Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Το Κοράκι μου άρεσε και εμένα σαν ιστορία επιβίωσης και είχε καλούς χαρακτήρες. Το Κινητό είχε καλούς χαρακτήρες και ενδιαφέρουσα ιδέα αλλά με ξενέρωσε το φινάλε, ήταν πολύ κατώτερο του όλου βιβλίου. Ευτυχώς δεν ήταν φλύαρο. Ένα ελάττωμα που έχει ο φίλος μας ο Κινγκ. Αγαπημένο μου το Ντεσπερέισον και μου άρεσε και το δίδυμό του που έγραψε σαν Μπακμαν.

Πιο πρόσφατο ανάγνωσμα:

 

Η Λάμψη

   Μια κλασσική ιστορία τρόμου που παρότι εμπεριέχει το παραφυσικό στοιχείο μας μιλάει ουσιαστικά για την διολίσθηση ενός ανθρώπου στην τρέλα. Ο Τζακ Τόρανς, ένας άνθρωπος με παρελθόν ενδοοικογενειακής βίας και αλκοολισμού αλλά ταυτόχρονα και ένας άνθρωπος που αγαπάει την οικογένειά του και φέρελπις συγγραφέας, αναλαμβάνει δουλειά ως φύλακας στο ξενοδοχείο Θέα στο Κολοράντο για τους χειμερινούς μήνες που είναι κλειστό. Η απομόνωση, καθώς το ξενοδοχείο αποκλείεται από τα χιόνια το χειμώνα, οι παλιές αιτίες αλλά και το βίαιο παρελθόν του ξενοδοχείου οδηγούν τον Τζακ στην τρέλα και γίνεται απειλή για την οικογένειά του που είναι μαζί του, τη γυναίκα του και τον χαρισματικό γιο του.

    Από τα πιο γνωστά έργα του Κινγκ, μια πολλή καλή προσέγγιση και κατάδυση στην ανθρώπινη ψυχή. Από τα βιβλία που θα μπορούσαν να σταθούν χωρίς το παραφυσικό στοιχείο αλλά αυτό δεν γίνεται μιας και μιλάμε για τον Κινγκ. Αν υπάρχει κάποιο ελάττωμα είναι στο ότι είναι λίγο φλύαρο βιβλίο, θα μπορούσε να είναι πιο μαζεμένο και βέβαια στο άλλο σήμα κατατεθέν του Κινγκ, το σπλάτερ. Έχει αρκετό που δεν προσδίδει τίποτα στο βιβλίο μιας και η ατμόσφαιρα είναι από μόνη της αρκούντως ανατριχιαστική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Υπάρχει ένας τύπος στο facebook, ο οποίος πουλάει ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ βιβλίων του Κινγκ(τα δυσεύρετα κυρίως). Τα δένει κανονικά και φαίνονται σαν αυθεντικά. Αν κάποιος θέλει το όνομα του, ας στείλει inbox. 
Καμμία ανοχή στους απατεώνες!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας τύπος στο facebook, ο οποίος πουλάει ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ βιβλίων του Κινγκ(τα δυσεύρετα κυρίως). Τα δένει κανονικά και φαίνονται σαν αυθεντικά. Αν κάποιος θέλει το όνομα του, ας στείλει inbox. 

Καμμία ανοχή στους απατεώνες!

 

Για πες κανέναν τίτλο από τα δυσεύρετα.

Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχει ένας τύπος στο facebook, ο οποίος πουλάει ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ βιβλίων του Κινγκ(τα δυσεύρετα κυρίως). Τα δένει κανονικά και φαίνονται σαν αυθεντικά. Αν κάποιος θέλει το όνομα του, ας στείλει inbox. 

Καμμία ανοχή στους απατεώνες!

 

Για πες κανέναν τίτλο από τα δυσεύρετα.

 

Τα βιβλία του Μπάκμαν κυρίως και το σκυλί της πολαρόιντ και το από μια Μπιούικ 8.

Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος Μερσέντες

 

Τριακοστό ένατο βιβλίο του Στίβεν Κινγκ που διαβάζω, με την σειρά του μου φάνηκε άκρως ψυχαγωγικό, αγωνιώδες και χορταστικό, όπως όλα του τα έργα άλλωστε. Το βιβλίο κυκλοφόρησε στα ελληνικά τον Δεκέμβριο του 2014, το αγόρασα τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας του, όμως έπρεπε να περάσουν τόσοι μήνες από τότε για να το διαβάσω και να το απολαύσω. Έχουμε να κάνουμε μ'έναν διαφορετικό Στίβεν Κινγκ, μιας και τα υπερφυσικά στοιχεία στην πλοκή είναι ανύπαρκτα. Πρόκειται για ένα αμιγώς αστυνομικό θρίλερ, της παλιάς Αμερικάνικης σχολής.

 

Η ιστορία έχει ως εξής: Μια μουντή Απριλιάτικη μέρα του 2009, σε μια πόλη των Ηνωμένων Πολιτειών χτυπημένη από την οικονομική κρίση, ένας τρελάρας βάζει στο σημάδι με μια κλεμμένη Μερσέντες ένα μπουλούκι ανέργων, που περιμένουν στην σειρά για να βρουν δουλειά. Το αποτέλεσμα: Οχτώ νεκροί και πολλοί τραυματίες. Ο δράστης εξαφανίζεται. Λίγους μήνες αργότερα, ο Μπιλ Χότζες, συνταξιούχος αστυνομικός πλέον, λαμβάνει μια επιστολή από τον δράστη του εγκλήματος. Η επιστολή αυτή τον συγκλονίζει και τον βγάζει από την μίζερη απραξία του. Ο κύριος Μερσέντες τον προκαλεί. Και ο Χότζες θα δεχτεί την πρόκληση. Θα ψάξει να βρει ποιος είναι και, φυσικά, να τον πιάσει μόνος του. Ο κύριος Μερσέντες έχει πολλά σχέδια όμως...

 

Όπως είπα, δεν υπάρχει ίχνος υπερφυσικών/μεταφυσικών στοιχείων στην πλοκή. Όμως η αγωνία βαράει κόκκινο από την αρχή μέχρι το τέλος, οι σκηνές που μπορεί να σοκάρουν τον θριλεράκια αναγνώστη είναι σίγουρα μπόλικες, οι εκπλήξεις στην πλοκή λίγες και καλές, και η δράση άκρως χορταστική και σε ρεαλιστικά επίπεδα. Το μεγάλο ταλέντο του συγγραφέα στην σκιαγράφηση των χαρακτήρων κάνει και εδώ αισθητή την παρουσία του, μιας και οι χαρακτήρες είναι πολύ ενδιαφέροντες και καλογραμμένοι, με τον κακό της υπόθεσης να είναι απόλυτα πειστικός και σίγουρα σατανικός. Η γραφή, φυσικά, είναι για ακόμη μια φορά πολύ καλή, εθιστική και ευκολοδιάβαστη, με την γνωστή ικανότητα του συγγραφέα να περιγράφει σε βάθος τις σκέψεις των χαρακτήρων, τις διάφορες καταστάσεις και τα μέρη στα οποία διαδραματίζεται η ιστορία.

 

Σαφέστατα δεν είναι και από τα καλύτερα βιβλία που έχει γράψει ο Στίβεν Κινγκ, ο Βασιλιάς του τρόμου και του υπερφυσικού. Όμως το βιβλίο σαν αστυνομικό θρίλερ είναι οπωσδήποτε πολύ καλό, αγωνιώδες και χορταστικό. Άλλωστε ο Κινγκ έχει γράψει ένα κάρο βιβλία και είναι δύσκολο να είναι όλα στο ίδιο επίπεδο ποιότητας. Αν κάποιος θέλει να διαβάσει ένα καλό θρίλερ, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι συγγραφέας είναι ο Στίβεν Κινγκ, προσωπικά σίγουρα το προτείνω. Και ανυπομονώ να διαβάσω τις υπόλοιπες ιστορίες με ήρωα τον Μπιλ Χότζες, αρχής γενομένης από το Finders Keepers που θα κυκλοφορήσει στα ελληνικά αυτό το καλοκαίρι.

 

8.5/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Minerboh

Mόλις πήρα το Δρ Ύπνος. Απο μια πρώτη ματιά, φαίνεται σα τη συνέχεια της Λάμψης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας τύπος στο facebook, ο οποίος πουλάει ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ βιβλίων του Κινγκ(τα δυσεύρετα κυρίως). Τα δένει κανονικά και φαίνονται σαν αυθεντικά. Αν κάποιος θέλει το όνομα του, ας στείλει inbox. 

Καμμία ανοχή στους απατεώνες!

Τώρα είδα πως έτσι όπως το έγραψα, μπορεί να φανεί πως τον προμοτάρω κιόλας.... Το έγραψα για να έχετε το νου σας για τον απατεώνα, μην σας πιάσει κορόιδο! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα κολλητά τα Ντεσπερέισον και Ρυθμιστές, καθώς ήξερα ότι είναι βιβλία αδέλφια. Ο King χρησιμοποιεί τους ίδιους χαρακτήρες, σαν ηθοποιούς, για να πει διαφορετικά την ίδια (πάνω κάτω) ιστορία. Στους Ρυθμιστές, υπάρχουν αναφορές στο Ντεσπερέισον (από εκεί ξεκίνησαν όλα), γι αυτό προτείνω να διαβαστεί πρώτο το Ντεσπερέισον, για να υπάρχει μια πιο πλήρη άποψη,χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο.

 

Το Ντεσπερέισον μου άρεσε πολύ,δεν έχω να πω κάτι.Δέθηκα με τους πρωταγωνιστές,αγωνιούσα να μάθω "τι παίζει", αγωνιούσα για την έκβαση, ωραία δοσμένο background για να καταλάβεις τι στο καλό γίνεται, και το τέλος πολύ καλό.

 

Οι Ρυθμιστές, μου φάνηκαν πιο get to the point. Είναι πιο σύντομο, και εξιστορεί μια περίοδο των 3-4 ωρών αν θυμάμαι. Λέω πιο get to the point, γιατί εδώ απουσιάζει το όμορφα δοσμένο background (πως αλλιώς να το πω) για να σου δώσει να καταλάβεις τι στην ευχή είναι αυτός που τα κάνει όλα άνω κάτω.Απλά, αυτό και αυτό και άμα σου αρέσει.Τους πρωταγωνιστές τους ήξερα, για τους καινούριους ούτε κρύο,ούτε ζέστη (στα πλην αυτό). Πολλές σκηνές με αίμα και μυαλά κλπ,ίσως εκεί να πόνταρε, πολύ δράση,δεν βαριέσαι καθόλου. Το τέλος μου θύμισε λίγο τον Από Μηχανής Θεό, μην πω περισσότερα, λίγο βεβιασμένο ίσως. Ευχάριστο, αλλά κατώτερο (κατ' εμέ) από το Ντεσπερέισον. Βέβαια, και ποιος δεν θέλει να δει στην ίδια ταινία παράνομους, far west, και εξωγήινους;;; Σλουρπ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

''Οι Ρυθμιστές'' ήταν το πρώτο βιβλίο του Κινγκ που διάβασα στη δευτέρα Λυκείου. Όντας ακόμη άπειρος στο διάβασμα και ασυνήθιστος στο στυλ του, δεν μου είχε αρέσει καθόλου. Μετά από μερικά χρόνια όμως που το ξαναδιάβασα μαζί με το ''Ντεσπερέισον'' μου άρεσε πολύ. Αμφότερα καταπληκτικά θρίλερ, πρέπει κάποια στιγμή να τα ξαναπιάσω. Και είμαι περίεργος να δω πως θα μου φανούν τότε με τον αναπόφευκτο κορεσμό. Το ''Ντεσπερέισον'' έχει γίνει και ταινία που δεν έχω δει ακόμη.   

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις τελείωσα το "Ο κύριος Μερσέντες". Πολύ καλό και μου κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Οι χαρακτήρες πολύ πειστικοί, με πολλές ζωντανευτικές λεπτομέρειες. Ο Χότζες μού άρεσε πιο πολύ, που είναι καλός άνθρωπος χωρίς να γίνεται βαρετός. Η Τζέινι δε μου πολυάρεσε και βρίσκω ότι την περιγράφει σαν πιο "κυράτσα" από όσο δικαιολογεί η ηλικία της, δεν είναι τόσο μεγάλη. Η Χόλι, πάλι, είναι αρκετά πρωτότυπη, αλλά εφόσον παίζει τόσο σημαντικό ρόλο τελικά, θα έπρεπε να εμφανίζεται νωρίτερα ή να προοικονομείται η εμφάνισή της. Ο Τζερόμ είναι too good to be true, δεν έχει τίποτα στραβό επάνω του, ούτε "demons to fight", που λένε και οι κριτικοί βιβλίων, και η δικαιολογία ότι είναι πολύ μικρός δεν αρκεί. Ο Χάρτσφιλντ είναι πολύ πετυχημένη ανανέωση ενός κλισέ, γιατί μη μου πείτε ότι δεν το έχουμε ξαναδεί αυτό,

τύπος μοναχικός με αρρωστημένες οικογενειακές σχέσεις να τρελαίνεται και να σκοτώνει απλώς επειδή μισεί τους πάντες. Και θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον αν, εκτός από την τρέλα, ο δολοφόνος είχει και κάποιο ιδεολογικό έρεισμα, πχ να ήταν ακροδεξιός και να ήθελε να σκοτώσει τους άνεργους επειδή τους θεωρεί άχρηστους και βάρος για τους φορολογούμενους που πρέπει να τους πληρώνουν επιδόματα ανεργίας.

 

Αλλά οπωσδήποτε με πείσανε ότι είναι αληθινοί και θα μπορούσαν να υπάρχουν στην πραγματικότητα.

Άντε και στις 3/6 βγαίνει στα ελληνικά το Finders keepers, το οποίο είναι, λέει, 2ο μέρος τριλογίας με τον Χότζες πρωταγωνιστή!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ήταν σου άρεσε ή όχι δεν κατάλαβα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου άρεσε. Φτάνει να είναι αληθοφανείς οι χαρακτήρες, δεν είναι ανάγκη να τους συμπαθήσω και όλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ό,τι βρεις, δικό σου

 

Με αυτό το αστυνομικό θρίλερ φτάνω αισίως τα σαράντα διαβασμένα βιβλία του Στίβεν Κινγκ. Είναι το δεύτερο βιβλίο με ήρωα τον συνταξιούχο ντετέκτιβ της αστυνομίας Μπιλ Χότζες, τον οποίο γνωρίσαμε στο απολαυστικό και ψυχαγωγικό "Ο κύριος Μερσέντες", που το διάβασα φέτος, αρχές Απριλίου. Μπορώ να πω ότι είναι στο ίδιο καλό επίπεδο ποιότητας, αν και ίσως αργεί κάπως να πάρει μπρος. Βέβαια εδώ μιλάμε για Στίβεν Κινγκ, οπότε η όποια... αργοπορία είναι καλογραμμένη και ενδιαφέρουσα έτσι κι αλλιώς.

 

Η ιστορία ξεκινάει το 1978, με την ληστεία μετά φόνου του μεγάλου Αμερικανού συγγραφέα, Τζον Ρόθστιν, από τον Μόρις Μπέλαμι, έναν νεαρό, φανατικό οπαδό του συγγραφέα και απογοητευμένου με το τελευταίο του βιβλίο. Ο Μπέλαμι θα αποκτήσει κάποια χρήματα, αλλά το κυριότερο είναι ότι θα βρει δεκάδες σημειωματάρια με ανέκδοτα έργα του συγγραφέα. Δεν θα προλάβει να τα χαρεί όμως. Το 2009, ο Πιτ Σάουμπερς, ένα αγόρι -ο πατέρας του οποίου τραυματίστηκε από τον μανιακό τύπο με την μερσέντες-, βρίσκει θαμμένα σ'ένα μπαούλο τα χρήματα και τα σημειωματάρια. Έτσι θα βοήθησει την οικογένειά του. Το 2014, ο Μπέλαμι, μετά από τριάντα πέντε χρόνια φυλακής, αποφυλακίζεται. Ήρθε η ώρα να βρει τον θησαυρό του, να διαβάσει τα ανέκδοτα έργα του αγαπημένου του συγγραφέα. Όποιος βρεθεί στον διάβα του, θα το μετανιώσει.

 

Για μια ακόμη φορά ο Κινγκ μας προσφέρει μια ιστορία γεμάτη με σασπένς, δράση, ένταση, αλλά και αρκετούς κοινωνικούς προβληματισμούς, που έχουν να κάνουν με την ψύχωση, το πάθος για κάτι αγαπημένο, στο που μπορεί να φτάσει κάποιος για ν'αποκτήσει αυτό που θέλει. Η πλοκή εξελίσσεται με σταθερούς ρυθμούς, ούτε γρήγορους ούτε αργούς, με εξάρσεις εδώ κι εκεί, αρκετή ένταση, και μ'ένα αγωνιώδες φινάλε. Ο Μπιλ Χότζες έχει σαφώς μικρότερο ρόλο σε σχέση με το προηγούμενο βιβλίο, μιας και εμφανίζεται λίγο πριν την μέση. Κάνει την δουλειά του όμως. Και δεν έχει σημασία, μιας και τόσο ο κακός της ιστορίας, όσο και το νεαρό αγόρι, είναι σίγουρα πολύ ενδιαφέροντες και καλογραμμένοι χαρακτήρες. Τώρα, όσον αφορά την γραφή, δεν χρειάζεται να πω και πολλά, είναι αυτή που όλοι αγαπήσαμε, εθιστική, ευκολοδιάβαστη, αιχμηρή, με βάθος σε περιγραφές προσώπων, σκέψεων και καταστάσεων.

 

Επιγραμματικά, πρόκειται για ένα ψυχαγωγικό, ενδιαφέρον και εθιστικό αστυνομικό θρίλερ, που το μόνο σίγουρο είναι ότι θ'αφήσει ικανοποιημένους και χορτασμένους τόσο τους λάτρεις του συγγραφέα, όσο και τους λάτρεις του είδους. Νομίζω πως είναι ένα βιβλίο αντάξιο του πρώτου της τριλογίας, αλλά και πολλών άλλων βιβλίων που έχει γράψει ο Κινγκ. Οι τελευταίες σελίδες αφήνουν τον αναγνώστη σε αναμμένα κάρβουνα, όσον αφορά το τρίτο και τελευταίο βιβλίο της σειράς, όπου ο κακός του πρώτου βιβλίου φαίνεται να επανέρχεται με μπόλικο μίσος μέσα του και όρεξη για εκδίκηση.

 

8.5/10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Ότι βρεις, δικό σου", οι σελίδες φεύγουν σαν το νερό που κυλάει. Η νέα σειρά μυθιστορημάτων του Κινγκ εγκαταλείπει τα τέρατα και τα φαντάσματα των περασμένων ετών και αναφέρεται σε ρεαλιστικές, κοινωνικές καταστάσεις της εποχής μας. Αφήνοντας μόνο ένα ίχνος μεταφυσικού στοιχείου και μυστηρίου όπως ακριβώς συμβαίνει στην πραγματικότητα. Συνταγή άκρως πετυχημένη κατά την άποψη μου. Καθώς για να καταπολεμηθεί η σκουριά που προκαλεί η ρουτίνα σαράντα και πλέον ετών ασταματητης συγγραφής χρειάζεται να γίνονται τέτοιες κινήσεις!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Διαβασα το Σκοταδι Βαθυ, Διχως Αστρα. Το απολαυσα πραγματικα αυτο το βιβλιο. 4 πολυ ωραιες -σκοτεινες- ιστοριες, δοσμενες με μαεστρια απο τον Βασιλια. Κινγκ στα πολυ καλα του, νομιζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

22/11/63...

Μου άρεσε πάρα πολύ @ και πολύ μεγάλο σε όγκο.πως τα μπλέκει έτσι ο που...της !!!! έρωτες περιπέτεια νοσταλγία Πολιτική....φοβερό

Link to comment
Share on other sites

22/11/63...

Μου άρεσε πάρα πολύ @ και πολύ μεγάλο σε όγκο.πως τα μπλέκει έτσι ο που...της !!!! έρωτες περιπέτεια νοσταλγία Πολιτική....φοβερό

Δες και τη σειρά, είναι πολύ καλή, αν και δε μένει απόλυτα πιστή στο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο δεύτερο επεισόδιο... Την είχα συστήσει σε και φίλους και τους άρεσε πολύ... Αρχική εντύπωση πολύ καλή.... Το βιβλίο πάντως ήταν καταπληκτικό

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω τα εξής βιβλία του Βασιλιά για να συμπληρώσω τη βιβλιογραφία του. Είναι λίγο δύσκολα, θα με πλακώσετεαλλά αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος ή να με κατευθύνει γιατί στα διαδικτυακά βιβλιοπωλεία ή είναι εξαντλημένα ή τα δείχνουν διαθέσιμα χωρίς να έχουν ενημερώσει τη βάση τους. Είναι τα εξής:

Αδύνατος,
Αφιέρωση,

Η μακριά πορεία,

Οργή, Έργα οδοποιίας, Καρδιές στην Ατλαντίδα,

Το σκυλί της Πολαρόιντ,

Από μια Μπιούικ 8, Η μέθοδος των αναπνοών, Η ιστορία της Λίσι, Εφιάλτες και ονειρότοποι βιβλιοδετημένη έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Η μεθοδος αναπνοων νομιζω πωλειται κανονικα σε πολλα βιβλιοπωλεια. Δεν πρεπει να ειναι δυσκολο να τη βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Η μεθοδος αναπνοων νομιζω πωλειται κανονικα σε πολλα βιβλιοπωλεια. Δεν πρεπει να ειναι δυσκολο να τη βρεις.

Και εγώ στη λίστα  που μου λείπουν γενικά, δεν το είχα στα εξαντλημένα, αλλά κοιτώντας σήμερα στα 3 μεγάλα βιβλιοπωλεία που αρχίζουν από Π, το δείχνει και αυτό ως εξαντλημένο. οπότε υπέθεσα πως πάει και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από πολλά χρόνια ξαναδιάβασα το ''Σάλεμς Λοτ''. Κλασσικά, ήθελα να περάσει πολύς καιρός από την τελευταία φορά για να το (ξανα)απολαύσω στο μέγιστο δυνατό βαθμό. Και ήταν τόσο τέλειο όσο το θυμόμουν. 

 

Βρισκόμαστε στη μικρή, ειδυλλιακή θα μπορούσε να πει κανείς πόλη Σάλεμς Λοτ. Όπου όλοι γνωρίζονται με όλους και ο καθείς πασχίζει για το μεροκάματο. Ίσως όμως να μην είναι και απολύτως τέτοια μιας και παίζουν πολλά πίσω από τα παρασκήνια. Κερατωμένοι σύζυγοι, κακομοίρηδες μέθυσοι και επιχειρηματίες που έχουν πλουτίσει με πλάγιο τρόπο. Γενικά ένα μέρος με τα συν και τα πλυν του όπου η ζωή κυλάει καθημερινά με τους ίδιους, συνηθισμένους ρυθμούς. Ως την στιγμή όμως που θα σκάσει μύτη ένας μυστηριώδης τύπος με την ασυνήθιστη πραμάτεια του. Και τα ωραία θα αρχίσουν. Βλέπουμε λοιπόν να λαμβάνει χώρα ένα από τα γνωστά και πετυχημένα μοτίβα του Κινγκ. Αυτό της μικρής πόλης που την βρίσκει ένα κακό απροσδιόριστης φύσης οπότε και παρακολουθούμε τις αντιδράσεις των κατοίκων της. Μερικοί ανακαλύπτουν δυνάμεις που δεν ήξεραν ότι έχουν και άλλοι πετάνε τα προσωπεία αποκαλύπτοντας τα κοπρόσκυλα που κρύβονται από κάτω. 

 

Αν και θυμόμουν τι παίζει, μου διέφευγαν ωστόσο λεπτομέρειες. Όχι όμως και η φοβερή κοσμοπλασία όπου βγαίνουν τα άπλυτα όλων στη φόρα. Πολλά και ωραία σκηνικά αγαπημένο μου εκ των οποίων ο καβγάς στο δημοτικό. Χωρίς όμως να υστερούν και τα υπόλοιπα όπως άλλωστε και όλο το βιβλίο ως το τέλος. Καταπληκτικό θρίλερ που διαβάζεται απνευστί, το τοποθετώ μέσα στα δέκα καλύτερα του. Στα συν και η λυπητερή νότα με τους ανεπιθύμητους θανάτους που προσδίδει αληθοφάνεια. 

 

Έχει γίνει και ταινία. Την είδα αλλά δεν έλεγε πολλά. Πρέπει πάντως να την ξανατσεκάρω κάποια στιγμή. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Η μεθοδος αναπνοων νομιζω πωλειται κανονικα σε πολλα βιβλιοπωλεια. Δεν πρεπει να ειναι δυσκολο να τη βρεις.

Και εγώ στη λίστα  που μου λείπουν γενικά, δεν το είχα στα εξαντλημένα, αλλά κοιτώντας σήμερα στα 3 μεγάλα βιβλιοπωλεία που αρχίζουν από Π, το δείχνει και αυτό ως εξαντλημένο. οπότε υπέθεσα πως πάει και αυτό...

 

Βρέθηκε τελικά σε παλαιοβιβλιοπωλείο του κέντρου η μέθοδος των αναπνοών, έπεσα στα 10 και πολύ δυσεύρετα βιβλία του στην ελληνική.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Η μεθοδος αναπνοων νομιζω πωλειται κανονικα σε πολλα βιβλιοπωλεια. Δεν πρεπει να ειναι δυσκολο να τη βρεις.

Και εγώ στη λίστα  που μου λείπουν γενικά, δεν το είχα στα εξαντλημένα, αλλά κοιτώντας σήμερα στα 3 μεγάλα βιβλιοπωλεία που αρχίζουν από Π, το δείχνει και αυτό ως εξαντλημένο. οπότε υπέθεσα πως πάει και αυτό...

 

Βρέθηκε τελικά σε παλαιοβιβλιοπωλείο του κέντρου η μέθοδος των αναπνοών, έπεσα στα 10 και πολύ δυσεύρετα βιβλία του στην ελληνική.

 

Αν είναι τόσο δυσεύρετο, εγώ γιατί το είχα βρει προς 5 ευρώ στη Θεσσαλονίκη μια φορά; (όχι παλιότερα από το 2010)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..