Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Ναι πήρα τηλέφωνο.Ρώτησα και για το NOS4A2 και μου είπαν ότι είναι στο πρόγραμμα, αλλά θα πάει του χρόνου.

 

Ωραίος ρε Μιχάλη, μ'έκανες πολύ χαρούμενο - και η Bell βέβαια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

 

Ναι πήρα τηλέφωνο.Ρώτησα και για το NOS4A2 και μου είπαν ότι είναι στο πρόγραμμα, αλλά θα πάει του χρόνου.

 

Ωραίος ρε Μιχάλη, μ'έκανες πολύ χαρούμενο - και η Bell βέβαια!

 

Θα ήταν καλύτερα να κυκλοφορούσε λιγο νωρίτερα το NOS4A2, αλλά πάλι καλά να λέμε που θα το βγάλουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ναι πήρα τηλέφωνο.Ρώτησα και για το NOS4A2 και μου είπαν ότι είναι στο πρόγραμμα, αλλά θα πάει του χρόνου.

 

Ωραίος ρε Μιχάλη, μ'έκανες πολύ χαρούμενο - και η Bell βέβαια!

 

Θα ήταν καλύτερα να κυκλοφορούσε λιγο νωρίτερα το NOS4A2, αλλά πάλι καλά να λέμε που θα το βγάλουν.

 

 

Έχω παρατηρήσει ότι έχουν ρίξει τον αριθμό των βιβλίων που εκδίδουν κάθε χρόνο. Θυμάμαι παλιά κάθε τρεις και λίγο έβγαζαν βιβλίο, τώρα το πολύ να έχουν βγάλει 7 μέχρι στιγμής! Νομίζω ένα bell best seller τον μήνα βγάζουν! Και μην ξεχνάς ότι είναι τούβλο, οι αγγλικές εκδόσεις είναι πάνω από 650 σελίδες! Πάντως ότι βγαίνει το Joyland σε λίγους μήνες είναι πραγματικά ευχάριστο νέο. 

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ότι γράφει πρόσφατα πάντως ο Κινγκ είναι σχεδόν σίγουρο ότι το εκδίδουν.Μακάρι βέβαια να εκδόσουν και μερικά που δεν έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλατε για το Joyland, το ειδα σε προσφατο ταξιδι μου στην Ιταλια. Μολις ειχε κυκλοφορησει εκει και ηταν σε μια τεραστια σκληρη εκδοση, ασυλληπτη για τα ελληνικα δεδομενα. Ας μην αναφερω το ζητημα της τιμης γιατι παλι θα βριζουμε για το ποσο πουλιουνται τα βιβλια εδω στο Ελλαντα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι τεραστιο σε παχος, στις υπολοιπες διασταστασεις ηταν μεγαλο βιβλιο. Συνδιασε το δεσιμο του με το σκληρο εξωφυλλο και εχεις μια εκδοση που και ακριβη δειχνει και πολυ μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν από λίγες μέρες διάβασα το ''Περί Συγγραφής''. Μου άρεσε, αλλά περισσότερο το πρώτο μέρος το οποίο είναι βιογραφικό σημείωμα. Εκεί ο Κινγκ περιγράφει τα δύσκολα χρόνια της παιδικής του ηλικίας (ο πατέρας του εγκατέλειψε την οικογένεια όταν ήταν μικρός) και αυτά της εφηβίας και της ενηλικίωσης. Χρόνια στα οποία έπρεπε να δουλεύει σκληρά για να βγάλει τα προς το ζην, πηγαίνοντας συγχρόνως και στο πανεπιστήμιο. Περίεργο να το σκέφτεται κανείς αυτό για έναν άνθρωπο με την δική του φήμη και πλούτη, αλλά είναι η αλήθεια. Γίνεται λόγος για τις συνεχείς απορρίψεις που δεχόταν από τους εκδότες όσο ήταν ακόμη άσημος, και το μεγάλο μπαμ που έγινε με το ''Κάρυ'' το οποίο και οριοθέτησε το μεγάλο ξεκίνημα.

 

Το δεύτερο μέρος παρέχει συμβουλές για το γράψιμο προς τους επίδοξους συγγραφείς. Καλό ήταν και αυτό, αν και δεν το ευχαριστήθηκα όσο το πρώτο μιας και δεν είμαι σε θέση να αρθρώσω ούτε μία αράδα. Όχι δηλαδή ότι είναι μόνο για συγγραφείς, αλλά σαφώς και είναι περισσότερο για αυτούς. Ενδιαφέρον παρουσιάζει και η εξιστόρηση της γνωριμίας του με το φρούτο που ακούει στο όνομα Μπράιαν Σμιθ.

 

Και εννοείται ότι θα κοιτάξω να βρω όσα βιβλία μου λείπουν, από τα καλύτερα που αναφέρει ότι διάβασε σε μία περίοδο τεσσάρων χρόνων. Μερικά τα έχω, αλλά θέλω να αγοράσω και όλα τα υπόλοιπα που έχουν εκδοθεί στα Ελληνικά. Νομίζω ότι όλοι οι φαν του λίγο- πολύ έχουν την περιέργεια να τσεκάρουν το γούστο του. Εντύπωση πάντως μου προκάλεσε το γεγονός ότι λέει σ' ένα σημείο πως διαβάζει ογδόντα βιβλία σ' ένα ημερολογιακό έτος. Με την υποσημείωση μάλιστα ότι είναι... αργός αναγνώστης :juggle: Εγώ διαβάζω γύρω στα εξήντα, και πρέπει να ζοριστώ λίγο για να πιάσω τα εβδομήντα. Δεν μπορώ λοιπόν να καταλάβω πως αυτός διαβάζει τόσο, σε συνδυασμό με τον περιορισμένο του χρόνο. Γράψιμο, ραδιόφωνο, συναυλίες, οικογενειακές υποχρεώσεις, ενημέρωση του site του κλπ.  :mf_sherlock:

 

Το ''Περί Συγγραφής'' διαβάστηκε στα πλαίσια του ενός Κινγκ που διαβάζω κάθε χρονιά, από τα λιγοστά αδιάβαστα του που μου έχουν μείνει. Αλλά μάλλον αυτό το σύστημα δεν φαίνεται να πολυλειτουργεί. Έχω αρχίσει να παθαίνω σύνδρομο στέρησης και αισθάνομαι να μου λείπει για τα καλά. Μάλλον πρέπει να τα κάνω δύο. Εξάλλου υπάρχουν πολλά που είτε θυμάμαι ελάχιστα από αυτά που γίνονται (Το Κοράκι, Σάλεμς Λοτ, Το Πρόσωπο του Φόβου), είτε απολύτως τίποτα (Από μία Μπιούικ 8, Σάκος με Κόκαλα) με αποτέλεσμα ουσιαστικά να είναι σαν να μην τα έχω διαβάσει.

Edited by Δημήτρης
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ξεκινήσει το 22/11/63 και μπορώ να πω ότι είναι απ'τα πιο συναρπαστικά βιβλία που έχω πιάσει ποτέ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 του μηνός θα κυκλοφορήσει τελικά η συνέχεια της Λάμψης Dr Sleep. Βέβαια το πότε θα βγει στα ελληνικά είναι άλλο καπέλο.

Προς το παρόν περιμένω τον άλλο μήνα να βγει το joyland από την bell.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα στα Νέα και Ανακοινώσεις αλλά μάλλον έπρεπε και εδώ!!

 

ο Stephen κάνει για πρώτη φορά ευρωπαϊκή περιοδεία τον Νοέμβριο!

 

http://community.sff.gr/topic/15285-o-stephen-king-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89%CF%80%CE%B7/

Link to comment
Share on other sites

Οι αναφορές στο 22/11/63 για το Αυτό είναι αμέτρητες.Μέχρι και συζήτηση με 2 παιδιά απ'την παρέα έχει!!

Link to comment
Share on other sites

Το JOYLAND θα κυκλοφορήσει στα ελληνικά, από τις εκδόσεις Bell, στις 18 Οκτωβρίου. 320 σελίδες, 7 ευρώ και 10 λεπτά. Ανυπομονώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το εξώφυλλο και η περίληψη της ελληνικής έκδοσης του JOYLAND:

 

Κυκλοφορεί στις 18 Οκτωβρίου.

 

or_4017947527_Bell%201049low.jpg

 

Ο διασημότερος συγγραφέας του κόσμου STEPHEN KING επιστρέφει με ένα μυθιστόρημα για τη ζωή –και το θάνατο– σ'ένα λούνα παρκ…
 
Ο Ντέβιν Τζόουνς, φοιτητής του κολεγίου, είχε πιάσει δουλειά για το καλοκαίρι στο λούνα παρκ Τζόιλαντ, ελπίζοντας να πάψει πια να σκέφτεται το κορίτσι που του ράγισε την καρδιά. Αλλά εκεί μέσα βρέθηκε αντιμέτωπος με κάποια πράγματα πολύ πιο φοβερά: τη σκιά ενός διεστραμμένου δολοφόνου, τη μοίρα ενός ετοιμοθάνατου παιδιού και κάποιες δύσκολες αλήθειες για τη ζωή –κι αυτό που ακολουθεί– που θα άλλαζαν τον κόσμο του για πάντα…
 
Η ζωή δεν είναι πάντα ένα στημένο παιχνίδι. Μερικές φορές τα έπαθλα είναι αληθινά. Μερικές φορές είναι πολύτιμα.
 
Ένα συναρπαστικό βιβλίο για την αγάπη και την απώλεια, για το να μεγαλώνεις και να  γερνάς –και για κείνους που δεν καταφέρνουν να κάνουν τίποτε από τα δύο, γιατί τους βρίσκει πρόωρα ο θάνατος. Με όλη τη συναισθηματική δύναμη κλασικών αριστουργηματικών έργων του King, είναι ταυτόχρονα ένα μυστήριο, μια ιστορία τρόμου κι ένα γλυκόπικρο μυθιστόρημα ενηλικίωσης, που θα συγκινήσει βαθιά ακόμη και τον πιο σκληραγωγημένο αναγνώστη.
Edited by BladeRunner
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το DOCTOR SLEEP κυκλοφορεί σήμερα στις ΗΠΑ και θα πρέπει να κάνετε λίγους μήνες υπομονή για να το δείτε και στα ελληνικά. Από τις εκδόσεις Bell φυσικά!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελείωσα το Joyland.. 

αρκετά καλό βιβλίο.. Χαρακτηριστικός Κινγκ σε πολύ καλές στιγμές.. Μπορεί ο καθένας να το διαβάσει μέσα σε ένα απόγευμα αλλά δεν ξέρω αν μπορεί και ο καθένας να κρατήσει τα δάκρυα του σε μερικές στιγμές του βιβλίου.. Ειδικά στο τέλος.. Εγώ πάντως δεν μπόρεσα..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγαπημένος συγγραφέας!Κι απ'ότι φαίνεται περνάει δεύτερη νιότη!Είχα αρχίσει να απογοητεύομαι με αρκετά από τα '90's βιβλία του.Αλλά διαβάζοντας τα: Το κινητό, 22-11-63, Ντούμα Κη, Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα κατά πρώτον και τον Θόλο κάτα δεύτερον, έχω αρχίσει να αναθεωρώ.Τα 4 πρώτα τα θεωρώ από τις καλύτερες του δουλειές. :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένος συγγραφέας!Κι απ'ότι φαίνεται περνάει δεύτερη νιότη!Είχα αρχίσει να απογοητεύομαι με αρκετά από τα '90's βιβλία του.Αλλά διαβάζοντας τα: Το κινητό, 22-11-63, Ντούμα Κη, Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα κατά πρώτον και τον Θόλο κάτα δεύτερον, έχω αρχίσει να αναθεωρώ.Τα 4 πρώτα τα θεωρώ από τις καλύτερες του δουλειές. :)

Βλέπω οτι διαβάζεις το "Η ιστορία της Λίσι".Πως σου φαίνεται;;

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

 

Αγαπημένος συγγραφέας!Κι απ'ότι φαίνεται περνάει δεύτερη νιότη!Είχα αρχίσει να απογοητεύομαι με αρκετά από τα '90's βιβλία του.Αλλά διαβάζοντας τα: Το κινητό, 22-11-63, Ντούμα Κη, Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα κατά πρώτον και τον Θόλο κάτα δεύτερον, έχω αρχίσει να αναθεωρώ.Τα 4 πρώτα τα θεωρώ από τις καλύτερες του δουλειές. :)

Βλέπω οτι διαβάζεις το "Η ιστορία της Λίσι".Πως σου φαίνεται;;

 

Είμαι στην αρχή ακόμα, στην 145.Όλοι μου έχουν πει ότι μαζί με το "Από μια Μπιούικ 8" είναι τα χειρότερα του και τα έχω αφήσει να τα διαβάσω από τα τελευταία.Εδώ και 2 βδομάδες δεν εχω βρει χρόνο να το προχωρήσω δυστυχώς.Πάντως φαίνεται λίγο βαρετό προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αγαπημένος συγγραφέας!Κι απ'ότι φαίνεται περνάει δεύτερη νιότη!Είχα αρχίσει να απογοητεύομαι με αρκετά από τα '90's βιβλία του.Αλλά διαβάζοντας τα: Το κινητό, 22-11-63, Ντούμα Κη, Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα κατά πρώτον και τον Θόλο κάτα δεύτερον, έχω αρχίσει να αναθεωρώ.Τα 4 πρώτα τα θεωρώ από τις καλύτερες του δουλειές. :)

Βλέπω οτι διαβάζεις το "Η ιστορία της Λίσι".Πως σου φαίνεται;;

 

Είμαι στην αρχή ακόμα, στην 145.Όλοι μου έχουν πει ότι μαζί με το "Από μια Μπιούικ 8" είναι τα χειρότερα του και τα έχω αφήσει να τα διαβάσω από τα τελευταία.Εδώ και 2 βδομάδες δεν εχω βρει χρόνο να το προχωρήσω δυστυχώς.Πάντως φαίνεται λίγο βαρετό προς το παρόν...

Καλησπέρα. Θα διαφωνήσω σχετικά με τις απόψεις που κυριαρχούν για την 

ιστορία της Λίσι. Άποψη μου είναι πως πρόκειται για μι από τις καλύτερες δουλειές του Κίνγκ. Πάνε χρόνια που το έχω διαβάσει και φέτος το ξαναδιάβασα για δεύτερη φορά και το απόλαυσα εξίσου.. Ενδιαφέροντες χαρακτήρες και ενδιαφέρουσα υπόθεση που συμπεριλαμβάνοντας και την λίμνη όπου όλοι σκύβουμε για να πιούμε, νομίζω ότι απογειώνεται.. Άποψη μου πάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η Ιστορία της Λίσι αρέσει σε κάποιους, αλλά μην το πάρει κάποιος στα πρώτα βιβλία γνωριμίας με τον συγγραφέα. Αυτό το βιβλίο δεν είναι χαρακτηριστικό της δουλειάς του Στέφεν Κινγκ. Είναι κάτι άλλο, διαφορετικό, μακριά από την γραφή και τα θέματα που έχει συνήθως ο Κινγκ.

 

Προσωπικά το θεωρώ λάθος αγορά για τα δικά μου γούστα, και παραπλανητικό ότι το τοποθετούν στα βιβλία τρόμου στα διάφορα βιβλιοπωλεία. Μια κοινωνική ιστορία είναι κατά βάση (όσο έφτασα να διαβάσω, επειδή από την βαρεμάρα το έβαλα στην άκρη).

 

Υ.Γ Το ανταλλάσσω και με οτιδήποτε sff για όποιον ενδιαφέρεται (αποκλείεται να βρω κάτι χειρότερο εύκολα). Το βιβλίο είναι σε καινούρια κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το JOYLAND.   Δεν μπορώ να πω πως δε μου άρεσε,  μου άρεσε αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς ήταν. Δεν είναι τρόμου, θρίλερ ή αγωνίας ή είναι αλλά εγώ δεν το είδα αυτό(;). Διαβάζετε εύκολα και ευχάριστα, είχε καλά στοιχεία αλλά μου φάνηκε πφφφφ δε βρίσκω λέξη. Ίσως χλιαρό. Πιθανότατα γιατί περίμενα ότι θα είναι τρόμου όπως  είδα να το διαφημίζουν λανθασμένα.

 

Roland με κάνεις να νιώθω αναίσθητη που δεν έκλαψα! Αλλά εντάξει, συγκίνηση ένιωσα.

Edited by Nhrhida
Link to comment
Share on other sites

Το DOCTOR SLEEP θα κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Bell μέσα στον Μάρτιο του 2014.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελείωσα το "Η ιστορία της Λίσι" επιτέλους.Από τα πιο βαρετά βιβλία που έχω διαβάσει...Δεν θυμάμαι να έχω "πηδήξει" τόσες σειρές σε άλλο βιβλίο...Ανυπομονούσα να τελειώσει.Και έπιασα το "Από μια Μπιούικ 8".Όλες τις μαλακίες μαζεμένες θα τις διαβάσω  :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..