Jump to content

Τζιν Γουλφ (Gene Wolfe)


Canopus
 Share

Recommended Posts

Είναι ο καλύτερος εν ζωή συγγραφέας του φανταστικού παγκοσμίως; :mf_sherlock:

 

 

Έχω αρχίσει τα βιβλία του Νέου Ήλιου εδώ και κάνα μήνα και έχω μείνει άφωνη! :lolipop:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ντροπή να πω πως δεν τον έχω καν ακουστά; Θα μπορούσες να μου δώσεις μια μικρή περίληψη για το ύφος του;

Link to comment
Share on other sites

Το ύφος του είναι μια περίεργη μίξη από Borges, Calvino και Kafka τουλάχιστον για τέτοιο επίπεδο γραφής μιλάμε στο σημείο που έχω φτάσει εγώ και όσο πάει και αγριεύει και γίνεται όλο και πιο περίεργο. Αφηγείται σε πρώτο πρόσωπο συνήθως και είναι η ιστορία ενός βασανιστή-εκτελεστή στο μέλλον της γης που γίνεται ο ισχυροτερος άνθρωπος στον πλανήτη αλλά ο κόσμος είναι μεσαιωνικός. Διάβασα ότι θεωρείται ο σημαντικότερος συγγραφέας φαντασίας μετά τον Tolkien με αυτή την τετραλογία για αυτό και η ερώτηση.

 

The Book of the New Sun Vol 1: Shadow and Claw περιέχει τα 2 πρώτα The Shadow of the Torturer, The Claw of the Conciliator

 

The Book of the New sun Vol. 2: Sword and Citadel περιέχει τα The Sword of the Lictor και The Citadel of The Autarch

 

Αυτά προς το παρόν... :xmas:

 

Επίσης ο Βάρδος νομίζω είχε κάνει ποστ παλιότερα με μια συνεντευξη του!

Edited by Canopus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι και η συνέντευξη.

 

Ο Gene Wolfe είναι ένας θεός. Συνέχισε να διαβάζεις το Book of New Sun, Canopus, και θα χάσεις το μυαλό σου. Στο τέλος, βέβαια, μην περιμένεις ότι θα έχεις καταλάβει τα πάντα' πάντα είναι επίτηδες μυστηριώδης στα τέλη των βιβλίων του. Αλλά αξίζουν όσο λίγα άλλα βιβλία γενικά, όχι μόνο φαντασίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω ακουσει τα καλυτερα για τον τυπο.Αλλα επισης οτι γραφει περιεργα και ενδεχομενως δυσνοητα,πραγμα που με αποθαρρυνει να τον διαβασω στα αγγλικα-οχι οτι δε θα καταλαβω αλλα-επειδη ισως κουραστω.

Παρεπιπτοντως στη σειρα Fantasy Masterworks,που εχει πολυ καλα βιβλια το Shadow and Claw το εχουν στη θεση 1!!!Μωρε,μπραβο...

Ακομη κι ο Μουρκοκ, που δε χαριζεται σε συναδερφους,εχει κανει πολυ καλα σχολια.

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτό σκέφτηκα Βάρδε ξεπερνάει το είδος (όλα τα είδη βασικά! Αναρωτιέσαι τι είναι είδος ή τι είδος είναι μετά;) και είναι κρίμα που δεν είναι ιδιαίτερα γνωστός επειδή ακριβώς γράφει φαντασία ή οτιδήποτε άλλο είναι αυτό που γράφει! Γκρρρρ..

 

Όσο για το βαθμό δυσκολίας, εντάξει υπάρχουν 2 τρόποι ή να το διαβάσεις γρήγορα και να το ξαναδιάβασεις δεύτερη φορά πιο προσεκτικά. Ή να το πας αργά και πάλι όμως θέλει ξαναδιάβασμα! Έχω διαλέξει το δεύτερο κ μετά από ένα μήνα δεν έχω τελειώσει το πρώτο βιβλίο θέλω καμιά 100 σελίδες ακόμη.

 

Τι κεφάλαιο ήταν αυτό το με την καλύβα στην ζούγκλα;!;!;! Δεν έχω ξαναδιαβάσει πιο ανατριχιαστικό και υπερβατικό πράγμα. Λες και διαβάζεις Μαρκές ή Allende και σπίτια των πνευμάτων!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Έπεσε εντελώς τυχαία στα χέρια μου ο πρώτος τόμος απο το Fantasy masterworks και εχω τελειώσει το πρώτο βιβλίο.

Συμπαθέστατος ο πρωταγώνιστης και η εξελιξή του σε ότι μέλλει να γίνει θα είναι ενδιαφέρουσα, αν σκεφτούμε τι τον ανέθρεψαν να εκπροσωπεί.

Ο κόσμος απ' ότι έχω διαβάσει βασίζεται αρκετά στο χρονικό της νεκρής γης του vance.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπα,δεν βασιζεται καθολου.Σιγουρα το γενικο σκηνικο ειναι παρομοιο: "η Γη στο πολυ μακρινο μελλον αλλα ο κοσμος μοιαζει μεσαιωνικος".Απο εκει και περα τελειωνουν οι ομοιοτητες.Αντε,κατι αλλο που εχουν κοινο ειναι το οτι ειναι και οι 2 φοβεροι συγγραφεις φανταστικου.;-)

 

Η σειρα ειναι φανταστικη,το λεγαμε κι αλλου.Αλλα η μεταφραση εχει κολλησει στο 2ο βιβλιο εδω και λιγο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζιν Γουλφ (Gene Wolfe)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..