Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Και εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να βγάλουν όλα του Κινγκ που παραμένουν αμετάφραστα. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το κάνουν από την στιγμή που ξέρουν πολύ καλά ότι θα πουλήσουν σίγουρα.

Υποθέσεις:

 

α. Δεν υπάρχουν φράγκα για δικαιώματα, που σίγουρα θα είναι πανάκριβα

 

β. [που μπορεί να συνυπάρχει με το α] Μπορεί να μην υπάρχουν καλοί επαγγελματίες διαθέσιμοι να μεταφράσουν κάτι τέτοιο, και ψάχνουν να βρουν τον καλό επαγγελματία που θα πειστεί να το κάνει με τα ψίχουλα που παίζουν πλέον στη λογοτεχνική μετάφραση

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

 

Και εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να βγάλουν όλα του Κινγκ που παραμένουν αμετάφραστα. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το κάνουν από την στιγμή που ξέρουν πολύ καλά ότι θα πουλήσουν σίγουρα.

Υποθέσεις:

 

α. Δεν υπάρχουν φράγκα για δικαιώματα, που σίγουρα θα είναι πανάκριβα

 

β. [που μπορεί να συνυπάρχει με το α] Μπορεί να μην υπάρχουν καλοί επαγγελματίες διαθέσιμοι να μεταφράσουν κάτι τέτοιο, και ψάχνουν να βρουν τον καλό επαγγελματία που θα πειστεί να το κάνει με τα ψίχουλα που παίζουν πλέον στη λογοτεχνική μετάφραση

 

 

Aν και δεν αποκλείω καθόλου το β (ίσα- ίσα, καθόλου απίθανο έτσι όπως είναι σήμερα τα πράγματα) τείνω περισσότερο προς το α. Αυτό είχα στο μυαλό μου όταν έλεγα ότι μπορεί να παίζει και κάτι άλλο. Πάντως πριν από λίγο καιρό είχε θέσει η Bell ερώτημα στο Facebook για το ποια εξαντλημένα βιβλία θα θέλαμε να δουν να επανεκδίδονται. Όχι μόνο από Κινγκ, γενικά. Οπότε και τέθηκε το συγκεκριμένο αίτημα από τον Mictantecutli. Ας περιμένουμε λοιπόν λίγο και μπορεί να δούμε να γίνεται το καλό :lolipop:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τα εξαντλημένα δεν είναι τπτ σπουδαίο - αν ισχύουν ακόμα τα δικαιώματα, μόνο το χαρτί πληρώνεται [πέρα από τα πάγια έξοδα φυσικά].

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Καρδιές στην Ατλαντίδα.

 

Εχοντας δει παλαιότερα την ταινία, νόμιζα  ολη η ιστορία του βιβλίου είναι το πρώτο μέρος του. Αλλά είναι πολλά περισσότερα.

Σπονδυλωτές ιστορίες που ξεκινούν από την παιδική και φτάνουν ως την μέση ηλικία. Με αρκετό μεταφυσικό στοιχείο στο πρώτο μέρος που χάνεται στις επόμενες ιστορίες (δίνει τη θέση του στο Βιετνάμ, το πέρασμα στην ενηλικίωση, την αναταραχή στον κόσμο και το μυαλό του καθενός) και ξανακάνει την εμφάνισή του στο τέλος. Νομίζω πως είναι από τα πιο πολιτικά του βιβλία.

 Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Κινγκ γράφει για εκείνη εποχή αναπολώντας την. Και σίγουρα το κάνει καλά μιας και χωρίς να την έχω ζήσει μπορώ να πω ότι την ένιωσα. Ίσως πάλι -όπως το σκέφτομαι- η ουσία δεν είναι σε μια συγκεκριμένη εποχή αλλά στο ότι όλοι έχουμε περάσει την φάση "παιδικά χρόνια" και λίγο πολύ καταλαβαίνουμε τι σημαίνει χαρακτηρισμός"φαλακρός γερο-απατεώνας" για τον χρόνο που περνάει.

 

Για να πω την αλήθεια στην δεύτερη ιστορία, μέχρι τη μέση της περίπου, βαρέθηκα. Στην αρχή γιατί ήταν σε πρώτο πρόσωπο και για αρκετές σελίδες δεν ήξερα αν μιλάει κάποιος που είχα γνωρίσει ήδη στο πρώτο μέρος κι έπειτα γιατί  ένιωθα πως διαβάζω ξανα και ξανά για τις Κούπες (παιχνίδι με χαρτιά)  και τίποτε περισσότερο, σα να κόλλησε. Ευτυχώς μετά άρχισε πάλι να κυλάει και το διάβασα ευχάριστα.

 

Δεν μπαίνει στα πιο αγαπημένα μου αλλά μου άρεσε, είναι ένα δείγμα του τι άλλο μπορεί να γράψει καλά ο Κινγκ εκτός από τρόμο και αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση.

Edited by Nhrhida
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Και εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να βγάλουν όλα του Κινγκ που παραμένουν αμετάφραστα. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το κάνουν από την στιγμή που ξέρουν πολύ καλά ότι θα πουλήσουν σίγουρα.

Υποθέσεις:α. Δεν υπάρχουν φράγκα για δικαιώματα, που σίγουρα θα είναι πανάκριβαβ. [που μπορεί να συνυπάρχει με το α] Μπορεί να μην υπάρχουν καλοί επαγγελματίες διαθέσιμοι να μεταφράσουν κάτι τέτοιο, και ψάχνουν να βρουν τον καλό επαγγελματία που θα πειστεί να το κάνει με τα ψίχουλα που παίζουν πλέον στη λογοτεχνική μετάφραση
Γιατι συγνωμμη που βρισκουν χρηματα και αγοραζουν τα δικαιωματα για ΟΛΟΥΣ τους αλλους συγγραφεις που εκδιδουν?Επισης ειναι πιο ακριβα τα δικαιωματα βιβλιων 15ετιας απο τα καινουρια του Κινγκ που τα εκδιδουν μολις βγουν?

 

Οσο για τους μεταφραστες με τοσους δεν συνεργαζονται?που ειναι το προβλημα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Καρδιές στην Ατλαντίδα.

 

Εχοντας δει παλαιότερα την ταινία, νόμιζα  ολη η ιστορία του βιβλίου είναι το πρώτο μέρος του. Αλλά είναι πολλά περισσότερα.

Σπονδυλωτές ιστορίες που ξεκινούν από την παιδική και φτάνουν ως την μέση ηλικία. Με αρκετό μεταφυσικό στοιχείο στο πρώτο μέρος που χάνεται στις επόμενες ιστορίες (δίνει τη θέση του στο Βιετνάμ, το πέρασμα στην ενηλικίωση, την αναταραχή στον κόσμο και το μυαλό του καθενός) και ξανακάνει την εμφάνισή του στο τέλος. Νομίζω πως είναι από τα πιο πολιτικά του βιβλία.

 Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Κινγκ γράφει για εκείνη εποχή αναπολώντας την. Και σίγουρα το κάνει καλά μιας και χωρίς να την έχω ζήσει μπορώ να πω ότι την ένιωσα. Ίσως πάλι -όπως το σκέφτομαι- η ουσία δεν είναι σε μια συγκεκριμένη εποχή αλλά στο ότι όλοι έχουμε περάσει την φάση "παιδικά χρόνια" και λίγο πολύ καταλαβαίνουμε τι σημαίνει χαρακτηρισμός"φαλακρός γερο-απατεώνας" για τον χρόνο που περνάει.

 

Για να πω την αλήθεια στην δεύτερη ιστορία, μέχρι τη μέση της περίπου, βαρέθηκα. Στην αρχή γιατί ήταν σε πρώτο πρόσωπο και για αρκετές σελίδες δεν ήξερα αν μιλάει κάποιος που είχα γνωρίσει ήδη στο πρώτο μέρος κι έπειτα γιατί  ένιωθα πως διαβάζω ξανα και ξανά για τις Κούπες (παιχνίδι με χαρτιά)  και τίποτε περισσότερο, σα να κόλλησε. Ευτυχώς μετά άρχισε πάλι να κυλάει και το διάβασα ευχάριστα.

 

Δεν μπαίνει στα πιο αγαπημένα μου αλλά μου άρεσε, είναι ένα δείγμα του τι άλλο μπορεί να γράψει καλά ο Κινγκ εκτός από τρόμο και αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση.

 

Τις τρεις μικρές ιστορίες δεν τις θυμάμαι σχεδόν καθόλου. Σκόρπια μόνο πράγματα για έναν τύπο που μεταμφιεζόταν σε ζητιάνο και έναν άλλον που έβλεπε πράγματα να πέφτουν από τον ουρανό. Οι δύο πρώτες όμως... Τι να πω για τις δύο πρώτες ιστορίες; Μελαγχολικές σαν βροχερό απόγευμα και γλυκές σαν παγωτό φράουλα, συνιστούν μερικά από τα ωραιότερα κείμενα που έχω διαβάσει στη ζωή μου. Υπέροχες, απλώς υπέροχες :rose: Αυτό φυσικά δεν χρειάζεται καθόλου να ισχύει για όλους όσους τις διαβάσουν γιατί γούστα είναι αυτά και διαφέρουν τρελά από άνθρωπο σε άνθρωπο. Εμένα πάντως μία φορά με μάγεψαν  :wub:

 

Και αυτό που λες είναι ένα από τα μεγάλα πλεονεκτήματα του Κινγκ που εδώ υπάρχει σε μεγαλύτερο βαθμό από πολλά άλλα βιβλία του. Να σε κάνει με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο να αισθάνεσαι νοσταλγία και ζεστασιά για καταστάσεις που ουδέποτε έχεις βιώσει. Ένα χαρακτηριστικό που μου αρέσει πάαααρα πολύ και το οποίο τον έχει αναγάγει σ' έναν από τους αγαπημένους μου συγγραφείς. Και το ''Καρδιές στην Ατλαντίδα'' το αγαπημένο μου βιβλίο. Όλα είναι εδώ: Βιετνάμ, απώλεια παιδικής αθωότητας, ενηλικίωση, μεταφυσικό, κυνισμός κλπ. Και είναι όλα τους υπέροχα.

 

Πάει πολύς καιρός από τότε που το διάβασα και θαρρώ ότι δεν πρέπει να το αφήσω να περιμένει για πολύ ακόμη ;-)

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τις τρεις μικρές ιστορίες δεν τις θυμάμαι σχεδόν καθόλου. Σκόρπια μόνο πράγματα για έναν τύπο που μεταμφιεζόταν σε ζητιάνο και έναν άλλον που έβλεπε πράγματα να πέφτουν από τον ουρανό. Οι δύο πρώτες όμως... Τι να πω για τις δύο πρώτες ιστορίες; Μελαγχολικές σαν βροχερό απόγευμα και γλυκές σαν παγωτό φράουλα, συνιστούν μερικά από τα ωραιότερα πράγματα που έχω διαβάσει στη ζωή μου. Υπέροχες, απλώς υπέροχες. Αυτό φυσικά δεν χρειάζεται καθόλου να ισχύει για όλους όσους τις διαβάσουν γιατί γούστα είναι αυτά και διαφέρουν τρελά από άνθρωπο σε άνθρωπο. Εμένα πάντως μία φορά με μάγεψαν.

 

Και αυτό που λες είναι ένα από τα μεγάλα πλεονεκτήματα του Κινγκ που εδώ υπάρχει σε μεγαλύτερο βαθμό από πολλά άλλα βιβλία του. Να σε κάνει με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο να αισθάνεσαι νοσταλγία για καταστάσεις που ουδέποτε έχεις βιώσει. Ένα χαρακτηριστικό που μου αρέσει πολύ να συναντώ όταν διαβάζω και που τον έχει κάνει να είναι ένας από τους αγαπημένους μου συγγραφείς. Και το ''Καρδιές στην Ατλαντίδα'' το αγαπημένο μου βιβλίο. Τα μπλέκει όλα υπέροχα εδώ. Βιετνάμ, απώλεια παιδικής αθωότητας, ενηλικίωση, μεταφυσικό, κυνισμός κλπ. Πάει πολύς καιρός από τότε που το διάβασα και θαρρώ ότι δεν πρέπει να το αφήσω να περιμένει για πολύ ακόμη ;-)

 

δεν μπορω παρα να συμφωνησω σε ολα

Edited by oldboy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E μα ναι, πες το! Νοσταλγία ήταν η λέξη που δε μου ερχόταν! Κατα κάποιον τρόπο έκλεισα το βιβλίο και μου ήρθε να αναστενάξω. Πάντως μου άρεσε πολύ και το τελευταίο μικρό κομμάτι

η τελική συνάντηση  του Μπόμπι και της Κάρολ.

 

Σίγουρα πρέπει να το ξαναδιαβάσεις, να θυμηθείς και ποιοι είναι οι 2 τύποι (ο ζητιάνος και ο άλλος με τα πράγματα που πέφτουν) από την 1η ιστορία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E μα ναι, πες το! Νοσταλγία ήταν η λέξη που δε μου ερχόταν! Κατα κάποιον τρόπο έκλεισα το βιβλίο και μου ήρθε να αναστενάξω. Πάντως μου άρεσε πολύ και το τελευταίο μικρό κομμάτι

η τελική συνάντηση  του Μπόμπι και της Κάρολ.

 

Σίγουρα πρέπει να το ξαναδιαβάσεις, να θυμηθείς και ποιοι είναι οι 2 τύποι (ο ζητιάνος και ο άλλος με τα πράγματα που πέφτουν) από την 1η ιστορία.

 

Εμένα μου έχει μείνει

 

 

το σκηνικό στη ρόδα του λούνα παρκ και η ενέδρα που έστησε ο Μπόμπι στον άλλον με το μπαστούνι του μπέιζμπολ :lol:

 

 

 

Και ξέχασα να πω προηγουμένως ότι είναι πολύ εύστοχο το σχόλιο σου ότι δεν νιώθουμε νοσταλγία μόνο για το φόντο που μας προσφέρει ο συγγραφέας, αλλά και για το ότι κάποτε ήμασταν και εμείς παιδιά :hi:

 

Και ναι, αργά ή γρήγορα θα το ξαναδιαβάσω. Αν όχι φέτος, του χρόνου σίγουρα γιατί μου έχει λείψει.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης ειναι πιο ακριβα τα δικαιωματα βιβλιων 15ετιας απο τα καινουρια του Κινγκ που τα εκδιδουν μολις βγουν?

Μπορείς να το κάνεις λίγο λιανά, γιατί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, αναρωτιέται πως έχουν χρήματα να πληρώσουν τα δικαιώματα των καινούργιων βιβλίων του Κινγκ πχ όπως ο δρ. Υπνος αλλά δεν έχουν για ένα άλλο βιβλίο του που κυκλοφόρησε πιο παλιά. (προσωπικά δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα δικαιώματα κι αν με τα χρόνια πέφτει η τιμή τους)

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, αναρωτιέται πως έχουν χρήματα να πληρώσουν τα δικαιώματα των καινούργιων βιβλίων του Κινγκ πχ όπως ο δρ. Υπνος αλλά δεν έχουν για ένα άλλο βιβλίο του που κυκλοφόρησε πιο παλιά. (προσωπικά δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα δικαιώματα κι αν με τα χρόνια πέφτει η τιμή τους)

Αυτο ακριβως ρωταω αγαπητε Νικο,ουτε εγω ξερω γι αυτο το θετω ως απορια μπορεις να μας διαφωτισεις εσυ αν ξερεις?Δηλαδη τα δικαιωματα του firestarter παιχει να ειναι πιο ακριβα απο του Mr Mercentes που εχουν ηδη παρει?Με το δικο μου μυαλο και χωρις να γνωριζω φανταζομαι οτι ενα τοσο παλιο βιβλιο θα χει πιο φτηνα δικαιωματα η μηπως ισχυει το αντιθετο?
Link to comment
Share on other sites

Λογικά τα παλιά βιβλία έχουν πιο φτηνά δικαιώματα αλλά το καινούργια πουλάνε πιο πολύ. Βέβαια μπορεί να προμοτάρουν πχ το παλιό βιβλίο ως "νεο βιβλίο του Κινγκ στα Ελληνικά!" και να κάνει παρόμοιες πωλήσεις με το τελυταίο του βιβλίο οπότε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

 

Αν κατάλαβα καλά, αναρωτιέται πως έχουν χρήματα να πληρώσουν τα δικαιώματα των καινούργιων βιβλίων του Κινγκ πχ όπως ο δρ. Υπνος αλλά δεν έχουν για ένα άλλο βιβλίο του που κυκλοφόρησε πιο παλιά. (προσωπικά δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα δικαιώματα κι αν με τα χρόνια πέφτει η τιμή τους)

Αυτο ακριβως ρωταω αγαπητε Νικο,ουτε εγω ξερω γι αυτο το θετω ως απορια μπορεις να μας διαφωτισεις εσυ αν ξερεις?Δηλαδη τα δικαιωματα του firestarter παιχει να ειναι πιο ακριβα απο του Mr Mercentes που εχουν ηδη παρει?Με το δικο μου μυαλο και χωρις να γνωριζω φανταζομαι οτι ενα τοσο παλιο βιβλιο θα χει πιο φτηνα δικαιωματα η μηπως ισχυει το αντιθετο?

 

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Ακολουθεί εικασία: τα καινούργια σίγουρα είναι πιο hot, οπότε ακόμα και για λόγους διαφήμισης και μόνο θα ξηλωθούν να σκάσουν τα φράγκα για τα δικαιώματα. Για τα παλιά, υποθέτω ότι θα έχει να κάνει και με το πώς πήγε το βιβλίο την πρώτη φορά που βγήκε. Αν, ας πούμε, με το ζόρι έκανε δύο χιλιάδες μετά από οχτακόσια χρόνια, είμαι σίγουρος ότι θα το σκεφτούν πολύ να σκάσουν λεφτά ακόμα και αν τα δικαιώματα είναι τα μισά, ή το ένα τρίτο σε σύγκριση με κάτι καινούργιο. Και, κακά τα ψέμματα, η ελληνική αγορά δεν φημίζεται για τα μεγάλα τιράζ της.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε όμως για βιβλία που δεν έχουν μεταφραστεί ποτέ στα ελληνικά. Firestarter, Colorado Kid, The Eyes Of The Dragon (το οποίο ήταν/είναι να εκδοθεί από εκδόσεις Θύραθεν/Επιλογή αλλά...), Cycle Of The Werewolf κλπ. Μου είναι τελείως ακατανόητο, εφόσον έχουν μεταφραστεί δεκάδες βιβλία του, να μην έχουν μεταφραστεί και αυτά (που άγνωστα δεν είναι). Μάλλον οι εκδόσεις Bell θέλουν έναν κατακλυσμό από μηνύματα για να πειστούν!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ξεκιναμε τον κατακλυσμο στην επισημη σελιδα τους στο facebook?Εγω τους το χω γραψει αρκετες φορες στο παρελθον βεβαια αλλα αν μας δουν πολλους ειναι αλλιως..

 

Δεν υπαρχει περιπτωση αν τα εκδοσουν να μην γινουν αναρπαστα..ουτε μια στο εκατομμυριο!!

Edited by volyros
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον Θόλο, μετά το πολύ καλό αλλά μικρό Joyland (σφηνάκι νοσταλγίας, μυστηρίου και χαμένης αθωότητας). Είμαι κάπου στη μέση, για μένα είναι από τα καλύτερα βιβλία του Βασιλιά, ίσως το καλύτερο κ πιο ολοκληρωμένο που έχω διαβάσει (αν κ δεν το τελείωσα ακόμα).  Χαρακτήρες είναι ολοζώντανοι, ρεαλιστικοί κάποιους θέλεις να τους πνίξεις με τα ίδια συ τα χέρια και μετά να χορέψεις γύρω από το κουφάρι τους πχ παρέα μπάτσων, Μπιγκ Τζιμ, άλλους θέλεις να τους κάνεις μια αγκαλιά , να τους βοηθήσεις ή να τους παρηγορήσεις, ενώ το μυστήριο για το τι συνέβη με το θόλο όλο και μεγαλώνει. Επίσης μεγαλώνει κ η αγωνία για την τύχη κάποιων ηρώων. Διάβασα ότι δεν έχει καλό τέλος, με προβλημάτισε, αλλά πιστεύω πως όταν διαβάζεις 1000+ συγκλονιστικές σελίδες οποιοδήποτε τέλος είναι απογοήτευση απλά κ μόνο επειδή  τελειώνει.

Edited by Anwrimos23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ξεκιναμε τον κατακλυσμο στην επισημη σελιδα τους στο facebook?Εγω τους το χω γραψει αρκετες φορες στο παρελθον βεβαια αλλα αν μας δουν πολλους ειναι αλλιως..

 

Δεν υπαρχει περιπτωση αν τα εκδοσουν να μην γινουν αναρπαστα..ουτε μια στο εκατομμυριο!!

 

Μήπως θα ήταν καλύτερα κάποιος να τους ρωτήσει μέσω email γιατί δεν τα μεταφράζουν; Να δούμε τι έχουν να μας πουν και οι ίδιοι.

 

Διαβάζω τον Θόλο, μετά το πολύ καλό αλλά μικρό Joyland (σφηνάκι νοσταλγίας, μυστηρίου και χαμένης αθωότητας). Είμαι κάπου στη μέση, για μένα είναι από τα καλύτερα βιβλία του Βασιλιά, ίσως το καλύτερο κ πιο ολοκληρωμένο που έχω διαβάσει (αν κ δεν το τελείωσα ακόμα).  Χαρακτήρες είναι ολοζώντανοι, ρεαλιστικοί κάποιους θέλεις να τους πνίξεις με τα ίδια συ τα χέρια και μετά να χορέψεις γύρω από το κουφάρι τους πχ παρέα μπάτσων, Μπιγκ Τζιμ, άλλους θέλεις να τους κάνεις μια αγκαλιά , να τους βοηθήσεις ή να τους παρηγορήσεις, ενώ το μυστήριο για το τι συνέβη με το θόλο όλο και μεγαλώνει. Επίσης μεγαλώνει κ η αγωνία για την τύχη κάποιων ηρώων. Διάβασα ότι δεν έχει καλό τέλος, με προβλημάτισε, αλλά πιστεύω πως όταν διαβάζεις 1000+ συγκλονιστικές σελίδες οποιοδήποτε τέλος είναι απογοήτευση απλά κ μόνο επειδή  τελειώνει.

 

Και μένα είναι από τα αγαπημένα μου. Μου άρεσε τόσο πολύ, που το έβαλα στη πρώτη πεντάδα. Τώρα για το τέλος, παίζει να είμαι και ο μόνος που του άρεσε. Είναι λίγο κουλό αλλά με ένα τέτοιο θέμα, δεν μπορείς να έχεις και μία πεζή λύση. Γι' αυτό και προσωπικά δεν με χάλασε. Και όντως, κάτι τέτοια αριστουργήματα, θέλει κανείς να μην τελειώνουν ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ξεκιναμε τον κατακλυσμο στην επισημη σελιδα τους στο facebook?Εγω τους το χω γραψει αρκετες φορες στο παρελθον βεβαια αλλα αν μας δουν πολλους ειναι αλλιως..

 

Δεν υπαρχει περιπτωση αν τα εκδοσουν να μην γινουν αναρπαστα..ουτε μια στο εκατομμυριο!!

Μακάρι να είμαστε τόσοι πολλοί... Αμφιβάλλω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δόκτωρ Ύπνος

 

Πρέπει να έκανα χρόνο ρεκόρ με αυτό το τούβλο, γιατί το άρχισα το βράδυ της Δευτέρας και το τελείωσα πριν τρεις ώρες περίπου, και ενώ είχα διάφορα τρεξίματα και την αγγαρεία με το άθροισμα των αποδείξεων για την εφορία στο μεταξύ! Δεν μπορώ να είμαι απόλυτα αντικειμενικός με τον Στίβεν Κινγκ, μιας και είμαι φανατικός του αναγνώστης και λίγο έως πάρα πολύ τα βιβλία του με αφήνουν πάντα ευχαριστημένο, όπως και να'χει όμως αυτή είναι η γνώμη μου:

 

Όπως όλοι γνωρίζετε, πρόκειται για το σίκουελ της Λάμψης, στο οποίο βλέπουμε τον ενήλικο πλέον Νταν Τόρανς. Για πολλά χρόνια ο Νταν τριγύρναγε άσκοπα από πόλη σε πόλη, κάνοντας πολλές διαφορετικές δουλειές και τα περισσότερα βράδια τον έβρισκε κανείς σουρωμένο σε καταγώγια και σε σκοτεινά διαμερίσματα. Μέχρι που μια μέρα βρίσκει μια κωμόπολη στο Νιου Χάμσαϊρ και εκεί είναι που θα αλλάξει μια για πάντα η ζωή του. Θα βρει μια καλή δουλειά σ'έναν οίκο ευγηρίας, στην οποία θα μείνει γνωστός ως Δόκτωρ Ύπνος, θα γίνει μέλος των Ανώνυμων Αλκοολικών και θα κόψει το ποτό, και μια μέρα θα γνωριστεί με μια κοπελίτσα, την Άμπρα Στόουν, που έχει μια απίστευτη δύναμη, μια λάμψη πιο δυνατή απ'όσες έχει συναντήσει ποτέ στην ζωή του ο Νταν. Το θέμα είναι ότι στο μεταξύ υπάρχει μια ομάδα ανθρώπων, ο Αληθινός Δεσμός, η οποία αποτελείται από άντρες και γυναίκες που μετακινούνται συνεχώς από πολιτεία σε πολιτεία με τα αυτοκινούμενα τροχόσπιτα τους, ψάχνοντας και σκοτώνοντας μικρά παιδιά με "ατμό", με τον οποίο τρέφονται ώστε να ζουν πολλά χρόνια. Και όπως φαντάζεστε, μια μέρα θα πέσουν πάνω στην μικρή Άμπρα και τον Νταν Τόρανς. Και η μάχη ανάμεσα στο καλό και το κακό θα ξεκινήσει...

 

Δεν ξέρω πως φάνηκε σε όσους το διάβασαν, εγώ πάντως απόλαυσα την κάθε σελίδα. Μπορώ να πω μάλιστα ότι μου άρεσε λίγο περισσότερο από την Λάμψη, αν και πρόκειται για δυο εντελώς διαφορετικά βιβλία. Η κεντρική ιδέα είναι άκρως ενδιαφέρουσα και ιντριγκαδόρικη και η εκτέλεση, φυσικά, μαεστρική. Η πλοκή είναι αρκετά δυνατή και κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον, υπάρχει δράση, πολλές σκηνές υπερφυσικού, αγωνία και μυστήριο. Οι χαρακτήρες είναι ολοζώντανοι, πολύ καλά σκιαγραφημένοι, η ατμόσφαιρα εξαιρετική και η γραφή, εννοείται, καταπληκτική, ευκολοδιάβαστη και ξεκούραστη.

 

Γενικά, κατά την γνώμη μου, είναι από τα πολύ καλά βιβλία του Κινγκ, που μπορεί να μην τρομάξει ιδιαίτερα τον αναγνώστη (άλλωστε περισσότερο με μαύρη φαντασία μου έκανε παρά με τρόμο), αλλά εγγυημένα θα του κρατήσει πολύ καλή παρέα για πολλές ώρες. Πραγματικά πέρασα εξαιρετικά κατά την διάρκεια της ανάγνωσης του και δίκαια πήρε από μένα τα πέντε αστεράκια στο goodreads, και ας μην είναι καν στα δέκα καλύτερα βιβλία που έχει γράψει.

 

9.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ταπεινα πως τα ιδια ακριβως θα ηθελα να γραψω και εγω ισως με μονη διαφορα πως ειναι καλυτερο της λαμψης.Για καποιο λογο ο Κινγκ εξακολουθει να με μαγευει οτι και αν γραφει οπως και αν αποφασιζει να το γραψει.Οντως δεν ειναι στα δεκα καλυτερα του αλλα ο χρονος περναει αβιαστα μαζι του.Παντα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον Θόλο, μετά το πολύ καλό αλλά μικρό Joyland (σφηνάκι νοσταλγίας, μυστηρίου και χαμένης αθωότητας). Είμαι κάπου στη μέση, για μένα είναι από τα καλύτερα βιβλία του Βασιλιά, ίσως το καλύτερο κ πιο ολοκληρωμένο που έχω διαβάσει (αν κ δεν το τελείωσα ακόμα).  Χαρακτήρες είναι ολοζώντανοι, ρεαλιστικοί κάποιους θέλεις να τους πνίξεις με τα ίδια συ τα χέρια και μετά να χορέψεις γύρω από το κουφάρι τους πχ παρέα μπάτσων, Μπιγκ Τζιμ, άλλους θέλεις να τους κάνεις μια αγκαλιά , να τους βοηθήσεις ή να τους παρηγορήσεις, ενώ το μυστήριο για το τι συνέβη με το θόλο όλο και μεγαλώνει. Επίσης μεγαλώνει κ η αγωνία για την τύχη κάποιων ηρώων. Διάβασα ότι δεν έχει καλό τέλος, με προβλημάτισε, αλλά πιστεύω πως όταν διαβάζεις 1000+ συγκλονιστικές σελίδες οποιοδήποτε τέλος είναι απογοήτευση απλά κ μόνο επειδή  τελειώνει.

 

Κι εμένα μου είχε αρέσει πολύ, εκτός από την εξήγηση που δίνει για το θόλο, γιατί μου είχε φανεί πολύ πρόχειρη και κάνει πολύ προφανές το ότι είχε επικεντρωθεί στις συνέπειες του ίδιου του θόλου και της απομόνωσης της κωμόπολης από τον υπόλοιπο κόσμο και την εξήγηση την έβαλε απλώς για να μην αφήσει το θέμα ξεκρέμαστο, σε στυλ "α, έχουμε κι αυτό να απαντήσουμε".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ωραίο τεστάκι kitso, μπράβο! 50 στα 72 για μένα και μου έβγαλε αυτό:

 

You are a true Stephen King obsessive. What’s crazy is, as many of his books as you’ve read, there are still plenty more you haven’t gotten to yet. Luckily, you’re well aware, and you’ve made it your mission to get through the rest of his catalog. Godspeed!

Edited by Δημήτρης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο Κινγκ δήλωσε ότι το Mr. Mercedes, θα είναι το πρώτο μέρος μια τριλογίας με πρωταγωνιστή τον ντετέκτιβ του βιβλίου.

Υ.Γ. 51/72 

Bow down to the ultimate Stephen King addict. You’ve read almost everything that he’s written, and that’s no easy feat. Over the years, Stephen King has delighted you, made you laugh, and kept you up at night. There are very few other authors for which you could say the same.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..