Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Διάβασα το ''Σκοτάδι Βαθύ, Δίχως Άστρα'', πάρα πολύ καλό ήταν. Έχω πετύχει τον τελευταίο καιρό διάφορες ωραίες ιστορίες, αλλά καιρό είχα να ευχαριστηθώ συλλογή/ ανθολογία τόσο πολύ. Οι ιστορίες ήταν γραμμένες ακριβώς με τον τρόπο που μου αρέσει. Σκληρές δηλαδή όσο δεν πάει, και πάντα με τον απαραίτητο κυνισμό. Αν υπήρχαν άλλες τρεις- τέσσερις παρόμοιες, πιστεύω ότι θα ξεπερνούσαν ακόμη και το ''Εφιάλτες και Ονειρότοποι''. Δεν πειράζει όμως, ας είναι και έτσι. Λίγες και καλές.

 

Από την καλύτερη προς την λιγότερο καλή, θα τις βάλω 4, 2, 3, 1. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και η πρώτη δεν ήταν ωραία, κάθε άλλο. Γέλασα πολύ όταν πήρε την αγελάδα μέσα στο σπίτι για παρέα :D Η τελευταία, από τις πιο αγωνιώδεις που έχω διαβάσει ποτέ. Μέχρι να μάθω το περιεχόμενο του πακέτου και να μου αποκαλυφθεί η πραγματική φύση του αξιαγάπητου κυρίου Μπίντι, η καρδιά μου έπαιζε ταμπούρλο μέσα στο στήθος μου. Αναγκάστηκα να διαβάσω τις συγκεκριμένες σελίδες με ρυθμό πολυβόλου, γιατί δεν άντεχα να το πάω λάου λάου. Ωραίος και ο τρόπος που η κυρία Μπίντι :lol: ''σκόνταψε'' πάνω στο μυστικό.

 

Να παραπέμψω και σ' αυτή την πολύ καλή κριτική του Bladerunner. Τώρα ο επόμενος βασιλιάς που θα πιάσω, θα είναι από την καινούργια χρονιά. Δεν λέει να διαβάζω πολλούς μαζεμένους για να μην μου τελειώσουν. Μάλλον το ''Περί Συγγραφής'', θέλω επιτέλους να μάθω κάτι και για την ζωή του.

Edited by Δημήτρης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Απόσπασμα από τον πρόλογο του Κινγκ για την Νυχτερινή Βάρδια (εκδόσεις Κλειδί, 1992): «...οι μακάβριες ιστορίες του Ναθάνιελ Χόθορν, όπως το Ο Νεαρός Γκούντμαν Μπράουν και το Μαύρο Βέλο του Ιερέα, αισθητικά υπερτερούν κατά πολύ από τον Δράκουλα».

 

Απόσπασμα από το επεξηγηματικό σημείωμα του Κινγκ για τον Άντρα με το Μαύρο Κουστούμι (Όλα Είναι Δυνατά, εκδόσεις BELL, β' έκδοση 2009): «Η αγαπημένη μου ιστορία του Ναθάνιελ Χόθορν είναι αυτή με τον τίτλο Ο Νεαρός Νοικοκύρης Μπράουν».

 

Λοιπόν, η ιστορία είναι αυτή κι αρχικά σκέφτηκα ότι το Γκούντμαν είναι επώνυμο, άρα το 'νοικοκύρης' είναι λάθος, αλλά μετά είδα κι αυτό, οπότε φαντάζομαι ότι τελικά είναι η BELL που το έχει σωστά (;)

 

Εδώ κι η ιστορία: http://www.online-li...re.com/poe/158/

 

 

Κι ένα τελευταίο (και παλιό) που βρήκα πάνω στο σερφάρισμα: http://www.tovima.gr...cle/?aid=156005

 

ΥΓ: Δεν ξέρω για τον Νεαρό νοικοκύρη Μπράουν, αλλά το Μαύρο Βέλο του Ιερέα μου άρεσε πάρα πολύ όταν το είχα διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Πωπωωω αυτό το θέμα λαϊκο vs ελιτίστικο είναι τόσο ηλίθιο. Παλαιότερα εκνευριζόμουν όταν μου έλεγαν με απαξίωση "ε, εντάξει αυτά που διαβάζεις δεν είναι λογοτεχνία". Πλέον βαριέμαι να ασχοληθώ.

 

Για το Σαλεμς Λοτ που τελείωσα πρόσφατα, πόσο καιρό είχα να διαβάσω για βαμπίρ που δεν κουβαλάνε ψυχολογικά προβλήματα για τη φύση τους ούτε ερωτεύονται το φαγητό τους; Το ευχαριστήθηκα!

Edited by Nhrhida
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πωπωωω αυτό το θέμα λαϊκο vs ελιτίστικο είναι τόσο ηλίθιο. Παλαιότερα εκνευριζόμουν όταν μου έλεγαν με απαξίωση "ε, εντάξει αυτά που διαβάζεις δεν είναι λογοτεχνία". Πλέον βαριέμαι να ασχοληθώ.

 

Για το Σαλεμς Λοτ που τελείωσα πρόσφατα, πόσο καιρό είχα να διαβάσω για βαμπίρ που δεν κουβαλάνε ψυχολογικά προβλήματα για τη φύση τους ούτε ερωτεύονται το φαγητό τους; Το ευχαριστήθηκα!

Ποσο μα ποσο συμφωνω μαζι σου δεν μπορεις να φανταστεις..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χαιρετω την παρεα. ειμαι κι εγω ενας αναγνωστης, οχι φανατικος θα ελεγα, που μου αρεσει ο τροπος γραφης του king (σε επιπεδο τρομου και μη) και ειναι απο τους αγαπημενους μου. αυτα που εχω διαβασει ειναι

  • το αυτο
  • λαμψη
  • μιζερι
  • καρυ
  • το σκυλι της πολαροιντ
  • νεκρη ζωνη
  • το καλοκαιρι της διαφθορας
  • ολα ειναι δυνατα
  • το πρασινο μιλι
  • καρδιες στην ατλαντιδα
  • νεκρωταφιο ζωων
  • σκοταδι βαθυ διχως αστρα
  • το κορακι

τωρα η αγωνια μου ειναι ποιο να επιλεξω απο τα υπολοιπα βιβλια του για αγορα. καθε συμβουλη θα ηταν πολυτιμη.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την παρεα. ειμαι κι εγω ενας αναγνωστης, οχι φανατικος θα ελεγα, που μου αρεσει ο τροπος γραφης του king (σε επιπεδο τρομου και μη) και ειναι απο τους αγαπημενους μου. αυτα που εχω διαβασει ειναι

  • το αυτο
  • λαμψη
  • μιζερι
  • καρυ
  • το σκυλι της πολαροιντ
  • νεκρη ζωνη
  • το καλοκαιρι της διαφθορας
  • ολα ειναι δυνατα
  • το πρασινο μιλι
  • καρδιες στην ατλαντιδα
  • νεκρωταφιο ζωων
  • σκοταδι βαθυ διχως αστρα
  • το κορακι

τωρα η αγωνια μου ειναι ποιο να επιλεξω απο τα υπολοιπα βιβλια του για αγορα. καθε συμβουλη θα ηταν πολυτιμη.

Πολύ καλό ειναι η "Νυχτερινή Βάρδια" που ειναι συλλογή διηγημάτων, "Ο Θόλος" αλλά, ειναι 1100+ σελίδες, "Σαλεμς Λοτ(για μένα είναι το πιο τρομακτικό του, απ'αυτα που εχω διαβάσει).Και "Το φυλαχτό" επίσης ειναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από τον πρόλογο του Κινγκ για την Νυχτερινή Βάρδια (εκδόσεις Κλειδί, 1992): «...οι μακάβριες ιστορίες του Ναθάνιελ Χόθορν, όπως το Ο Νεαρός Γκούντμαν Μπράουν και το Μαύρο Βέλο του Ιερέα, αισθητικά υπερτερούν κατά πολύ από τον Δράκουλα».

 

Απόσπασμα από το επεξηγηματικό σημείωμα του Κινγκ για τον Άντρα με το Μαύρο Κουστούμι (Όλα Είναι Δυνατά, εκδόσεις BELL, β' έκδοση 2009): «Η αγαπημένη μου ιστορία του Ναθάνιελ Χόθορν είναι αυτή με τον τίτλο Ο Νεαρός Νοικοκύρης Μπράουν».

 

Λοιπόν, η ιστορία είναι αυτή κι αρχικά σκέφτηκα ότι το Γκούντμαν είναι επώνυμο, άρα το 'νοικοκύρης' είναι λάθος, αλλά μετά είδα κι αυτό, οπότε φαντάζομαι ότι τελικά είναι η BELL που το έχει σωστά (;)

 

Εδώ κι η ιστορία: http://www.online-li...re.com/poe/158/

 

 

Κι ένα τελευταίο (και παλιό) που βρήκα πάνω στο σερφάρισμα: http://www.tovima.gr...cle/?aid=156005

 

ΥΓ: Δεν ξέρω για τον Νεαρό νοικοκύρη Μπράουν, αλλά το Μαύρο Βέλο του Ιερέα μου άρεσε πάρα πολύ όταν το είχα διαβάσει.

 

Το goodman το χρησιμοποιούσαν γενικά για τους παντρεμένους άντρες στην αμερικη. Το young goodman brown το είχα διαβάσει πριν 5,6 χρόνια όταν ήμουν στη σχολή, american gothic texts πρέπει να ήταν το μάθημα. Πολύ ωραία ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Σαλεμς Λοτ. Το πιο καθαροαιμο τρομου του.

χαιρετω την παρεα. ειμαι κι εγω ενας αναγνωστης, οχι φανατικος θα ελεγα, που μου αρεσει ο τροπος γραφης του king (σε επιπεδο τρομου και μη) και ειναι απο τους αγαπημενους μου. αυτα που εχω διαβασει ειναι

  • το αυτο
  • λαμψη
  • μιζερι
  • καρυ
  • το σκυλι της πολαροιντ
  • νεκρη ζωνη
  • το καλοκαιρι της διαφθορας
  • ολα ειναι δυνατα
  • το πρασινο μιλι
  • καρδιες στην ατλαντιδα
  • νεκρωταφιο ζωων
  • σκοταδι βαθυ διχως αστρα
  • το κορακι

τωρα η αγωνια μου ειναι ποιο να επιλεξω απο τα υπολοιπα βιβλια του για αγορα. καθε συμβουλη θα ηταν πολυτιμη.

Πολύ καλό ειναι η "Νυχτερινή Βάρδια" που ειναι συλλογή διηγημάτων, "Ο Θόλος" αλλά, ειναι 1100+ σελίδες, "Σαλεμς Λοτ(για μένα είναι το πιο τρομακτικό του, απ'αυτα που εχω διαβάσει).Και "Το φυλαχτό" επίσης ειναι πολύ καλό.

 

 

ευχαριστω παιδες. το νυχτερινη βαρδια το χα διαβασει πολυ παλια και σιγουρα ειναι απο τις καλυτερες συλλογες διηγηματων. το σαλεμς λοτ με τα βαμπιρια που ειναι σε εξαρση τα τελευταια χρονια δε ξερω με απωθει λιγο το story.

μαλλον θα καταληξω προς θολο μερια.....

Link to comment
Share on other sites

Σαλεμς Λοτ. Το πιο καθαροαιμο τρομου του.

χαιρετω την παρεα. ειμαι κι εγω ενας αναγνωστης, οχι φανατικος θα ελεγα, που μου αρεσει ο τροπος γραφης του king (σε επιπεδο τρομου και μη) και ειναι απο τους αγαπημενους μου. αυτα που εχω διαβασει ειναι

  • το αυτο
  • λαμψη
  • μιζερι
  • καρυ
  • το σκυλι της πολαροιντ
  • νεκρη ζωνη
  • το καλοκαιρι της διαφθορας
  • ολα ειναι δυνατα
  • το πρασινο μιλι
  • καρδιες στην ατλαντιδα
  • νεκρωταφιο ζωων
  • σκοταδι βαθυ διχως αστρα
  • το κορακι

τωρα η αγωνια μου ειναι ποιο να επιλεξω απο τα υπολοιπα βιβλια του για αγορα. καθε συμβουλη θα ηταν πολυτιμη.

Πολύ καλό ειναι η "Νυχτερινή Βάρδια" που ειναι συλλογή διηγημάτων, "Ο Θόλος" αλλά, ειναι 1100+ σελίδες, "Σαλεμς Λοτ(για μένα είναι το πιο τρομακτικό του, απ'αυτα που εχω διαβάσει).Και "Το φυλαχτό" επίσης ειναι πολύ καλό.

 

 

ευχαριστω παιδες. το νυχτερινη βαρδια το χα διαβασει πολυ παλια και σιγουρα ειναι απο τις καλυτερες συλλογες διηγηματων. το σαλεμς λοτ με τα βαμπιρια που ειναι σε εξαρση τα τελευταια χρονια δε ξερω με απωθει λιγο το story.

μαλλον θα καταληξω προς θολο μερια.....

Αυτός ακριβώς ειναι ο λόγος που πρέπει να διαβάσεις το Σάλεμς Λοτ.Ειναι τα κλασικά βαμπίρ όχι αυτά που γυαλίζουν!!

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από τον πρόλογο του Κινγκ για την Νυχτερινή Βάρδια (εκδόσεις Κλειδί, 1992): «...οι μακάβριες ιστορίες του Ναθάνιελ Χόθορν, όπως το Ο Νεαρός Γκούντμαν Μπράουν και το Μαύρο Βέλο του Ιερέα, αισθητικά υπερτερούν κατά πολύ από τον Δράκουλα».

 

Απόσπασμα από το επεξηγηματικό σημείωμα του Κινγκ για τον Άντρα με το Μαύρο Κουστούμι (Όλα Είναι Δυνατά, εκδόσεις BELL, β' έκδοση 2009): «Η αγαπημένη μου ιστορία του Ναθάνιελ Χόθορν είναι αυτή με τον τίτλο Ο Νεαρός Νοικοκύρης Μπράουν».

 

Λοιπόν, η ιστορία είναι αυτή κι αρχικά σκέφτηκα ότι το Γκούντμαν είναι επώνυμο, άρα το 'νοικοκύρης' είναι λάθος, αλλά μετά είδα κι αυτό, οπότε φαντάζομαι ότι τελικά είναι η BELL που το έχει σωστά (;)

 

Εδώ κι η ιστορία: http://www.online-li...re.com/poe/158/

 

 

Κι ένα τελευταίο (και παλιό) που βρήκα πάνω στο σερφάρισμα: http://www.tovima.gr...cle/?aid=156005

 

ΥΓ: Δεν ξέρω για τον Νεαρό νοικοκύρη Μπράουν, αλλά το Μαύρο Βέλο του Ιερέα μου άρεσε πάρα πολύ όταν το είχα διαβάσει.

 

Το goodman το χρησιμοποιούσαν γενικά για τους παντρεμένους άντρες στην αμερικη. Το young goodman brown το είχα διαβάσει πριν 5,6 χρόνια όταν ήμουν στη σχολή, american gothic texts πρέπει να ήταν το μάθημα. Πολύ ωραία ιστορία.

 

Το Young Goodman Brown κι εμένα κάτι μου θυμίζει σαν τίτλος και μάλλον το είχαμε κάνει στη σχολή κι εμείς, αλλά αποκλείεται να υπήρχε στην Αγγλική Φιλολογία Αθηνών μάθημα "American Gothic Texts" (=πολύ προχωρημένοι είστε στη συμπρωτεύουσα). Το The minister's black veil σίγουρα το είχαμε κάνει στη σχολή, αλλά εννοείται ότι δε θυμάμαι τίποτα άλλο για κανένα από τα δύο. Για τον Χόθορν θυμάμαι ότι είχαμε κάνει εκτός των παραπάνω το Scarlet Letter και ήταν τόσο δύσκολο, που μας είχαν πει την υπόθεση πριν ξεκινήσουμε να το διαβάζουμε, για να βγάλουμε νόημα(και όντως χωρίς αυτήν δε θα καταλαβαίναμε τίποτα).

Κατά τα άλλα μια ψήφος κι από μένα στο "Θόλο": αν και τεράστιο, εμένα δε με κούρασε καθόλου.

Κατά σύμπτωση αυτό ακριβώς σκεφτόμουν σήμερα, ότι οι ιστορίες με βαμπίρ είναι κλισέ και βαρετές, επειδή ασχολούνται κυρίως με τα προβλήματα που έχουν τα ίδια τα βαμπίρ με τη φύση τους κλπ, το οποίο συνήθως δε μπορεί να παρομοιαστεί με τίποτα που υπάρχει στην πραγματικοτητα, δε μπορεί να θεωρηθεί λογοτεχνικό σύμβολο και καταλήγει λίγο χαζό, δηλ να μιλάς για τα ψυχολογικά προβλήματα που προκαλεί μια κατάσταση που δεν υπάρχει στα αλήθεια. Ακριβώς όπως το είπε η νέα συμφορουμίτισσα παραπάνω:

 

Για το Σαλεμς Λοτ που τελείωσα πρόσφατα, πόσο καιρό είχα να διαβάσω για βαμπίρ που δεν κουβαλάνε ψυχολογικά προβλήματα για τη φύση τους ούτε ερωτεύονται το φαγητό τους; Το ευχαριστήθηκα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελειωσα προσφατα τους Νυχτεριτες. Το βρηκα πολυ καλο, ισως πλην του τελους...

 

 

Κλασικη ιστορια Κινγκ, με μια μικρη πολη να ερχεται αντιμετωπη με ενα αρχαιο κακο (ιπταμενο δισκο) κλπ. Ολη η πλοκη ηταν εξαιρετικα ενδιαφερουσα, αν και ισως καποιες προσωπικες ιστοριες κατοικων αυτης της μικρης πολης να ηταν καλυτερο να ελειπαν. Δε λειπουν και γι' αυτο γραφει κατι βιβλια-τουβλα!! :man_in_love:

 

 

Πολυ ενδιαφερουσες οι ικανοτητες που αποκτουν οι κατοικοι, και γενικοτερα ο τροπος με τον οποιο ο δισκος τους επηρρεαζει και τους αλλαζει.

 

 

 

Ομολογω οτι το τελος το περιμενα λιγακι καλυτερο. Μου φανηκε σα να μην εβρισκε αλλο τροπο να το τελειωσει και να εγραψε αυτον. Απο την αλλη, δεν ξερω πώς αλλιως θα μπορουσε να το ειχε τελειωσει...

 

 

Επομενο στη σειρα το 22/11/63.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, κάποιος κατάλαβε ότι μόνο σίριαλ μπορούν να γίνουν με άνεση τα τούβλα που γράφει ο Στ. Κινγκ και όχι ταινίες. Να τα κλέβουμε και πιο εύκολα online μετά.

 

http://entertainment.in.gr/html/ent/260/ent.137260.asp

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, κάποιος κατάλαβε ότι μόνο σίριαλ μπορούν να γίνουν με άνεση τα τούβλα που γράφει ο Στ. Κινγκ και όχι ταινίες. Να τα κλέβουμε και πιο εύκολα online μετά.

 

http://entertainment.../ent.137260.asp

 

Ναιιιιι!!! Αυτό είναι! Αν υπήρχε ένα βιβλίο του που ήθελα απεγνωσμένα να γίνει ταινία (ή σειρά), αυτό ήταν. Και συμφωνώ με την wordsmith στο ότι τα τούβλα του καλύτερο είναι να γίνονται σειρές. Υπάρχει η δυνατότητα να αποδοθούν πιο ωραία έτσι. Ήδη περιμένω πως και πως να έρθει η ώρα να την δω.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα τελείωσα το "Η Ρίτα Χαίηγουωρθ στις φυλακές Σάοσανκ". Εντάξει, το βιβλίο είναι υπέροχο. Το ευχαριστήθηκα πειρισσότερο από την ταινία. Είναι από τα βιβλία που θα τα συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει μέχρι στιγμής.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα το "Η Ρίτα Χαίηγουωρθ στις φυλακές Σάοσανκ". Εντάξει, το βιβλίο είναι υπέροχο. Το ευχαριστήθηκα πειρισσότερο από την ταινία. Είναι από τα βιβλία που θα τα συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει μέχρι στιγμής.

 

Εξαιρετικό βιβλίο! Σίγουρα μέσα στα 5 αγαπημένα από Κινγκ! Την ταινία την έχω στην ταινιοθήκη μου, αλλά δεν την έχω δει ακόμα... Κάποια στιγμή πρέπει να την δω...

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το βιβλιο και η ταινια ειναι εξαιρετικα. Και βεβαια η μεταφορα του βιβλιου στην οθονη ειναι πολυ πιστη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι και τα δύο είναι ΦΟ-ΒΕ-ΡΑ, ίσως λιγάκι καλύτερο το βιβλίο, αλλά τι να πεις για τον Μόργκαν Φρίμαν και τον Τιμ Ρόμπινς... Τη γνώμη του ίδιου του Κινγκ πάνω στο αν ήταν πιστή η μεταφορά νομίζω ότι δείχνει η αφιέρωση στην πρώτη σελίδα της ανθολογίας "Stephen King goes to the movies": "For Frank Darabont, who made my dreams real". Kαι δεν είναι η μόνη Stephen King ταινία που έχει σκηνοθετήσει ο FD.

Link to comment
Share on other sites

Oντως. Εχει σκηνοθετησει επισης το Πρασινο Μιλι (αλλη ταινιαρα, με μια πολυ μικρη αλλαγη) και την Ομιχλη (δεν το εχω δει αλλα νομιζω οτι αλλαξε τελειως το τελος και οτι του αρεσε του Κινγκ).

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος της ομίχλης όντως είναι αλλαγμένο, και μου άρεσε κι εμένα πολύ.

Edited by Spyrex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα και το Ρόουζ Μάντερ. Πλέον έχω φτάσει τα εννιά διαβασμένα βιβλία από King και χαίρομαι γι' αυτό. Μου άρεσε πάρα πολύ, ιδιαίτερα ο τρόπος με τον οποίο είναι δοσμένη η τελική μάχη. Πιστεύω πως θα κάνω καιρό να ξεχάσω τον Νόρμαν (αν τον ξεχάσω). Πέρασα πολύ ωραία, αλλά δεν το θεωρώ και από τα καλύτερά του.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το "το Αυτό". Ο Κινγκ στις καλές του.Είναι τρομαχτικο, αστείο, τρυφερό. Δεν υπήρξε στιγμή να βαρεθώ, να πω τώρα πλατιάζει. Οκ παραδέχομαι πως σε κανα δυο σημεία προς το τέλος το έχασα λίγο και τα ξαναδιάβασα.

Μετά την Λάμψη ήταν το επόμενο που με άφηνε με μια ανατριχίλα όταν το έκλεινα αργά τη νύχτα.

Πλέον για εμένα είναι στην 10αδα με τα καλύτερα του.

 

 

Το μόνο που με ενόχλησε ήταν τα λάθη στο κείμενο. Πχ σε μία πρόταση αντί για "ως" είχαν βάλει "ωστε" με αποτέλεσμα να μη βγαίνει νόημα και να την διαβάσω 4-5 φορές μέχρι να καταλάβω ότι είναι λάθος. Μετά έμοιαζε να λείπουν σε κανα δύο σημεία λέξεις ή να υπήρχαν χωρίς λόγο πχ "Αφήσαμε τον Μπελτς να και εμείς πήγαμε πιο κάτω ενώ εκείνος πρόσεχε το μονοπάτι" Αυτό το να που κολλάει; Λείπει κάτι ή περισσεύει το να; Αλλού έλειπαν γράμματα από τις λέξεις ή υπήρχε επανάληψη πχ το το παράθυρο, ο ο Μπεν. Όταν το πουλάς 18 ευρώ δεν πρέπει ρε γαμώ το να έχεις προσέξει την εικόνα του κειμένου;

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δε μεταφράζουν κάποιες λέξεις πχ δεν έλεγε Λενον-κιθάρα αλλά Λένον-γκιταρ. :shrug:

Edited by Nhrhida
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..