Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

 

Ο Κινγκ δήλωσε ότι το Mr. Mercedes, θα είναι το πρώτο μέρος μια τριλογίας με πρωταγωνιστή τον ντετέκτιβ του βιβλίου.

 

Υ.Γ. 51/72 

Bow down to the ultimate Stephen King addict. You’ve read almost everything that he’s written, and that’s no easy feat. Over the years, Stephen King has delighted you, made you laugh, and kept you up at night. There are very few other authors for which you could say the same.

 

 

Με την ευκαιρία, αν και λίγο άσχετο, το διήγημα του  Άντομπι Τζέιμς - Ο δρόμος του Μικτλαντεκούτλι, είναι κορυφαίο!  :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

 

 

Ο Κινγκ δήλωσε ότι το Mr. Mercedes, θα είναι το πρώτο μέρος μια τριλογίας με πρωταγωνιστή τον ντετέκτιβ του βιβλίου.

 

Υ.Γ. 51/72 

Bow down to the ultimate Stephen King addict. You’ve read almost everything that he’s written, and that’s no easy feat. Over the years, Stephen King has delighted you, made you laugh, and kept you up at night. There are very few other authors for which you could say the same.

 

 

Με την ευκαιρία, αν και λίγο άσχετο, το διήγημα του  Άντομπι Τζέιμς - Ο δρόμος του Μικτλαντεκούτλι, είναι κορυφαίο!   :)

 

Από τον Μάστερτον το πήρα! :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ωραίο τεστάκι kitso, μπράβο! 50 στα 72 για μένα και μου έβγαλε αυτό:

 

You are a true Stephen King obsessive. What’s crazy is, as many of his books as you’ve read, there are still plenty more you haven’t gotten to yet. Luckily, you’re well aware, and you’ve made it your mission to get through the rest of his catalog. Godspeed!

 

To ίδιο και σε εμένα, μόνο που ξενέρωνα με βιβλία που έβλεπα και δεν έχουν βγει στα ελληνικά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια ερωτηση. Δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει καπου εδω στο forum.

 

Απο τα κομιξ του Μαυρου Πυργου, η Bell εχει εκδοσει στα ελληνικα μονο τα δυο πρωτα; Η γεννηση του πιστολερο και Ο μακρυς δρομος του γυρισμου ειναι τα μονα που βρισκω.

 

 

Αν ειναι ετσι, τι συνεβη; Το εγκατελειψαν το εγχειρημα να εκδωσουν και τα υπολοιπα;;;  :nea:  :nea: 

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Θόλο και το Κούτζο (β εκδόσεις και τα δύο). Το πρώτο για μένα είναι το καλύτερο βιβλίο του που έχω διαβάσει. Πέρα από την ίντριγκα και το πιασάρικο του θέματος που σε κάνουν να γυρνάς τις σελίδες σαν τρελός, μου άρεσε γιατί έθιγε και πλήθος σοβαρών θεμάτων φιλοσοφικών, πολιτικών κοινωνικών και φυσικά μεταφυσικών. Εννοείται ότι δεν έλειπε ο μηδενισμός και σε αυτό το βιβλίο. Πρέπει να ξεχάσεις αυτά που ήξερες από αμερικάνικες ταινίες καταστροφής όπου το λαμπραντόρ και το παιδί της οικογένειας καταφέρνουν να επιβιώνουν σχεδόν πάντα, ενώ οι εκπαιδευμένοι πεζοναύτες πεθαίνουν σαν γατάκια. Πραγματικά αξέχαστο βιβλίο.

Το δεύτερο είναι μια πολύ καλή ιστορία αγωνίας, για το πως ένα πλήθος συμπτώσεων μπορούν να οδηγήσουν στο πιο εφιαλτικό σενάριο. Εδώ ξεχνάς το " Όταν θέλεις κάτι πολύ το σύμπαν συνωμοτεί για να το αποκτήσεις", μάλλον έχουμε να κάνουμε με το ακριβώς αντίθετο. Οι ήρωες θέλουν σαν τρελοί να ζήσουν, αλλά μια σειρά διαβολεμένων συμπτώσεων και μια καταστροφική αναποφασιστικότητα είναι αρκετά για το χειρότερο δυνατό σενάριο.

 

Επόμενο βιβλίο το Dr sleep!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια ερωτηση. Δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει καπου εδω στο forum.

 

Απο τα κομιξ του Μαυρου Πυργου, η Bell εχει εκδοσει στα ελληνικα μονο τα δυο πρωτα; Η γεννηση του πιστολερο και Ο μακρυς δρομος του γυρισμου ειναι τα μονα που βρισκω.

 

 

Αν ειναι ετσι, τι συνεβη; Το εγκατελειψαν το εγχειρημα να εκδωσουν και τα υπολοιπα;;;  :nea:  :nea:

 

Όντως μόνο αυτά τα δύο έχουν μεταφραστεί. Τώρα γιατί ακριβώς συμβαίνει αυτό, κανείς δεν ξέρει. Το ίδιο αναρωτιόμασταν πριν από λίγες μέρες και για τα αμετάφραστα βιβλία του που εδώ και πολλά χρόνια δεν λένε να τα μεταφράσουν. ''Skeleton Crew'', ''The Firestarter'', ''The Girl who Loved Tom Gordon'' κλπ. Μάλλον πρέπει να τους στείλουμε ένα mail με τις απορίες μας για να μας πουν τι παίζει...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά "άσχημο" που δεν μεταφράζονται αυτά τα βιβλία στα ελληνικά. Είναι και τόσο παλιά (ειδικά το firestarter). Αν κάποιος πάντως δεν έχει πρόβλημα με τα αγγλικά και με τα μεταχειρισμένα μπορεί να τα βρει στο διαδίκτυο σχεδόν τσάμπα. :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά "άσχημο" που δεν μεταφράζονται αυτά τα βιβλία στα ελληνικά. Είναι και τόσο παλιά (ειδικά το firestarter). Αν κάποιος πάντως δεν έχει πρόβλημα με τα αγγλικά και με τα μεταχειρισμένα μπορεί να τα βρει στο διαδίκτυο σχεδόν τσάμπα. :)

 

Ε μα επειδή ακριβώς ορισμένοι έχουμε πρόβλημα με τα Αγγλικά, θέλουμε τόσο πολύ να μεταφραστούν ;-) Διαφορετικά δεν θα μας ένοιαζε. Πάντως όπως έχω πει και άλλες φορές, θα προσπαθήσω να βελτιώσω τα Αγγλικά μου έτσι ώστε να είμαι σε θέση να διαβάζω -επιτέλους- στο πρωτότυπο. Όχι μόνο για τα αμετάφραστα του Κινγκ, αλλά και για αρκετά άλλα βιβλία που μ' ενδιαφέρουν. Άλλη λύση δεν υπάρχει.

 

Θα τους στείλω mail κάποια στιγμή μέσα στην βδομάδα να τους ρωτήσω γιατί δεν τα μεταφράζουν και θα ενημερώσω.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

 

Αν δεν κανω λαθος, η Bell επανακυκλοφορησε τη γεννηση του πιστολερο (ή τελος παντων μειωσε την τιμη του). Γι' αυτο και μου δημιουργηθηκε η απορια.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα mail στην Bell την Δευτέρα και μου απάντησαν πριν από λίγο αυτό:

 

Αγαπητέ κύριε Ρέρα, Σας ευχαριστούμε για το email σας και τα καλά σας λόγια.
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως, πράγματι, σχεδιάζουμε την έκδοση παλαιότερων βιβλίων του Stephen King που δεν έχουν μεταφραστεί μέχρι σήμερα στα ελληνικά.
Αυτή τη στιγμή δε μπορούμε να σας δώσουμε συγκεκριμένους τίτλους και ημερομηνίες κυκλοφορίας, ωστόσο υπολογίζουμε πως θα αρχίσουν να εκδίδονται σταδιακά από τον επόμενο χρόνο.
Για όλες τις νέες μας κυκλοφορίες μπορείτε φυσικά να ενημερώνεστε από το www.bell.gr καθώς και από τη σελίδα μας στο Facebook https://www.facebook.com/BELLpublishing

 Με εκτίμηση,
ΕΚΔΟΣΕΙΣ BELL - Εκδοτικό Τμήμα

Edited by Δημήτρης
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τέλειο πραγματικά. Λίγη υπομονή λοιπόν και ας ελπίσουμε ότι από τον Δεκέμβριο που κυκλοφορεί το ''Mr. Mercedes'' θα αρχίσουν για τα καλά τα ωραία :lolipop:

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να γινει πραγματικοτητα γιατι οπου να ΄ναι θα ξεμεινω απο τιτλους του Κινγκ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 λέει σ' ένα σημείο πως διαβάζει ογδόντα βιβλία σ' ένα ημερολογιακό έτος. Με την υποσημείωση μάλιστα ότι είναι... αργός αναγνώστης :juggle: Εγώ διαβάζω γύρω στα εξήντα, και πρέπει να ζοριστώ λίγο για να πιάσω τα εβδομήντα. Δεν μπορώ λοιπόν να καταλάβω πως αυτός διαβάζει τόσο, σε συνδυασμό με τον περιορισμένο του χρόνο. Γράψιμο, ραδιόφωνο, συναυλίες, οικογενειακές υποχρεώσεις, ενημέρωση του site του κλπ.  :mf_sherlock:

 

 

 

To ειχες ξεχασει το ποστ σου εδω ε? :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να πάρω ένα βιβλίο του King αλλά έχει τόσα πολλά και θέλω να είναι τρόμου. Δηλαδή δεν θέλω κάτι σαν το "πράσινο μίλι". Αλλά να συμβαίνει και κάτι παράξενο και ανεξήγητο (όχι όπως πχ το Μίζερι). Πείτε μου ένα ή δύο σε περίπτωση που έχει εξαντληθεί κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

Απλα και γρηγορα, Σαλεμς Λοτ και Το Αυτο!

Ωραία. Θα κοιτάξω πρώτα για το Σάλεμς Λοτ γιατί έχω δει άπειρες φορές το Αυτό σε μίνι σειρά. Σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα βιβλίο του King αλλά έχει τόσα πολλά και θέλω να είναι τρόμου. Δηλαδή δεν θέλω κάτι σαν το "πράσινο μίλι". Αλλά να συμβαίνει και κάτι παράξενο και ανεξήγητο (όχι όπως πχ το Μίζερι). Πείτε μου ένα ή δύο σε περίπτωση που έχει εξαντληθεί κάποιο.

Σαλεμς Λοτ οπωσδήποτε. Τσέκαρε και την Ιστορία της Λίσι αν και οι περισσότεροι δεν τη προτείνουν. Και οπωσδήποτε το 'Ολα είναι Δυνατά, μια σειρά 13 διηγημάτων με το 1408 και το Η σφαίρα του τρόμου να παιζουν πρώτη θέση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νεκρή ζώνη

 

Τέταρτο βιβλίο του Στίβεν Κινγκ που διαβάζω φέτος, μόλις τριακοστό τρίτο συνολικά. Είναι μέσα στα είκοσι πιο γνωστά του έργα, έχει μεταφερθεί στον κινηματογράφο με επιτυχία το 1983 σε σκηνοθεσία Ντέιβιντ Κρόνενμπεργκ και με πρωταγωνιστή τον Κρίστοφερ Γουόκεν, έγινε βιντεοταινία το 2002 και τηλεοπτική σειρά 81 επεισοδίων από το 2002 έως και το 2007, ανήκει μάλιστα στην συλλογή μου από το μακρινό, πλέον, 2008, αλλά εγώ το φετινό καλοκαίρι είπα επιτέλους να το διαβάσω. Και πολύ καλά έκανα.

 

Ας ξεκινήσουμε από τα εύκολα, που είναι η περίληψη της ιστορίας: Ο Τζόνι Σμιθ όταν ήταν μικρός χτύπησε στο κεφάλι του και για λίγες στιγμές επισκέφτηκε αυτό που ονόμασε αργότερα Νεκρή Ζώνη. Είδε κάποια περίεργα πράγματα. Για λίγο. Αρκετά χρόνια αργότερα, καθηγητής σε Γυμνάσιο σε μια μικρή επαρχιακή πόλη πλέον, επισκέπτεται με την κοπέλα του ένα Λούνα Παρκ, όπου θα παίξει τον Τροχό της Τύχης. Εκείνο το βράδυ θα αποβεί μοιραίο για την μετέπειτα ζωή του, μιας και μετά από ατύχημα χτυπάει ξανά στο κεφάλι (μεταξύ άλλων) και πέφτει σε κώμα για κάτι λιγότερο από πέντε χρόνια! Κάποια μέρα ξυπνάει, σαν να μην τρέχει τίποτα. Εγχειρήσεις, φυσιοθεραπείες και πάει λέγοντας, μέχρι να γίνει σχετικά καλά. Έχει αποκτήσει ένα χάρισμα όμως... ή μια κατάρα: Μπορεί να δει το μέλλον, αγγίζοντας και μόνο κάποιον άνθρωπο ή ένα αντικείμενο. Μπορεί να δει και το παρελθόν του, σκέψεις και πολλά άλλα. Κάποια στιγμή θα δει και κάτι πολύ επικίνδυνο, κάτι που μελλοντικά θα μπορούσε να βάλει ολόκληρη την ανθρωπότητα σε κίνδυνο. Και τότε θα πρέπει να δράσει...

 

Αυτά σε γενικές γραμμές. Μην περιμένετε τρόμο, έντονη δράση ή ιδιαίτερο σασπένς. Εννοείται πως υπάρχουν δυνατές στιγμές, μια κάποια ένταση (ειδικότερα προς το τέλος) και ενδιαφέρον για την συνέχεια, αλλά άλλο ήταν το κύριο μέλημα του Κινγκ: Ήθελε να δείξει πως ένα τέτοιο χάρισμα (κατά πολλούς) επηρεάζει σε τόσο μεγάλο βαθμό, κυρίως αρνητικά, έναν απλό νέο άνθρωπο που είδε την ζωή του ν'αλλάζει τόσο δραματικά, ενώ είχε όλα τα φόντα για μια ευτυχισμένη και απλή ζωή. Ο Κινγκ είναι μάστορας στην σκιαγράφηση των χαρακτήρων και τις περιγραφές της καθημερινότητας και εδώ δίνει ρέστα. Η ιστορία μπορεί να κινείται κάπως αργά, είναι η αλήθεια, αλλά σε κανένα μα κανένα σημείο δεν ένιωσα βαρεμάρα. Πραγματικά δέθηκα τόσο με την ιστορία όσο φυσικά και με τους χαρακτήρες.

 

Η πλοκή είναι καλοδουλεμένη και με στιγμές έντασης εκεί που πρέπει. Εγώ όμως ενθουσιάστηκα με τους χαρακτήρες, τους διαλόγους, τις περιγραφές και φυσικά με την κεντρική ιδέα. Αυτά κάνουν την διαφορά στο βιβλίο. Από κει και πέρα η γραφή είναι τρομερή, ευκολοδιάβαστη, κλασική γραφή Κινγκ, δεν απογοητεύει σε καμία περίπτωση. Και η ατμόσφαιρα σε σημεία σκοτεινή, σε άλλα μελαγχολική και κάπως βαριά, σε κάποια άλλα πιο ευχάριστη, γενικά πάντως πολύ ωραία.

 

Αυτά είχα να πω. Το βιβλίο δεν είναι αριστούργημα, αλλά είναι πραγματικά πολύ καλό και ενδιαφέρον. Είτε κάποιος είναι φαν του Στίβεν Κινγκ είτε απλώς θέλει να διαβάσει μια καλή και ξεχωριστή ιστορία, πιστεύω ότι αξίζει να διαβάσει το βιβλίο αυτό, για πολλούς και διάφορους λόγους. Το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ και αν δεν ήθελα να αδικήσω άλλα βιβλία του Κινγκ, ελαφρώς καλύτερα, ίσως να του έβαζα και μεγαλύτερο βαθμό από τα τέσσερα αστεράκια στο Goodreads (τέσσερα και μισό για την ακρίβεια, αλλά δεν γίνεται).

 

9/10

Edited by BladeRunner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειχα ξαναγραψει, η Νεκρη Ζωνη ειναι το πρωτο βιβλιο του Κινγκ που διαβασα. Προσωπικα ειναι και το αγαπημενο μου (μαλλον εξαιτιας του οτι ηταν το πρωτο). Μαλιστα, ενω δε διαβαζω δευτερη φορα κανενα βιβλιο, το συγκεκριμενο ειναι το μοναδικο που εχω διαβασει ξανα.

 

 

Θυμαμαι οτι μολις το τελειωσα πολλοι με ρωτουσαν την αποψη μου γιατι δεν ειχαν διαβασει Κινγκ αλλα βεβαια ηξεραν τη φημη του. Η συντομη απαντηση που τους εδινα ηταν "πολυ ιδιαιτερο βιβλιο".

 

 

Με τον κινδυνο να επαναληφθω (αφου εχω ξαναγραψει εδω την αποψη μου), θα αναφερω απλα οτι η Ζωνη τα εχει ολα: Στις πρωτες σελιδες σου κινει το ενδιαφερον, στη συνεχεια γινεται θλιβερο (σχεδον καταθλιπτικο...) και οσο προχωρα η ιστορια εχει δοσεις αγωνιας -με πολυ λιγο τρομο ισως, ενω σε καποια σημεια του ειναι ευχαριστο και σε αλλα μελαγχολικο.

 

 

Για τη σκιαγραφηση των χαρακτηρων και τον τροπο γραφης δε χρειαζονται πολλα λογια. Μιλαμε για Στεφεν Κινγκ...

 

 

Συνολικα, δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος για τη Νεκρη Ζωνη, το σιγουρο ομως ειναι οτι δεν προκειται να απογοητευσει κανεναν φανατικο αναγνωστη του Βασιλια.

 

Κινγκ στην καλυτερη του φορμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να βάλω και το δικό μου λιθαράκι στο νήμα…

Τώρα το καλοκαίρι διάβασα το πρώτο μου βιβλίο του Βασιλιά του Τρόμου – ίσως λίγο αργά βέβαια.

 

O.T.

Μια μικρή παρένθεση:

Για κάποιο λόγο παλιότερα θεωρούσα ότι ο King ήταν κάτι σαν Άρλεκιν, βέβαια με πολύ ενδιαφέροντα concepts που έκαναν με τη σειρά τους συνήθως καλές ταινίες, αλλά όχι και τόσο λογοτεχνικά.

Πάντως κάτι που ορισμένες ταινίες βασισμένες σε βιβλία του για μένα είναι σχεδόν (ή και όχι σχεδόν) αριστουργηματικές -ενδεικτικά αναφέρω το Shawshank Redemption, τη Λάμψη του Κιούμπρικ και το Misery, ενώ ακολουθούν ακόμα αρκετές- κάτι τα σχόλια του Φόρουμ, αποφάσισα να τον δοκιμάσω.

 

Πρώτη Επαφή με Salem’s Lot (αν και σα θεματολογία δε με τραβούσε, διάβασα καλά σχόλια από τη μια και από την άλλη ήταν από τα σχετικά μικρά του που θεωρούνται κι από τα καλύτερά του, σε σύγκριση με κάτι κοράκια και αυτά).

Σχόλια:

Γενικώς:

Καλύτερο σε πολλούς τομείς απ’ ό,τι περίμενα, σε άλλους θα μπορούσε να με ικανοποιήσει και περισσότερο. Γενικά μου άρεσε και έφευγαν άνετα οι σελίδες.

Στα επιμέρους,

Γραφή:

+Απλή, κατανοητή, με ωραίες εικόνες, χωρίς κουραστικές περιγραφές, με ωραίους διαλόγους. Ωραία ατμόσφαιρα, με λίγες λέξεις. Πιο καλογραμμένο απ' ό,τι περίμενα.

- Σαν αρνητικό δεν έχω κάτι. Μόνο το ότι δε βρήκα κάτι προσωπικό στη γραφή. Αν και είχε κάποια χαρακτηριστικά, μου φάνηκε ότι δεν είχε κάτι ιδιάζον για να την κάνει να ξεχωρίσει, να διαβάσω κάτι χωρίς να μου πουν ποιος το ‘γραψε και να πω ο King. Βέβαια λίγοι το καταφέρνουν αυτό και πρέπει σίγουρα να διαβάσω περισσότερα έργα του για να μπορώ να το κρίνω.

Πλοκή:

+ Κρατάει το ενδιαφέρον συνεχώς, αν και αργεί λίγο να πάρει μπρος. Υπάρχει η σωστή κλιμάκωση.

- Κάποιες απορίες που μου έμειναν, που ίσως να έχουν σχέση και με το μύθο των βρικολάκων, αν και δε χάλασαν την ανάγνωση:

 

Γιατί ο αγιασμός κι οι σταυροί λειτουργούν ως όπλα εναντίον των βρικολάκων; Είναι θέμα πίστης στη λειτουργία τους; Εφόσον και άτομα που δεν πιστεύουν στον Θεό των καθολικών κατάφεραν να τους διώξουν με το σταυρό;

 

Χαρακτήρες:

+Καλογραμμένοι, από τα πρώτες σειρές τους γνωρίζεις, αποκτούν υπόσταση. Επίσης με έπεισαν για τα κίνητρά τους. Καλή κι η μετάβαση από τη δυσπιστία του υπερφυσικού στην αποδοχή.

- Είναι ίσως περισσότεροι απ’ όσο χρειάζεται, αν και αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Και ορισμένες φορές μου φαίνονταν και περισσότεροι απ' όσοι ήταν καθώς ξεχνούσα και τα ονόματα, αλλά αυτό ίσως να είναι και δικό μου θέμα που δεν τα συγκρατώ απευθείας.

- Αν και πολύ σύντομα γνωρίζεις πράγματα για τις ζωές πολλών ηρώων, δε νομίζω ότι μπαίνεις βαθιά σε κανέναν, ότι μπαίνεις στην κοσμοθεωρία του, στο ποιος πραγματικά είναι. Επειδή ήταν σχετικά καλογραμμένοι και διακριτοί, γι' αυτό ίσως να μου έλειψε. Γιατί τους γνώρισα σύντομα, αλλά αφότου έγινε αυτό δεν άλλαξε η γνώμη μου γι' αυτούς παρά λίγο.

 

Και γενικά το βασικό μου πρόβλημα με το έργο είναι ότι ενώ ο κύριος φαίνεται να κατέχει την τέχνη της γραφής, της δημιουργίας ιστοριών και χαρακτήρων, για κάποιο λόγο μου φαίνεται ως έργο αρκετά επιφανειακό. Σα να μπορούσε να σκαλίσει κάποια πράγματα και δεν το έκανε. Σα να άφησε πολλές ανεκμετάλλευτες ευκαιρίες. Αν και υπήρχαν δυο τρία σημεία που κάτι πήγε να γίνει, αλλά και πάλι το έστρεψε προς την πλοκή (το οποίο για κάποιους είναι συν)

 

Ήταν πολύ διασκεδαστικό έργο, βέβαια. Δεδομένων των χαρακτήρων του μπορούσε να είναι ένα κλικ παραπάνω. Ως έφηβος ίσως να το είχα απολαύσει ακόμη περισσότερο (χωρίς να λέω ότι είναι για εφήβους ως βιβλίο)

Αλλά δεδομένου του θέματός του, ικανοποιημένος έμεινα! Αν και δεν ένιωσα τρόμο, κρατώ την ατμόσφαιρα, τους χαρακτήρες και την αγωνία σε μερικά σημεία που δε σε άφηνε να το διακόψεις.

 

Τελείωσα! Μα γιατί να γράφω πάντα τόσα πολλά;!

 

Άντε σειρά έχουν στο μέλλον το  Κοράκι  (που μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ως θεματολογία κι ίσως να μου δώσει αυτό που μου έλειψε από το συγκ εκριμένο, αυτό το κάτι παραπάνω), το Αυτό (που διαφημίζεται τόσο εδώ όσο και γ ενικώς ως ένα από τα καλύτερά του και πιο τρομαχτικά του), το Μακριά Πορεία και τον Δρομέα (που είναι εξαντλημένα, αλλά αρκετά ενδιαφέροντα ως concepts, ιδίως το 1 ο).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός ο King, αδιαμφισβήτητα. Λίγο στις μικρές του ιστορίες μου τα χάλασε στο "Ιστορίες του λυκόφωτος". 

Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/watch?v=pP9-6F3HMfI
Αν μη τι άλλο, πρέπει να είναι αρκετά ενδιαφέρουσα η ταινία. Για όσους δεν γνωρίζουν, η ταινία βασίζεται σε μία ιστορία του Κινγκ από το "Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θελω να κανω μια ερωτηση. Μολις ειδα οτι απο τα τελη του μηνα, ο ΣΚΑΙ θα δειχνει τον Θολο, τη μινι σειρα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Εχει μεγαλη σχεση με το βιβλιο; Επειδη σκοπευω να το διαβασω καποια στιγμη, η σειρα θα μου κανει spoiler; Αν ειναι ετσι, καλυτερα να μην την παρακολουθησω.

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστη έως καμία. Μόνο στα πρώτα επεισόδια υπάρχουν κάποια κοινά σημεία, αλλά από εκεί και μετά χάνεται τελείως η μπάλα. Και οι ίδιοι οι χαρακτήρες, που είναι και το βασικότερο κομμάτι του βιβλίου, δεν έχουν καμία σχέση. Τα σπόιλερ θα είναι μικρά και όχι τόσο σημαντικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..