Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Καλωσόρισες. Πολλά είναι τα βιβλία του Κινγκ που δεν είναι τρόμου, για την ακρίβεια ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι του έργου του. Και για εμένα αδίκως χαρακτηρίζεται μόνο ως τέτοιος συγγραφέας. Μερικές προτάσεις: Οργή, Ντολόρες Κλέμπορν, Η Μακριά Πορεία, Στάσου Πλάι μου, Μπλέιζ.

 

Και μην απογοητεύεσαι που δεν έχεις καταφέρει να βρεις ακόμη αυτά που θέλεις. Οπλίσου με υπομονή, συνέχισε το ψάξιμο και έχεις να ανακαλύψεις μπόλικα διαμάντια.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είχα την εντύπωση ότι έγραφε αποκλειστικά βιβλία τρόμου. Θα τα ψάξω τα βιβλία που προτείνεις.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Εγώ πάλι πόσο καμένος είμαι που προτείνω 'Το Πρόσωπο του Φόβου' ??

καμμενος δεν εισαι το προσωπο του φοβου ηταν απο τα πρωτα του King που ειχα διαβασει και μου αρεσεαλλα ο φιλος θελει να μην ειναι τρομου και το συγκεκριμενο οπως και να το δεις τον εχει και τον τρομο του και την φαντασια του!!
Link to comment
Share on other sites

To Tέλος της Αθωότητας (Στάσου πλάι μου) που δεν είναι τρόμου βασικά, το έχουν και στα public όπότε όπου και να μένεις το τσιμπάς. Δεν είναι και ακριβό. Αν είσαι Αθήνα -ή και Θεσσαλονίκη- μια γύρα σε παλαιοβιβλιοπωλεία μπορεί να είναι άκρως αποτελεσματική. Βασικά αν είσαι Θεσσαλονίκη το βρίσκεις αφού εκεί είναι ο εκδοτικός οίκος που το έβγαλε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει στην Ελλάδα κάποιος Σύλλογος φίλων Stephen King.

ή αντίστοιχα αν υπάρχει κάποιος που έχει μελετήσει πολύ το έργο του;;

 

Έχετε καμία ιδέα;;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

6 Δεκεμβρίου κυκλοφορεί ο Κύριος Μερσέντες...

Σαββατιάτικα???

Το τρέιλερ με έχει ψήσει για τα καλά!!

Link to comment
Share on other sites

 

6 Δεκεμβρίου κυκλοφορεί ο Κύριος Μερσέντες...

Σαββατιάτικα???

Το τρέιλερ με έχει ψήσει για τα καλά!!

 

 

Έλα ντε! Έτσι λέει στην σελίδα των εκδόσεων στο Facebook. Μάλλον 5 Δεκεμβρίου που είναι Παρασκευή. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

6 Δεκεμβρίου κυκλοφορεί ο Κύριος Μερσέντες...

Σαββατιάτικα???

Το τρέιλερ με έχει ψήσει για τα καλά!!

 

 

Έλα ντε! Έτσι λέει στην σελίδα των εκδόσεων στο Facebook. Μάλλον 5 Δεκεμβρίου που είναι Παρασκευή. 

 

Για όσα βιβλία έχω παρακολουθήσει την κυκλοφορία τους πέφτει Παρασκευή.Μάλλον για λάθος πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να το βαλουμε και αυτο στην "Βασιλογωνια" μαζι με τα αλλα!!

post-4116-0-39593600-1415347739_thumb.jpg

post-4116-0-05754500-1415347818_thumb.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε e-mail από την Cemetary Dance, που με ενημέρωσε πως το καινούριο βιβλίο του Κινγκ που θα βγει κάποια στιγμή του χρόνου, θα λέγεται Finders Keepers , με χαρακτήρες από το Mr. Mercedes. Επίσης θα βγάλει και μία συλλογή με 20 διηγήματα. Μου φαίνεται πως ότι σκουπίδι βρήκε στο μπαούλο του, θα βρίσκεται εκει μέσα. Ελπίζω να διαψευστώ όμως.

Link to comment
Share on other sites

or_8586576285_bell%201074low.jpg

 

Βγήκε και στο site των εκδόσεων... 6 Δεκεμβρίου.

 

Σελίδες: 512, Τιμή: 8,40€

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αρχισα την Μακρια Πορεια του King(η μηπως να πω του Bachman?)Ενταξει το πως καταφερνει να δημιουργει χαρακτηρες αυτος ο ανθρωπος ειναι απιστευτο.Στις πρωτες 50 σελιδες εχεις δεθει με τους "ηρωες" του βιβλιου και τωρα που ειμαι στην 100η σελιδα εχω αρχισει και αγχωνομαι γι αυτους και το αν, και τι θα παθουν!!!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αρχισα την Μακρια Πορεια του King(η μηπως να πω του Bachman?)Ενταξει το πως καταφερνει να δημιουργει χαρακτηρες αυτος ο ανθρωπος ειναι απιστευτο.Στις πρωτες 50 σελιδες εχεις δεθει με τους "ηρωες" του βιβλιου και τωρα που ειμαι στην 100η σελιδα εχω αρχισει και αγχωνομαι γι αυτους και το αν, και τι θα παθουν!!!

 

Αυτό το βιβλίο δεν μπορώ να το βρω πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα την Μακρια Πορεια του King(η μηπως να πω του Bachman?)Ενταξει το πως καταφερνει να δημιουργει χαρακτηρες αυτος ο ανθρωπος ειναι απιστευτο.Στις πρωτες 50 σελιδες εχεις δεθει με τους "ηρωες" του βιβλιου και τωρα που ειμαι στην 100η σελιδα εχω αρχισει και αγχωνομαι γι αυτους και το αν, και τι θα παθουν!!!

 

 

Το αλλο πού το πας... Ξεκινα μια πολυ απλοϊκη ιστορια (προχωρας χωρις να εχεις δικαιωμα να σταματησεις), ξερουμε λιγο εως πολυ τι προκειται να γινει και μπαινει στην ουσια σχεδον απο την πρωτη σελιδα. Η δε πορεια ξεκινα αμεσως. Και παρ'ολα αυτα, ο τυπος καταφερνει να βγαλει 250-300 σελιδες!!! Και μαλιστα, αν το δεις απο την αλλη, διαβαζεις απλα για ανθρωπους που περπατουν και τιποτε αλλο για 300 σελιδες κι ομως δε βαριεσαι την αναγνωση ουτε στιγμη.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει και γράψει επανειλημμένα, αυτό το βιβλίο θεωρώ ότι αποδεικνύει τη μεγαλοφυία του παμμέγιστου κου Κινγκ. Οποιοσδήποτε άλλος θα είχε βγάλει το πολύ ένα διήγημα 50 σελίδων με αυτό το θέμα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα την θεαση του interstellar.Παρατηρησε κανεις απο σας που το χει δει οτι ο Νολαν εκανε ενα κοντινο στην βιβλιοθηκη της Μερφι και συγκεκριμενα στο the stand του Stephen King??ΘΕΟΣ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μολις τωρα τελειωσα την Μακρια Πορεια του Κινγκ με το τελος να με ξενιζει λιγο.Το περιμενα αλλιως η αληθεια ειναι.Περιμενα να

μας πει τι Βραβειο θα ζητουσε ο νικητης,η να σκοτωσει τον Ταγματαρχη,η κατι βαθυτερο τελος παντων

.Γενικοτερα παντως το βιβλιο το απολαυσα αφου περνουσε πολλα ηθικα διλληματα και φανερωνε πολλες αληθειες για τον "ανθρωπο"..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι θα δούμε στα ελληνικά ένα αμετάφραστο μέχρι σήμερα βιβλίο του Βασιλιά. Πρόκειται για το αστυνομικό παλπ μυθιστόρημα με τον τίτλο The Colorado Kid, που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά στην Αμερική στην γαμάτη σειρά Hard Case Crime.

 

220px-Coloradokid_pb.jpg

 

(εξώφυλλο αμερικάνικης έκδοσης)

 

Ο ελληνικός τίτλος θα είναι αυτός: Το παιδί από το Κολοράντο.

 

Απ'όσο βλέπω θα κυκλοφορήσει τον Ιανουάριο του 2015. Οι σελίδες είναι 192. Μπορεί να παίρνει μετριούτσικες κριτικές στο Goodreads όμως α) είναι μυθιστόρημα του Στίβεν Κινγκ και β) είναι αστυνομικό παλπ, ένα είδος που προσωπικά με ξετρελαίνει.

 

edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι θα κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Bell.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι θα δούμε στα ελληνικά ένα αμετάφραστο μέχρι σήμερα βιβλίο του Βασιλιά. Πρόκειται για το αστυνομικό παλπ μυθιστόρημα με τον τίτλο The Colorado Kid, που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά στην Αμερική στην γαμάτη σειρά Hard Case Crime.

 

220px-Coloradokid_pb.jpg

 

(εξώφυλλο αμερικάνικης έκδοσης)

 

Ο ελληνικός τίτλος θα είναι αυτός: Το παιδί από το Κολοράντο.

 

Απ'όσο βλέπω θα κυκλοφορήσει τον Ιανουάριο του 2015. Οι σελίδες είναι 192. Μπορεί να παίρνει μετριούτσικες κριτικές στο Goodreads όμως α) είναι μυθιστόρημα του Στίβεν Κινγκ και β) είναι αστυνομικό παλπ, ένα είδος που προσωπικά με ξετρελαίνει.

Wow πλάκα κάνεις έτσι;;

Απο Bell λογικά ε;;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Wow πλάκα κάνεις έτσι;;

Απο Bell λογικά ε;;

 

 

Χεχε, δεν κάνω πλάκα, σήμερα το έμαθα. Ναι, από τις εκδόσεις Bell θα κυκλοφορήσει.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που επιασαν τοπο οι εισηγησεις μας πριν λιγους μηνες!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!Ε οχι μονο οι δικες σου εισηγησεις Θαναση μου!!Για μπες στη facebook page τους του εχω τρελλανει να τους τα χωνω γι αυτο το θεμα!!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..