Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Τι μαγικος ανθρωπος αυτος ο king... 

Ειμαι πολυ παραξενος με τα βιβλια, σαν τις θειτσες που αγοραζουν παπουτσια. Το ενα μου βρωμαει, το αλλο μου ξυνιζει....Δυσκολα θα πορωθω με ενα βιβλιο. Αυτος ο ανθρωπος μπορει να γραψει ενα βιβλιο που το θεμα του να σου ειναι εντελως αδιαφορο, και ο τροπος που το σερβιρει να σου δημιουργει τετοιες εικονες, που θελοντας και μη, να σε τραβαει να δεις τι θα γινει. Τοσο δυνατες εικονες, τοσο δυνατα συναισθηματα.... Πως τα καταφερνει ρε γαμωτο. Διαβαζεις ενα βιβλιο με θεματολογια που προτημας και σου ρχονται εικονες και λες "ε και", και διαβαζεις κειμενο του king με θεματολογια που δεν ειναι και η πρωτη στη λιστα σου, και το ζεις.

 

Ο king ειναι KING. τελος.

Edited by alucardos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, διάβασα πρόσφατα και δεν έχω γράψει ακόμα σχόλιο για τα:

 

Joyland: Μια φίλη που έχει διαβάσει τα πάντα από ΣΚ λέει ότι πιθανόν αυτό να είχε γραφτεί παλιότερα και απλώς τώρα να δημοσιεύτηκε και τείνω να συμφωνήσω, γιατί χάσκει κάπως από δομή. Επι υπερβολικά πολλές σελίδες στην αρχή (πάνω από 130-150) περιγράφει απλά τη ζωή του Ντέβιν στην Τζόιλαντ, χωρίς να δίνει κανένα στοιχείο πάνω σε αυτό που υποθέτω πως πρέπει να θεωρηθεί το ζουμί του βιβλίου (το άρρωστο αγοράκι). Ή, αν δεν είναι αυτό το ζουμί, ποιο είναι; Τεσπα, παρ 'όλα αυτά μου άρεσε αρκετά, γιατί το γράψιμο είναι πολύ καλό και ενδιαφέρον, γιατί μου αρέσει το θέμα "ανήκω σε μια ομάδα με τους δικούς της κώδικες και κοινά σημεία" και γιατί το υπερφυσικό στοιχείο είναι ελάχιστο.

 

Το Πράσινο Μίλι: Η ταινία μου είχε αρέσει πολύ και την είχα δει τουλάχιστον 3 φορές τότε (και πάντα με κάνει να κλαίω). Τώρα που διάβασα και το βιβλίο (το οποίο δε μπορούσα να το αφήσω μέχρι να το τελειώσω) μου φαίνεται πως η ταινία έκοψε πολλά που δε χρειάζονταν και που χρησίμεψαν στο συγγραφέα για να ενώσει μεταξύ τους τις νουβέλες από τις οποίες αποτελούνταν στην αρχή, λέει, το βιβλίο (όλη η ιστορία του γέρου Πολ στο γηροκομείο). Από την άλλη το βιβλίο δίνει περισσότερες πληροφορίες από την ταινία για την κυρίως ιστορία, με τις φυλακές. Και τα prison dramas μου αρέσουν, αν και θα τα προτιμούσα πιο σύγχρονα, όχι του 1935. Γενικά πολύ δυνατή ιστορία, με αρκετούς χαρακτήρες που ξεχωρίζουν και σου μένουν στο μυαλό, εκτός ίσως από τον πρωταγωνιστή, που, ως αφηγητής, πρέπει να είναι "ένας απλός καθημερινός άνθρωπος", χωρίς κάτι το ιδιαίτερο (και γι' αυτό τον παίζει ο Τομ Χανκς).

 

Γενικά: Ο Στίβεν Κινγκ συνιστά στους νέους συγγραφείς να κόβουν όσα περισσότερα μπορούν από τα κείμενά τους, ενώ ο ίδιος γράφει τούβλα. Πώς συμβιβάζονται αυτά; Μετά από αυτά τα δύο βιβλία υποψιάζομαι ποια μπορεί να είναι η απάντηση: από τα βιβλία του ΣΚ εγώ δε θα έκοβα λέξεις και φράσεις, αλλά θα έκοβα κεφάλαια, σκηνές και χαρακτήρες. Τόοοσες σελίδες για το ποντίκι; Εντάξει, το καταλάβαμε ότι είναι ξεχωριστό, αλλά ξαναπιάσε και την κανονική ιστορία κάποια στιγμή πριν βαρεθούμε.

Αναρωτιέμαι επίσης μήπως, όταν οι (καλοί) συγγραφείς γράφουν σε πρώτο πρόσωπο, νιωθουν την ανάγκη να "χειροτερέψουν" σε κάποια σημεία το γράψιμό τους ή την ανοιχτομυαλιά τους, για να πείσουν ότι αυτό το έγραψε ο δεσμοφύλακας Πολ Έτζκομπ και όχι ο Στίβεν Κινγκ, ούτε καν ο φιλόλογος Τζέικ Έπινγκ (από το "11.22.63") ή ο μετρίως επιτυχημένος, λέει, συγγραφέας Ντέβιν Τζόουνς του Joyland.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραία γραμμένη πολυλογία, αλλά μερικές φορές δεν ανυπομονείς να προχωρήσει η υπόθεση;

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραία γραμμένη πολυλογία, αλλά μερικές φορές δεν ανυπομονείς να προχωρήσει η υπόθεση;

 

Ναι, σίγουρα, αλλά τις περισσότερες φορές είναι τόσο ωραία τα κομμάτια της πολυλογίας του που ξεχνάω και ότι υπάρχει υπόθεση :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για μενα, η ιστορια του Πολ στο γηροκομειο καλως κοπηκε στην ταινια. Κι αν δεν εγραφε ο Κινγκ το βιβλιο σπασμενο σε ενα κομματι ανα μηνα, πιθανως να μη χρειαζοταν καν να αναφερθει τοσο στην ιστορια του Πολ.

 

 

Ειδικα αυτο το bullying του ενος γεροντα στον αλλον, κατανταει καπου αναληθοφανες και τραβηγμενο απο τα μαλλια.

 

 

Κατα τα αλλα, υπεροχο βιβλιο, υπεροχη ταινια και υπεροχος Μαικλ Κλαρκ Ντανκαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μενα, η ιστορια του Πολ στο γηροκομειο καλως κοπηκε στην ταινια. Κι αν δεν εγραφε ο Κινγκ το βιβλιο σπασμενο σε ενα κομματι ανα μηνα, πιθανως να μη χρειαζοταν καν να αναφερθει τοσο στην ιστορια του Πολ.

 

 

Ειδικα αυτο το bullying του ενος γεροντα στον αλλον, κατανταει καπου αναληθοφανες και τραβηγμενο απο τα μαλλια.

 

 

Κατα τα αλλα, υπεροχο βιβλιο, υπεροχη ταινια και υπεροχος Μαικλ Κλαρκ Ντανκαν.

 

Συμφωνώ απολύτως και ειδικά για τον ΜKD. Ειδικά γι' αυτήν την ταινία, ψάχνοντας για βιντεάκια making of στο youtube βρήκα ότι είναι κι άλλος ηθοποιός από εκεί που πέθανε και μάλιστα πολύ πιο σύντομα μετά την ταινία και πιο νέος. Αυτός που έπαιζε τον Ντελακρουά, αυτόν με το ποντίκι.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστος ηθοποιος ηταν αυτος, κωμικος κυριως. Αν δεν κανω λαθος πεθανε απο AIDS ή κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλά χρόνια διαζυγίου με τα βιβλία του, διάβασα το κινητό. Πλέον δεν τρομάζω με το παραμικρό, αλλά η ιστορία είναι καλή. Ωστόσο ναί, έχουμε μάθει πιά, ότι δεν είναι μόνο ο Κίνγκ τρόμος, αλλά πρέπει να παραδεχτώ προσωπικά, ότι αυτός με τη Λάμψη (βιβλίο και ταινία) με έβαλε στο μονοπάτι της μιάς κατεύθυνσης.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα ένα κειμενάκι για τους αγαπημένους μου "κακούς" από τα βιβλία του King!

Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά!

http://rocknlol.gr/index.php/rocknlol/utopia/159-%CE%BF%CE%B9-bad-guys-%CF%84%CE%BF%CF%85-stephen-king

 

Καταπληκτική δουλειά, μπράβο :good:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποίησα τη λέξη "μαλάκας" λίγο παραπάνω από όσο θα έπρεπε ίσως, αλλά κάποιοι με εκνεύρισαν μόνο που τους θυμήθηκα!

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα ένα κειμενάκι για τους αγαπημένους μου "κακούς" από τα βιβλία του King!

Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά!

http://rocknlol.gr/index.php/rocknlol/utopia/159-%CE%BF%CE%B9-bad-guys-%CF%84%CE%BF%CF%85-stephen-king

Πολύ καλή δουλειά φίλε iliosporos. 

Την μοναδική αλλαγή που θα έκανα εγώ θα ήταν ο Ντέιλον στην θέση της Κριστίν.. Με είχε μαγέψει αυτός ο χαρακτήρας και εννοείται πως τον έχω μισήσει..

Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να ξεκινήσω ένα βιβλίο με vampires αυτές τις μέρες και λέω να προτιμήσω το Σαλεμς Λοτ. Έχω ακούσει καλά λόγια. Μήπως υπάρχει καμμία αντιπρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ξεκινήσω ένα βιβλίο με vampires αυτές τις μέρες και λέω να προτιμήσω το Σαλεμς Λοτ. Έχω ακούσει καλά λόγια. Μήπως υπάρχει καμμία αντιπρόταση;

 

Για Στίβεν Κινγκ θα έλεγα ότι το ''Σάλεμς Λοτ'' είναι η καλύτερη επιλογή. Δεν ξέρω μάλιστα και αν έχει γράψει άλλο βιβλίο με βρικόλακες. Για άλλους συγγραφείς, δες εδώ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

 

 

Θέλω να ξεκινήσω ένα βιβλίο με vampires αυτές τις μέρες και λέω να προτιμήσω το Σαλεμς Λοτ. Έχω ακούσει καλά λόγια. Μήπως υπάρχει καμμία αντιπρόταση;

Για Στίβεν Κινγκ θα έλεγα ότι το ''Σάλεμς Λοτ'' είναι η καλύτερη επιλογή. Δεν ξέρω μάλιστα και αν έχει γράψει άλλο βιβλίο με βρικόλακες. Για άλλους συγγραφείς, δες εδώ.

Σε ευχαριστώ Δημήτρη. Δεν είχα εντοπίσει το συγκεκριμένο topic. Θα παρω ιδέες απο εκεί.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα μετά από τεράστια διαλλειματα το Δόκτωρ Ύπνος σήμερα!!Νομίζω ότι όλοι ενθουσιάστηκαν στην ιδέα ενός sequel της Λάμψης, έχοντας όμως κάποιες επιφυλάξεις γιατί το βιβλίο με το οποίο η σύγκριση είναι αναπόφευκτη αποτελεί ένα απ'τα πιο σημαντικά έργα του King.Το Δόκτωρ Ύπνος λοιπόν, για μένα είναι ένα πάρα πολύ δυνατό βιβλίο το οποίο πλησιάζει αρκετά την έκταση της Λαμψης!!!

Edited by Μιχάλης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Βρήκα 2 αγγελίες, στις οποίες πουλάνε Το σκυλί της Πόλαροιντ(5 ευρώ) και το Εργα Οδοποιίας(δεν ξέρω πόσο). Ενδιαφέρεται κανένας να του στείλω το λινκ;

Link to comment
Share on other sites

Το σκυλί της Πολαρόιντ το καβάτζωσα τελικά για έναν φίλο μου και για το Έργα Οδοποιίας, μου έστειλαν pm και έχει πάρει κι αυτό τον δρόμο του(ελπίζω). :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, 3 Δεκεμβρίου κυκλοφορεί το Mr. Mercedes από εκδόσεις Bell.

Link to comment
Share on other sites

Καλως να μας ερθει αλλα θα προτιμουσα να περιμενα αλλα 2-3 χρονια το mr mercedes σε ανταλαγμα με τα ανεκδοτα του!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

Τον κίνγκ τον γνώρισα πριν αρκετά χρόνια όταν βγήκε στην Ελλάδα το βιβλίο Νυχτερίτες. Το πήρα, άρχισα να το διαβάζω αλλά επειδή δεν είμαι λάτρης του τρόμου, μετά από 60 - 70 σελίδες το παράτησα. Από τότε δεν ασχολήθηκα ξανά με τον κινγκ μέχρι που πριν τέσσερις μήνες ανακάλυψα το 22/11/63. Διάβασα την περίληψη από πίσω, το βρήκα ενδιαφέρον, δεν ήταν τρόμου και το πήρα. Μπορώ να πω ότι είναι ότι καλύτερο έχω διαβάσει, τρομερή πλοκή, αγωνία, καλογραμμένο, υπέροχους χαρακτήρες κλπ. Το ξεπέταξα σε ελάχιστες μέρες. Μετά από αυτό αγόρασα το Θόλο και το Καλοκαίρι της Διαφθοράς και τα αγόρασα επειδή δεν είναι τρόμου. Δεν τόχω με τον τρόμο, αγάπησα όμως το γράψιμο του κινγκ. 

Θα παρακαλούσα όσους έχουν την καλοσύνη να μου υποδείξουν βιβλία του κίνγκ τα οποία δεν είναι τρόμου.

Έχω στα σκαριά το Πράσινο Μίλι και τη Ρίτα Χέϊγουορθ, αν τα βρω.

Το Καρδιές στην Ατλαντίδα το έψαχνα απεγνωσμένα επί ένα μήνα αλλά δεν υπάρχει πουθενά ούτε καν μεταχειρισμένο, απελπίστηκα και σταμάτησα τις προσπάθειες. Έχω την ταινία όμως και θα την δω κάποια στιγμή.

Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες. Πολλά είναι τα βιβλία του Κινγκ που δεν είναι τρόμου, για την ακρίβεια ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι του έργου του. Και για εμένα αδίκως χαρακτηρίζεται μόνο ως τέτοιος συγγραφέας. Μερικές προτάσεις: Οργή, Ντολόρες Κλέμπορν, Η Μακριά Πορεία, Στάσου Πλάι μου, Μπλέιζ.

 

Και μην απογοητεύεσαι που δεν έχεις καταφέρει να βρεις ακόμη αυτά που θέλεις. Οπλίσου με υπομονή, συνέχισε το ψάξιμο και έχεις να ανακαλύψεις μπόλικα διαμάντια.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..