Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Μια ψήφο κι από μένα εναντίον του "Κινητού": σαν να μη συμβαίνει τίποτα εκεί μέσα, εκτός από το σπλάτερ σκηνικό. Το έχουν κι άλλα του αυτό. Εγώ το είχα πάρει γιατί μου είχαν πει ότι "έχει κάποιον κοινωνικό προβληματισμό" και μάλιστα στα αγγλικά... Θυμάμαι ότι ακούγοντας τον τίτλο δεν πήγε το μυαλό μου στο κινητό. Βιβλίο τρόμου που λέγεται "Cell", λέω, "Α, κελί δηλαδή", 'Όχι", "Τότε κύτταρο;" "Ούτε" "Ε, τότε;". Παραδεχτείτε ότι, από τις τρεις σημασίες, το κινητό δεν είναι η πιο τρομαχτική.

 

Για βιβλία του Stephen King εξαντλημένα ρίξτε μια ματιά και εδώ http://www.booksistor.gr/. Εγώ εκεί είχα βρει το "Καρδιές στην Ατλαντίδα" με 3 ευρώ (αν και ήταν ξεχαρβαλωμένο και του πέφτανε οι σελίδες) και προσέξτε ότι λέει πως ο κατάλογος του site δεν είναι πλήρης, πρέπει να πάτε εκεί να ψάξετε οι ίδιοι (εγώ θα έλεγα να πάρετε τηλέφωνο).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Τελείωσα σήμερα τα Χρήσιμα αντικείμενα, το πρώτο βιβλίο που διαβάζω μετά απο 9 μήνες.Μου άφησε θετικές εντυπώσεις αν και σε πολλά σημεία είναι κουραστικό, όχι λόγω των μεγάλης έκτασης περιγραφών που είχα διαβάσει παλαιότερα απο άλλους, αλλά εξαιτίας του ότι η πλοκή εξελίσεται κάπως χαζά μέχρι να φτάσει στο σημείο της κορύφωσης όπου σβήνεται με μιας οποιδήποτε σημείο σ'έκανε να βαρεθείς προηγουμένως.
Αν και το τέλος το έχω ξαναδεί στο

Κοράκι όπου ο Ράνταλ Φλάγκ μετά την "εξοντωσή" του, τον βλέπουμε ζωντανο και πάλι να συνεχίζει το έργο του.

 

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα σήμερα τα Χρήσιμα αντικείμενα, το πρώτο βιβλίο που διαβάζω μετά απο 9 μήνες.Μου άφησε θετικές εντυπώσεις αν και σε πολλά σημεία είναι κουραστικό, όχι λόγω των μεγάλης έκτασης περιγραφών που είχα διαβάσει παλαιότερα απο άλλους, αλλά εξαιτίας του ότι η πλοκή εξελίσεται κάπως χαζά μέχρι να φτάσει στο σημείο της κορύφωσης όπου σβήνεται με μιας οποιδήποτε σημείο σ'έκανε να βαρεθείς προηγουμένως.

Αν και το τέλος το έχω ξαναδεί στο

Κοράκι όπου ο Ράνταλ Φλάγκ μετά την "εξοντωσή" του, τον βλέπουμε ζωντανο και πάλι να συνεχίζει το έργο του.

 

 

Κι εγώ το βαρέθηκα αυτό, σαν να λέει τα ίδια και τα ίδια να συμβαίνουν σε όλους τους χαρακτήρες πριν προχωρήσει παρακάτω.

Για το τέλος εγώ νόμιζα ότι θα έλεγες ότι το έχεις ξαναδεί στο

"Θόλο", όπου η βασική ιδέα της υπόθεσης τελειώνει με μία έκρηξη.

Αν και αυτό δεν το βαρέθηκα καθόλου, παρά την ακόμα πιο μεγάλη έκταση.

Link to comment
Share on other sites

 

Τελείωσα σήμερα τα Χρήσιμα αντικείμενα, το πρώτο βιβλίο που διαβάζω μετά απο 9 μήνες.Μου άφησε θετικές εντυπώσεις αν και σε πολλά σημεία είναι κουραστικό, όχι λόγω των μεγάλης έκτασης περιγραφών που είχα διαβάσει παλαιότερα απο άλλους, αλλά εξαιτίας του ότι η πλοκή εξελίσεται κάπως χαζά μέχρι να φτάσει στο σημείο της κορύφωσης όπου σβήνεται με μιας οποιδήποτε σημείο σ'έκανε να βαρεθείς προηγουμένως.

Αν και το τέλος το έχω ξαναδεί στο

Κοράκι όπου ο Ράνταλ Φλάγκ μετά την "εξοντωσή" του, τον βλέπουμε ζωντανο και πάλι να συνεχίζει το έργο του.

 

 

Κι εγώ το βαρέθηκα αυτό, σαν να λέει τα ίδια και τα ίδια να συμβαίνουν σε όλους τους χαρακτήρες πριν προχωρήσει παρακάτω.

Για το τέλος εγώ νόμιζα ότι θα έλεγες ότι το έχεις ξαναδεί στο

"Θόλο", όπου η βασική ιδέα της υπόθεσης τελειώνει με μία έκρηξη.

Αν και αυτό δεν το βαρέθηκα καθόλου, παρά την ακόμα πιο μεγάλη έκταση.

 

Χρησιμοποιω το παράδειγμα αυτο γιατί

όπως και στο Κοράκι μετά την αποτυχία του σχεδίου του Φλάγκ τον βλέπουμε να ξεκινάει απο το μηδέν ως αρχηγός μιας ομάδας ιθαγενών, ετσι και στα Χρήσιμα Αντικείμενα, ο Γκοντ μετά που κατέστρεψε το Καστλ Ροκ, άνοιγει ένα ίδιο μαγαζί σε άλλη πόλη.

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως στα χρήσιμα αντικείμενα είχα μια αισθηση πως να την περιγράψω; χμμμ πως σου έρχεται να φτερνιστείς ξανά και ξανά και σου φεύγει την τελευταία στιγμή και μένει ανικανοποίητος; Αυτό. Δηλ. ναι μεν αριστοτεχνικό το μπλέξιμο και η ανάπτυξη των ρόλων αλλά έλεγα άντε ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Με αναγνωστικους ρυθμους χελωνας(και βγαλε!), τελειωσα τους Νυχτεριτες. Σε γενικες γραμμες εμεινα ικανοποιημενος, χωρις να θεωρω οτι διαβασα κατι το εξαιρετικο. Ισως αν ηταν λιγο μικροτερο σε μεγεθος να ηταν πιο απολαυστικο, γιατι η κεντρικη ιδεα ειναι ωραια.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κινγκ γραφει οτι κατεβαινουν εξωγηινοι και καταλαμβανουν την ανθρωπινη φυλη, κατι υπερβολικα τετριμμενο, κι ομως το γραφει με τετοιο τροπο που σε κανει να νομιζεις οτι δεν εχεις ξαναδιαβασει ιστορια με εξωγηινους. Κατι οι ιδιοτητες του σκαφους, κατι οι αλλαγες στους ανθρωπους (δε βρηκα το κουμπακι του spoiler...) και φυσικα οι εξαιρετικα δομημενοι χαρακτηρες, εκαναν τους Νυχτεριτες ενα πολυ καλο βιβλιο κατα τη γνωμη μου. Λιγο το τελος με χαλασε αλλα παλι, ισως να μην υπηρχε και πιο πειστικος τροπος για να το ληξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Κοράκι εδώ και καμιά 10ριά μέρες-το πάω χαλαρά. Πολύ καλός Stephen King, με τρομερή μετα-αποκαλυπτική ιστορία... Το ψήνω μετά από αυτό το βιβλίο-διαμάντι να πιάσω τον Πύργο. Το μόνο που με κρατάει είναι τα χρήματα, γιατί πιστεύω αν το αρχίσω θα θέλω να τα διαβάσω όλα.

Edited by Anwrimos23
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εμένα για τον ΜΠ τα χρήματα ήταν το εμπόδιο, όταν τα βρήκα σε pdf τα διάβασα όλα μαζί (το 7ο μόνο είχα σε κανονικό βιβλίο).

Δεν είναι το καλύτερο μου να διαβάζω στον υπολογιστή αλλά από το καθόλου  ή να περιμένω μήνες να πάρω το επόμενο, μια χαρά μου έκατσε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απόψε στις 12 και 15 το βράδυ, θα υπάρχει live επικοινωνία με τον Stephen King σε στυλ φόρουμ στο reddit. Μόλις ξεκινήσει και φτιάξουν το τόπικ θα σας γράψω εδώ το λινκ. Ο τρόπος που γίνονται εκεί οι ερωταπαντήσεις είναι ο παρακάτω:

 

Ο καθένας μας (ναι ο καθένας μας) μπορούν να του κάνουν όσες ερωτήσεις θέλουν. Ποστάρεις στο τόπικ τις ερωτήσεις και μετά αυτές ψηφίζονται από τους υπόλοιπους. Όποια ερώτηση παίρνει τις περισσότερες ψήφους έγκρισης τόσο πιο πάνω στη λίστα θα πάει και έτσι πιο πιθανό να τις δει ο Stephen και να την απαντήσει. Όλα γίνονται εκείνη τη στιγμή!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει το Θόλο αλλά μου πέφτει λίγο βαρύ για κάποιο λόγο.

Το έπιασα αμέσως μετά το 22/11/63 το οποίο λάτρεψα και πιστεύω ότι ή έχω μεγαλώσει εγώ για να διαβάσω δύο συνεχόμενα του King ή έχει μεγαλώσει ο King για να γράψει (σε αυτή την εποχή του) δύο βιβλία που διαβάζονται μονορούφι χωρίς ενδιάμεσο... (το οποίο ενδιάμεσο θα είναι μάλλον το Μαρτύρια της Σάρκας από Λογείον)

Link to comment
Share on other sites

 

Μιλάει για τα βιβλία του, για τη συγγραφή, για τις 50 αποχρώσεις του Γκρι, τον Λαβκραφτ (προς το τέλος), κτλ. Αλλά για το Lord of the Flies, το βιβλίο που τον έπεισε να ξεκινήσει να γράφει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το όγδοο βιβλίο του Μαύρου Πύργου, που ουσιαστικά πρόκειται για μία απλή ιστορία χωρίς να προσθέτει κάτι επιπλέον στην πλοκή.Είναι αρκετά καλό μέχρι στιγμής και το αισθημά της επιστροφής στα βιβλία του Πύργου ήταν το κάτι άλλο!!

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα χθες το "Ο Άνεμος μέσα από την κλειδαρότρυπα".Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από την ιστορία, αλλά στενοχωρέθηκα που το διάβασα γιατί πιθανότατα είναι το τελευταίο πράγμα που διαβάζω για το Μαυρο Πύργο.Δεν ξέρω αν πρέπει ο King να γυρίσει και πάλι στον Πύργο (θα ήταν τεράστιο λάθος), αλλά θα το ήθελα πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι οτι ετσι κι αλλιως εκανε λαθος που γυρισε στον Πυργο με τον "Ανεμο". Φανηκε ξεκαθαρα οτι δεν υπαρχει κατι αλλο να πει για τον Μαυρο Πυργο. Ο,τι επρεπε να γραφτει ειναι στα 7 βιβλια. Το να βαζει παραπλευρες ιστοριες και παραμυθακια μεσα στις ιστοριες κλπ, ειναι περιττο πλεον.

 

Ο Ανεμος μου αρεσε και περισσοτερο ευχαριστηθηκα την αισθηση οτι επιστρεφω στον Πυργο, οτι ξαναδιαβαζω για κατι γνωριμο απο τα παλια, κατι που μου αρεσει. Ωραιες και οι δυο ιστοριουλες (κυριως του Ρολαντ για τον παραπανω λογο) αλλα δεν ειχαν τιποτα το καινουριο να προσθεσουν στο επος του Μαυρου Πυργου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, στην ουσία ήταν εκτός του ΜΠ, μια παρένθεση μέσα στην ιστορία. Ευχάριστη παρένθεση όμως. Μου θύμισε ένα άλλο διήγημα με τον Ρόλαντ Οι Μικρές Αδερφές της Ελούρια (βιβλίο Ολα είναι Δυνατά) .  Ένα μικρό επεισόδιο της ζωής του που δεν ήταν ανάγκη να γνωρίζεις την βασική του ιστορία/πορεία.

Edited by Nhrhida
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στη δημοτική βιβλιοθήκη το ''χρήσιμα αντικείμενα'', και το ''σάκος με κόκκαλα''. Με ποιό προτείνετε να ξεκινήσω?

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω το Σάκος με κόκκαλα, αν και δεν είναι τοοοοσο ενδεικτικό για Κινγκ.Μπορεί να το βρεις λίγο διαφορετικό απο κάποια άλλα του Κινγκ που έχεις διαβάσει.Αν είναι το πρώτο σου πάντως θα σου αρέσει πολύ.Και το Χρήσιμα Αντικείμενα είναι εξίσου καλό βέβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Χρησιμα Αντικειμενα ειναι πολυ χαρακτηριστικο βιβλιο Κινγκ. Τοσο στη γραφη οσο και στην υποθεση: Μικρη πολη με πολλους χαρακτηρες που τη βρισκει ενα μεγαλο κακο κλπ.

 

Το Σακο δεν τον εχω διαβασει αλλα τα Αντικειμενα ειναι ο,τι πρεπει για πρωτη επαφη με τον Κινγκ (αν οντως δεν εχεις ξαναδιαβασει).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει μέχρι τώρα το ''Σάλεμς Λοτ'', τη ''Λάμψη'' και ''το καλοκαίρι της διαφθοράς''. Φυσικά κάποια στιγμή θα πιάσω ''το κοράκι'' και ''το αυτό'', αλλα όταν θα έχω λίγο περισσότερο ελεύθερο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικα βιβλια για να ξεκινησεις :first:  (ενταξει, το καλοκαιρι της διαφθορας ειναι νουβελα και δεν ειναι τρομου αλλα ΟΚ).

 

Και το Αυτο ειναι μια τελεια επιλογη για τη συνεχεια!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To Joyland κυκλοφορεί από την Bell τον Οκτώβριο

 

Που το είδες αυτό; Ρώτησες τις εκδόσεις; Μακάρι! Και ελπίζω να βγάλουν και το NOS4A2 του Joe Hill...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι πήρα τηλέφωνο.Ρώτησα και για το NOS4A2 και μου είπαν ότι είναι στο πρόγραμμα, αλλά θα πάει του χρόνου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..