Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Πανε καπου 12 χρονια που εχω διαβασει το Αυτο και τα λαθακια που αναφερεις δεν τα θυμαμαι καθολου. Δεν εχω βεβαια την τελευταια εκδοση, αλλα λογικα δεν παιζει ρολο.

 

 

 

Παντως η αληθεια ειναι οτι το θεωρω ευκολα ενα απο τα καλυτερα βιβλια του. Μπαινει στην πενταδα για μενα, αν οχι και ψηλοτερα.

 

 

 

Το μονο που με χαλασε βεβαια ειναι που

για να βγουν απο τους υπονομους επρεπε ολοι να πανε με την Μπεβερλι... 11 χρονων πιτσιρικια !!!!

:nea: Αλλωστε ακομα κι ο ιδιος ο Κινγκ εχει μιλησει για το συγκεκριμενο κομματι του βιβλιου, δειγμα οτι κατι οντως δεν παει καλα με αυτη τη σκηνη...

 

 

Κατι τετοιο ομως δυσκολο να χαλασει ενα βιβλιο 1000+ σελιδων, ειδικα ενα τετοιο βιβλιο.

 

 

Απλως εξαιρετικο. Για οσους θελουν να ξεκινησουν να διαβαζουν Κινγκ και δεν εχουν προβλημα με τα βιβλια-τσιμεντολιθους, το συστηνω ανεπιφυλακτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Η έκδοση απ' όσο είδα είναι η παλιά γιατί 1994 γράφει.

Αυτό το κομμάτι που λες όντως ήταν κουλό. Δε με χάλασε, απλά με αιφνιδίασε. Υποθέτω το δικαιολογεί μέσα απ' όσα νιώθει η Μπεβερλι κατα τη διάρκεια.Hmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Ίσως στο μυαλό του συγγραφέα να ίσχυε, εκείνον τον καιρό, το γεγονός πως το σεξ είναι τα προπύλαια της ενηλικίωσης.

Απ΄την άλλη, έχοντας μερικά πιτσιρίκια να εξορκίσουν το κακό και δίχως να έχουν κάποιο ουσιώδες όπλο εναντίων του, αυτό και μόνο να βόλεψε για την ολοκλήρωση της αναδρομής της ιστορίας...

Το είχα διαβάσει το 94, στην έκδοση από Κλειδί (που αν δεν κάνω λάθος, κυκλοφορεί ακόμη) και μπορώ να πω πως το σκηνικό με σόκαρε και -για να πω την αμαρτία μου- μου πέρασαν σκέψεις απ'το μυαλό πως κάτι δεν πάει καλά με τον Κινγκ... Με σόκαρε για αρχή, έπειτα είπα το κλισέ: "Τι έγινε τώρα;", έπειτα το: "Εντελώς άσχετο!" και τέλος το: "Έχει κάποια λογική αν το καλοσκεφτείς..." Ήταν απ'τα πρώτα βιβλία που είχα διαβάσει και άρχισα να αμφιβάλω για τις ηθικές τάσεις του συγγραφέα... αλλά έπειτα από 50+ βιβλία του που έχω διαβάσει μέχρι σήμερα μπορώ να πω πως στέκει πολύ καλά στις ιδεολογικές και ηθικές του τάσεις...

Όταν, έπειτα από λίγο καιρό, είδα την ταινία, περίμενα να δω το πως θα αποτυπωθεί αυτή η εικόνα... αλλά ευτυχώς, για τους ευνόητους λόγους, το σενάριο ακολούθησε τους κανόνες ηθικής....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως απο το Κλειδι κυκλοφορει ακομα το Αυτο.

 

 

 

Αν θυμαμαι καλα, ο Κινγκ το ειχε δικαιολογησει ως μια πραξη που θα εκανε τα παιδια να περασουν αποτομα απο την εφηβεια στην ενηλικιωση. Ως ενα περασμα απο την παιδικοτητα του 1958, στην ενηλικη ζωη του 1985.

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα προσφατα το 22/11/63.

 

 

Πρωτα απ' ολα να τονισω οτι ηταν μια πολυ μεγαλη προκληση για τον Κινγκ, οχι μονο να ασχοληθει με το ταξιδι στο χρονο, αλλα και με το θεμα-ταμπου της δολοφονιας του Κενεντι. Αυτη την προκληση λοιπον την εφερε εις περας με μεγαλη επιτυχια. Εγραψε ενα πολυ καλο, κατα τη γνωμη μου, βιβλιο, το οποιο διαβαζεται ευκολα και ευχαριστα παρα τις 800+ σελιδες του.

 

 

Αρχικα μου αρεσε που (σε αντιθεση με αλλα "τουβλα" του), μπηκε στο ζουμι της ιστοριας πολυ νωρις. Περιπου απο τη σελιδα 50. Ενδιαφερον επισης οτι η χρονομηχανη ειναι απλα μια πορτα, οτι αυτη βγαζει σε συγκεκριμενο (γεωγραφικο και χρονικο) σημειο, καθως και οτι καθε ταξιδι στο παρελθον κανει επανεκκινηση (χωρις αλλα spoilers), ενω οσα χρονια κι αν ταξιδεψεις στο παρελθον, στο "παρων" παντα εχουν περασει μονο 2 λεπτα.

 

Δε μου αρεσε που ο κεντρικος χαρακτηρας πηρε την αποφαση να γυρισει και να αποτρεψει τη δολοφονια του JFK μεσα σε μιση μερα, χωρις σκεψη και προετοιμασια. Πολυ σουρεαλιστικο (οχι οτι το ταξιδι στο χρονο ειναι απο μονο του ρεαλιστικο :search: :search: ) και λιγο προχειρο μου φανηκε.

 

Οι πρωτες 200-300 σελιδες του βιβλιου φευγουν απο μονες τους. Μεχρι, ας το πουμε ετσι, την πρωτη παρεμβαση του κεντρικου ηρωα στο παρελθον. Απο εκει κι επειτα, μεχρι να περασουν τα χρονια και να πλησιασει το 1963, η ιστορια κανει κοιλια. Φυσιολογικο οταν μιλαμε για 800 σελιδες βιβλιο, αλλα γνωμη μου ειναι οτι πολλα κομματια θα μπορουσαν να λειπουν. Ο Κινγκ δημιουργει μια καινουρια ζωη για τον ηρωα του στο παρελθον αλλα καπου ισως γινεται υπερβολικα ρομαντικος (αν και μετρ στο να φτιαχνει και να χαλαει μεγαλους ερωτες)!!!

 

Οσο πλησιαζει η 22/11/63 τοσο ανεβαινει και η ενταση, ενω το τελος πανω-κατω το περιμενα, αν και εκρυβε κι αυτο μια μικρη ανατροπη για μενα.

 

Οι περιγραφες του βασιλια ειναι πραγματικα απιθανες (οπως παντα), ενω η μελετη που εριξε για τα ιστορικα στοιχεια της δολοφονιας του JFK ειναι το κατι αλλο. Ακομα κι απο το υστερογραφο καταλαβαινει κανεις ποσο ψαχτηκε πανω στο θεμα του. Ηταν παντως πολυ λογικο να "δεχτει" οτι

ο Οσβαλντ ενηργησε τελειως μεμονωμενα, χωρις κανενα ατομο ή οργανωση να κρυβεται πισω απο την κινηση του. Ετσι κι αλλιως ο Κινγκ δε συμφωνει με τις θεωριες συνομωσιας που υπαρχουν, αλλα πιστευω οτι το βιβλιο θα γινοταν πολυ πιο περιπλοκο αν τις υιοθετουσε.

Εντυπωσιακος επισης ο τροπος που μπερδευει τα αληθινα, ιστορικα γεγονοτα και προσωπα με τη φαντασια.

 

Πολυ ενδιαφερουσα η ιδεα

των παραλληλων πραγματικοτητων

καθως και οι απαντησεις που δινει στο κλασικο ερωτημα "αν αλλαξεις κατι στο παρελθον, ποιες θα ειναι οι συνεπειες στο μελλον".

 

Συμπερασματικα, ενα θεμα με το οποιο (ταξιδι στο χρονο) ο Κινγκ δεν ειχε καταπιαστει, και το εκανε βαζοντας στην εξισωση τη δολοφονια του Κενεντι. Μεγαλο και δυσκολο εγχειρημα, που νομιζω οτι το εφερε εις περας με επιτυχια. Ηθελε πολυ θρασος για να ασχοληθει με κατι τετοιο και τα καταφερε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

O.T.

Το μόνο που με ενόχλησε ήταν τα λάθη στο κείμενο.

 

Tην έκδοση από το κλειδί έχεις; Έχει κάτι ωραίες ατάκες μέσα όπως "έμοιαζε σαν φράση της Γιόντα από τον πόλεμο των άστρων" ή "υπήρχε μια αφίσσα με παιχνίδια για δράκους και φυλακές". :rofl2:

 

Πολύ αχνό είναι το offtopic ρε παιδάκι μου!

Edited by OxAp0d0
Link to comment
Share on other sites

O.T.

Ω! Ναι! Αυτήν την έκδοση με τον τρανσέξουαλ μέσα :alaugh:

Πάντως ήταν εκνευριστικό γιατι σε πετούσε έξω από το βιβλίο σε κάποιες στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το ''Αδύνατος''. Το ξαναδιάβασα ύστερα από δέκα χρόνια, και τότε μου είχε φανεί απλά καλό. Με περίμενε όμως μία ευχάριστη έκπληξη τώρα. Το βιβλίο δεν είναι απλά καλό, είναι πάρα πολύ καλό. Ίσως να μην ήμουν έτοιμος για αυτό την πρώτη φορά, όπως και να 'χει όμως είναι εκπληκτικό το πόσο διαφορετικό μπορεί να μας φανεί ένα βιβλίο μέσα από το πέρασμα των χρόνων.

 

Καλογραμμένο, με μαύρο χιούμορ και ατάκες που σπάνε κόκαλα, σχεδόν δεν μπορούσα να το αφήσω κάτω. Μου άρεσε πολύ η κεντρική ιδέα στην οποία βασίστηκε, η οποία όμως μπορεί και να αποτελέσει το μειονέκτημα του βιβλίου μιας και είναι αρκετά πρωτότυπη. Θυμόμουν ότι ο δικηγόρος είχε αντεπιτεθεί, αλλά όχι και τον τρόπο. Έξτρα ''απόλαυση'' λοιπόν :flirt: Θίγεται μεταξύ άλλων και η υποκρισία του δικαστικού συστήματος. Εν τέλει δεν πρόκειται για κάποιο από τα αριστουργήματα του, είναι όμως ένα μικρό διαμάντι.

 

Είδα στο καπάκι και την ταινία, φοβερός ο φαρμακοποιός :lol: Καλή ήταν και αυτή.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο βιβλιο. Το διαβασα περυσι και μου αρεσε και μενα.

 

 

Λιγο κουλο βεβαια να

παρει πισω την καταρα με μια μηλοπιτα (!!!!!)

αλλα κατα τ' αλλα το ευχαριστηθηκα.

 

 

Νομιζω οτι το βιβλιο σε πολυ μεγαλο βαθμο κερδιζει ποντους απο το τελος του... :hi:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο βιβλιο. Το διαβασα περυσι και μου αρεσε και μενα.

 

 

Λιγο κουλο βεβαια να

παρει πισω την καταρα με μια μηλοπιτα (!!!!!)

αλλα κατα τ' αλλα το ευχαριστηθηκα.

 

 

Νομιζω οτι το βιβλιο σε πολυ μεγαλο βαθμο κερδιζει ποντους απο το τελος του... :hi:

 

Βασικά

κερασόπιτα ήταν :)

Και ναι, το τέλος είναι πολύ καλό. Ανεβάζει το βιβλίο ένα κλικ πιο πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο βιβλιο. Το διαβασα περυσι και μου αρεσε και μενα.

 

 

Λιγο κουλο βεβαια να

παρει πισω την καταρα με μια μηλοπιτα (!!!!!)

αλλα κατα τ' αλλα το ευχαριστηθηκα.

 

 

Νομιζω οτι το βιβλιο σε πολυ μεγαλο βαθμο κερδιζει ποντους απο το τελος του... :hi:

 

Βασικά

κερασόπιτα ήταν :)

Και ναι, το τέλος είναι πολύ καλό. Ανεβάζει το βιβλίο ένα κλικ πιο πάνω.

 

Ναι, το θυμάμαι κι εγώ αυτό και συμφωνώ με το Δημήτρη

 

 

...κερασόπιτα. Αλλά όντως ήταν πολύ γελοίο να έχει δίπλα του στο αυτοκίνητο μια πίτα η οποία να χοροπηδάει λόγω της περιεχόμενης κατάρας. Μα, πίτα με κατάρα; Χαλάει όλη την ατμόσφαιρα horror. Καλά που δεν ήταν πίτα από σουβλάκι. Άντε και στοιχειωμένα γλειφιτσούρια την επόμενη φορά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο βιβλιο. Το διαβασα περυσι και μου αρεσε και μενα.

 

 

Λιγο κουλο βεβαια να

παρει πισω την καταρα με μια μηλοπιτα (!!!!!)

αλλα κατα τ' αλλα το ευχαριστηθηκα.

 

 

Νομιζω οτι το βιβλιο σε πολυ μεγαλο βαθμο κερδιζει ποντους απο το τελος του... :hi:

 

Βασικά

κερασόπιτα ήταν :)

Και ναι, το τέλος είναι πολύ καλό. Ανεβάζει το βιβλίο ένα κλικ πιο πάνω.

 

...και στην ταινία ήταν...

 

...φραουλόπιτα, η οποία έπινε και χώνευε το αίμα απ'την πληγή του Μπιλ...

 

:rofl2: :rofl2: :rofl2:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ναι αυτό που είπε ο WolfBack ήταν, πάντα τα μπερδεύω αυτά τα δύο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε γιατίιιιιι αφού

έπρεπε να την ντερλικώσει κάποιος άλλος μετά για να την πάρει, που να του την έβαζε; Σε μπάμιες; Εκεί υπήρχε κίνδυνος να μη θέλει κανείς να τις φάει! :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Τι κερασοπιτα, τι μηλοπιτα.

Το νοημα το ιδιο ειναι. :man_in_love: :man_in_love:

 

 

 

 

Οντως στην ταινια ειναι

φραουλοπιτα

παντως. Και μεγαλη μουρη ο Τζο Μαντενια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις τελείωσα το 22/11/63!

Εξαιρετικό, απίστευτα καλογραμμένο, γεμάτο χαρακτήρες που νοιώθεις να τους ξέρεις, μαεστρικές περιγραφές μιας νοσταλγικής ζωής του 1950κάτι και γενικά το ευχαριστήθηκα πάρα μα πάρα πολύ!

Στέφανε είσαι μεγάλος (στον King αναφέρομαι κύριε Robin)!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα το misery. Είχα 2 χρόνια να πιάσω μυθιστόρημά του King, κι αυτό είναι πράγματι απο τα σούπερ δυνατά του. Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, οι χαρακτήρες είναι καλά δωσμένοι και, πολύ σημαντικό για τον king και την πάρλα που τον πιάνει σε πολλά βιβλία του, δεν κάνει κοιλιά (350 σελίδες μόλις). Εξαιρετική επιλογή για θρίλερ εκτός υπερφυσικού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τη Λάμψη! Έχοντας διαβάσει και το Σαλεμς Λοτ(αρκετά καλό, όχι όσο η Λάμψη όμως), με ποιο βιβλίο του προτείνετε να συνεχίσω?! Με το Αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ''Το Αυτό'', θεωρείται -και είναι- από τα κορυφαία του. Προσωπικά μου άρεσαν πολύ και ''Ο Θόλος'' και τα ''Χρήσιμα Αντικείμενα'', αλλά να τα αποφύγεις αν σε κουράζει πολύ το πλάτιασμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ''Το Αυτό'', θεωρείται -και είναι- από τα κορυφαία του. Προσωπικά μου άρεσαν πολύ και ''Ο Θόλος'' και τα ''Χρήσιμα Αντικείμενα'', αλλά να τα αποφύγεις αν σε κουράζει πολύ το πλάτιασμα.

 

Δημήτρη και το Κοράκι θεωρείται από τα καλά του, το έχεις διαβάσει; Noμίζω κυκλοφόρησε στη δελεαστική τιμή των 9,90 ευρώ. Είναι πολύ μεγάλο όμως και λογικά θα κουράζει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ''Το Αυτό'', θεωρείται -και είναι- από τα κορυφαία του. Προσωπικά μου άρεσαν πολύ και ''Ο Θόλος'' και τα ''Χρήσιμα Αντικείμενα'', αλλά να τα αποφύγεις αν σε κουράζει πολύ το πλάτιασμα.

 

Δημήτρη και το Κοράκι θεωρείται από τα καλά του, το έχεις διαβάσει; Noμίζω κυκλοφόρησε στη δελεαστική τιμή των 9,90 ευρώ. Είναι πολύ μεγάλο όμως και λογικά θα κουράζει.

 

Στην ακόμα πιο δελεαστική τιμή των 6,93 στην Πολιτεία! Και δεν κουράζει καθόλου... Θα ήθελα να ήταν 2.000 σελίδες και όχι μόνο 950 τόσες...

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ''Το Αυτό'', θεωρείται -και είναι- από τα κορυφαία του. Προσωπικά μου άρεσαν πολύ και ''Ο Θόλος'' και τα ''Χρήσιμα Αντικείμενα'', αλλά να τα αποφύγεις αν σε κουράζει πολύ το πλάτιασμα.

 

Δημήτρη και το Κοράκι θεωρείται από τα καλά του, το έχεις διαβάσει; Noμίζω κυκλοφόρησε στη δελεαστική τιμή των 9,90 ευρώ. Είναι πολύ μεγάλο όμως και λογικά θα κουράζει.

 

Στην ακόμα πιο δελεαστική τιμή των 6,93 στην Πολιτεία! Και δεν κουράζει καθόλου... Θα ήθελα να ήταν 2.000 σελίδες και όχι μόνο 950 τόσες...

 

Εεε δεν θα μου ξεφύγει...!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ''Το Αυτό'', θεωρείται -και είναι- από τα κορυφαία του. Προσωπικά μου άρεσαν πολύ και ''Ο Θόλος'' και τα ''Χρήσιμα Αντικείμενα'', αλλά να τα αποφύγεις αν σε κουράζει πολύ το πλάτιασμα.

 

Δημήτρη και το Κοράκι θεωρείται από τα καλά του, το έχεις διαβάσει; Noμίζω κυκλοφόρησε στη δελεαστική τιμή των 9,90 ευρώ. Είναι πολύ μεγάλο όμως και λογικά θα κουράζει.

 

Ναι το έχω διαβάσει και αν και καλό, δεν θα έλεγα ότι με ξετρέλανε. Ωραίο αλλά κατ' εμέ, κατώτερο της φήμης του. Γούστα.. Φυσικά με τις τιμές που αναφέρονται, δεν είναι και να το πολυσκέφτεται κανείς. Χτυπήστε το χωρίς δεύτερη σκέψη.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο και το Κορακι,αλλα λιγο πιο κατω απο Το Αυτο και το Σαλεμς Λοτ και με λιγοτερο τρομο θαρρω!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..