Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Το Κοράκι έχει διαφορετικό setting, είναι ένα μετά-αποκαλυπτικό έργο με στοιχεία τρόμου, φαντασίας και επιστημονικής φαντασίας. Είναι εντελώς διαφορετικό από το Αυτό, την Λάμψη και το Σάλεμς Λοτ. Από αυτά που έχω διαβάσει, κατ'εμέ, είναι το καλύτερο έργο του Κινγκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Επωφελήθηκα κι εγώ από τη μείωση τιμής στην Λάμψη και την ξαναπήρα 9.90 να αναπληρώσω το άλλο που κατέληξε δανεικό και αγύριστο.

Θα συμφωνήσω με τον BladeR πως το Κοράκι δεν είναι πιο κάτω από τα άλλα απλά διαφορετικό.

Ας πούμε μετά την Λάμψη θα πρότεινα να διαβάσει κάποιος το Αυτό γιατί μοιάζουν. (όχι σαν ιστορίες βέβαια!)

 

 

Επίσης τελείωσα το Κριστίν. Καλογραμμένο, είχε αγωνία -παρόλο που δεν μπορούσα να νιώσω τρόμο για ένα αυτοκίνητο-. Μου δημιούργησε αναμικτα συναισθήματα και για τους τρεις βασικούς χαρακτήρες και μου άρεσε το τέλος.

 

Περίμενα πως το ζευγάρι θα χωρίσει αλλά όχι πως θα άφηνε να αιωρείται η απειλή της επιστροφής της Κριστιν.

Μια ένσταση έχω μόνο: όταν η Κριστίν ορμάει στον ιδιοκτήτη του γκαραζ. Εντάξει κατάφερε το αμάξι να γκρεμίσει ολόκληρο σπίτι για να μπει μέσα, αλλά δεν μου φάνηκε λογικό που δεν ανέβηκε αμέσως μόλις το είδε στον πάνω όροφο για να γλιτώσει αφού ήδη είχε καταλάβει τι παίζει με το αυτοκίνητο.

Δηλ. ντιπ ηλιθιος;

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To Αυτό είναι ότι καλύτερο έχω διαβάσει μέχρι στιγμής.Αν και 1081 σελίδες αν θυμάμαι καλά δεν το βαριέσαι ούτε δευτερόλεπτο!!

Επίσης πολύ καλό ειναι και το Μίζερι!!

Link to comment
Share on other sites

To Αυτό είναι ότι καλύτερο έχω διαβάσει μέχρι στιγμής.Αν και 1081 σελίδες αν θυμάμαι καλά δεν το βαριέσαι ούτε δευτερόλεπτο!!

Επίσης πολύ καλό ειναι και το Μίζερι!!

Το Αυτό το παρήγγειλα ήδη μετά τα θετικά σας σχόλια. Το Μιζερι λίγο που το έψαξα σε κεντρικά βιβλιοπωλεία ήταν εξαντλημένο...

Edited by stelios026
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χάλια το εξώφυλλο. Αυτό είναι πολύ καλύτερο.

 

200px-Doctor_Sleep.jpg

Συμφωνώ. Ας ελπίσουμε το περιεχόμενο να είναι αντάξιο του πρώτου βιβλίου

Edited by Nhrhida
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, είμαι -σχετικά- νέος στον "κόσμο" του Κινγκ, απ' τα βιβλία του έχω διαβάσει:

  • Κάρυ
  • Ντούμα Κη
  • Το πράσινο μίλι
  • Ντεσπερεισον 
  • Εφιάλτες & Ονειρότοποι
  • Σάλεμ'ς Λοτ
  • Αυπνία
  • Σάκος με κόκαλα
  • Νεκρή Ζώνη
  • Ρόουζ Μαντερ
  • Ντολόρες Κλέμπορν

και τώρα διαβάζω το φυλαχτό.

 

Επίσης, ψάχνω την "Οργή" και τη "Μακριά πορεία", έχω ψάξει αρκετά αλλά τίποτα, αν κάποιος έχει πετύχει κάποιο απ' αυτά κάπου ας μου πει!! :help:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Αστρινέ!

Καλωσήρθες στον κόσμο του Κινγκ!

Mέχρι να βρεις την Οργή και τη Μακριά Πορεία πέρνα μια βόλτα απο τη Λάμψη και το Αυτό και έχει μέλλον η υπόθεση!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Αστρινέ!

Καλωσήρθες στον κόσμο του Κινγκ!

Mέχρι να βρεις την Οργή και τη Μακριά Πορεία πέρνα μια βόλτα απο τη Λάμψη και το Αυτό και έχει μέλλον η υπόθεση!

Ναι, θα τα διαβάσω κι αυτά, σίγουρα!!  :clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είμαι λάτρεις του SK εδώ και αρκετά χρόνια. Έχω την πλειοψηφία των βιβλίων του καθώς και όλες της ταινίες που έχουν βασιστεί πάνω σε αυτά. Αγαπημένο μου βιβλίο είναι "Οι Νυχτερίτες" ενώ αγαπημένη ταινία "Το πράσινο μίλι". 

 

Από τις χειρότερες μεταφορές σε ταινία είναι το Sleepwalkers (κατά την γνώμη μου) ενώ αν μπορεί να μου επιτραπεί η έκφραση χειρότερο βιβλίο είναι μόνο αυτά που έγραφε την μια με κρυφό όνομα Τζον Σουίθεν και την άλλη με το όνομα Ρίτσαρντ Μπράχμαν.  Είχα βρει μερικά από αυτά κάποια εποχή σε pdf στο ίντερνετ και απογοητεύτηκα πλήρως! Καλά έκανε  και δεν έβαλε το κανονικό του όνομα. Αν και κάποιοι τα βρίσκουν εξαιρετικά, γούστα είναι αυτά! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες καλησπέρα σε άπαντες.

Έχει εντοπίσει κανείς "Κούτζο" πουθενά ,ψάχνω μανιωδώς για να κλείσω βιβλιογραφία του " Άρχοντα " και δεν μπορώ να το εντοπίσω πουθενά!!

Έχω σχεδόν όλα τα βιβλία πλην των 3 τελευταίων Πύργων ...

Ομολογώ ότι με άφησε άφωνο το "Παιχνίδι του Τζέρλαντ" ,αν και πραγματικά ως θαυμαστλης μου άρεσαν όλα όσα έχω διαβάσει .

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα σε άπαντες.

Έχει εντοπίσει κανείς "Κούτζο" πουθενά ,ψάχνω μανιωδώς για να κλείσω βιβλιογραφία του " Άρχοντα " και δεν μπορώ να το εντοπίσω πουθενά!!

Έχω σχεδόν όλα τα βιβλία πλην των 3 τελευταίων Πύργων ...

Ομολογώ ότι με άφησε άφωνο το "Παιχνίδι του Τζέρλαντ" ,αν και πραγματικά ως θαυμαστλης μου άρεσαν όλα όσα έχω διαβάσει .

 

Για το Κούτζο ψάξε στο Μοναστηράκι, στην οδό Άστιγγος, έχει διάφορα παλαιοβιβλιοπωλεία εκεί. Αν θυμάμαι καλά στα δυο πρώτα πέτυχα πρόσφατα κάποια αντίτυπα. Το ένα είναι καινούργιο βιβλιοπωλείο και το άλλο είναι αυτό που έχει διάφορες κούτες με βιβλία έξω. Υπάρχουν και άλλα παρακάτω βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

 

Παίδες καλησπέρα σε άπαντες.

Έχει εντοπίσει κανείς "Κούτζο" πουθενά ,ψάχνω μανιωδώς για να κλείσω βιβλιογραφία του " Άρχοντα " και δεν μπορώ να το εντοπίσω πουθενά!!

Έχω σχεδόν όλα τα βιβλία πλην των 3 τελευταίων Πύργων ...

Ομολογώ ότι με άφησε άφωνο το "Παιχνίδι του Τζέρλαντ" ,αν και πραγματικά ως θαυμαστλης μου άρεσαν όλα όσα έχω διαβάσει .

 

Για το Κούτζο ψάξε στο Μοναστηράκι, στην οδό Άστιγγος, έχει διάφορα παλαιοβιβλιοπωλεία εκεί. Αν θυμάμαι καλά στα δυο πρώτα πέτυχα πρόσφατα κάποια αντίτυπα. Το ένα είναι καινούργιο βιβλιοπωλείο και το άλλο είναι αυτό που έχει διάφορες κούτες με βιβλία έξω. Υπάρχουν και άλλα παρακάτω βέβαια.

 

 

Θα ρίξω μία ματιά αύριο κιόλας !Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα όλα τα βιβλία του Μ.Π. Το τελευταίο δεν έχει σχέση με την εξελιξη της ιστορίας αλλά και πάλι το ευχαριστήθηκα. Ήταν ωραίες οι ιστορίες του αν και αυτήν με τον τομαράνθρωπο ίσως θα την ήθελα λίγο πιο μεγάλη. Υποθέτω λειτούργησε απλώς ως το πλαίσιο μέσα στο οποίο χώρεσε η ιστορία του Τιμ.

 

Για τα υπολοιπα βιβλία τι να πω; Υπέροχη ιστορία, εντυπωσιακός ο συνδιασμός άλλων χαρακτήρων και στοιχείων από άλλα βιβλία, το τέλος αν και σε πολλούς δεν άρεσε, εμένα με ικανοποιήσε. Ίσως υπήρχε φλυαρία στο Τραγούδι της Σουζάννας και αγαπημένο μου είναι Ο Μαγος και η Γυάλινη Σφαίρα. Το συγκεκριμένο έχει τρομερά καλές σκηνές. Και η αφήγηση σε πολλά σημεία εντυπωσιακή. Αν και το μόνο που δε μου κολλάει είναι πως όλο το βιβλίο ενώ είναι σε 3ο πρόσωπο, είναι αφήγηση του Ρόλαντ. Και δεν μου ταίριαζαν οι λέξεις και γενικά όλο το ύφος της αφήγησης με τον χαρακτήρα του. Εκτός αν  να το δω ως τρικ κινηματογραφικό που ενώ ξεκινάει την αφήγηση ο ήρωας η ιστορία προβάλλεται όπως το υπολοιπο έργο από έναν εξωτερικό παρατηρητή.

 

Πραγματικά πάντως θεωρω πως έχανα που δεν τα είχα διαβάσει ως τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nαι, εχανες :man_in_love:

 

Για το εβδομο βιβλιο (το τελος της ιστοριας δηλαδη) βλεπω οτι εχει γινει πολυ μεγαλη κουβεντα κι οτι σε πολυ κοσμο δεν αρεσε. Εγω θεωρω οτι ηταν το μοναδικο ταιριαστο τελος. Πραγματικα ειχα μεινει αναυδος οταν το διαβαζα. Νομιζω οτι αν εγραφε ενα τελος στο οποιο 

πχ ο Ρολαντ θα γινοταν ο βασιλιας του συμπαντος ή θα επαιρνε τη θεση του Πορφυρου Βασιλια ή θα ξαναβρισκε τη νεκρη Σουζαν ή τη νεκρη μητερα του κλπ

  εμενα προσωπικα δε θα με ικανοποιουσε καθολου. Θα ηταν απλα μια τυπικη ολοκληρωση της ιστοριας με ενα χαρουμενο τελος.

 


Απλα ηθελα να υπερασπιστω για αλλη μια φορα το φοβερο φιναλε του DT :shout: :shout:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διάβασα Το Κινητό. Συμπλήρωσα επομένως 10 βιβλία διαβασμένα από King. Ήξερα ότι δεν είναι από τα πολύ καλά του και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο το έπιασα. Δεν θέλω να διαβάσω όλα τα καλά βιβλία του και στο τέλος να μου μείνουν τα λιγότερο καλά του. Βέβαια, έχει μέλλον ακόμα το πράγμα.

Για Το Κινητό μάλλον έχω την ίδια άποψη με την πλειοψηφία. Είναι ένα σχετικά καλό βιβλίο, αλλά θα έλεγα πως διαβάζοντάς το, πετυχαίνεις τον King στις χειρότερές του στιγμές. Η ιστορία ξεκινάει αρκετά δυνατά αλλά μάλλον αυτό είναι και το μόνο θετικό του βιβλίου. Από κει και πέρα ξεκινά μια ιστορία χωρίς ιδιαίτερο σασπένς. Σε πολλά βιβλία του King έχω παρατηρήσει ότι λείπει το στοιχείο της αληθοφάνειας αλλά νομίζω πως εδώ το παρακάνει. Εν κατακλείδι, σίγουρα δεν προτείνεται για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει να διαβάζει King, αλλά προτείνεται μόνο για τους φαν του.

Link to comment
Share on other sites

Το Κινητό είναι απο τα περίεργα βιβλια του Κινγκ. Είναι απλά βαρετό και δεν πάσχει απο τα συνήθη προβλήματα που πάσχουν τα άλλα ''κακά'' βιβλία του Κινγκ. Είναι σαν τον έδωσε σε άλλον να τον γράψει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Παίδες καλησπέρα σε άπαντες.

Έχει εντοπίσει κανείς "Κούτζο" πουθενά ,ψάχνω μανιωδώς για να κλείσω βιβλιογραφία του " Άρχοντα " και δεν μπορώ να το εντοπίσω πουθενά!!

Έχω σχεδόν όλα τα βιβλία πλην των 3 τελευταίων Πύργων ...

Ομολογώ ότι με άφησε άφωνο το "Παιχνίδι του Τζέρλαντ" ,αν και πραγματικά ως θαυμαστλης μου άρεσαν όλα όσα έχω διαβάσει .

 

Για το Κούτζο ψάξε στο Μοναστηράκι, στην οδό Άστιγγος, έχει διάφορα παλαιοβιβλιοπωλεία εκεί. Αν θυμάμαι καλά στα δυο πρώτα πέτυχα πρόσφατα κάποια αντίτυπα. Το ένα είναι καινούργιο βιβλιοπωλείο και το άλλο είναι αυτό που έχει διάφορες κούτες με βιβλία έξω. Υπάρχουν και άλλα παρακάτω βέβαια.

 

Δυστυχως πουθενα...

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω εκει το βρηκα πριν λιγο καιρο. Στο παλαιοβιβλιοπωλειο με τις κουτες απ' εξω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα βρει Το Κούτζο σ' ένα από εκείνα τα παλιοβιβλιοπωλεία. Θέλει τύχη για να το βρεις και σωστό timing.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πουθενα...

 

 

 

 

Ναι, προχθές που πήγα δεν το πέτυχα, αυτά τα αντίτυπα που είχα δει έκαναν φτερά! Ενώ μπορείς να βρεις άνετα άλλα βιβλία του, Κριστίν, Το πρόσωπο του κακού, Νυχτερίτες, Μίζερυ κλπ... Υπομονή θέλει και τύχη... και το σωστό timing φυσικά, που λέει και ο Σπύρος από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, εχανες :man_in_love:

 

Για το εβδομο βιβλιο (το τελος της ιστοριας δηλαδη) βλεπω οτι εχει γινει πολυ μεγαλη κουβεντα κι οτι σε πολυ κοσμο δεν αρεσε. Εγω θεωρω οτι ηταν το μοναδικο ταιριαστο τελος. Πραγματικα ειχα μεινει αναυδος οταν το διαβαζα. Νομιζω οτι αν εγραφε ενα τελος στο οποιο 

πχ ο Ρολαντ θα γινοταν ο βασιλιας του συμπαντος ή θα επαιρνε τη θεση του Πορφυρου Βασιλια ή θα ξαναβρισκε τη νεκρη Σουζαν ή τη νεκρη μητερα του κλπ

  εμενα προσωπικα δε θα με ικανοποιουσε καθολου. Θα ηταν απλα μια τυπικη ολοκληρωση της ιστοριας με ενα χαρουμενο τελος.

 

Απλα ηθελα να υπερασπιστω για αλλη μια φορα το φοβερο φιναλε του DT :shout: :shout:

 

:good:  Έτσι ακριβώς οπως τα λες!

 

 

Το κινητό εμένα μου άρεσε πάντως, δεν το βρήκα βαρετό ή χωρίς σασπένς. (θα γίνει και ταινία απ' οτι διάβασα)

 

 

 

 Πάντως το Κούτζο το πέτυχα τυχαία σε περίπτερο και σίγουρα ήταν πάρα πολύ καιρό εκεί, τότε δε ήξερα καν ότι ήταν δυσεύρετο. Οπότε μην απογοητεύεσαι, με ψάξιμο θα βρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..