. Αν και σε βαζει στο κλιμα κυριολεκτικα απ' την αρχη (μολις στην τριτη σελιδα), μετα κατεβαζει στροφες. Περιγραφει τη σχεση της πρωταγωνιστριας με τη βαθυπλουτη γρια και προσωπικα με κουρασε. Μου φανηκε υπερβολικο να "σπαταλα" τοσες σελιδες χωρις να λεει κατι καινουριο ή ουσιωδες.

 

Οταν ομως αρχιζει και γραφει για την οικογενεια της Ντολορες Κλεμπορν, το βιβλιο σχεδον απογειωνεται. Σε βαζει στο κολπο και οι σελιδες φευγουν σα νερο, μεχρι βεβαια το φιναλε.

 

Παραδεχομαι (για αλλη μια φορα) τον Σ.Κ. για μια σειρα απο λογους:

 

Πρωτον, γραφει χωρις κεφάλαια, κενα, παρενθεσεις. Ολο το βιβλιο (300 σελ) ειναι μια αφηγηση. Ξεκινα να μιλαει η Ντολορες και δε βαζει γλωσσα μεσα της. :tease: Κατι τετοιο μπορει να γινει πολυ κουραστικο (και γινεται σε καποια σημεια αλλά ειναι ευτυχως λιγα), ομως απο ενα σημειο και επειτα παυει να σε απασχολει αν το βιβλιο εχει κεφάλαια ή παρενθεσεις ή τονους. Το μονο που σε νοιαζει ειναι να εχει λεξεις για να συνεχισεις το διαβασμα!!

 

Δευτερον, παρα την πρωτοτυπια στο στυλ γραφης ή την απουσια τρομου, το βιβλιο περιεχει πολλα στοιχεια με τα οποια ο Κινγκ εχει καταπιαστει ξανα. Εριδες εργοδοτη/εργαζομενου, οικογενειακες προστριβες, το κλασικο πια θεμα των γηρατειων και του επερχομενου θανατου και φυσικα

παιδικη κακοποιηση και οικογενειακη κακοποιηση

. Παρ' ολα αυτα, γραφει με τετοιο υφος που σου δινει την εντυπωση οτι δεν εχει ξανασχοληθει με τιποτα απ' αυτα.

 

Τριτον και πιο σημαντικο, απο την τριτη κιολας σελιδα, το βιβλιο προδιδει το τελος του. Δεν υπαρχει κατι να περιμενεις στο φιναλε, ουτε βιαζεσαι να τελειωσεις για να δεις την καταληξη. Ακομα και το ελληνικο εξωφυλλο, μαλιστα, σου δινει πληροφοριες!!!!!! Κι ομως, οι σελιδες γυριζουν χωρις προσπαθεια μεχρι τελους. Βιαζεσαι να φτασεις στο τελος ακομα κι αν ξερεις τι θα γινει! Για να γινω πιο σαφης, δεν ειναι βιβλιο που κολλαει στα χερια και δεν μπορεις να το αφησεις. Αλλα για να το αφησεις, πρεπει να υπαρχει σημαντικος λογος. :rofl2:

 

Στα αρνητικα, το στυλ γραφης μπορει να ειναι κατι διαφορετικο, αλλα πολλες φορες γινεται μονοτονο. Επισης καποιες συνηθισμενες υπερβολες του συγγραφεα (δεν υπαρχει ο παραμικρος λογος,

ο αντρας της Ντολορες να ξαναβγει σχεδον απο το πηγαδι, λες και παρακολουθουμε καποιο φτηνο θριλερ)

αλλα και ορισμενα σημεια που κοιτας σα χανος τη σελιδα προσπαθωντας να καταλαβεις τι ακριβως διαβασες (συνηθως καθε φορα που η Ντολορες κανει διαλογο με τους αστυνομικους αλλά εσύ διαβαζεις μονο τα δικα της λογια και οχι τα δικα τους).

 

 

Συνολικα, θα ελεγα οτι ασφαλως και δεν προκειται για ενα απο τα καλυτερα του βιβλια, ουτε κατα διανοια. Παραμενει ομως ενα πολυ αξιοπρεπες αναγνωσμα.

 

 

 

Σειρα παιρνει, επιτελους, ο ανεμος :first: :first: :first:

Edited by terry283
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία κριτική terry283 :victory: Όντως το Ντολόρες Κλέμπορν είναι ένα βιβλίο που μπορεί να διχάσει, από την άποψη ότι καταπιάνεται μ' ένα θέμα περίεργο. Μπορεί να ξενίσει κάποιον που θα περίμενε το γνωστό, σύνηθες μοτίβο του Κινγκ. Αυτό δηλαδή μίας μικρής πόλης που την βρίσκει ένα απροσδιόριστης φύσης κακό. Όσο και αν μου αρέσει αυτό (που μου αρέσει πάρα πολύ), θέλω που και που κάτι το διαφορετικό για να ξεφεύγω. Δεν με πείραξε λοιπόν ιδιαίτερα αυτή η αλλαγή σκηνικού.

 

Όπως είπα, δεν θυμάμαι πολλά από την υπόθεση γιατί το είχα διαβάσει το 2005. Κοίταξα την τρίτη σελίδα όπου έκανες λόγο για το spoiler, και όντως ισχύει. Δύσκολο να κρατήσεις τον άλλον όταν ξεκινάς έτσι, και χρειάζεται να βρεις κάτι για να ισορροπήσεις την κατάσταση. Το οποίο δεν είναι άλλο από το θεϊκό του γράψιμο που είναι και πάλι παρόν για να σώσει την κατάσταση, και αλήθεια, πως σου φάνηκαν οι ατάκες που υπήρχαν; Εμένα πάντως με ξετρέλαναν. Επίσης συμφωνώ τρελά ότι πρόσθετο πλεονέκτημα μπορεί να θεωρηθεί όλοι αυτοί οι καβγάδες, προστριβές, μαλώματα, γενικά αυτά τα μικρά καθημερινά πράγματα τα οποία γνωρίζει να σερβίρει τόοοσο πολυυυυύ καλααααά :D

Δεν είναι λοιπόν και το καλύτερο του, αλλά σίγουρα είναι ανώτερο από Κινητό, Ντούμα Κη, Ονειροπαγίδα και άλλα που έχουν μεγαλύτερη φήμη. Μάλλον είμαι από τους λίγους που τους άρεσε το βιβλίο, και ίσως σε κανέναν άλλον τόσο πολύ. Τι βαθμό θα του έβαζες, αν έπρεπε να το βαθμολογήσεις; Εγώ ένα οχτάρι.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ειχε ωραιες ατακες αλλα και ο τροπος ομιλιας της Ντολορες (δηλαδη η αφηγηση του Κινγκ) ηταν ξεχωριστος. Πολυ αληθοφανης στο μεγαλυτερο διαστημα του βιβλιου.

 

 

Απο τα αλλα που ανεφερες, εχω διαβασει μονο το Κινητο και το κατατασω περιπου στο ιδιο επιπεδο με την Ντολορες Κλεμπορν. Θυμαμαι οτι το διαβαζα και σκεφτομουν "ποσο ωραια γραφει τελος παντων αυτος ο τυπος;;;;" :stinker:

 

Παλι καταπιανεται με μια μικρη πολη (με τις φημες της, τα κουτσομπολια κλπ), μονο που αυτη τη φορα, το κακο που τη βρισκει ειναι ανθρωπινο

(η "δολοφονος" Ντολορες Κλεμπορν).

Οταν εγραψα για καυγαδες και προστριβες που μου φανηκαν υπερβολικα, δεν εννοουσα της Ντολορες με τον αντρα της πχ, αλλα της Ντολορες με την Βερα. Νομιζω οτι καπου το παρακανε...

 

 

Συνολικα θα εβαζα ενα εξαρι (οσο και στο Κινητο). Η αληθεια ειναι οτι δεν περιμενα και παρα πολλα απο το βιβλιο αλλα τελικα το διαβασα πολυ ευχαριστα. Οσον αφορα στο Βασιλια, ομως, ειμαι λιγακι αυστηρος :rofl2:

Edited by terry283
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ γι' αυτό που λες ότι πάλι έχουμε να κάνουμε με μικρή πόλη και κακό, έχεις δίκιο, δεν το σκέφτηκα. Ίσως επειδή δεν είναι χαρακτηριστική περίπτωση. Όπως και να 'χει με ιντρίγκαρες μ' όλα αυτά που έγραψες να το ξαναδιαβάσω. Είναι τρία- τέσσερα βιβλία του που τα έχω ξεχάσει τελείως, και ουσιαστικά είναι σαν να μην τα έχω διαβάσει καν. Και καλά κάνεις που είσαι αυστηρός με τον βασιλιά ;-) Ξέχασα να πω ότι έχει βγει και σε ταινία με την Κάθι Μπέιτς.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω, την εχω ηδη στο λαπτοπ για να τη δω :stinker: :stinker:

 

 

Μ' αρεσει να βλεπω τις ταινιες που βασιζονται στα βιβλια του Κινγκ, αφου πρωτα βεβαια τα εχω διαβασει. Αν και πολλες φορες απογοητευομαι, γιατι ειναι μεγαλες φολες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω, την εχω ηδη στο λαπτοπ για να τη δω :stinker: :stinker:

 

 

Μ' αρεσει να βλεπω τις ταινιες που βασιζονται στα βιβλια του Κινγκ, αφου πρωτα βεβαια τα εχω διαβασει. Αν και πολλες φορες απογοητευομαι, γιατι ειναι μεγαλες φολες!!!!

Αυτό ξαναπες το! Ελάχιστες μου άρεσαν αλλά ως χειρότερη όλων βρίσκω πως είναι οι Νυχτερίτες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δει γιατι δεν εχω διαβασει το βιβλιο ακομα. Θα γινει κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν καμιά βδομάδα τελείωσα το Κούτζο του King. Οκ, καλό ήταν αλλά κατ' εμέ ένας συνηθισμένος Κινγκ, τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοοον τελείωσα "το παιχνίδι του Τζέραλντ". Αυτό που δε μου άρεσε ήταν η μετάφραση. Κατα τ' άλλα, δεν θα πω ότι το λάτρεψα αλλά μου άρεσε.

 

Βασικά θα μου ταίριαζε καλύτερα αν η σωματική της κατάσταση γινόταν έτσι σε μερικές μέρες παραπάνω και όχι τόσο γρήγορα. Από την άλλη δεν έχω μείνει δεμένη σε κρεβάτι 24 ώρες να ξέρω και σίγουρα :rolleyes:

Για την ψυχική της κατάσταση υποθέτω δεν έπαιξε ρόλο ο χρόνος που έμεινε δεμένη αλλά όλα τα άλλα που αποκαλύπτονται μέσα από τις σκέψεις και τα παιχνίδια του μυαλού της.

Μου άρεσε να παρακολουθώ τα μονοπάτια ενός μυαλού που προσπαθεί να λυτρωθεί όχι μόνο από τις χειροπέδες αλλά και από όσα το κρατάνε χρόνια δεμένο. Το ότι δεν ήμουν σίγουρη αν το Πλάσμα ήταν υπαρκτό σαν υπερφυσική οντότητα ή η φαντασία της και το ότι τελικά δεν ήταν τίποτε από τα δύο. Επίσης μου άρεσε το ότι σώθηκε γιατί εξαρχής πίστευα πως θα πεθάνει χωρίς να καταφέρει να λυθεί και ίσως μέσα σε οράματα παράνοιας.

Α! Και λυπήθηκα που θανάτωσαν το σκυλάκι το δύστυχο! :(

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..